morph-browser - en to es translation catalogue (255 entries)

en: Morph Browser
es: Navegador Morph

en: Morph Web Browser
es: Navegador web Morph

en: Browse the World Wide Web using QtWebEngine
es: Navegue por Internet usando «QtWebEngine»

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
es: Internet;WWW;Navegador;Web;Explorador

en: New Window
es: Ventana nueva

en: New Private Window
es: Ventana privada nueva

en: Back
es: Atrás

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
es: Página anterior

en: Bookmark link
es: Añadir a marcadores

en: Bookmark
es: Marcador

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
es: Añadir esta página a marcadores

en: Clear History
es: Vaciar historial

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
es: Vaciar historial de navegación

en: Copy image
es: Copiar imagen

en: Copy link
es: Copiar enlace

en: Copy
es: Copiar

en: Cut
es: Cortar

en: Erase
es: Borrar

en: Find in page
es: Buscar en la página

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
es: Buscar en la página

en: Forward
es: Reenviar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
es: Página más reciente

en: Goto
es: Ir a

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
es: Dirección;URL;www

en: New Tab
es: Pestaña nueva

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
es: Abrir una pestaña nueva

en: Open image in new tab
es: Abrir imagen en pestaña nueva

en: Open link in default browser
es: Abrir enlace en navegador predeterminado

en: Open link in new background tab
es: Abrir enlace en una pestaña en segundo plano

en: Open link in new private window
es: Abrir enlace en una nueva ventana privada

en: Open link in new tab
es: Abrir enlace en pestaña nueva

en: Open link in new window
es: Abrir enlace en ventana nueva

en: Open video in new tab
es: Abrir vídeo en pestaña nueva

en: Paste
es: Pegar

en: Redo
es: Rehacer

en: Reload
es: Recargar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
es: Abandonar la página

en: Save image
es: Guardar imagen

en: Save link
es: Guardar el enlace

en: Save video
es: Guardar vídeo

en: Select all
es: Selecciona todo

en: Share
es: Compartir

en: Undo
es: Deshacer

en: JavaScript Alert
es: Alerta de JavaScript

en: OK
es: De acuerdo

en: Custom URL schemes
es: Esquemas de URL personalizados

en: The '%1' website wants to open this URL outside of the web browser:
es: La página web '%1' quiere abrir esta URL fuera del navegador:

en: Open this URL with a system app if possible?
es: ¿Quiere abrir el URL con una aplicación del sistema de ser posible?

en: Remember decision
es: Recordar la decisión

en: Allow
es: Permitir

en: Cancel
es: Cancelar

en: Block domain
es: Bloquear dominio

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
es: Está intentando acceder a %1 pero no está en su lista blanca de dominios aprobados. ¿Le gustaría continuar bloqueando el dominio, permitir la navegación al dominio o regresar?

en: %1 is trying to access %2 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow loading data from the domain, or just ignore this request ?
es: %1 está intentando acceder a %2 pero no está en su lista blanca de dominios aprobados. ¿Le gustaría continuar bloqueando el dominio, permitir la carga de datos desde el dominio o simplemente ignorar esta solicitud?

en: Allow domain
es: Permitir dominio

en: Authentication required.
es: Se necesita autenticación.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
es: El sitio %1 necesita autenticación.

en: Username
es: Nombre de usuario

en: Password
es: Contraseña

en: Confirm Navigation
es: Confirmar navegación

en: Leave
es: Abandonar

en: Stay
es: Quedarse

en: This connection is untrusted
es: Esta conexión no es de confianza

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
es: Está tratando de conectar con seguridad a %1 pero el certificado de seguridad de este sitio web no es de confianza. Motivo: %2

en: Proceed anyway
es: Continuar de todos modos

en: Select Color
es: Seleccionar color

en: JavaScript Confirmation
es: Confirmación JavaScript

en: Custom User Agents
es: Agentes de usuario personalizados

en: Delete
es: Eliminar

en: New User Agent
es: Nuevo agente de usuario

en: Edit User Agent
es: Editar agente de usuario

en: No custom user agents available
es: No hay agentes de usuario personalizados disponibles

en: Domain blacklist/whitelist
es: Lista negra/blanca de dominios

en: Add domain
es: Añadir dominio

en: Enter the name of the domain, e.g. example.com (subdomains will be removed).
es: Introducir el nombre del dominio, p.ej. «example.com» (se eliminarán los subdominios).

