morph-browser - en to nl translation catalogue (254 entries)

en: Morph Browser
nl: Morph-webbrowser

en: Morph Web Browser
nl: Morph-webbrowser

en: Browse the World Wide Web using QtWebEngine
nl: Surf op het internet met behulp van QtWebEngine

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
nl: Internet;www;Browser;Web;Surfen

en: New Window
nl: Nieuw venster

en: New Private Window
nl: Nieuw privévenster

en: Back
nl: Terug

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
nl: Oudere pagina

en: Bookmark link
nl: Link toevoegen aan bladwijzers

en: Bookmark
nl: Bladwijzer

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
nl: Pagina toevoegen aan bladwijzers

en: Clear History
nl: Geschiedenis wissen

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
nl: Navigatiegeschiedenis wissen

en: Copy image
nl: Afbeelding kopiëren

en: Copy link
nl: Link kopiëren

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Cut
nl: Knippen

en: Erase
nl: Wissen

en: Find in page
nl: Zoeken op pagina

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
nl: Zoeken op pagina

en: Forward
nl: Doorsturen

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
nl: Nieuwere pagina

en: Goto
nl: Ga naar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
nl: Adres;url;www

en: New Tab
nl: Nieuw tabblad

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
nl: Open een nieuw tabblad

en: Open image in new tab
nl: Afbeelding openen op nieuw tabblad

en: Open link in default browser
nl: Link openen in standaardbrowser

en: Open link in new background tab
nl: Link openen op nieuw achtergrondtabblad

en: Open link in new private window
nl: Link openen in nieuw privévenster

en: Open link in new tab
nl: Link openen op nieuw tabblad

en: Open link in new window
nl: Link openen in nieuw venster

en: Open video in new tab
nl: Video openen op nieuw tabblad

en: Paste
nl: Plakken

en: Redo
nl: Opnieuw

en: Reload
nl: Herladen

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
nl: Pagina verlaten

en: Save image
nl: Afbeelding opslaan

en: Save link
nl: Link opslaan

en: Save video
nl: Video opslaan

en: Select all
nl: Alles selecteren

en: Share
nl: Delen

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: JavaScript Alert
nl: JavaScript-melding

en: OK
nl: Oké

en: Custom URL schemes
nl: Aangepaste url-schema's

en: The '%1' website wants to open this URL outside of the web browser:
nl: ‘%1’ wil deze url buiten de webbrowser openen:

en: Open this URL with a system app if possible?
nl: Wil je deze url in een andere app openen (indien mogelijk)?

en: Remember decision
nl: Keuze onthouden

en: Allow
nl: Toestaan

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Block domain
nl: Domein blokkeren

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
nl: Je probeert %1 te bezoeken, maar dit domein staat niet op je witte lijst. Wil je het domein blijven blokkeren, toestaan of teruggaan?

en: %1 is trying to access %2 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow loading data from the domain, or just ignore this request ?
nl: %1 probeert toegang te krijgen tot %2, maar staat niet op je witte lijst. Wil je het domein blijven blokkeren, het laden van gegevens toestaan of dit verzoek negeren?

en: Allow domain
nl: Domein toestaan

en: Authentication required.
nl: Inloggen vereist.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
nl: Op ‘%1’ is inloggen vereist.

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Confirm Navigation
nl: Navigatie bevestigen

en: Leave
nl: Verlaten

en: Stay
nl: Blijven

en: This connection is untrusted
nl: Deze verbinding wordt niet vertrouwd

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
nl: Je probeert ‘%1’ op een veilige manier te bereiken, maar het beveiligingscertificaat van deze website is onvertrouwd. Reden: %2

en: Proceed anyway
nl: Tóch doorgaan

en: Select Color
nl: Kies een kleur

en: JavaScript Confirmation
nl: JavaScript-bevestiging

en: Custom User Agents
nl: Aangepaste gebruikersagenten

en: Delete
nl: Verwijderen

en: New User Agent
nl: Nieuwe gebruikersagent

en: Edit User Agent
nl: Gebruikersagent bewerken

en: No custom user agents available
nl: Er zijn geen gebruikersagenten beschikbaar

en: Domain blacklist/whitelist
nl: Zwarte/Witte lijst met domeinen

en: Add domain
nl: Domein toevoegen

en: Enter the name of the domain, e.g. example.com (subdomains will be removed).
nl: Voer de naam van het domein in, bijv. voorbeeld.nl (subdomeinen worden verwijderd).

