morph-browser - en to ar translation catalogue (141 entries)

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
ar: إنترنت;انترنت;تصفح;متصفح;وب;ويب;مستعرض;مستكشف

en: Back
ar: للخلف

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
ar: أقدم صفحة

en: Bookmark link
ar: رابط العلامة

en: Bookmark
ar: العلامات

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
ar: أضف هذه الصفحة إلى العلامات

en: Clear History
ar: مسح التأريخ

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
ar: مسح تأريخ التنقل

en: Copy image
ar: انسخ الصورة

en: Copy link
ar: انسخ الرابط

en: Copy
ar: ناسخ

en: Cut
ar: قص

en: Erase
ar: مسح

en: Find in page
ar: بحث في الصفحة

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
ar: بحث في الصفحة

en: Forward
ar: تقدّم

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
ar: أحدث صفحة

en: Goto
ar: اذهب إلى

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
ar: عنوان;رابط;انترنت;إنترنت;شبكة

en: New Tab
ar: لسان جديد

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
ar: افتح لسانا جديدا

en: Open image in new tab
ar: افتح الصورة في لسان جديد

en: Open link in new background tab
ar: فتح الرابط في لسان جديد في الخلفية

en: Open link in new tab
ar: افتح الرابط في لسان جديد

en: Paste
ar: لصق

en: Redo
ar: إعادة

en: Reload
ar: أعد التحميل

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
ar: غادر الصفحة

en: Save image
ar: حفظ الصورة

en: Save link
ar: حفظ الرابط

en: Select all
ar: اختيار الكل

en: Share
ar: شارك

en: Undo
ar: تراجع

en: JavaScript Alert
ar: تنبيه جافا سكريبت

en: OK
ar: موافق

en: Remember decision
ar: تذكر قراري

en: Allow
ar: اسمح

en: Cancel
ar: ألغ

en: Block domain
ar: احجب المجال

en: Authentication required.
ar: الاستيثاق مطلوب.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
ar: موق الويب "%1" يحتاج للاستيثاق.

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Password
ar: كلمة السر

en: Confirm Navigation
ar: تأكيد الأنتقال

en: Leave
ar: مغادرة

en: Stay
ar: بقاء

en: This connection is untrusted
ar: هذا الاتصال غير موثوق

en: Proceed anyway
ar: متابعة على كل حال

en: JavaScript Confirmation
ar: تأكيد جافا سكريبت

en: Delete
ar: احذف

en: Clear
ar: امسح

en: Downloads
ar: تنزيلات

en: Network Error
ar: خطأ في الشبكة

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
ar: يبدو أنك تواجه مشكلة في عرض: %1.

en: Back to safety
ar: عودة إلى الأمان

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
ar: برجاء التحقق من إعدادات الشبكة ومحاولة تحديث الصفحة.

en: Refresh page
ar: حدّث الصفحة

en: Permission Request
ar: الإذن مطلوب

en: This page wants to know your device’s location.
ar: هذه الصفحة بحاجة لمعرفة موقع جهازك.

en: Deny
ar: ارفض

en: This site security certificate is not trusted.
ar: شهادة الأمان لهذا الموقع غير موثوق بها.

en: Learn more
ar: اعرف المزيد

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
ar: الرقم التسلسلي:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
ar: الموضوع:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
ar: عنوان الموضوع:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
ar: المصدر:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
ar: عنوان المصدر:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
ar: صالح من:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
ar: صالح حتى:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
ar: البصمة (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
ar: يجب عليك عدم المتابعة، خصوصا إذا لم تر هذا التحذير من قبل على هذا الموقع.

