morph-browser - en to it translation catalogue (248 entries)

en: Morph Web Browser
it: Morph Browser Web

en: Browse the World Wide Web using QtWebEngine
it: Esplora il World Wide Web usando QtWebEngine

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
it: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer:Esplora

en: New Window
it: Nuova finestra

en: New Private Window
it: Nuova finestra navigazione privata

en: Back
it: Indietro

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
it: Pagina più vecchia

en: Bookmark link
it: Collegamento nei segnalibri

en: Bookmark
it: Segnalibro

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
it: Aggiungi la pagina ai segnalibri

en: Clear History
it: Pulisci cronologia

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
it: Pulisci cronologia di navigazione

en: Copy image
it: Copia immagine

en: Copy link
it: Copia collegamento

en: Copy
it: Copia

en: Cut
it: Taglia

en: Erase
it: Cancella

en: Find in page
it: Trova nella pagina

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
it: Cerca nella pagina

en: Forward
it: Inoltra

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
it: Pagina più nuova

en: Goto
it: Vai a

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
it: Indirizzo;URL;www

en: New Tab
it: Nuova scheda

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
it: Apri una nuova scheda

en: Open image in new tab
it: Apri immagine in nuova scheda

en: Open link in default browser
it: Apri collegamento nel browser predefinito

en: Open link in new background tab
it: Apri collegamento in nuova scheda in secondo piano

en: Open link in new private window
it: Apri collegamento in finestra privata

en: Open link in new tab
it: Apri collegamento in una nuova scheda

en: Open link in new window
it: Apri collegamento in nuova finestra

en: Open video in new tab
it: Apri il video in nuova scheda

en: Paste
it: Incolla

en: Redo
it: Ripeti

en: Reload
it: Ricarica

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
it: Abbandona la pagina

en: Save image
it: Salva immagine

en: Save link
it: Salva collegamento

en: Save video
it: Salva il video

en: Select all
it: Seleziona tutti

en: Share
it: Condividi

en: Undo
it: Annulla

en: JavaScript Alert
it: Avviso JavaScript

en: Custom URL schemes
it: Schemi URL personalizzati

en: The '%1' website wants to open this URL outside of the web browser:
it: Il sito web "%1" vuole aprire questo URL al di fuori del browser web:

en: Open this URL with a system app if possible?
it: Aprire questo URL con un'applicazione di sistema, se possibile?

en: Remember decision
it: Ricorda la decisione

en: Allow
it: Consenti

en: Cancel
it: Annulla

en: Block domain
it: Blocca dominio

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
it: Si sta tentando di accedere a %1 ma non è presente nella whitelist del dominio approvato. Vuoi continuare a bloccare il dominio, consentire l'esplorazione del dominio o tornare indietro?

en: %1 is trying to access %2 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow loading data from the domain, or just ignore this request ?
it: %1 sta tentando di accedere a %2 ma non è presente nella whitelist del dominio approvato. Continuare a bloccare il dominio, consentire il caricamento dei dati dal dominio o ignorare semplicemente questa richiesta?

en: Allow domain
it: Consenti dominio

en: Authentication required.
it: Autenticazione richiesta.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
it: Il sito web %1 richiede l'autenticazione.

en: Username
it: Nome Utente

en: Confirm Navigation
it: Conferma navigazione

en: Leave
it: Lascia

en: Stay
it: Rimani

en: This connection is untrusted
it: Questa connessione non è verificata

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
it: Tentativo di raggiungere in maniera sicura %1, ma il certificato di sicurezza del sito web non è verificato. Motivo: %2

en: Proceed anyway
it: Procedi comunque

en: Select Color
it: Seleziona Colore

en: JavaScript Confirmation
it: Conferma JavaScript

en: Custom User Agents
it: User Agents personalizzati

en: Delete
it: Elimina

en: New User Agent
it: Nuovo User Agent

en: Edit User Agent
it: Modifica User Agent

en: No custom user agents available
it: Nessun user agent personalizzato disponibile

en: Domain blacklist/whitelist
it: Blacklist/whitelist dei domini

en: Add domain
it: Aggiungi dominio

en: Enter the name of the domain, e.g. example.com (subdomains will be removed).
it: Inserisci il nome del dominio, ad esempio example.com (i sottodomini saranno rimossi).

