morph-browser - en to pt_BR translation catalogue (211 entries)

en: Morph Browser
pt_BR: Navegador Morph

en: Morph Web Browser
pt_BR: Morph Navegador Web

en: Browse the World Wide Web using QtWebEngine
pt_BR: Navegue na internet usando QtWebEngine

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
pt_BR: Internet;WWW;Navegador;Web;Explorer

en: New Window
pt_BR: Nova Janela

en: New Private Window
pt_BR: Nova Janela Privativa

en: Back
pt_BR: Voltar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
pt_BR: Página mais antiga

en: Bookmark link
pt_BR: Link de favorito

en: Bookmark
pt_BR: Favorito

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
pt_BR: Adicionar esta página aos favoritos

en: Clear History
pt_BR: Limpar histórico

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
pt_BR: Limpar histórico de navegação

en: Copy image
pt_BR: Copiar imagem

en: Copy link
pt_BR: Copiar link

en: Copy
pt_BR: Copiar

en: Cut
pt_BR: Recortar

en: Erase
pt_BR: Apagar

en: Find in page
pt_BR: Encontrar na página

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
pt_BR: Pesquisar na página

en: Forward
pt_BR: Adiante

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
pt_BR: Página mais nova

en: Goto
pt_BR: Ir para

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
pt_BR: Endereço;URL;www

en: New Tab
pt_BR: Nova aba

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
pt_BR: Abrir uma nova aba

en: Open image in new tab
pt_BR: Abrir imagem em nova aba

en: Open link in default browser
pt_BR: Abrir link no navegador padrão

en: Open link in new background tab
pt_BR: Abrir link em uma aba em segundo plano

en: Open link in new private window
pt_BR: Abrir link em nova janela privada

en: Open link in new tab
pt_BR: Abrir link em nova aba

en: Open link in new window
pt_BR: Abrir link em nova janela

en: Open video in new tab
pt_BR: Abrir vídeo em nova guia

en: Paste
pt_BR: Colar

en: Redo
pt_BR: Refazer

en: Reload
pt_BR: Recarregar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
pt_BR: Deixar página

en: Save image
pt_BR: Salvar imagem

en: Save link
pt_BR: Salvar link

en: Save video
pt_BR: Salvar vídeo

en: Select all
pt_BR: Selecionar todos

en: Share
pt_BR: Compartilhar

en: Undo
pt_BR: Desfazer

en: JavaScript Alert
pt_BR: Alerta JavaScript

en: Custom URL schemes
pt_BR: Esquemas de URL persolnalizadas

en: Remember decision
pt_BR: Lembrar escolha

en: Allow
pt_BR: Permitir

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Block domain
pt_BR: Bloquear domínio

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
pt_BR: Você está tentando acessar %1, mas ele não está na lista de permissões de domínio aprovado. Deseja continuar a bloquear o domínio, permitir a navegação no domínio, ou voltar?

en: %1 is trying to access %2 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow loading data from the domain, or just ignore this request ?
pt_BR: %1 está tentando acessar %2, mas não está na lista de permissões de domínio aprovados. Deseja continuar bloqueando o domínio, permitir o carregamento de dados do domínio, ou apenas ignorar esta solicitação?

en: Allow domain
pt_BR: Permitir domínio

en: Authentication required.
pt_BR: Autenticação necessária.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
pt_BR: O website %1 requer autenticação.

en: Username
pt_BR: Nome de usuário

en: Password
pt_BR: Senha

en: Confirm Navigation
pt_BR: Confirmar navegação

en: Leave
pt_BR: Sair

en: Stay
pt_BR: Permanecer

en: This connection is untrusted
pt_BR: Esta conexão não é confiável

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
pt_BR: Você está tentando acessar o site com seguro %1, mas o certificado de segurança deste site não é confiável. Razão: %2

en: Proceed anyway
pt_BR: Continuar mesmo assim

en: Select Color
pt_BR: Selecionar Cor

en: JavaScript Confirmation
pt_BR: Confirmação JavaScript

en: Custom User Agents
pt_BR: Usuário personalizado

en: Delete
pt_BR: Excluir

en: New User Agent
pt_BR: Novo usuário

en: No custom user agents available
pt_BR: Não há usuários disponíveis

en: Domain blacklist/whitelist
pt_BR: Lista Negra/Branca de domínios

en: Add domain
pt_BR: Adicionar domínio

en: Enter the name of the domain, e.g. example.com (subdomains will be removed).
pt_BR: Inserir o nome do domínio, por ex: exemplo.com (subdomínios serão removidos).

