morph-browser - en to nb translation catalogue (252 entries)

en: Morph Browser
nb: Morph nettleser

en: Morph Web Browser
nb: Morph nettleser

en: Browse the World Wide Web using QtWebEngine
nb: Surf på nettet med QtWebEngine

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
nb: Internett;WWW;Nettleser;Web;Utforsker

en: New Window
nb: Nytt vindu

en: New Private Window
nb: Nytt privat vindu

en: Back
nb: Tilbake

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
nb: Eldre side

en: Bookmark link
nb: Bokmerk lenke

en: Bookmark
nb: Bokmerke

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
nb: Legg til i bokmerker

en: Clear History
nb: Tøm historikk

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
nb: Tøm navigeringshistorikk

en: Copy image
nb: Kopier bilde

en: Copy link
nb: Kopier lenke

en: Copy
nb: Kopier

en: Cut
nb: Klipp ut

en: Erase
nb: Slett

en: Find in page
nb: Søk på siden

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
nb: Søk på siden

en: Forward
nb: Fremover

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
nb: Nyere side

en: Goto
nb: Gå til

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
nb: Adresse;Nettadresse;www

en: New Tab
nb: Ny fane

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
nb: Åpne en ny fane

en: Open image in new tab
nb: Åpne bilde i ny fane

en: Open link in default browser
nb: Åpne lenke i forvalgt nettleser

en: Open link in new background tab
nb: Åpne lenke i ny bakgrunnsfane

en: Open link in new private window
nb: Åpne lenke i privat vindu

en: Open link in new tab
nb: Åpne lenke i ny fane

en: Open link in new window
nb: Åpne lenke i nytt vindu

en: Open video in new tab
nb: Åpne video i ny fane

en: Paste
nb: Lim inn

en: Redo
nb: Gjør om

en: Reload
nb: Last på nytt

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
nb: Forlat side

en: Save image
nb: Lagre bilde

en: Save link
nb: Lagre lenke

en: Save video
nb: Lagre video

en: Select all
nb: Velg alle

en: Share
nb: Del

en: Undo
nb: Angre

en: JavaScript Alert
nb: JavaScript-varsel

en: Custom URL schemes
nb: Tilpassede nettadresseavarter

en: Open this URL with a system app if possible?
nb: Åpne denne nettadressen med et systemprogram hvis mulig?

en: Remember decision
nb: Husk valg

en: Allow
nb: Tillat

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Block domain
nb: Blokker domene

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
nb: Du prøver å nå "%1", men det er ikke i din liste over godkjente domener. Ønsker du å fortsette å blokkere domenet, tillate surfing til det, eller gå tilbake?

en: %1 is trying to access %2 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow loading data from the domain, or just ignore this request ?
nb: %1 prøver å få tilgang til %2, men er ikke i din liste over godkjente domener. Ønsker du å fortsette å blokkere domenet, tillate innlasting av data fra det, eller bare ignorere denne forespørselen?

en: Allow domain
nb: Tillat domene

en: Authentication required.
nb: Du må autentisere deg for å fortsette.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
nb: Nettsiden %1 krever at du autentiserer deg.

en: Username
nb: Brukernavn

en: Password
nb: Passord

en: Confirm Navigation
nb: Bekreft navigering

en: Leave
nb: Gå ut

en: Stay
nb: Bli

en: This connection is untrusted
nb: Denne tilkoblingen er ikke sikker

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
nb: Du prøver å lage en sikker tilkobling til %1, men sikkerhetssertifikatet regnes ikke som sikkert. Årsak: %2

en: Proceed anyway
nb: Fortsett likevel

en: Select Color
nb: Velg farge

en: JavaScript Confirmation
nb: JavaScript-bekreftelse

en: Custom User Agents
nb: Egendefinerte brukeragenter

en: Delete
nb: Slett

en: New User Agent
nb: Ny brukeragent

en: Edit User Agent
nb: Rediger brukeragent

en: No custom user agents available
nb: Ingen tilpassede brukeragenter foreligger

en: Domain blacklist/whitelist
nb: Domenesvarteliste/-hvitliste

en: Add domain
nb: Legg til domene

en: Enter the name of the domain, e.g. example.com (subdomains will be removed).
nb: Skriv inn domenet, f.eks. «eksempel.no» (underdomener vil bli fjernet).

en: Not Set
nb: Ikke satt

en: Never allow access
nb: Aldri tillat tilgang

en: Always allow access
nb: Alltid tillat tilgang

en: No sites have been granted special permissions
nb: Ingen sider har blitt innvilget spesialtilganger

en: Domain specific settings
nb: Domenespesifikke innstillinger

en: Enter the name of the domain, e.g. m.example.com
nb: Skriv inn navnet på domenet, f.eks. «m.eksempel.com»

en: allowed to launch other apps
nb: tilates å starte andre programmer

en: access your location
nb: tilgang til din posisjon

en: Ask each time
nb: Spør hver gang

en: Allowed
nb: Tillatt

en: Denied
nb: Nektet

en: custom user agent
nb: egendefinert brukeragent

en: Zoom:
nb: Førstørrelse:

