morph-browser - en to be translation catalogue (151 entries)

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
be: Інтэрнэт;WWW;Браўзер;Веб;Праваднік

en: Back
be: Назад

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
be: Старыя старонкі

en: Bookmark link
be: Спасылка на закладку

en: Bookmark
be: Закладка

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
be: Дадаць гэтую старонку ў закладкі

en: Clear History
be: Ачысціць гісторыю

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
be: Ачысціць гісторыю навігацыі

en: Copy image
be: Капіраваць выяву

en: Copy link
be: Капіраваць спасылку

en: Copy
be: Скапіяваць

en: Cut
be: Выразаць

en: Erase
be: Сцерці

en: Find in page
be: Знайсці на старонцы

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
be: Шукаць на старонцы

en: Forward
be: Перанакіраваць

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
be: Наступная старонка

en: Goto
be: Перайсці

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
be: Адрас;URL;www

en: New Tab
be: Новая картка

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
be: Адчыніць у новай картцы

en: Open image in new tab
be: Адчыніць выяву ў новай картцы

en: Open link in new background tab
be: Адкрыць спасылку ў новай ўкладцы ў фоне

en: Open link in new tab
be: Адчыніць ссылку ў новай картцы

en: Paste
be: Уставіць

en: Redo
be: Паўтарыць

en: Reload
be: Перазагрузіць

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
be: Пакінуць старонку

en: Save image
be: Захаваць выяву

en: Save link
be: Захаваць спасылку

en: Select all
be: Пазначыць усё

en: Share
be: Падзяліцца

en: Undo
be: Адрабіць

en: JavaScript Alert
be: Абвестка JavaScript

en: OK
be: Добра

en: Custom URL schemes
be: Адвольныя URL-схемы

en: Remember decision
be: Запомніць

en: Allow
be: Дазволіць

en: Cancel
be: Скасаваць

en: Block domain
be: Заблакаваць дамен

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
be: Вы спрабуеце адкрыць %1, але яго няма ў вашым спісе дазволеных даменаў. Вы хочаце працягнуць блакаванне гэтага дамена, дазволіць доступ да яго, альбо вярнуцца назад?

en: Authentication required.
be: Варта прайсці распазнанне.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
be: Для доступу на сайт %1 патрабуецца аўтэнтыфікацыя.

en: Username
be: Імя карыстальніка

en: Password
be: Пароль

en: Confirm Navigation
be: Пацвердзіць пераход

en: Leave
be: Выйсці

en: Stay
be: Застацца

en: This connection is untrusted
be: Гэта злучэнне не з'яўляецца давераным

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
be: Вы хочаце ўвайсці на абаронены сайт %1, але сертыфікат бяспекі гэтага сайта не пацверджаны. Прычына: %2

en: Proceed anyway
be: Працягнуць

en: Select Color
be: Абраць колер

en: JavaScript Confirmation
be: Пацверджанне дзеянняў JavaScript

en: Delete
be: Выдаліць

en: Download failed
be: Збой запампоўкі

en: Clear
be: Ачысціць

en: Downloads
be: Атрыманыя

en: Confirm selection
be: Пацвердзіце выбар

en: No downloads available
be: Няма даступных загрузак

en: Network Error
be: Памылка сеткі

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
be: Здаецца, з праглядам %1 паўсталі праблемы.

en: Back to safety
be: Вярнуцца да бяспечнага рэжыму

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
be: Праверце, ці правільна наладжаная сетка, і паспрабуйце перазагрузіць старонку.

en: Refresh page
be: Абнавіць старонку

en: Permission Request
be: Запыт правоў доступу

en: This page wants to know your device’s location.
be: Код гэтай старонкі спрабуе вызначыць ваша месцазнаходжанне.

en: Deny
be: Забараніць

en: This site security certificate is not trusted.
be: Сертыфікат бяспекі гэтага сайта не з'яўляецца надзейным.

en: Learn more
be: Даведацца больш

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
be: Серыйны нумар:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
be: Суб'ект:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
be: Адрас суб'екту:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
be: Выдавец:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
be: Адрас выдаўца:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
be: Сапраўдны з:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
be: Сапраўдны да:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
be: Адбітак (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
be: Мы не раім працягваць, асабліва калі вы ніколі не бачылі папярэджання для гэтага сайта.