en: Not Set
pt_BR: Não Configurado

en: Never allow access
pt_BR: Nunca permitir acesso

en: Always allow access
pt_BR: Sempre permitir acesso

en: No sites have been granted special permissions
pt_BR: Sem sites com concessão de permissões especiais

en: Domain specific settings
pt_BR: Configurações específicas do domínio

en: Enter the name of the domain, e.g. m.example.com
pt_BR: Inserir o nome do domínio, por ex: exemplo.com

en: allowed to launch other apps
pt_BR: permitido para iniciar outros aplicativos

en: custom user agent
pt_BR: usuário personalizado

en: not set
pt_BR: não configurado

en: No domain specific settings available
pt_BR: Sem configuração específica de domínio disponível

en: Download failed
pt_BR: Falha no Download

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: Clear
pt_BR: Limpar

en: Confirm selection
pt_BR: Confirmar seleção

en: No downloads available
pt_BR: Não há downloads disponíveis

en: enter user agent string...
pt_BR: inserir nome do usuário...

en: Certificate Error
pt_BR: Erro de certificado

en: Network Error
pt_BR: Erro de conexão

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
pt_BR: Parece que você está tendo problemas de visualização: %1.

en: Error: %1
pt_BR: Erro: %1

en: Back to safety
pt_BR: Voltar à segurança

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
pt_BR: Por favor, verifique suas configurações de rede e tente atualizar a página.

en: Refresh page
pt_BR: Atualizar a página

en: Permission Request
pt_BR: Requisição de permissão

en: This page wants to know your device’s location.
pt_BR: Esta página quer saber a localização do seu dispositivo.

en: Deny
pt_BR: Negar

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
pt_BR: O site em %1 requer autenticação. O site diz "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
pt_BR: Este certificado de segurança do site não é confiável.

en: Learn more
pt_BR: Saiba mais

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
pt_BR: Número de série:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
pt_BR: Sujeito:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
pt_BR: Endereço do sujeito:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
pt_BR: Emitente:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
pt_BR: Endereço do emissor:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
pt_BR: Válido a partir de:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
pt_BR: Válido até:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
pt_BR: Impressão digital (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
pt_BR: Você não deve continuar, especialmente se você nunca tiver visto esse aviso antes neste site.

en: Permission
pt_BR: Permissão

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
pt_BR: Permitir que este domínio acesse sua câmera e seu microfone?

en: Allow this domain to access your camera?
pt_BR: Permitir que este domínio acesse sua câmera?

en: Allow this domain to access your microphone?
pt_BR: Permitir que este domínio acesse seu microfone?

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: JavaScript Prompt
pt_BR: Prompt do JavaScript

en: Proxy authentication required.
pt_BR: Autenticação proxy necessária.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
pt_BR: O website %1:%2 requer autenticação.

en: Save page as HTML / PDF
pt_BR: Salvar página como HTML / PDF

en: Save as HTML
pt_BR: Salvar como HTML

en: Download
pt_BR: Baixar

en: Save as PDF
pt_BR: Salvar como PDF

en: find in page
pt_BR: encontrar na página

en: search or enter an address
pt_BR: procure ou digite um endereço

en: Paste and Go
pt_BR: Colar e Ir

en: Bookmark Added
pt_BR: Marcador Adicionado

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
pt_BR: Nome

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
pt_BR: Salvar em

en: All Bookmarks
pt_BR: Todos os Marcadores

en: New Folder
pt_BR: Novo Diretório

en: Create new folder
pt_BR: Criar novo diretório

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Homepage
pt_BR: Página inicial

en: Bookmarks
pt_BR: Favoritos

en: Blocked domain
pt_BR: Domínio bloqueado

en: Blocked navigation request to domain %1.
pt_BR: Navegação bloqueada solicitada para o domínio %1.

en: Whitelisted domain
pt_BR: Domínio na lista de permissões

en: domain %1 is now whitelisted, it will be active on the next page reload.
pt_BR: domínio %1 agora está na lista de permissões, ele estará ativo na próxima vez que a página for recarregada.

en: Done
pt_BR: Concluído

en: New window
pt_BR: Nova janela

en: New private window
pt_BR: Nova janela privada

en: History
pt_BR: Histórico

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: View source
pt_BR: Visualizar código

en: Set Desktop mode
pt_BR: Configurar modo computador

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
pt_BR: Escolha um aplicativo para abrir este arquivo ou adicione-o à pasta de downloads.

