morph-browser - en to mr translation catalogue (105 entries)

en: Back
mr: मागे

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
mr: जुने पान

en: Bookmark link
mr: बुकमार्क दुवा

en: Bookmark
mr: बुकमार्क

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
mr: हे पान बुकमार्क करा

en: Clear History
mr: इतिहास पुसून टाका

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
mr: नेव्हिगेशन इतिहास साफ करा

en: Copy image
mr: चित्राची प्रत बनवा

en: Copy link
mr: लिंक प्रतिकृत करा

en: Cut
mr: कापा

en: Erase
mr: खोडा

en: Find in page
mr: पानात शोधा

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
mr: पानात शोधा

en: Forward
mr: पुढे

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
mr: नवीन पान

en: Goto
mr: जा

en: New Tab
mr: नवीन टॅब

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
mr: नवीन टॅब उघडा

en: Open image in new tab
mr: नवीन टॅबमध्ये प्रतिमा उघडा

en: Open link in default browser
mr: डीफॉल्ट ब्राउझरमध्ये दुवा उघडा

en: Open link in new background tab
mr: नवीन पार्श्वभूमी टॅबमध्ये दुवा उघडा

en: Open link in new tab
mr: नवीन टॅबमध्ये दुवा उघडा

en: Open link in new window
mr: नवीन विंडोमध्ये दुवा उघडा

en: Open video in new tab
mr: नवीन टॅबमध्ये चलचित्र उघडा

en: Paste
mr: चिकटवा

en: Redo
mr: पुन्हा करा

en: Reload
mr: पुन्हा दाखल करा

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
mr: पान सोडून जा

en: Save image
mr: चित्र साठवा

en: Save link
mr: दुवा साठवा

en: Save video
mr: चित्रफीत साठवा

en: Select all
mr: सर्व निवडा

en: Share
mr: सामायिक करा

en: Undo
mr: पूर्ववत करा

en: JavaScript Alert
mr: जावास्क्रिप्ट अलर्ट

en: OK
mr: ठीक आहे

en: Allow
mr: स्वीकार करा

en: Authentication required.
mr: ऑथेण्टिकेशन  आवश्यक

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
mr: %1 ह्या वेबसाईट साठी ऑथेण्टिकेशन  आवश्यक

en: Username
mr: युझरनेम (वापरकर्त्याचे नाव)

en: Password
mr: संकेतशब्द

en: Confirm Navigation
mr: नॅव्हिगेशनची पुष्टी करा

en: Leave
mr: इथून बाहेर पडा

en: Stay
mr: इथेच  थांबा

en: This connection is untrusted
mr: ही इंटरनेट जोडणी विश्वासार्ह नाही

en: Proceed anyway
mr: तरीही पुढे चला

en: JavaScript Confirmation
mr: जावास्क्रिप्ट पुष्टीकरण

en: Download failed
mr: डाउनलोअड अयशस्वी

en: Downloads
mr: डाउनलोड्स

en: Confirm selection
mr: निवड पुष्टी करा

en: No downloads available
mr: कोणतेही डाउनलोड उपलब्ध नाही

en: Network Error
mr: नेटवर्क त्रुटी

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
mr: आपणास हे पाहण्यास समस्या येत आहे असे दिसते: %1

en: Back to safety
mr: सुरक्षिततेकडे परत

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
mr: कृपया आपल्या नेटवर्क सेटिंग्ज तपासा आणि पृष्ठ रीफ्रेश करून पहा.

en: Refresh page
mr: पान रिफ्रेश करा

en: Permission Request
mr: परवानगी विनंती

en: This page wants to know your device’s location.
mr: हे पृष्ठ आपल्या डिव्हाइसचे स्थान जाणून घेऊ इच्छिते.

en: Deny
mr: नकार द्या

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
mr: %1 येथील वेबसाइटला प्रमाणीकरणाची आवश्यकता आहे. वेबसाइट म्हणते, "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
mr: ही साइट सुरक्षितता प्रमाणपत्र विश्वसनीय नाही.

en: Learn more
mr: अधिक जाणून घ्या

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
mr: सिरीयल क्रमांक:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
mr: विषय:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
mr: विषय पत्ता:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
mr: जारीकर्ता:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
mr: जारीकर्ता पत्ता:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
mr: पासून वैध:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
mr: पर्यंत वैध:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
mr: बोटाचा ठसा (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
mr: आपण या साइटसाठी पूर्वी ही चेतावणी पाहिली नसल्यास, आपण पुढे जाऊ नये.

en: Permission
mr: परवानगी

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
mr: आपला कॅमेरा आणि मायक्रोफोन प्रवेश करण्यासाठी या डोमेनला अनुमती द्यायची?

en: Allow this domain to access your camera?
mr: या डोमेनला आपल्या कॅमेर्यात प्रवेश करण्याची परवानगी द्यायची?

en: Allow this domain to access your microphone?
mr: या डोमेनला आपल्या मायक्रोफोनवर प्रवेश करण्याची परवानगी द्यायची?

en: Yes
mr: हो

en: No
mr: नाही

en: JavaScript Prompt
mr: जावास्क्रिप्ट प्रॉम्प्ट

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
mr: वेबसाइटला %1:%2 प्रमाणीकरणाची आवश्यकता आहे.

en: Download
mr: डाउनलोड

en: find in page
mr: पानात शोधा

en: search or enter an address
mr: शोध घ्या किंवा एक पत्ता प्रविष्ट करा

en: Bookmark Added
mr: बुकमार्क जोडला

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
mr: नाव

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
mr: मध्ये साठवा

en: All Bookmarks
mr: सर्व बुकमार्क

en: New Folder
mr: नवीन संचयीका

en: Create new folder
mr: नवीन फोल्डर तयार करा

en: Save
mr: साठवा

en: Homepage
mr: मुखपृष्ठ

en: Bookmarks
mr: वाचनखुणा

en: Done
mr: पूर्ण झाले

en: New window
mr: नवीन विंडो

en: New private window
mr: नवीन खाजगी विंडो

en: History
mr: इतिहास

en: Settings
mr: संयोजना

en: %1 page | %1 pages
mr[0]: %1 पान
mr[1]: %1 पाने

en: Last Visited
mr: शेवटची भेट दिलेले

en: Yesterday
mr: काल

en: search history
mr: शोध इतिहास

en: All History
mr: सर्व इतिहास

en: Today
mr: आज

en: Less
mr: निम्न

en: More
mr: अधिक

en: New tab
mr: नवीन टॅब