en: Not Set
es: Sin configurar

en: Never allow access
es: No permitir nunca el acceso

en: Always allow access
es: Permitir siempre el acceso

en: No sites have been granted special permissions
es: Ningún sitio ha recibido permisos especiales

en: Domain specific settings
es: Configuración específica del dominio

en: Enter the name of the domain, e.g. m.example.com
es: Introducir el nombre del dominio, p.ej. «m.example.com»

en: allowed to launch other apps
es: permitido iniciar otras aplicaciones

en: access your location
es: accede a tu ubicación

en: Ask each time
es: Preguntar siempre

en: Allowed
es: Permitido

en: Denied
es: Denegado

en: custom user agent
es: agente de usuario personalizado

en: Zoom:
es: Zum:

en: not set
es: sin configurar

en: No domain specific settings available
es: Ninguna configuración específica de dominio disponible

note: TRANSLATORS: %1 is the percentage of the download completed so far
en: %1%
es: %1 %

en: Download failed
es: Falló la descarga

en: Unknown
es: Desconocido

en: Delete File
es: Eliminar archivo

en: Remove from History
es: Quitar del historial

en: Copy Download Link
es: Copiar enlace de descarga

en: Recent Downloads
es: Descargas recientes

en: No Recent Downloads
es: No hay ninguna descarga reciente

en: Cancelled
es: Canceladas

en: Completed
es: Completadas

en: Clear
es: Limpiar

en: View All
es: Ver todo

en: Downloads
es: Descargas

en: Confirm selection
es: Confirmar selección

en: No downloads available
es: No hay descargas disponibles

en: this user agent name is already taken
es: ya se usa este nombre de agente de usuario

en: Add the name for the user agent
es: Añadir el nombre del agente de usuario

en: enter user agent string...
es: introduzca la cadena de agente de usuario…

en: Certificate Error
es: Error de certificado

en: Network Error
es: Error de red

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
es: Parece que tiene problemas para ver: %1.

en: Back to safety
es: Volver para estar a salvo

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
es: Compruebe la configuración de la red e intente recargar la página.

en: Refresh page
es: Recargar página

en: Permission Request
es: Solicitud de permiso

en: This page wants to know your device’s location.
es: Esta página solicita la ubicación del dispositivo.

en: Deny
es: Denegar

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
es: El sitio web en %1 requiere autenticación. El sitio web dice «%2»

en: This site security certificate is not trusted.
es: El certificado de seguridad de este sitio no es de confianza.

en: Learn more
es: Más información

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
es: Número de serie:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
es: Titular:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
es: Dirección del titular:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
es: Emisor:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
es: Dirección del emisor:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
es: Válido desde:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
es: Válido hasta:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
es: Huella digital (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
es: No debería continuar, en especial si nunca antes ha visto esta advertencia para este sitio.

en: Permission
es: Permisos

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
es: ¿Permitir que este dominio acceda a la cámara y micrófono?

en: Allow this domain to access your camera?
es: ¿Permitir que este dominio acceda a la cámara?

en: Allow this domain to access your microphone?
es: ¿Permitir que este dominio acceda al micrófono?

en: Yes
es: Sí

en: JavaScript Prompt
es: Diálogo de JavaScript

en: Proxy authentication required.
es: Se necesita autenticación de proxy.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
es: El sitio %1:%2 necesita autenticación.

en: Save page as HTML / PDF
es: Guardar página como HTML / PDF

en: No save actions are available
es: No hay acciones de guardado disponibles

en: Save as HTML
es: Guardar como HTML

en: Download
es: Descargar

en: Save as PDF
es: Guardar como PDF

en: Remove from List
es: Quitar de la lista

en: find in page
es: buscar en la página

en: search or enter an address
es: buscar o escribir una dirección

en: Paste and Go
es: Pegar e ir

en: Bookmark Added
es: Marcador añadido

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
es: Nombre

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
es: Guardar en

en: All Bookmarks
es: Todos los marcadores

en: New Folder
es: Carpeta nueva

en: Create new folder
es: Crear carpeta

en: Save
es: Guardar

en: Homepage
es: Página de inicio

en: Bookmarks
es: Marcadores

en: Blocked domain
es: Dominio bloqueado

en: Blocked navigation request to domain %1.
es: Bloqueada la solicitud de navegación al dominio %1.

en: Whitelisted domain
es: Dominio en la lista blanca

en: domain %1 is now whitelisted, it will be active on the next page reload.
es: el dominio %1 está ahora en la lista blanca, estará activo en la siguiente recarga de la página.

en: Done
es: Hecho

en: Reopen Tab
es: Reabrir pestaña

en: New window
es: Ventana nueva

en: New private window
es: Ventana privada nueva

en: History
es: Historial

en: Settings
es: Configuración

en: View source
es: Ver código fuente

en: Save / Print to PDF
es: Guardar/Imprimir en PDF

en: Zoom
es: Zum

en: Set Desktop mode
es: Establecer modo de escritorio

en: the file is already in the downloads folder.
es: El archivo ya está en la carpeta de descargas.