en: not set
nb: ikke satt

en: No domain specific settings available
nb: Ingen domenespesifikke innstillinger tilgjengelig

en: Download failed
nb: Nedlasting mislyktes

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Delete File
nb: Slett fil

en: Remove from History
nb: Fjern fra historikk

en: Copy Download Link
nb: Kopier nedlastingslenke

en: Recent Downloads
nb: Nylige nedlastinger

en: No Recent Downloads
nb: Ingen nylige nedlastinger

en: Cancelled
nb: Avbrutt

en: Completed
nb: Fullført

en: Clear
nb: Tøm

en: View All
nb: Vis alle

en: Downloads
nb: Nedlastinger

en: Confirm selection
nb: Bekreft valg

en: No downloads available
nb: Ingen nedlastinger tilgjengelig

en: this user agent name is already taken
nb: dette brukeragentnavnet er allerede i bruk

en: Add the name for the user agent
nb: Legg til navn på brukeragenten

en: enter user agent string...
nb: skriv inn brukeragentstreng…

en: Certificate Error
nb: Sertifikatsfeil

en: Network Error
nb: Nettverksfeil

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
nb: Det ser ut som om du har problemer med å vise %1.

en: Error: %1
nb: Feil: %1

en: Back to safety
nb: Tilbake til sikkerhet

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
nb: Kontroller nettverksinnstillinger og last inn siden på nytt.

en: Refresh page
nb: Oppdater side

en: Permission Request
nb: Spørsmål om tillatelse

en: This page wants to know your device’s location.
nb: Denne siden spør om hvor enheten din befinner seg.

en: Deny
nb: Avvis

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
nb: Nettstedet %1 krever autentisering. Siden sier «%2»

en: This site security certificate is not trusted.
nb: Dette sikkerhetssertifikatet er ikke godkjent av tredjepart.

en: Learn more
nb: Mer informasjon

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
nb: Serienummer:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
nb: Emne:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
nb: Emneadresse:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
nb: Utsteder:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
nb: Utsteders adresse:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
nb: Gyldig fra:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
nb: Gyldig til:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
nb: Fingeravtrykk (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
nb: Du bør la være å fortsette, særlig hvis du aldri har sett denne advarselen for dette nettstedet før.

en: Permission
nb: Tillatelse

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
nb: Vil du la dette domenet bruke kameraet og mikrofonen din?

en: Allow this domain to access your camera?
nb: Vil du la dette domenet bruke kameraet ditt?

en: Allow this domain to access your microphone?
nb: Vil duVil du la dette domenet bruke mikrofonen din?

en: Yes
nb: Ja

en: No
nb: Nei

en: JavaScript Prompt
nb: JavaScript-forespørsel

en: Proxy authentication required.
nb: Mellomtjener må autentiseres.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
nb: Nettsiden %1:%2 krever at du autentiserer deg.

en: Save page as HTML / PDF
nb: Lagre side som HTML / PDF

en: No save actions are available
nb: Ingen lagringshandlinger tilgjengelig

en: Save as HTML
nb: Lagre som HTML

en: Download
nb: Last ned

en: Save as PDF
nb: Lagre som PDF

en: Remove from List
nb: Fjern fra liste

en: find in page
nb: søk på siden

en: search or enter an address
nb: søk eller oppgi en adresse

en: Paste and Go
nb: Lim inn og gå videre

en: Bookmark Added
nb: Bokmerket er lagt til

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
nb: Navn

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
nb: Lagre i

en: All Bookmarks
nb: Alle bokmerker

en: New Folder
nb: Ny mappe

en: Create new folder
nb: Lag ny mappe

en: Save
nb: Lagre

en: Homepage
nb: Hjemmeside

en: Bookmarks
nb: Bokmerker

en: Blocked domain
nb: Blokkert domene

en: Blocked navigation request to domain %1.
nb: Blokkerte navigeringsforespørsel til domenet «%1».

en: Whitelisted domain
nb: Hvitlistet domene

en: domain %1 is now whitelisted, it will be active on the next page reload.
nb: Domenet %1 er nå hvitlistet, det vil være aktivt ved neste sideinnlasting.

en: Done
nb: Ferdig

en: Reopen Tab
nb: Gjenåpne fane

en: New window
nb: Nytt vindu

en: New private window
nb: Nytt privat vindu

en: History
nb: Historikk

en: Settings
nb: Innstillinger

en: View source
nb: Vis kilde

en: Save / Print to PDF
nb: Lagre/skriv ut som PDF

en: Zoom
nb: Forstørrelse

en: Set Desktop mode
nb: Sett skrivebordsmodus

en: the file is already in the downloads folder.
nb: filen er allerede i nedlastingsmappen.