en: Not Set
nl: Niet ingesteld

en: Never allow access
nl: Nooit toestaan

en: Always allow access
nl: Altijd toestaan

en: No sites have been granted special permissions
nl: Er zijn geen sites met speciale bevoegdheden

en: Domain specific settings
nl: Domein-specifieke instellingen

en: Enter the name of the domain, e.g. m.example.com
nl: Voer de naam in van het domein, bijv. m.voorbeeld.nl

en: allowed to launch other apps
nl: mag andere apps openen

en: access your location
nl: heeft toegang tot je locatie

en: Ask each time
nl: Altijd vragen

en: Allowed
nl: Toegestaan

en: Denied
nl: Geweigerd

en: custom user agent
nl: Aangepaste gebruikersagent

en: Zoom:
nl: Inzoomen:

en: not set
nl: niet ingesteld

en: No domain specific settings available
nl: Er zijn geen domein-specifieke instellingen beschikbaar

en: Download failed
nl: Het downloaden is mislukt

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Delete File
nl: Bestand verwijderen

en: Remove from History
nl: Verwijderen uit geschiedenis

en: Copy Download Link
nl: Downloadlink kopiëren

en: Recent Downloads
nl: Onlangs gedownload

en: No Recent Downloads
nl: Er is onlangs niets gedownload

en: Cancelled
nl: Afgebroken

en: Completed
nl: Voltooid

en: Clear
nl: Wissen

en: View All
nl: Allen bekijken

en: Confirm selection
nl: Selectie bevestigen

en: No downloads available
nl: Er zijn geen downloads beschikbaar

en: this user agent name is already taken
nl: Deze naam is al in gebruik

en: Add the name for the user agent
nl: Geef de gebruikersagent een naam

en: enter user agent string...
nl: Voer een gebruikersagent in...

en: Certificate Error
nl: Certificaatfout

en: Network Error
nl: Netwerkfout

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
nl: Het lijkt er op dat je problemen ondervindt bij het bekijken van %1.

en: Error: %1
nl: Foutmelding: %1

en: Back to safety
nl: Terug naar veiligheid

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
nl: Controleer je netwerkinstellingen en herlaad de pagina.

en: Refresh page
nl: Pagina herladen

en: Permission Request
nl: Goedkeuringsverzoek

en: This page wants to know your device’s location.
nl: Deze pagina wil de locatie van je apparaat opvragen.

en: Deny
nl: Weigeren

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
nl: Op ‘%1’ is inloggen vereist. De website meldt: “%2”

en: This site security certificate is not trusted.
nl: Het beveiligingscertificaat van deze website is onvertrouwd.

en: Learn more
nl: Meer informatie

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
nl: Serienummer:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
nl: Onderwerp:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
nl: Onderwerpadres:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
nl: Verstrekker:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
nl: Adres van verstrekker:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
nl: Geldig sinds:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
nl: Geldig tot:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
nl: Vingerafdruk (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
nl: Als je deze waarschuwing nog niet eerder hebt gehad, zou je niet door moeten gaan.

en: Permission
nl: Goedkeuringsverzoek

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
nl: Wil je dit domein toestemming geven je camera en microfoon te gebruiken?

en: Allow this domain to access your camera?
nl: Wil je dit domein toestemming geven je camera te gebruiken?

en: Allow this domain to access your microphone?
nl: Wil je dit domein toestemming geven je microfoon te gebruiken?

