morph-browser - en to ia translation catalogue (149 entries)

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
ia: Internet;WWW;Navigator;Web;Explorer

en: Back
ia: Retornar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
ia: Pagina plus vetere

en: Bookmark link
ia: Ligamime del signalibro

en: Bookmark
ia: Signalibro

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
ia: Adde iste pagina al signa-libros

en: Clear History
ia: Nettar le historia

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
ia: Clarar le historia del navigation

en: Copy image
ia: Copiar le imagine

en: Copy link
ia: Copiar le ligamine

en: Copy
ia: Copiar

en: Cut
ia: Secar

en: Erase
ia: Cancellar

en: Find in page
ia: Cercar un pagina

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
ia: Cercar in Pagina

en: Forward
ia: Avantiar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
ia: Pagina plus nove

en: Goto
ia: Vade a

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
ia: Adresse;URL;www

en: New Tab
ia: Nove scheda

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
ia: Aperir un nove scheda

en: Open image in new tab
ia: Aperir le imagine in un nove scheda

en: Open link in default browser
ia: Aperir le ligamine in le explorator predefinite

en: Open link in new background tab
ia: Aperir le ligamine in un tabella de fundo

en: Open link in new tab
ia: Aperir le ligamine in un nove scheda

en: Open link in new window
ia: Aperir le ligamine in un nove fenestra

en: Open video in new tab
ia: Aperir un video in un nove scheda

en: Paste
ia: Collar

en: Redo
ia: Refacer

en: Reload
ia: Recargar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
ia: Lassar le pagina

en: Save image
ia: Salvar le imagine

en: Save link
ia: Salvar le ligamine

en: Save video
ia: Salvar un video

en: Select all
ia: Selige tote

en: Share
ia: Compartir

en: Undo
ia: Disfacer

en: JavaScript Alert
ia: Allerta de JavaScript

en: Allow
ia: Permitter

en: Cancel
ia: Cancellar

en: Authentication required.
ia: Authentication requirite.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
ia: Le sito web %1 necessita le authentication.

en: Username
ia: Nomine de usator

en: Password
ia: Contrasigno

en: Confirm Navigation
ia: Confirmar le navigation

en: Leave
ia: Lassar

en: Stay
ia: Remaner

en: This connection is untrusted
ia: Iste connexion non es digne de fide

en: Proceed anyway
ia: Proceder in omne caso

en: JavaScript Confirmation
ia: Confirmation JavaScript

en: Delete
ia: Deler

en: Download failed
ia: Discargamento fallite

en: Clear
ia: Nettar

en: Downloads
ia: Discargas

en: Confirm selection
ia: Confirmar le selection

en: No downloads available
ia: Nulle discargamentos dispodible

en: Network Error
ia: Error de rete

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
ia: Il appare tu es habente enoios a vider: %1.

en: Back to safety
ia: Retro al securitate

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
ia: Per favor controla le configurationes de tu rete e proa a refrescar le pagina

en: Refresh page
ia: Renovar le pagina

en: Permission Request
ia: Requesta de permission

en: This page wants to know your device’s location.
ia: Iste pagina vole cognoscer tu position del dispositivo.

en: Deny
ia: Negar

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
ia: Le sito web a %1 require le authentication. Le sito web indica "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
ia: Le certificate de securitate de iste sito web non es digne de fide.

en: Learn more
ia: Apprender plus

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
ia: Numero de serie 
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
ia: Subjecto:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
ia: Adresse del subjecto:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
ia: Emissor:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
ia: Adresse emissor:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
ia: Valide desde:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
ia: Valide usque:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
ia: Impression digital (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
ia: Tu non deberea proceder, specialmente si tu ha nunquam vidite iste advertimento antea pro iste sito.

en: Permission
ia: Licentia

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
ia: Consenti a iste dominio de acceder a tu camera e microphono?

en: Allow this domain to access your camera?
ia: Consenti a iste dominio de acceder a tu camera?

en: Allow this domain to access your microphone?
ia: Consenti a iste dominio de acceder a tu microphono?

