morph-browser - en to ja translation catalogue (233 entries)

en: Morph Browser
ja: ブラウザ

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
ja: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer;インターネット;ブラウザー;ウェブ;エクスプローラー

en: New Window
ja: 新しいウィンドウ

en: New Private Window
ja: 新しいプライベートウィンドウ

en: Back
ja: 戻る

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
ja: 前のページ

en: Bookmark link
ja: リンクをブックマーク

en: Bookmark
ja: ブックマーク

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
ja: このページをブックマークに追加

en: Clear History
ja: 履歴をクリア

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
ja: 閲覧履歴をクリア

en: Copy image
ja: 画像をコピー

en: Copy link
ja: リンクをコピー

en: Copy
ja: コピー

en: Cut
ja: 切り取り

en: Erase
ja: 削除

en: Find in page
ja: ページ内検索

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
ja: ページ内を検索

en: Forward
ja: 進む

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
ja: 次のページ

en: Goto
ja: 移動

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
ja: アドレス;Address;URL;www

en: New Tab
ja: 新しいタブ

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
ja: 新しいタブを開く

en: Open image in new tab
ja: 新しいタブで画像を開く

en: Open link in default browser
ja: 既定のブラウザでリンクを開く

en: Open link in new background tab
ja: 新しいバックグラウンドタブでリンクを開く

en: Open link in new private window
ja: 新しいプライベートウィンドウでリンクを開く

en: Open link in new tab
ja: 新しいタブでリンクを開く

en: Open link in new window
ja: 新しいウィンドウでリンクを開く

en: Open video in new tab
ja: 新しいタブで動画で開く

en: Paste
ja: 貼り付け

en: Redo
ja: やり直す

en: Reload
ja: 再読み込み

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
ja: ページを維持

en: Save image
ja: 画像を保存

en: Save link
ja: リンクを保存

en: Save video
ja: 動画を保存

en: Select all
ja: すべて選択

en: Share
ja: 共有

en: Undo
ja: 戻る

en: JavaScript Alert
ja: JavaScriptのアラート

en: Custom URL schemes
ja: カスタムURLスキーマ

en: The '%1' website wants to open this URL outside of the web browser:
ja: '%1'のウェブサイトがウェブブラウザ外でURLを開こうとしています：

en: Open this URL with a system app if possible?
ja: 可能であればシステムアプリでURLを開きますか？

en: Remember decision
ja: 次回以降質問しない

en: Allow
ja: 許可

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Block domain
ja: ドメインをブロック

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
ja: アクセスしようとした %1 はドメインホワイトリストに含まれていません。ドメインをブロックしたままにしますか、ブロックを解除しますか、前のページに戻りますか？

en: %1 is trying to access %2 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow loading data from the domain, or just ignore this request ?
ja: %1 が %2 にアクセスしようとしましたが、ドメインがブロックされています。ドメインをブロックしたままにしますか、ブロックを解除しますか、前のページに戻りますか？

en: Allow domain
ja: ドメインを許可

en: Authentication required.
ja: 認証が必要です。

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
ja: ウェブサイト %1 は認証が必要です。

en: Username
ja: ユーザー名

en: Password
ja: パスワード

en: Confirm Navigation
ja: 操作の確認

en: Leave
ja: 削除する

en: Stay
ja: そのままにする

en: This connection is untrusted
ja: この接続の安全性は確認できません

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
ja: 安全に %1 にアクセスしようとしていますが、このウェブサイトのセキュリティ証明書は信頼できません。理由: %2

en: Proceed anyway
ja: とにかく続行する

en: Select Color
ja: 色を選択

en: JavaScript Confirmation
ja: JavaScriptの確認

en: Custom User Agents
ja: カスタムユーザーエージェント

en: Delete
ja: 削除

en: New User Agent
ja: 新しいユーザーエージェント

en: Edit User Agent
ja: ユーザーエージェントを編集

en: No custom user agents available
ja: 利用可能なユーザーエージェントはありません

en: Domain blacklist/whitelist
ja: ドメインブラック/ホワイトリスト

en: Add domain
ja: ドメインを追加

en: Enter the name of the domain, e.g. example.com (subdomains will be removed).
ja: example.comといった形でドメイン名を入力してください（サブドメインは削除されます）。

en: Not Set
ja: 設定されていません

en: Never allow access
ja: アクセスを許可しない

en: Always allow access
ja: 常にアクセスを許可する

en: Domain specific settings
ja: ドメイン固有の設定

en: Enter the name of the domain, e.g. m.example.com
ja: example.comのようにドメイン名を入力してください

en: access your location
ja: 現在地にアクセス

en: Ask each time
ja: 毎回尋ねる

en: custom user agent
ja: カスタムユーザーエージェント

en: Zoom:
ja: 拡大率:

