morph-browser - en to id translation catalogue (145 entries)

en: Morph Browser
id: Peramban Morph

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
id: Internet;WWW;Peramban;Web;Explorer

en: Back
id: Mundur

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
id: Halaman Lebih Lama

en: Bookmark link
id: Tautan markah buku

en: Bookmark
id: Markah Buku

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
id: Tambahkan Halaman ini ke Markah Buku

en: Clear History
id: Bersihkan Riwayat

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
id: Bersihkan Riwayat Navigasi

en: Copy image
id: Salin citra

en: Copy link
id: Salin tautan

en: Copy
id: Salin

en: Cut
id: Potong

en: Erase
id: Hapus

en: Find in page
id: Cari di halaman

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
id: Cari di halaman

en: Forward
id: Maju

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
id: Halaman Lebih Baru

en: Goto
id: Ke

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
id: Alamat;URL;www

en: New Tab
id: Tab Baru

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
id: Buka Tab Baru

en: Open image in new tab
id: Buka citra di tab baru

en: Open link in new background tab
id: Buka tautan di background tab

en: Open link in new tab
id: Buka tautan di tab baru

en: Open video in new tab
id: Buka di tab baru

en: Paste
id: Tempel

en: Redo
id: Lakukan lagi (Redo)

en: Reload
id: Muat ulang

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
id: Tinggalkan Halaman

en: Save image
id: Simpan citra

en: Save link
id: Simpan link

en: Save video
id: Simpan video

en: Select all
id: Pilih semua

en: Share
id: Berbagi

en: Undo
id: Batal (undo)

en: JavaScript Alert
id: Peringatan JavaScript

en: Allow
id: Izinkan

en: Cancel
id: Batal

en: Authentication required.
id: Perlu otentikasi.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
id: Situs web %1 memerlukan otentikasi.

en: Username
id: Nama pengguna

en: Password
id: Sandi

en: Confirm Navigation
id: Konfirmasi Navigasi

en: Leave
id: Tinggalkan

en: Stay
id: Tinggal

en: This connection is untrusted
id: Koneksi ini tidak terpercaya

en: Proceed anyway
id: Tetap lanjutkan

en: JavaScript Confirmation
id: Konfirmasi JavaScript

en: Delete
id: Hapus

en: Download failed
id: Gagal mengunduh

en: Clear
id: Bersihkan

en: Downloads
id: Unduhan

en: Confirm selection
id: Konfirmasi pilihan

en: No downloads available
id: Tidak ada download tersedia

en: Network Error
id: Galat Jaringan

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
id: Nampaknya Anda memiliki masalah untuk melihat: %1.

en: Back to safety
id: Kembali ke keadaan aman

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
id: Tolong cek pengaturan jaringan anda dan coba menyegarkan ulang halaman.

en: Refresh page
id: Segarkan halaman

en: Permission Request
id: Permintaan Izin

en: This page wants to know your device’s location.
id: Halaman ini ingin mengetahui lokasi perangkat Anda.

en: Deny
id: Tolak

en: This site security certificate is not trusted.
id: Sertifikat keamanan situs ini tak terpercaya.

en: Learn more
id: Pelajari lebih lanjut

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
id: Nomor seri:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
id: Subjek:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
id: Alamat subjek:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
id: Penerbit:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
id: Alamat penerbit:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
id: Valid sejak:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
id: Valid sampai:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
id: Sidik jari (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
id: Anda tak boleh melanjutkan, terutama bila Anda belum pernah melihat peringatan ini untuk situs ini.

en: Permission
id: Izin

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
id: Perbolehkan domain ini untuk mengakses kamera dan mikrophon anda?

en: Allow this domain to access your camera?
id: Perbolehkan domain ini untuk mengakses kamera anda?

en: Allow this domain to access your microphone?
id: Perbolehkan domain ini untuk mengakses mikrophon anda?

en: Yes
id: Iya

en: No
id: Batal

en: JavaScript Prompt
id: Pertanyaan JavaScript

en: Proxy authentication required.
id: Perlu otentikasi proksi.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
id: Situs web %1:%2 memerlukan otentikasi.

en: Download
id: Unduh

en: find in page
id: cari di halaman

en: search or enter an address
id: cari atau masukkan sebuah alamat

en: Bookmark Added
id: Bookmark ditambahkan

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
id: Nama

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
id: Simpan di

en: All Bookmarks
id: Semua Bookmark

en: New Folder
id: Folder Baru

en: Create new folder
id: Buat folder baru

en: Save
id: Simpan

en: Homepage
id: Beranda

en: Bookmarks
id: Markah Buku

en: Done
id: Selesai

en: History
id: Riwayat

en: Settings
id: Pengaturan

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
id: Pilih aplikasi untuk membuka file ini atau tambahkan ke folder download.

en: Choose an application
id: Pilih aplikasi

en: %1 page | %1 pages
id[0]: %1 halaman

en: Last Visited
id: Terakhir Dikunjungi

en: Yesterday
id: Kemarin

en: search history
id: riwayat pencaharian

en: All History
id: Semua Riwayat

en: Today
id: Hari ini

en: This is a private tab
id: Ini adalah tab pribadi

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
id: Halaman yang anda lihat di tab ini tidak akan muncul di riwayat browser anda.
    Tetapi, Bookmark yang anda buat akan tetap disimpan.

en: Less
id: Kurang

en: More
id: Lainnya

en: Top sites
id: Situs top

en: You haven't visited any site yet
id: Anda belum mengunjungi situs apapun.

en: The rendering process has been closed for this tab.
id: Proses merender telah ditutup untuk tab ini.

en: Something went wrong while displaying %1.
id: Sesuatu menjadi salah saat menampilkan %1.

en: Close tab
id: Tutup tab

en: This site has insecure content
id: Situs ini memiliki isi yang tak aman

en: Identity Not Verified
id: Identitas Tidak Terverifikasi

en: The identity of this website has not been verified.
id: Identitas situs web ini belum diverifikasi.

en: Default
id: Bawaan (Default)

en: Search engine
id: Mesin pencari

en: Restore previous session at startup
id: Kembalikan sesi terakhir saat startup

en: Privacy & permissions
id: Privasi & perizinan

en: Reset browser settings
id: Setel ulang setelan browser

en: Camera & microphone
id: Kamera & Mikrofon

en: Microphone
id: Mikrofon

en: Camera
id: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
id: Geser keatas untuk keluar Mode Penuh

en: Press ESC To Exit Full Screen
id: Tekan ESC untuk keluar Mode Penuh

en: Tap to view
id: Sentuh untuk melihat

en: New tab
id: Tab baru

en: Close Tab
id: Tutup Tab

en: Remove
id: Hapus

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
id: Tidak ada akun yang dihubungkan dengan aplikasi web ini; tekan item dibawah ini untuk menambahkan akun.

en: Add account
id: Tambah akun

en: Don't use an account
id: Tidak menggunakan akun

en: Account error
id: Akun error

en: Close
id: Tutup

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
id: Jendela akun tidak bisa dibuka. Kamu hanya dapat membuat satu akun pada saat ini; tolong coba lagi setelah menutup jendela akun yang lain.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
id: <b>%1</b> memerlukan akses terhadap %2 akun online anda.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
id: <b>%1</b> memerlukan akses terhadap %2 akun online anda.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
id: Pilih akun sekarang, atau lewati step ini dan pilih untuk membuat akun lain waktu.

en: Close the app
id: Tutup aplikasi

en: Skip
id: Lewati

en: Choose account
id: Pilih akun

en: Oops, something went wrong.
id: Ups ... Ada sesuatu yang salah.
