morph-browser - en to da translation catalogue (161 entries)

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
da: Internet;nettet;WWW;Browser;netlæser;Web;Explorer;stifinder

en: Back
da: Tilbage

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
da: Ældre side

en: Bookmark link
da: Tilføj bogmærke

en: Bookmark
da: Bogmærke

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
da: Føj denne side til bogmærkerne

en: Clear History
da: Ryd historik

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
da: Ryd navigationshistorik

en: Copy image
da: Kopiér billede

en: Copy link
da: Kopiér link

en: Copy
da: Kopiér

en: Cut
da: Klip

en: Erase
da: Slet

en: Find in page
da: Find på siden

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
da: Søg i side

en: Forward
da: Fremad

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
da: Nyere side

en: Goto
da: Gå til

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
da: Adresse;URL;www

en: New Tab
da: Nyt faneblad

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
da: Åbn et nyt faneblad

en: Open image in new tab
da: Åbn billede i nyt faneblad

en: Open link in default browser
da: Åbn link i standardbrowser

en: Open link in new background tab
da: Åbn linket i ny baggrundsfaneblad

en: Open link in new tab
da: Åbn link i nyt faneblad

en: Open video in new tab
da: Åbn video i ny fane

en: Paste
da: Indsæt

en: Redo
da: Omgør

en: Reload
da: Genindlæs

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
da: Forlad side

en: Save image
da: Gem billede

en: Save link
da: Gem link

en: Save video
da: Gem video

en: Select all
da: Vælg alt

en: Share
da: Del

en: Undo
da: Fortryd

en: JavaScript Alert
da: JavaScript-advarsel

en: OK
da: O.k.

en: Custom URL schemes
da: Tilpasede URL-skemaer

en: Remember decision
da: Husk valg

en: Allow
da: Tillad

en: Cancel
da: Annullér

en: Block domain
da: Bloker domæne

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
da: Du prøver at tilgå %1 men det er ikke i din godkendte whitelist domæne. Vil du fortsætte med at blokere domænet, tillade domænet, eller gå tilbage?

en: %1 is trying to access %2 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow loading data from the domain, or just ignore this request ?
da: %1 prøver at forbinde til %2, men det er ikke på din liste af godkendte domæner. Vil du fortsætte med at blokere dette domæne, tillade at hente data fra domænet eller bare ignorere denne anmodning?

en: Allow domain
da: Tillad domæne

en: Authentication required.
da: Godkendelse påkrævet.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
da: Websiden %1 kræver godkendelse.

en: Username
da: Brugernavn

en: Password
da: Adgangskode

en: Confirm Navigation
da: Bekræft navigation

en: Leave
da: Forlad

en: Stay
da: Bliv

en: This connection is untrusted
da: Der er ikke tillid til denne forbindelse

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
da: Du prøver at forbinde til %1 sikkert, men der er ikke tillid til sikkerhedscertifikatet på dette websted. på grund af %2

en: Proceed anyway
da: Fortsæt alligevel

en: Select Color
da: Vælg farve

en: JavaScript Confirmation
da: JavaScript-bekræftelse

en: Delete
da: Slet

en: Domain blacklist/whitelist
da: Domæne blacklist/whitelist

en: Add domain
da: Tilføj domæne

en: Enter the name of the domain, e.g. example.com (subdomains will be removed).
da: Skriv det navnet på domænet, fx. Eksempel.com (sub domæner vil blive fjernet).

en: Not Set
da: Ikke sat

en: Never allow access
da: Tillad aldrig adgang

en: Always allow access
da: Tillad altid adgang

en: Download failed
da: Download mislykkedes

en: Clear
da: Ryd

en: Downloads
da: Hentede filer

en: Confirm selection
da: Bekræft markering

en: No downloads available
da: Ingen tilgængelige hentede filer

en: Network Error
da: Netværksfejl

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
da: Det lader til, at du har problemer med at se: %1.

en: Back to safety
da: Tilbage i sikkerhed

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
da: Tjek venligst dine netværksindstillinger og prøv en genopfriskning af siden.

en: Refresh page
da: Genindlæs side

en: Permission Request
da: Anmodning om tilladelse

en: This page wants to know your device’s location.
da: Denne side vil gerne kende din enheds position.

en: Deny
da: Nægt

en: This site security certificate is not trusted.
da: Der er ikke tillid til sikkerhedscertifikatet for dette sted.