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: JavaScript Prompt
nl: JavaScript-vraag

en: Proxy authentication required.
nl: Inloggen op proxy vereist.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
nl: Op ‘%1:%2’ is inloggen vereist.

en: Save page as HTML / PDF
nl: Pagina opslaan als html-/pdf-bestand

en: No save actions are available
nl: Er zijn geen bewaaracties beschikbaar

en: Save as HTML
nl: Opslaan als html-bestand

en: Download
nl: Downloaden

en: Save as PDF
nl: Opslaan als pdf-bestand

en: Remove from List
nl: Verwijderen van lijst

en: find in page
nl: Zoeken op pagina

en: search or enter an address
nl: Voer een zoekterm of adres in

en: Paste and Go
nl: Plakken en gaan

en: Bookmark Added
nl: De bladwijzer is toegevoegd

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
nl: Naam

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
nl: Opslaan in

en: All Bookmarks
nl: Alle bladwijzers

en: New Folder
nl: Nieuwe map

en: Create new folder
nl: Nieuwe map aanmaken

en: Save
nl: Opslaan

en: Homepage
nl: Startpagina

en: Bookmarks
nl: Bladwijzers

en: Blocked domain
nl: Geblokkeerd domein

en: Blocked navigation request to domain %1.
nl: Het verzoek naar ‘%1’ is geblokkeerd.

en: Whitelisted domain
nl: Wittelijstdomein

en: domain %1 is now whitelisted, it will be active on the next page reload.
nl: ‘%1’ staat nu op de witte lijst. De keuze wordt bewaard totdat de pagina wordt herladen.

en: Done
nl: Sluiten

en: Reopen Tab
nl: Tabblad heropenen

en: New window
nl: Nieuw venster

en: New private window
nl: Nieuw privévenster

en: History
nl: Geschiedenis

en: Settings
nl: Instellingen

en: View source
nl: Broncode bekijken

en: Save / Print to PDF
nl: Opslaan als/Afdrukken naar pdf

en: Zoom
nl: Zoomniveau

en: Set Desktop mode
nl: Volledige website tonen

en: the file is already in the downloads folder.
nl: Dit bestand is al opgeslagen in de downloadmap.

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
nl: Kies een app om dit bestand mee te openen of sla het op in de downloadmap.

en: Choose an application
nl: Kies een app

en: %1 page | %1 pages
nl[0]: %1 pagina
nl[1]: %1 pagina's

en: Last Visited
nl: Recentste bezoek

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: search history
nl: Zoekgeschiedenis

en: All History
nl: Alle geschiedenis

en: Today
nl: Vandaag

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Morph Web Browser
nl: %1 - Morph-webbrowser

en: This is a private tab
nl: Dit is een privétabblad

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
nl: Pagina's die je op dit tabblad bekijkt worden niet opgenomen in je navigatiegeschiedenis.
    Toegevoegde bladwijzers worden wel bewaard.

en: Less
nl: Minder

en: More
nl: Meer

en: Top sites
nl: Meest bezocht

en: You haven't visited any site yet
nl: Je hebt nog geen website bezocht

en: The rendering process has been closed for this tab.
nl: Het weergaveproces van dit tabblad is afgesloten.

en: Something went wrong while displaying %1.
nl: Er is iets misgegaan tijdens het tonen van %1.

en: Close tab
nl: Tabblad sluiten

en: This site has insecure content
nl: Deze website bevat onveilige inhoud

en: Identity Not Verified
nl: Identiteit niet geverifieerd

en: The identity of this website has not been verified.
nl: De identiteit van deze website is niet geverifieerd.

en: You are connected to %1 via HTTPS. The certificate is valid.
nl: Je bent via https verbonden met %1 en het certificaat is geldig verklaard.