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
be: Дазволіць гэтаму дамену доступ да відэакамеры і мікрафона гэтага камп'ютара?

en: Allow this domain to access your camera?
be: Дазволіць гэтаму дамену доступ да відэакамеры камп'ютара?

en: Allow this domain to access your microphone?
be: Дазволіць гэтаму дамену доступ да мікрафону камп'ютара?

en: Yes
be: Так

en: No
be: Не

en: JavaScript Prompt
be: Падказка JavaScript

en: Proxy authentication required.
be: Патрабуецца праверка сапраўднасці проксі.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
be: Сайт %1:%2 патрабуе праверкі сапраўднасці.

en: Download
be: Спампаваць

en: find in page
be: Знайсці на старонцы

en: search or enter an address
be: Шукайце або ўвядзіце адрас

en: Bookmark Added
be: Закладка дададзеная

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
be: Назва

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
be: Захаваць у

en: All Bookmarks
be: Усе закладкі

en: New Folder
be: Новая тэчка

en: Create new folder
be: Стварыць новую тэчку

en: Save
be: Захаваць

en: Homepage
be: Хатняя старонка

en: Bookmarks
be: Закладкі

en: Done
be: Завершана

en: New window
be: Новае акно

en: History
be: Гісторыя

en: Settings
be: Налады

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
be: Абярыце праграму для адкрыцця гэтага файла або дадайце яго ў тэчку атрыманых файлаў.

en: Choose an application
be: Абраць праграму

en: %1 page | %1 pages
be[0]: %1 старонка
be[1]: %1 старонкі
be[2]: %1 старонкаў

en: Last Visited
be: Апошняе наведванне

en: Yesterday
be: Учора

en: search history
be: пошук у гісторыі

en: All History
be: Уся гісторыя

en: Today
be: Сёння

en: This is a private tab
be: Гэта канфідэнцыйнае вакенца

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
be: Старонкі, якія вы праглядаеце на гэтай ўкладцы, не трапляюць у гісторыю прагляду.
    Зрэшты, закладкі, якія вы створыце з яе дапамогай, будуць захаваны.

en: Less
be: Меней

en: More
be: Болей

en: Top sites
be: Лепшыя сайты

en: You haven't visited any site yet
be: Вы яшчэ не наведалі аніводнага сайта

en: The rendering process has been closed for this tab.
be: Працэс апрацоўкі для гэтага вакенца быў зачынены.

en: Something went wrong while displaying %1.
be: Пры спробе паказу %1 нешта пайшло не так.

en: Close tab
be: Закрыць вакенца

en: This site has insecure content
be: Гэты сайт мае небяспечныя элементы

en: Identity Not Verified
be: Немагчыма праверыць профіль

en: The identity of this website has not been verified.
be: Ідэнтыфікацыйныя дадзеныя гэтага сайта не правераныя.

en: Default
be: Прадвызначана

en: Search engine
be: Рухавік пошуку

en: Restore previous session at startup
be: Аднаўляць папярэдні сеанс пры запуску

en: Privacy & permissions
be: Канфідэнцыйнасць і правы доступу

en: Reset browser settings
be: Скінуць налады браўзэра

en: Camera & microphone
be: Камера і мікрафон

en: Microphone
be: Мікрафон

en: Camera
be: Камера

en: Swipe Up To Exit Full Screen
be: Правядзіце пальцам уверх, каб выйсці з поўнаэкраннага рэжыму

en: Press ESC To Exit Full Screen
be: Націсніце клавішу Esc, каб выйсці з поўнаэкраннага рэжыму

en: Tap to view
be: Націсніце для прагляду

en: New tab
be: Новая ўкладка

en: Close Tab
be: Закрыць вакенца

en: Remove
be: Выдаліць

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
be: З гэтай вэб-праграмай не звязана аніводнага ўліковага запісу. Націсніце запіс ніжэй, каб дадаць уліковы запіс.

en: Add account
be: Дадаць конт

en: Don't use an account
be: Не выкарыстоўваць уліковы запіс

en: Account error
be: Памылка ўліковага запісу

en: Close
be: Закрыць

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
be: Немагчыма адкрыць акно ўліковага запісу. Вы можаце ствараць толькі адзін рахунак адначасова. Калі ласка, паўторыце спробу пасля закрыцця ўсіх вокнаў уліковых запісаў.

en: Authentication failed
be: Памылка аўтэнтыфікацыі

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
be: <b>%1</b> запрашае доступ да вашага конту %2.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
be: <b>%1</b> патрэбны доступ да вашага конту %2.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
be: Зараз абярыце уліковы запіс або прапусціце гэты крок і абярыце уліковы запіс пазней.

en: Close the app
be: Закрыць праграму

en: Skip
be: Мінуць

en: Choose account
be: Выбраць конт(уліковы запіс)

en: Oops, something went wrong.
be: На жаль, адбылася памылка.

en: Reset
be: Скінуць