en: Yes
ia: Si

en: JavaScript Prompt
ia: Prompt de JavaScript

en: Proxy authentication required.
ia: Es requirite le authentication del proxy.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
ia: Le sito web %1:%2 necessita authentication.

en: Download
ia: Discargar

en: find in page
ia: cercar in un pagina

en: search or enter an address
ia: cercar o introducer un adress

en: Bookmark Added
ia: Signalibro addite

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
ia: Nomine

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
ia: Savar in

en: All Bookmarks
ia: Tote le signalibros

en: New Folder
ia: Nove plica

en: Create new folder
ia: Crear un nove plica

en: Save
ia: Salvar

en: Homepage
ia: Pagina initial

en: Bookmarks
ia: Marcatores de libro

en: Done
ia: Facite

en: New window
ia: Nove fenestra

en: New private window
ia: Nove fenestra private

en: History
ia: Historia

en: Settings
ia: Configurationes

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
ia: Eliger un application pro aperir iste file o adder lo al plica del discargas.

en: Choose an application
ia: Eliger un application

en: %1 page | %1 pages
ia[0]: %1 pagina
ia[1]: %1 paginas

en: Last Visited
ia: Visitate ultimemente

en: Yesterday
ia: Heri

en: search history
ia: cercar le chronologia

en: All History
ia: Tote le chronologia

en: Today
ia: Hodie

en: This is a private tab
ia: Iste es un scheda private

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
ia: Le paginas que tu vide in iste scheda non apparera in tu chronologia del navigator.
    Sed essera preservate le signa libros tu ha create.

en: Less
ia: Minus

en: More
ia: Plus

en: Top sites
ia: Sitos maxime

en: You haven't visited any site yet
ia: Tu non ha ancora visitate ulle sito

en: The rendering process has been closed for this tab.
ia: Le processo de render  ha essite clause pro iste scheda.

en: Something went wrong while displaying %1.
ia: Alcun cosa de mal capitava durante le monstra de %1.

en: Close tab
ia: Clauder le scheda

en: This site has insecure content
ia: Iste sito ha un contento non secur

en: Identity Not Verified
ia: Identitate non verificate

en: The identity of this website has not been verified.
ia: Le identitate de iste sito Web non ha essite verificate.

en: Default
ia: Predefinite

en: Search engine
ia: Motor de recerca

en: Restore previous session at startup
ia: Restaurar le session previe al initio

en: Privacy & permissions
ia: Confidentialitate & licentias

en: Reset browser settings
ia: Restaurar al configurationes base le navigator

en: Camera & microphone
ia: Camera & microphono

en: Microphone
ia: Microphono

en: Swipe Up To Exit Full Screen
ia: Striar super pro exir del schermo plen

en: Press ESC To Exit Full Screen
ia: Pulsar ESC pro exir de schermo plen

en: Tap to view
ia: Toccar pro vider

en: New tab
ia: Nove scheda

en: Move to New Window
ia: Mover a un Nove fenestra

en: Close Tab
ia: Clauder scheda

en: Remove
ia: Remover

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
ia: Nulle conto ha essite ligate a iste application WEB; pulsa le elemento in basso pro adder un conto.

en: Add account
ia: Adder un conto

en: Don't use an account
ia: Non usar un conto

en: Account error
ia: Error del conto

en: Close
ia: Clauder

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
ia: Le fenestra del conto non pote ser aperte. Tu pote sol crear un conto per vice; per favor reproba post haber claudite tote le altere fenestras de conto.

en: Authentication failed
ia: Authentication fallite

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
ia: <b>%1</b> necessita acceder tu%2 conto in linea

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
ia: <b>%1</b> desirarea acceder tu conto in linea %2.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
ia: Selige un conto ora, o salta iste grado e selige un conto in linea postea.

en: Close the app
ia: Clauder le application

en: Skip
ia: Saltar

en: Choose account
ia: Eliger le conto

en: Oops, something went wrong.
ia: Oops, alcun cosa iva mal.