en: Default
nl: Standaard

en: Search engine
nl: Zoekmachine

en: New Tab Page
nl: Nieuw tabblad

en: Restore previous session at startup
nl: Vorige sessie herstellen na opstarten

en: not available because of startup in private mode
nl: niet beschikbaar omdat je je in de privémodus bevindt

en: Automatic fit to width
nl: Automatisch aanpassen aan breedte

en: Adjusts the width of the website to the window
nl: Past de breedte van de website aan om binnen het venster te passen

en: Default Zoom
nl: Standaard zoomniveau

en: Load Images
nl: Afbeeldingen laden

en: Automatically load images on web pages
nl: Laad automatisch afbeeldingen op websites

en: Privacy & permissions
nl: Privacy en bevoegdheden

en: Reset browser settings
nl: Standaardwaarden herstellen

en: Start in private mode
nl: Opstarten in privémodus

en: Only allow browsing to whitelisted websites
nl: Alleen wittelijstwebsites toestaan

en: Camera & microphone
nl: Camera en microfoon

en: Clear browsing history
nl: Navigatiegeschiedenis wissen

en: Clear browsing history?
nl: Wil je de navigatiegeschiedenis wissen?

en: Clear cache
nl: Buffergeheugen wissen

en: Clear cache?
nl: Wil je het buffergeheugen wissen?

en: Clear all cookies
nl: Alle cookies wissen

en: Clear all Cookies?
nl: Wil je alle cookies wissen?

en: Custom homepage
nl: Eigen startpagina

en: Microphone
nl: Microfoon

en: Swipe Up To Exit Full Screen
nl: Veeg omhoog om de schermvullende modus te verlaten

en: Press ESC To Exit Full Screen
nl: Druk op Esc om de schermvullende modus te verlaten

en: Tap to view
nl: Druk om te bekijken

en: New tab
nl: Nieuw tabblad

en: Move to New Window
nl: Verplaatsen naar nieuw venster

en: Close Tab
nl: Tabblad sluiten

en: Remove
nl: Verwijderen

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
nl: Er zijn geen accounts gekoppeld aan deze webapp. Druk op onderstaand item om een account toe te voegen.

en: Add account
nl: Account toevoegen

en: Don't use an account
nl: Geen account gebruiken

en: Account error
nl: Accountfout

en: Close
nl: Sluiten

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
nl: Het accountvenster kan niet worden geopend omdat je slechts één account tegelijk kunt maken. Sluit alle andere accountvensters en probeer het opnieuw.

en: Authentication failed
nl: Verificatie mislukt

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
nl: <b>%1</b> heeft toegang nodig tot je %2-account.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
nl: <b>%1</b> wil toegang tot je %2-account.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
nl: Kies nu een account of sla deze stap over en kies op een later moment.

en: Close the app
nl: App sluiten

en: Skip
nl: Overslaan

en: Choose account
nl: Account kiezen

en: Oops, something went wrong.
nl: Oeps, er is iets misgegaan.

en: WebappContainer Settings
nl: WebappContainer-instellingen

en: Reset webapp settings
nl: Standaardwaarden herstellen

en: domain %1 is now whitelisted, please reload the page.
nl: ‘%1’ staat nu op de witte lijst - herlaad de pagina.

en: Zoom Out
nl: Uitzoomen

en: Reset
nl: Standaardwaarden

en: fit
nl: Inpassen

en: Zoom In
nl: Inzoomen

en: Current Zoom
nl: Huidig zoomniveau

en: domain
nl: domein

en: default
nl: standaard

en: auto-fit
nl: automatisch inpassen

en: Save Zoom
nl: Zoomniveau onthouden

en: the current web app
nl: de huidige webapp

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 either for the current domain or as the default zoom level.
nl: Het huidige zoomniveau (%1%) van %2 kan worden opgeslagen voor het huidige domein of als standaard zoomniveau.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 for the current domain.
nl: Het huidige zoomniveau (%1%) van %2 kan worden opgeslagen voor het huidige domein.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 as the default zoom level.
nl: Het huidige zoomniveau (%1%) van %2 kan worden ingesteld als standaard zoomniveau.

en: Save for domain
nl: Onthouden voor domein

en: Save as default
nl: Instellen als standaard
