morph-browser - en to eu translation catalogue (148 entries)

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
eu: Internet;WWW;Nabigatzailea;Weba;Arakatzailea

en: Back
eu: Atzera

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
eu: Orri zaharragoa

en: Bookmark link
eu: Egin loturaren laster-marka

en: Bookmark
eu: Laster-marka

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
eu: Gehitu orri hau laster-markei

en: Clear History
eu: Garbitu historia

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
eu: Garbitu nabigazio-historia

en: Copy image
eu: Kopiatu irudia

en: Copy link
eu: Kopiatu lotura

en: Copy
eu: Kopiatu

en: Cut
eu: Moztu

en: Erase
eu: Ezabatu

en: Find in page
eu: Aurkitu orrian

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
eu: Bilatu orrian

en: Forward
eu: Birbidali

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
eu: Orri berriagoa

en: Goto
eu: Joan hona

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
eu: Helbidea;URLa;www

en: New Tab
eu: Fitxa berria

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
eu: Ireki fitxa berria

en: Open image in new tab
eu: Ireki irudia fitxa berrian

en: Open link in default browser
eu: Ireki lotura nabigatzaile lehenetsian

en: Open link in new background tab
eu: Ireki lotura atzeko planoko fitxa berrian

en: Open link in new tab
eu: Ireki lotura fitxa berrian

en: Open video in new tab
eu: Zabaldu bideo fitxa berri batean

en: Paste
eu: Itsatsi

en: Redo
eu: Berregin

en: Reload
eu: Birkargatu

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
eu: Irten orritik

en: Save image
eu: Gorde irudia

en: Save link
eu: Gorde esteka

en: Save video
eu: Gorde bideoa

en: Select all
eu: Hautatu dena

en: Share
eu: Partekatu

en: Undo
eu: Desegin

en: JavaScript Alert
eu: JavaScript alerta

en: OK
eu: Ados

en: Allow
eu: Baimendu

en: Cancel
eu: Utzi

en: Authentication required.
eu: Autentifikazioa beharrezkoa da.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
eu: %1 webguneak autentifikazioa eskatzen du.

en: Username
eu: Erabiltzaile-izena

en: Password
eu: Pasahitza

en: Confirm Navigation
eu: Berretsi nabigazioa

en: Leave
eu: Utzi

en: Stay
eu: Gelditu

en: This connection is untrusted
eu: Konexio hau ez da fidagarria

en: Proceed anyway
eu: Jarraitu dena den

en: JavaScript Confirmation
eu: JavaScript berrespena

en: Delete
eu: Ezabatu

en: Download failed
eu: Deskargak huts egin du

en: Clear
eu: Garbitu

en: Downloads
eu: Deskargak

en: Confirm selection
eu: Konfirmatu aukera

en: No downloads available
eu: Ez dago deskargarik eskuragarri

en: Network Error
eu: Sareko errorea

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
eu: Badirudi arazoak dituzula orri hau ikusteko: %1.

en: Back to safety
eu: Itzuli segurtasunera

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
eu: Mesedez, begiratu sarearen ezarpenak eta saiatu orria freskatzen.

en: Refresh page
eu: Freskatu orria

en: Permission Request
eu: Baimen-eskaera

en: This page wants to know your device’s location.
eu: Orri honek zure gailuaren kokapena jakin nahi du.

en: Deny
eu: Ukatu

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
eu: %1 webguneak autentifikazioa behar du. Hau dio webguneak: "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
eu: Gunearen segurtasun-ziurtagiria ez da fidagarria.

en: Learn more
eu: Gehiago ikasi

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
eu: Serie-zenbakia:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
eu: Subjektua:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
eu: Subjektuaren helbidea:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
eu: Jaulkitzailea:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
eu: Jaulkitzailearen helbidea:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
eu: Noiztik baliozkoa:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
eu: Noiz arte baliozkoa:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
eu: Hatz-marka (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
eu: Ez zenuke aurrera jarraitu beharko, bereziki gune honentzat abisu hau aurrez inoiz ikusi ez baduzu.

en: Permission
eu: Baimena

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
eu: Baimena eman domeinu honi kamera eta mikrofonoa atzitzeko?

en: Allow this domain to access your camera?
eu: Baimena eman domeinu hori kamera atzitzeko?

en: Allow this domain to access your microphone?
eu: Baimena eman domeinu hori mikrofonoa atzitzeko?