en: Not Set
it: Non definito

en: Never allow access
it: Non concedere mai l'accesso

en: Always allow access
it: Consenti sempre l'accesso

en: No sites have been granted special permissions
it: Nessun sito ha permessi speciali

en: Domain specific settings
it: Impostazioni specifiche del dominio

en: Enter the name of the domain, e.g. m.example.com
it: Inserisci il nome del dominio, ad esempio m.example.com

en: allowed to launch other apps
it: autorizzato a lanciare altre app

en: access your location
it: accesso alla tua posizione

en: Ask each time
it: Chiedi ogni volta

en: Allowed
it: Consentito

en: Denied
it: Negato

en: custom user agent
it: User agenti presonalizzato

en: not set
it: non impostato

en: No domain specific settings available
it: Nessuna impostazione specifica del dominio disponsibile

en: Download failed
it: Scaricamento non riuscito

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Delete File
it: Elimina File

en: Remove from History
it: Rimuovi dalla Cronologia

en: Copy Download Link
it: Copia Collegamento per lo Scaricamento

en: Recent Downloads
it: Scaricamenti Recenti

en: No Recent Downloads
it: Nessun Scaricamento Recente

en: Cancelled
it: Annullato

en: Completed
it: Completato

en: Clear
it: Pulisci

en: View All
it: Vedi tutto

en: Downloads
it: Scaricamenti

en: Confirm selection
it: Conferma selezione

en: No downloads available
it: Nessuno scaricamento disponibile

en: this user agent name is already taken
it: questo nome per l'user agent è già stato utilizzato

en: Add the name for the user agent
it: Aggiungi un nome per l'user agent

en: enter user agent string...
it: digita la stringa dell'user agent...

en: Certificate Error
it: Errore del certificato

en: Network Error
it: Errore di rete

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
it: Sembra ci siano problemi nel visualizzare: %1.

en: Error: %1
it: Errore: %1

en: Back to safety
it: Torna all'area sicura

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
it: Verificare le impostazioni di rete e provare ad aggiornare la pagina.

en: Refresh page
it: Aggiorna la pagina

en: Permission Request
it: Richiesta permessi

en: This page wants to know your device’s location.
it: Questa pagina vuole conoscere la posizione del dispositivo.

en: Deny
it: Nega

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
it: Il sito web %1 richiede l'autenticazione e riporta «%2»

en: This site security certificate is not trusted.
it: Il certificato di sicurezza del sito non è attendibile.

en: Learn more
it: Maggiori informazioni

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
it: Numero seriale:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
it: Oggetto:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
it: Indirizzo dell'oggetto:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
it: Emittente:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
it: Indirizzo emittente:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
it: Valido da:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
it: Valido fino a:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
it: Firma digitale (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
it: Non procedere oltre, soprattutto se è la prima volta che viene visualizzato questo avviso per questo sito.

en: Permission
it: Permessi

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
it: Consentire a questo dominio di accedere a fotocamera e microfono?

en: Allow this domain to access your camera?
it: Consentire a questo dominio di accedere alla fotocamera?

en: Allow this domain to access your microphone?
it: Consentire a questo dominio di accedere al microfono?

en: Yes
it: Si

en: JavaScript Prompt
it: Prompt JavaScript

en: Proxy authentication required.
it: È richiesta l'autenticazione proxy.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
it: Il sito web %1:%2 richiede l'autenticazione.

en: Save page as HTML / PDF
it: Salva pagina come HTML / PDF

en: No save actions are available
it: Nessun azione di salvataggio disponibile

en: Save as HTML
it: Salva come HTML

en: Download
it: Scarica

en: Save as PDF
it: Salva come PDF

en: Remove from List
it: Rimuovi dall'Elenco

en: find in page
it: trova nella pagina

en: search or enter an address
it: Cercare o immettere un indirizzo

en: Paste and Go
it: Incolla e vai

en: Bookmark Added
it: Segnalibro aggiunto

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
it: Nome

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
it: Salva in

en: All Bookmarks
it: Tutti i segnalibri

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: Create new folder
it: Crea nuova cartella

en: Save
it: Salva

en: Homepage
it: Pagina iniziale

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Blocked domain
it: Domini bloccati

en: Blocked navigation request to domain %1.
it: Richiesta di navigazione al dominio %1 bloccata.

en: Whitelisted domain
it: Dominio in whitelist

en: domain %1 is now whitelisted, it will be active on the next page reload.
it: il dominio %1 è stato inserito in whitelist, sarà raggiungibile al prossimo refresh della pagina.

en: Done
it: Fatto

en: Reopen Tab
it: Riapri Scheda

en: New window
it: Nuova finestra

en: New private window
it: Nuova finestra privata

en: History
it: Cronologia

en: Settings
it: Impostazioni

en: View source
it: Vedi sorgenti

en: Save / Print to PDF
it: Salva / Stampa come PDF

en: Set Desktop mode
it: Imposta la modalità Desktop

en: the file is already in the downloads folder.
it: il file è già presente nella cartella degli scaricamenti.