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
es: Elija una aplicación para abrir este archivo o guárdelo en la carpeta de descargas.

en: Choose an application
es: Elegir una aplicación

en: %1 page | %1 pages
es[0]: %1 página
es[1]: %1 páginas

en: Last Visited
es: Últimas visitas

en: Yesterday
es: Ayer

en: search history
es: historial de búsquedas

en: All History
es: Todo el historial

en: Today
es: Hoy

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Morph Web Browser
es: %1 - Navegador web Morph

en: This is a private tab
es: Esta pestaña es privada

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
es: Las páginas que visualice en esta pestaña no se añadirán al historial.
    Sin embargo, se conservará cualquier marcador que cree.

en: Less
es: Menos

en: More
es: Más

en: Top sites
es: Sitios populares

en: You haven't visited any site yet
es: Aún no ha visitado ningún sitio

en: The rendering process has been closed for this tab.
es: Se cerró el proceso de representación de esta pestaña.

en: Something went wrong while displaying %1.
es: Ocurrió un problema al mostrar %1.

en: Close tab
es: Cerrar pestaña

en: This site has insecure content
es: Este sitio tiene contenido no seguro

en: Identity Not Verified
es: Identidad no comprobada

en: The identity of this website has not been verified.
es: No se ha comprobado la identidad de este sitio web.

en: You are connected to %1 via HTTPS. The certificate is valid.
es: Está conectado a %1 mediante HTTPS. El certificado es válido.

en: Default
es: Por defecto

en: Search engine
es: Motor de búsquedas

en: New Tab Page
es: Pestaña nueva

en: Restore previous session at startup
es: Restaurar sesión anterior al iniciar

en: not available because of startup in private mode
es: no disponible por inicio en modo privado

en: Automatic fit to width
es: Ajuste automático al ancho

en: Adjusts the width of the website to the window
es: Ajusta el ancho del sitio web a la ventana

en: Default Zoom
es: Zum predeterminado

en: Load Images
es: Cargar imágenes

en: Automatically load images on web pages
es: Carga automática de imágenes en páginas web

en: Privacy & permissions
es: Permisos y privacidad

en: Reset browser settings
es: Restablecer la configuración del navegador

en: Start in private mode
es: Iniciar en modo privado

en: Only allow browsing to whitelisted websites
es: Permitir la navegación solo a sitios web en la lista blanca

en: Camera & microphone
es: Cámara y micrófono

en: Clear browsing history
es: Vaciar historial de navegación

en: Clear browsing history?
es: ¿Vaciar el historial de navegación?

en: Clear cache
es: Vaciar caché

en: Clear cache?
es: ¿Vaciar la caché?

en: Clear all cookies
es: Vaciar cookies

en: Clear all Cookies?
es: ¿Vaciar las cookies?

en: Custom homepage
es: Página de inicio personalizada

en: Microphone
es: Micrófono

en: Camera
es: Cámara

en: Swipe Up To Exit Full Screen
es: Deslice hacia arriba para salir de pantalla completa

en: Press ESC To Exit Full Screen
es: Presione Esc para salir de pantalla completa

en: Tap to view
es: Toque para ver

en: New tab
es: Pestaña nueva

en: Move to New Window
es: Mover a ventana nueva

en: Close Tab
es: Cerrar pestaña

en: Remove
es: Eliminar

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
es: No hay cuentas enlazadas con esta aplicación web. Pulse el botón siguiente para añadir una cuenta.

en: Add account
es: Añadir cuenta

en: Don't use an account
es: No utilizar cuenta

en: Account error
es: Error de cuenta

en: Close
es: Cerrar

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
es: No se pudo abrir la ventana de cuenta. Puede crear solo una cuenta a la vez; inténtelo de nuevo tras cerrar el resto de ventanas de cuentas.

en: Authentication failed
es: Falló la autenticación

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
es: <b>%1</b> necesita acceder a su cuenta en línea de %2.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
es: <b>%1</b> quiere acceder a su cuenta en línea de %2.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
es: Elija una cuenta ahora u omita este paso y seleccione una cuenta después.

en: Close the app
es: Cerrar aplicación

en: Skip
es: Omitir

en: Choose account
es: Seleccionar cuenta

en: Oops, something went wrong.
es: Vaya, algo ha salido mal...

en: WebappContainer Settings
es: Configuración del contenedor de aplicaciones web («WebappContainer»)

en: Reset webapp settings
es: Restablecer la configuración de la aplicación web

en: domain %1 is now whitelisted, please reload the page.
es: el dominio %1 está ahora en la lista blanca, recargue la página.

en: Zoom Out
es: Alejar

en: Reset
es: Restablecer

en: fit
es: ajustar

en: Zoom In
es: Acercar

en: Current Zoom
es: Zum actual

en: domain
es: dominio

en: default
es: predeterminado

en: auto-fit
es: autoajuste

en: Save Zoom
es: Guardar zum

en: the current web app
es: la aplicación web actual

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 either for the current domain or as the default zoom level.
es: El nivel de zum actual (%1 %) puede guardarse en %2 bien para el dominio actual, bien como nivel predeterminado.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 for the current domain.
es: El nivel de zum actual (%1 %) puede guardarse en %2 para el dominio actual.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 as the default zoom level.
es: El nivel de zum actual (%1 %) puede guardarse en %2 como predeterminado.

en: Save for domain
es: Guardar para el dominio

en: Save as default
es: Guardar como predeterminado