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
ar: السماح لهذا النطاق بالوصول إلى الكاميرا والميكروفون؟

en: Allow this domain to access your camera?
ar: السماح لهذا النطاق بالوصول إلى الكاميرا؟

en: Allow this domain to access your microphone?
ar: السماح لهذا النطاق بالوصول إلى الميكروفون؟

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: JavaScript Prompt
ar: طلب جافا سكريبت

en: Proxy authentication required.
ar: مطلوب الاستيثاق من الوكيل.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
ar: موق الويب "%1:%2" يحتاج للاستيثاق.

en: Download
ar: نزّل

en: find in page
ar: بحث في الصفحة

en: search or enter an address
ar: ابحث أو أدخِل عنوانا

en: Bookmark Added
ar: تمت إضافة العلامة

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
ar: الاسم

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
ar: حفظ في

en: All Bookmarks
ar: كل العلامات

en: New Folder
ar: مجلد جديد

en: Create new folder
ar: إنشاء مجلد جديد

en: Save
ar: احفظ

en: Homepage
ar: الصفحة الرئيسية

en: Bookmarks
ar: العلامات

en: Done
ar: تم

en: New window
ar: نافذة أخرى

en: History
ar: التأريخ

en: Settings
ar: الإعدادات

en: %1 page | %1 pages
ar[0]: صفحة واحدة %1
ar[1]: صفحة واحدة %1
ar[2]: صفحتان %1
ar[3]: %1 صفحات
ar[4]: %1 صفحة
ar[5]: %1 صفحة

en: Last Visited
ar: آخر زيارة

en: Yesterday
ar: أمس

en: search history
ar: البحث في التأريخ

en: All History
ar: كل التأريخ

en: Today
ar: اليوم

en: This is a private tab
ar: هذا لسان خاص

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
ar: الصفحات التي ستعرضها على هذا اللسان لن تظهر في التأريخ.
    العلامات التي ستأخذها سيتم حفظها على كل حال.

en: Less
ar: أقل

en: More
ar: المزيد

en: Top sites
ar: المواقع الأكثر زيارة

en: You haven't visited any site yet
ar: أنت لم تقم بزيارة أي مواقع بعد

en: The rendering process has been closed for this tab.
ar: تم إغلاق عملية التقديم لهذا اللسان.

en: Something went wrong while displaying %1.
ar: حدث خطأ ما أثناء عرض %1.

en: Close tab
ar: إغلاق اللسان

en: This site has insecure content
ar: هذا الموقع يشتمل على محتوى غير آمن

en: Identity Not Verified
ar: لم يتم التحقق من الهوية

en: The identity of this website has not been verified.
ar: لم  يتمّ التحقق من هوية هذا الموقع.

en: Default
ar: افتراضي

en: Search engine
ar: محرك البحث

en: Restore previous session at startup
ar: استعادة الجلسة السابقة عند البدء

en: Privacy & permissions
ar: الخصوصية والأذونات

en: Reset browser settings
ar: إعادة تعيين إعدادات المتصفح

en: Camera & microphone
ar: الكاميرا والميكروفون

en: Microphone
ar: مِكروفون

en: Camera
ar: الكاميرا

en: Swipe Up To Exit Full Screen
ar: اسحب لأعلى لإنهاء وضع ملء الشاشة

en: Press ESC To Exit Full Screen
ar: اضغط مفتاح "ESC" لإنهاء وضع ملء الشاشة

en: Tap to view
ar: انقر للعرض

en: New tab
ar: صفحة جديدة

en: Close Tab
ar: إغلاق اللسان

en: Remove
ar: أزل

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
ar: لا حسابات مرتبطة بتطبيق الويب هذا، اضغط على البند أدناه لإضافة حساب.

en: Add account
ar: إضافة حساب

en: Don't use an account
ar: لا تستخدم حسابا

en: Account error
ar: خطأ في الحساب

en: Close
ar: أغلق

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
ar: نافذة الحساب قد لا تفتح. يمكنك إنشاء حساب واحد فقط في المرة، برجاء المحاولة مجددا بعد إغلاق جميع نوافذ الحساب الأخرى.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
ar: <b>%1</b> يرغب بالوصول إلى حساب %2 على الإنترنت.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
ar: <b>%1</b> يرغب بالوصول إلى حساب %2 على الإنترنت.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
ar: اختر تطبيقا الآن، أو تخط هذه الخطوة واختر حساب إنترنت في وقت لاحق.

en: Close the app
ar: إغلاق التطبيق

en: Skip
ar: تخطى

en: Choose account
ar: اختر حساب

en: Oops, something went wrong.
ar: عفوا، حدث خطأ ما.

en: Reset
ar: صفِّر