en: not set
ja: 設定されていません

en: No domain specific settings available
ja: 利用可能なドメイン固有の設定はありません

en: Download failed
ja: ダウンロードに失敗しました

en: Unknown
ja: 不明

note: TRANSLATORS: %1 is the number of bytes i.e. 2bytes, 5KB, 1MB
en: %1/s
ja: %1/秒

en: Delete File
ja: ファイルを削除

en: Remove from History
ja: 履歴から削除

en: Completed
ja: 完了済み

en: Clear
ja: 削除

en: View All
ja: すべて表示

en: Downloads
ja: ダウンロード

en: Confirm selection
ja: 選択を確認

en: No downloads available
ja: ダウンロードはありません

en: this user agent name is already taken
ja: このユーザーエージェント名はすでに取得済みです

en: Add the name for the user agent
ja: ユーザーエージェント名を追加

en: enter user agent string...
ja: ユーザーエージェントの文字列を入力…

en: Certificate Error
ja: 認証エラー

en: Network Error
ja: ネットワークエラー

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
ja: 次のページを表示する際に問題が発生しました: %1.

en: Error: %1
ja: エラー：%1

en: Back to safety
ja: セキュリティで保護されたページに戻る

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
ja: ネットワーク設定を確認して、ページを更新してください。

en: Refresh page
ja: ページを更新

en: Permission Request
ja: 許可を求めています

en: This page wants to know your device’s location.
ja: このページはデバイスの位置情報を要求しています。

en: Deny
ja: 拒否

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
ja: %1のウェブサイトが認証を要求しています。ウェブサイトから「%2」と通知されています

en: This site security certificate is not trusted.
ja: このサイトのセキュリティ証明書は信頼できません。

en: Learn more
ja: もっと詳しく

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
ja: シリアルナンバー:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
ja: サブジェクト:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
ja: サブジェクトのメールアドレス:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
ja: 発行者:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
ja: 発行者のメールアドレス:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
ja: 有効開始:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
ja: 有効期限:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
ja: フィンガープリント(SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
ja: 特に、あなたが以前このサイトでこの警告を目にしたことがない場合は、先に進むべきではありません。

en: Permission
ja: 権限

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
ja: このドメインがカメラとマイクにアクセスすることを許可しますか?

en: Allow this domain to access your camera?
ja: このドメインがカメラにアクセスすることを許可しますか?

en: Allow this domain to access your microphone?
ja: このドメインがマイクにアクセスすることを許可しますか?

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: JavaScript Prompt
ja: JavaScriptのプロンプト

en: Proxy authentication required.
ja: プロキシ認証が必要です。

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
ja: %1:%2 は認証が必要です。

en: Save page as HTML / PDF
ja: HTML/PDF形式で保存

en: Save as HTML
ja: HTML形式で保存

en: Download
ja: ダウンロード

en: Save as PDF
ja: PDF形式で保存

en: Remove from List
ja: リストから削除

en: find in page
ja: ページ内検索

en: search or enter an address
ja: 検索 / アドレスの入力

en: Paste and Go
ja: 貼り付けて開く

en: Bookmark Added
ja: ブックマークを追加しました

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
ja: 名前

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
ja: 保存先

en: All Bookmarks
ja: すべてのブックマーク

en: New Folder
ja: 新しいフォルダー

en: Create new folder
ja: 新しいフォルダーを作成

en: Save
ja: 保存

en: Homepage
ja: ホームページ

en: Bookmarks
ja: ブックマーク

en: Blocked navigation request to domain %1.
ja: ドメイン%1の操作リクエストをブロックしました。

en: domain %1 is now whitelisted, it will be active on the next page reload.
ja: ドメイン%1がホワイトリスト化され、次回ページ読み込み時に有効になります。

en: Done
ja: 完了

en: Reopen Tab
ja: タブを開き直す

en: New window
ja: 新しいウィンドウ

en: New private window
ja: 新しいプライベートウィンドウ

en: History
ja: 履歴

en: Settings
ja: 設定

en: View source
ja: ソースを見る

en: Save / Print to PDF
ja: PDFに保存/印刷

en: Set Desktop mode
ja: デスクトップモードに設定する

en: the file is already in the downloads folder.
ja: ファイルはすでにダウンロードフォルダに存在します。

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
ja: このファイルを開くアプリケーションを選択するか、downloadsフォルダーに追加してください。

en: Choose an application
ja: アプリケーションを選択

en: %1 page | %1 pages
ja[0]: %1ページ

en: Last Visited
ja: 直近の訪問

en: Yesterday
ja: 昨日

en: search history
ja: 検索履歴

en: All History
ja: すべての履歴

en: Today
ja: 今日

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Morph Web Browser
ja: %1 - Morph ウェブブラウザ