en: Choose an application
pt_BR: Escolha um aplicativo

en: %1 page | %1 pages
pt_BR[0]: %1 página
pt_BR[1]: %1 páginas

en: Last Visited
pt_BR: Último visitado

en: Yesterday
pt_BR: Ontem

en: search history
pt_BR: histórico de busca

en: All History
pt_BR: Todo o histórico

en: Today
pt_BR: Hoje

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Morph Web Browser
pt_BR: %1 - Morph - Navegador web

en: This is a private tab
pt_BR: Esta é uma aba privada

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
pt_BR: As páginas visualizadas nesta guia não aparecerão no histórico do seu navegador.
    Os marcadores criados por você serão preservados, no entanto.

en: Less
pt_BR: Menos

en: More
pt_BR: Mais

en: Top sites
pt_BR: Sites mais visitados

en: You haven't visited any site yet
pt_BR: Você não visitou nenhum site ainda

en: The rendering process has been closed for this tab.
pt_BR: O processo de carregamento foi fechado para esta aba.

en: Something went wrong while displaying %1.
pt_BR: Ocorreu um erro ao exibir %1.

en: Close tab
pt_BR: Fechar aba

en: This site has insecure content
pt_BR: Este site tem conteúdo inseguro

en: Identity Not Verified
pt_BR: Identidade não confirmada

en: The identity of this website has not been verified.
pt_BR: A identidade deste site não foi confirmada.

en: You are connected to %1 via HTTPS. The certificate is valid.
pt_BR: Você está conectado a %1 via HTTPS. O certificado é válido.

en: Default
pt_BR: Padrão

en: Search engine
pt_BR: Mecanismo de busca

en: Restore previous session at startup
pt_BR: Restaurar sessão anterior ao iniciar

en: Default Zoom
pt_BR: Zoom Padrão

en: Privacy & permissions
pt_BR: Privacidade e permissões

en: Reset browser settings
pt_BR: Redefinir as configurações do navegador

en: Only allow browsing to whitelisted websites
pt_BR: Apenas permitir navegação em sites da lista de permissão

en: Camera & microphone
pt_BR: Câmera e microfone

en: Microphone
pt_BR: Microfone

en: Camera
pt_BR: Câmera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
pt_BR: Deslize para cima para sair da tela cheia

en: Press ESC To Exit Full Screen
pt_BR: Pressione ESC para sair da tela cheia

en: Tap to view
pt_BR: Toque para visualizar

en: New tab
pt_BR: Nova aba

en: Move to New Window
pt_BR: Mover para Nova Janela

en: Close Tab
pt_BR: Fechar aba

en: Remove
pt_BR: Remover

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
pt_BR: Nenhuma conta foi vinculada a este aplicativo da web; pressione o item abaixo para adicionar uma conta.

en: Add account
pt_BR: Adicionar conta

en: Don't use an account
pt_BR: Não usar uma conta

en: Account error
pt_BR: Erro de conta

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
pt_BR: Não foi possível abrir a janela da conta. Você pode criar apenas uma conta por vez; tente novamente depois de fechar todas as outras janelas da conta.

en: Authentication failed
pt_BR: Falha na autenticação

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
pt_BR: <b>%1</b> necessita para acessar sua %2 conta online.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
pt_BR: <b>%1</b> quer acessar %2 conta online.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
pt_BR: Escolha uma conta agora, ou pule esta etapa e escolha uma conta online mais tarde.

en: Close the app
pt_BR: Fechar o aplicativo

en: Skip
pt_BR: Pular

en: Choose account
pt_BR: Escolher conta

en: Oops, something went wrong.
pt_BR: Opa, alguma coisa deu errado.

en: WebappContainer Settings
pt_BR: Configurações do WebappContainer

en: Reset webapp settings
pt_BR: Redefinir as configurações do navegador

en: domain %1 is now whitelisted, please reload the page.
pt_BR: agora o domínio %1 está na lista de permissões, atualize a página.

en: Zoom Out
pt_BR: Reduzir Zoom

en: Reset
pt_BR: Redefinir

en: fit
pt_BR: Ajustar

en: Zoom In
pt_BR: Aumentar Zoom

en: Current Zoom
pt_BR: Zoom Atual

en: domain
pt_BR: domínio

en: default
pt_BR: padrão

en: auto-fit
pt_BR: auto-ajustar

en: Save Zoom
pt_BR: Guardar ajuste

en: the current web app
pt_BR: o aplicativo de web atual