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
it: Scegliere un'applicazione con cui aprire questo file o aggiungerlo nella cartella degli scaricamenti.

en: Choose an application
it: Scegli un'applicazione

en: %1 page | %1 pages
it[0]: %1 pagina
it[1]: %1 pagine

en: Last Visited
it: Ultima pagina visitata

en: Yesterday
it: Ieri

en: search history
it: cronologia ricerca

en: All History
it: Tutta la cronologia

en: Today
it: Oggi

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Morph Web Browser
it: %1 - Morph Browser Web

en: This is a private tab
it: Questa è una scheda privata

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
it: Le pagine visualizzate in questa scheda non appariranno nella cronologia del browser.
    I segnalibri creati verranno salvati.

en: Less
it: Meno

en: More
it: Altro

en: Top sites
it: Siti principali

en: You haven't visited any site yet
it: Non è stato visitato alcun sito web

en: The rendering process has been closed for this tab.
it: Il processo di rendering è stato chiuso per questa scheda.

en: Something went wrong while displaying %1.
it: Qualcosa è andato storto durante la visualizzazione di %1.

en: Close tab
it: Chiudi scheda

en: This site has insecure content
it: Questo sito ha contenuti non protetti

en: Identity Not Verified
it: Identità non verificata

en: The identity of this website has not been verified.
it: L'identità di questo sito web non è stata verificata.

en: You are connected to %1 via HTTPS. The certificate is valid.
it: La connessione a %1 è di tipo HTTPS. Il certificato è valido.

en: Default
it: Predefinita

en: Search engine
it: Motore di ricerca

en: New Tab Page
it: Nuova scheda

en: Restore previous session at startup
it: Ripristina ultima sessione all'avvio

en: not available because of startup in private mode
it: non disponibile nella modalità in incognito

en: Automatic fit to width
it: Adatta automaticamente alla larghezza

en: Adjusts the width of the website to the window
it: Adatta la larghezza alla finestra

en: Default Zoom
it: Zoom predefinito

en: Privacy & permissions
it: Privacy e permessi

en: Reset browser settings
it: Ripristina le impostazioni del browser

en: Start in private mode
it: Avvia la modalità in incognito

en: Only allow browsing to whitelisted websites
it: Autorizza la navigazione solo ai siti in whitelist

en: Camera & microphone
it: Fotocamera e microfono

en: Clear browsing history
it: Cancella cronologia di navigazione

en: Clear browsing history?
it: Cancellare la cronologia di navigazione?

en: Clear cache
it: Cancella cache

en: Clear cache?
it: Cancellare la cache?

en: Clear all cookies
it: Cancella tutti i cookies

en: Clear all Cookies?
it: Cancellare tutti i cookies?

en: Custom homepage
it: Pagina iniziale personalizzata

en: Microphone
it: Microfono

en: Camera
it: Fotocamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
it: Scorrere verso l'alto per uscire da schermo intero

en: Press ESC To Exit Full Screen
it: Premere Esc per uscire da schermo intero

en: Tap to view
it: Tocca per visualizzare

en: New tab
it: Nuova scheda

en: Move to New Window
it: Sposta in nuova finestra

en: Close Tab
it: Chiudi scheda

en: Remove
it: Rimuovi

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
it: Nessun account è stato collegato a questa app web. Premere qui sotto per aggiungere un account.

en: Add account
it: Aggiungi account

en: Don't use an account
it: Non usare un account

en: Account error
it: Errore nell'account

en: Close
it: Chiudi

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
it: Impossibile aprire la finestra degli account. È possibile creare un solo account alla volta: riprovare dopo aver chiuso tutte le altre finestre degli account.

en: Authentication failed
it: Autenticazione non riuscita

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
it: <b>%1</b> richiede di accedere all'account online %2.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
it: <b>%1</b> vorrebbe accedere all'account online %2.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
it: Scegliere un account ora o saltare questo passo per sceglierlo successivamente.

en: Close the app
it: Chiudi app

en: Skip
it: Salta

en: Choose account
it: Scegli account

en: Oops, something went wrong.
it: Spiacenti, qualcosa è andato storto.

en: WebappContainer Settings
it: Impostazioni WebappContainer

en: Reset webapp settings
it: Ripristina le impostazioni del browser

en: domain %1 is now whitelisted, please reload the page.
it: il dominio %1 è stato inserito in whitelist, per favore ricarica la pagina.

en: Zoom Out
it: Riduci Zoom

en: Reset
it: Resetta

en: fit
it: adatta

en: Zoom In
it: Aumenta Zoom

en: Current Zoom
it: Zoom attuale

en: domain
it: dominio

en: default
it: predefinito

en: auto-fit
it: adatta automaticamente

en: Save Zoom
it: Salva Zoom

en: the current web app
it: Web app attuale

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 either for the current domain or as the default zoom level.
it: Il livello di ingrandimento corrente (%1%) può essere memorizzato come %2 per il dominio attuale o come livello di ingrandimento predefinito.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 for the current domain.
it: Il livello di ingrandimento corrente (%1%) può essere memorizzato come %2 per il dominio attuale.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 as the default zoom level.
it: Il livello di ingrandimento corrente (%1%) può essere memorizzato come %2 livello di ingrandimento predefinito.

en: Save for domain
it: Salva per il dominio

en: Save as default
it: Salva come predefinito