en: This is a private tab
ja: これはプライベートタブです

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
ja: このタブで見ているページはブラウザ履歴には表示されません。
    ただし、作成したブックマークについては保存されます。

en: Less
ja: 隠す

en: More
ja: もっと表示する

en: Top sites
ja: よく訪れるサイト

en: You haven't visited any site yet
ja: まだどのサイトも訪れていません

en: The rendering process has been closed for this tab.
ja: このタブのレンダリングプロセスは閉じられています。

en: Something went wrong while displaying %1.
ja: %1 の表示中にエラーが発生しました。

en: Close tab
ja: タブを閉じる

en: This site has insecure content
ja: このサイトには安全でないコンテンツが含まれています

en: Identity Not Verified
ja: IDが認証されていません

en: The identity of this website has not been verified.
ja: このウェブサイトのIDは確認されていません。

en: You are connected to %1 via HTTPS. The certificate is valid.
ja: HTTPS経由で%1に接続されています。証明書は有効です。

en: Default
ja: デフォルト

en: Search engine
ja: 検索エンジン

en: New Tab Page
ja: 新しいタブページ

en: Restore previous session at startup
ja: 起動時に前回のセッションを復元する

en: not available because of startup in private mode
ja: プライベートモードで起動しているため利用できません

en: Automatic fit to width
ja: 自動で横幅に合わせる

en: Adjusts the width of the website to the window
ja: ウェブサイトの幅をウィンドウに合わせて調整する

en: Load Images
ja: 画像の読み込み

en: Automatically load images on web pages
ja: ウェブページの画像を自動で読み込む

en: Privacy & permissions
ja: プライバシーとアクセス許可

en: Reset browser settings
ja: ブラウザの設定をリセットする

en: Start in private mode
ja: プライベートモードではじめる

en: Only allow browsing to whitelisted websites
ja: ホワイトリストのウェブサイトのみ閲覧可能にする

en: Camera & microphone
ja: カメラとマイク

en: Clear browsing history
ja: ブラウジング履歴を消去する

en: Clear browsing history?
ja: ブラウジング履歴を消去しますか？

en: Clear cache
ja: キャッシュをクリアする

en: Clear cache?
ja: キャッシュを消去しますか？

en: Clear all cookies
ja: すべてのCockieを削除する

en: Clear all Cookies?
ja: すべてのCookieを削除しますか？

en: Custom homepage
ja: カスタムホームページ

en: Microphone
ja: マイク

en: Camera
ja: カメラ

en: Swipe Up To Exit Full Screen
ja: フルスクリーン表示を終了するには上にスワイプしてください

en: Press ESC To Exit Full Screen
ja: フルスクリーン表示を終了するにはESCキーを押してください

en: Tap to view
ja: 表示するにはタップ

en: New tab
ja: 新しいタブ

en: Move to New Window
ja: 新しいウィンドウに移動

en: Close Tab
ja: タブを閉じる

en: Remove
ja: 削除

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
ja: このウェブアプリにリンクされたアカウントはありません。アカウントを追加するために以下の項目から選んで下さい。

en: Add account
ja: アカウントの追加

en: Don't use an account
ja: アカウントを利用しない

en: Account error
ja: アカウントエラー

en: Close
ja: 閉じる

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
ja: アカウントウィンドウを開けませんでした。1度に1つのアカウントのみを作成することができます。他のすべてのアカウントウィンドウを閉じた後で、もう一度試してください。

en: Authentication failed
ja: 認証に失敗しました

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
ja: <b>%1</b> はあなたの %2 アカウントへのアクセスを必要としています。

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
ja: <b>%1</b> はあなたの %2 アカウントにアクセスしようとしています。

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
ja: アカウントを今すぐ選ぶか、このステップを飛ばして後でオンラインアカウントを選んでください。

en: Close the app
ja: アプリケーションを閉じる

en: Skip
ja: スキップ

en: Choose account
ja: アカウントを選択してください

en: Oops, something went wrong.
ja: エラーが発生しました。

en: WebappContainer Settings
ja: Webappコンテナ設定

en: Reset webapp settings
ja: Webapp設定をリセットする

en: domain %1 is now whitelisted, please reload the page.
ja: ドメイン%1がホワイトリスト化されました。ページを再読み込みしてください。

en: Reset
ja: リセット

en: Current Zoom
ja: 現在の拡大率

en: domain
ja: ドメイン

en: default
ja: デフォルト

en: the current web app
ja: 現在のWebアプリ

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 as the default zoom level.
ja: 現在の拡大率（%1%）はデフォルトの拡大率として%2に保存できます。

en: Save as default
ja: デフォルトとして保存