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
nb: Velg et program som fila skal åpnes i, eller lagre den i nedlastingsmappa.

en: Choose an application
nb: Velg et program

en: %1 page | %1 pages
nb[0]: %1 side
nb[1]: %1 sider

en: Last Visited
nb: Sist besøkt

en: Yesterday
nb: I går

en: search history
nb: søkehistorikk

en: All History
nb: All historikk

en: Today
nb: I dag

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Morph Web Browser
nb: %1 - Morph nettleser

en: This is a private tab
nb: Dette er en privat fane

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
nb: Sider du ser på i denne fanen, lagres ikke i nettleser-historikken.
    Bokmerker du lager, blir imidlertid lagret.

en: Less
nb: Færre

en: More
nb: Mer

en: Top sites
nb: Mest populære sider

en: You haven't visited any site yet
nb: Du har ikke besøkt noen sider ennå

en: The rendering process has been closed for this tab.
nb: Opptegningsprosessen er lukket for denne fanen.

en: Something went wrong while displaying %1.
nb: Noe gikk galt under visning av %1.

en: Close tab
nb: Lukk fane

en: This site has insecure content
nb: Dette nettstedet har usikkert innhold

en: Identity Not Verified
nb: Ubekreftet identitet

en: The identity of this website has not been verified.
nb: Identiteten til dette nettstedet er ikke bekreftet.

en: You are connected to %1 via HTTPS. The certificate is valid.
nb: Du er nå tilknyttet %1 via HTTPS. Sertifikatet er gyldig.

en: Default
nb: Forvalg

en: Search engine
nb: Søkemotor

en: New Tab Page
nb: Ny faneside

en: Restore previous session at startup
nb: Gjenopprett forrige økt ved oppstart

en: not available because of startup in private mode
nb: ikke tilgjengelig som følge av oppstart i privat modus

en: Automatic fit to width
nb: Automatisk tilpasning til bredden

en: Adjusts the width of the website to the window
nb: Justerer nettsidens bredde for å passe vinduet

en: Default Zoom
nb: Standard skalering

en: Load Images
nb: Last inn bilder

en: Privacy & permissions
nb: Personvern og tillatelser

en: Reset browser settings
nb: Tilbakestill nettleseroppsett

en: Start in private mode
nb: Start i privatmodus

en: Only allow browsing to whitelisted websites
nb: Kun tillat surfing til hvitlistede nettsider

en: Camera & microphone
nb: Kamera og mikrofon

en: Clear browsing history
nb: Tøm nettleser-historikk

en: Clear browsing history?
nb: Tøm nettleser-historikk?

en: Clear cache
nb: Tøm hurtiglager

en: Clear cache?
nb: Tøm hurtiglager?

en: Clear all cookies
nb: Fjern alle kaker

en: Clear all Cookies?
nb: Fjern alle kaker?

en: Microphone
nb: Mikrofon

en: Camera
nb: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
nb: Dra opp for å gå ut av fullskjerm

en: Press ESC To Exit Full Screen
nb: Trykk ESC for å gå ut av fullskjerm

en: Tap to view
nb: Trykk for å vise

en: New tab
nb: Ny fane

en: Move to New Window
nb: Flytt til nytt vindu

en: Close Tab
nb: Lukk fane

en: Remove
nb: Fjern

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
nb: Dette nettprogrammet er ikke tilknyttet noen konto. Trykk nedenfor for å legge til en konto.

en: Add account
nb: Legg til konto

en: Don't use an account
nb: Ikke bruk en konto

en: Account error
nb: Feil med konto

en: Close
nb: Lukk

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
nb: Klarte ikke å åpne kontovinduet. Du kan bare lage én konto om gangen, prøv igjen når du har lukket alle andre kontovinduer.

en: Authentication failed
nb: Autentisering mislyktes

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
nb: <b>%1</b> trenger tilgang til din %2-konto.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
nb: <b>%1</b> vil ha tilgang til din %2-konto.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
nb: Du kan velge en konto nå, eller du kan hoppe over dette steget og velge en senere.

en: Close the app
nb: Lukk appen

en: Skip
nb: Hopp over

en: Choose account
nb: Velg konto

en: Oops, something went wrong.
nb: Oi. Noe gikk galt.

en: WebappContainer Settings
nb: Nettprogramsbeholder-innstillinger

en: Reset webapp settings
nb: Tilbakestill nettleserinnstillinger

en: domain %1 is now whitelisted, please reload the page.
nb: Domenet «%1» er nå hvitlistet, last inn siden igjen.

en: Zoom Out
nb: Forminsk

en: Reset
nb: Tilbakestill

en: fit
nb: tilpasning

en: Zoom In
nb: Forstørr

en: Current Zoom
nb: Nåværende forstørrelsesnivå

en: domain
nb: Domene

en: default
nb: Forvalg

en: auto-fit
nb: automatisk

en: Save Zoom
nb: Lagre forstørrelse

en: the current web app
nb: Nåværende nettprogram

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 either for the current domain or as the default zoom level.
nb: Nåværende forstørrelsesnivå (%1%) kan lagres i %2 enten for nåværende domene, eller som forvalgt forstørrelsesnivå.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 for the current domain.
nb: Nåværende forstørrelsesnivå (%1%) kan lagres i %2 for nåværende domene.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 as the default zoom level.
nb: Nåværende forstørrelsesnivå (%1%) kan lagres i %2 som forvalgt forstørrelsesnivå.

en: Save for domain
nb: Lagre for domene

en: Save as default
nb: Lagre som forvalg