en: Learn more
da: Få mere at vide

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
da: Serienummer:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
da: Emne:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
da: Emnets adresse:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
da: Udsteder:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
da: Udsteders adresse:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
da: Gyldigt fra:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
da: Gyldigt indtil:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
da: Fingeraftryk (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
da: Du bør ikke gå videre, særligt fordi du aldrig tidligere har set denne advarsel for dette sted.

en: Permission
da: Tilladelse

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
da: Tillad at dette domæne tilgår dit kamera og din mikrofon?

en: Allow this domain to access your camera?
da: Tillad at dette domæne tilgår dit kamera?

en: Allow this domain to access your microphone?
da: Tillad at dette domæne tilgår din mikrofon?

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: JavaScript Prompt
da: JavaScript-forespørgsel

en: Proxy authentication required.
da: Proxygodkendelse påkrævet.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
da: Websiden %1:%2 kræver godkendelse.

en: Download
da: Hent

en: find in page
da: find på siden

en: search or enter an address
da: søg eller indtast en adresse

en: Bookmark Added
da: Bogmærke tiføjet

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
da: Navn

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
da: Gem i

en: All Bookmarks
da: Alle bogmærker

en: New Folder
da: Ny mappe

en: Create new folder
da: Opret ny mappe

en: Save
da: Gem

en: Homepage
da: Hjemmeside

en: Bookmarks
da: Bogmærker

en: Done
da: Færdig

en: New window
da: Nyt vindue

en: History
da: Historik

en: Settings
da: Indstillinger

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
da: Vælg et program som skal åbne denne fil, eller gem den i mappen med hentede filer.

en: Choose an application
da: Vælg et program

en: %1 page | %1 pages
da[0]: %1 side
da[1]: %1 sider

en: Last Visited
da: Sidst besøgt

en: Yesterday
da: I går

en: search history
da: søg i historik

en: All History
da: Hele historikken

en: Today
da: I dag

en: This is a private tab
da: Dette er en privat fane

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
da: Sider som vises i denne fane, vil ikke fremgå i din browsers historik.
    Bogmærker som oprettes bliver dog bevaret.

en: Less
da: Mindre

en: More
da: Mere

en: Top sites
da: Topsider

en: You haven't visited any site yet
da: Du har endnu ikke besøgt et websted

en: The rendering process has been closed for this tab.
da: Optegningsprocessen er blevet lukket for denne fane.

en: Something went wrong while displaying %1.
da: Noget gik galt under visning af %1.

en: Close tab
da: Luk fanen

en: This site has insecure content
da: Dette sted har indhold som er usikkert

en: Identity Not Verified
da: Identiteten er ikke blevet bekræftet

en: The identity of this website has not been verified.
da: Dette websteds identitet er ikke blevet bekræftet.

en: Default
da: Standard

en: Search engine
da: Søgemaskine

en: Restore previous session at startup
da: Gendan forrige session ved opstart

en: Privacy & permissions
da: Privatliv & tilladelser

en: Reset browser settings
da: Nulstil browserindstillinger

en: Camera & microphone
da: Kamera & mikrofon

en: Microphone
da: Mikrofon

en: Camera
da: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
da: Stryg opad for at forlade fuldskærm

en: Press ESC To Exit Full Screen
da: Tryk ESC for at forlade fuldskærm

en: Tap to view
da: Tap for visning

en: New tab
da: Nyt faneblad

en: Close Tab
da: Luk fanen

en: Remove
da: Fjern

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
da: Ingen konti er knyttet til denne webapp; tryk nedenfor for at tilføje en konto.

en: Add account
da: Tilføj konto

en: Don't use an account
da: Brug ikke en konto

en: Account error
da: Kontofejl

en: Close
da: Luk

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
da: Kontovinduet kunne ikke åbnes. Du kan kun oprette én konto ad gangen; forsøg igen når alle andre kontovinduer er blevet lukket.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
da: <b>%1</b> har brug for adgang til din %2-konto.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
da: <b>%1</b> vil gerne have adgang til din %2-konto.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
da: Vælg en konto nu, eller spring dette trin over og vælg en konto senere.

en: Close the app
da: Luk programmet

en: Skip
da: Spring over

en: Choose account
da: Vælg konto

en: Oops, something went wrong.
da: Ups! Der opstod en fejl.