en: Yes
eu: Bai

en: No
eu: Ez

en: JavaScript Prompt
eu: JavaScript gonbita

en: Proxy authentication required.
eu: Proxy autentifikazioa beharrezkoa da.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
eu: %1:%2 webguneak autentifikazioa behar du.

en: Download
eu: Deskargatu

en: find in page
eu: aurkitu orrian

en: search or enter an address
eu: bilatu edo idatzi helbide bat

en: Bookmark Added
eu: Laster-marka gehituta

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
eu: Izena

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
eu: Gorde hemen

en: All Bookmarks
eu: Laster-marka guztiak

en: New Folder
eu: Karpeta berria

en: Create new folder
eu: Sortu karpeta berria

en: Save
eu: Gorde

en: Homepage
eu: Hasiera-orria

en: Bookmarks
eu: Laster-markak

en: Done
eu: Eginda

en: History
eu: Historia

en: Settings
eu: Ezarpenak

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
eu: Aukeratu aplikazio bat fitxategia zabaltzeko edo deskarga karpetan gordetzeko.

en: Choose an application
eu: Aukeratu aplikazio bat

en: %1 page | %1 pages
eu[0]: orri %1
eu[1]: %1 orri

en: Last Visited
eu: Azkena bisitatuak

en: Yesterday
eu: Atzo

en: search history
eu: Bilatu historian

en: All History
eu: Historia guztia

en: Today
eu: Gaur

en: This is a private tab
eu: Hau fitxa pribatu bat da

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
eu: Fitxa honetan ikusi dituzun orriak ez dira nabigatzailearen historian agertuko.
    Hala ere, sortutako laster-markak gordeko dira..

en: Less
eu: Gutxiago

en: More
eu: Gehiago

en: Top sites
eu: Gune nagusiak

en: You haven't visited any site yet
eu: Oraindik ez duzu webgunerik bisitatu

en: The rendering process has been closed for this tab.
eu: Fitxa honetako emate prozesua itxi da.

en: Something went wrong while displaying %1.
eu: Zerbait txarto atera da %1 erakusterakoan.

en: Close tab
eu: Itxi fitxa

en: This site has insecure content
eu: Gune honek eduki ez segurua dauka

en: Identity Not Verified
eu: Identitatea ez da egiaztatu

en: The identity of this website has not been verified.
eu: Webgune honen identitatea ez da egiaztatu.

en: Default
eu: Lehenetsia

en: Search engine
eu: Bilaketa-motorra

en: Restore previous session at startup
eu: Hasterakoan berreskuratu saioa

en: Privacy & permissions
eu: Pribatutasuna eta baimenak

en: Reset browser settings
eu: Berrezarri nabigatzailearen ezarpenak

en: Camera & microphone
eu: Kamera eta mikrofonoa

en: Microphone
eu: Mikrofonoa

en: Camera
eu: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
eu: Pasa hatza gorantz pantaila osotik irteteko

en: Press ESC To Exit Full Screen
eu: Sakatu IHES tekla pantaila osotik irteteko

en: Tap to view
eu: Sakatu ikusteko

en: New tab
eu: Fitxa berria

en: Close Tab
eu: Itxi fitxa

en: Remove
eu: Ezabatu

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
eu: Web aplikazio honi ez zaio konturik elkartu; beheko elementua sakatu kontu bat gehitzeko.

en: Add account
eu: Gehitu kontua

en: Don't use an account
eu: Ez erabili konturik

en: Account error
eu: Kontuaren errorea

en: Close
eu: Itxi

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
eu: Kontuen leihoa ezin izan da zabaldu. Bakarrik kontu bat bakoitzean sor dezakezu; saiatu berriro beste kontuen leihoak itxi eta gero.

en: Authentication failed
eu: Huts egin du autentifikatzean

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
eu: <b>%1</b> zure %2 lineako kontua erabili behar du.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
eu: <b>%1</b> zure %2 lineako kontua erabili nahi du.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
eu: Aukeratu kontu bat orain, edo ez egin orain eta aukeratu lineako kontu bat gero.

en: Close the app
eu: Itxi aplikazioa

en: Skip
eu: Saltatu

en: Choose account
eu: Hautatu kontua

en: Oops, something went wrong.
eu: Oh, zerbait txarto atera da.
