morph-browser - en to ru translation catalogue (254 entries)

en: Morph Browser
ru: Интернет Браузер

en: Morph Web Browser
ru: Morph веб-браузер

en: Browse the World Wide Web using QtWebEngine
ru: Просмотр Интернет используя QtWebEngine

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
ru: Интернет;WWW;Браузер;Веб;Обозреватель

en: New Window
ru: Новое окно

en: New Private Window
ru: Новое приватное окно

en: Back
ru: Назад

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
ru: На предыдущую страницу

en: Bookmark link
ru: Ссылка на закладку

en: Bookmark
ru: Закладка

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
ru: Добавить эту страницу в закладки

en: Clear History
ru: Очистить историю

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
ru: Удалить историю просмотров

en: Copy image
ru: Копировать изображение

en: Copy link
ru: Копировать ссылку

en: Copy
ru: Копировать

en: Cut
ru: Вырезать

en: Erase
ru: Удалить

en: Find in page
ru: Найти на странице

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
ru: Искать на странице

en: Forward
ru: Переслать

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
ru: На следующую страницу

en: Goto
ru: Перейти к

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
ru: Адрес;URL;www;ссылка

en: New Tab
ru: Новая вкладка

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
ru: Открыть новую вкладку

en: Open image in new tab
ru: Открыть изображение в новой вкладке

en: Open link in default browser
ru: Открыть ссылку в браузере по-умолчанию

en: Open link in new background tab
ru: Открыть ссылку в новой вкладке

en: Open link in new private window
ru: Открыть ссылку в приватном окне

en: Open link in new tab
ru: Открыть ссылку в новой вкладке

en: Open link in new window
ru: Открыть ссылку в новом окне

en: Open video in new tab
ru: Открыть видео в новой вкладке

en: Paste
ru: Вставить

en: Redo
ru: Повторить

en: Reload
ru: Обновить

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
ru: Покинуть страницу

en: Save image
ru: Сохранить изображение

en: Save link
ru: Сохранить ссылку

en: Save video
ru: Сохранить видео

en: Select all
ru: Выбрать все

en: Share
ru: Поделиться

en: Undo
ru: Отменить

en: JavaScript Alert
ru: Оповещение JavaScript

en: Custom URL schemes
ru: Пользовательские URL-ссылки

en: The '%1' website wants to open this URL outside of the web browser:
ru: Веб-сайт "%1" хочет открыть этот URL-адрес вне веб-браузера:

en: Open this URL with a system app if possible?
ru: Если возможно, открыть этот URL-адрес с помощью системного приложения?

en: Remember decision
ru: Запомнить выбор

en: Allow
ru: Разрешить

en: Cancel
ru: Отмена

en: Block domain
ru: Заблокировать домен

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
ru: Вы пытаетесь открыть адрес %1, но он отсутствует в вашем списке разрешенных доменов. Хотите ли Вы продолжать блокировать этот домен, разрешить его просмотр или вернуться назад?

en: %1 is trying to access %2 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow loading data from the domain, or just ignore this request ?
ru: %1 пытается открыть %2, но этот адрес не содержится в списке разрешенных доменов. Продолжить блокировку этого домена, разрешить загрузку данных от него или игнорировать запрос?

en: Allow domain
ru: Разрешить домен

en: Authentication required.
ru: Требуется авторизация.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
ru: Для сайта %1 требуется авторизация.

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Password
ru: Пароль

en: Confirm Navigation
ru: Подтвердите переход

en: Leave
ru: Покинуть

en: Stay
ru: Остаться

en: This connection is untrusted
ru: Это соединение не защищено

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
ru: Вы пытаетесь зайти на защищенный сайт %1, но сертификат безопасности этого сайта не подтвержден: %2

en: Proceed anyway
ru: Всё равно продолжить

en: Select Color
ru: Выделить цветом

en: JavaScript Confirmation
ru: Подтверждение действий JavaScript

en: Custom User Agents
ru: Пользовательские агенты

en: Delete
ru: Удалить

en: New User Agent
ru: Новый User Agent

en: Edit User Agent
ru: Изменить User Agent

en: No custom user agents available
ru: Нет доступных пользовательских агентов

en: Domain blacklist/whitelist
ru: Чёрный/белый список доменов

en: Add domain
ru: Добавить домен

en: Enter the name of the domain, e.g. example.com (subdomains will be removed).
ru: Введите имя домена. Например, example.com (субдомены будут удалены).

en: Not Set
ru: Не установлено

en: Never allow access
ru: Никогда не разрешать доступ

en: Always allow access
ru: Всегда разрешать доступ

en: No sites have been granted special permissions
ru: Ни один сайт не получил специальных полномочий

en: Domain specific settings
ru: Специальные настройки для домена

en: Enter the name of the domain, e.g. m.example.com
ru: Введите имя домена. Например, m.example.com

en: allowed to launch other apps
ru: разрешить запускать другие приложения

en: access your location
ru: доступ к Вашему местоположению

en: Ask each time
ru: Спрашивать каждый раз

en: Allowed
ru: Разрешено

en: Denied
ru: Запрещено

en: custom user agent
ru: пользовательский User Agent

en: Zoom:
ru: Увеличение:

en: not set
ru: не задано

en: No domain specific settings available
ru: Не заданы настройки для домена

en: Download failed
ru: Сбой при загрузке

en: Unknown
ru: Неизвестно

note: TRANSLATORS: %1 is the number of bytes i.e. 2bytes, 5KB, 1MB
en: %1/s
ru: %1/с

en: Delete File
ru: Удалить файл

en: Remove from History
ru: Удалить из истории

en: Copy Download Link
ru: Скопировать ссылку для скачивания

en: Recent Downloads
ru: Недавние загрузки

en: No Recent Downloads
ru: Нет последних загрузок

en: Cancelled
ru: Отменено

en: Completed
ru: Выполнено

en: Clear
ru: Очистить

en: View All
ru: Просмотреть все

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Confirm selection
ru: Подтвердить выбор

en: No downloads available
ru: Нет доступных загрузок

en: this user agent name is already taken
ru: это имя User Agent уже занято

en: Add the name for the user agent
ru: Добавьте имя для User Agent

en: enter user agent string...
ru: Введите значение для user agent...

en: Certificate Error
ru: Ошибка сертификата

en: Network Error
ru: Ошибка сети

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
ru: Похоже, возникли проблемы с просмотром: %1.

en: Error: %1
ru: Ошибка: %1

en: Back to safety
ru: Вернуться к безопасному режиму

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
ru: Проверьте настройки сети и обновите страницу.

en: Refresh page
ru: Обновить страницу

en: Permission Request
ru: Запрос привилегий

en: This page wants to know your device’s location.
ru: Эта страница хочет получить информацию о вашем местоположении.

en: Deny
ru: Запретить

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
ru: Веб-сайт %1 требует аутентификации. Веб-сайт сообщает: "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
ru: Сертификат безопасности этого сайта является непроверенным.

en: Learn more
ru: Узнать больше

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
ru: Серийный номер:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
ru: Субъект:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
ru: Адрес субъекта:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
ru: Эмитент:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
ru: Адрес эмитента:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
ru: Действителен от:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
ru: Действителен до:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
ru: Отпечаток (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
ru: Не рекомендуется продолжать, особенно, если вы никогда не видели подобного предупреждения для этого сайта.

en: Permission
ru: Разрешение

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
ru: Разрешить домену доступ к камере и микрофону?

en: Allow this domain to access your camera?
ru: Разрешить домену доступ к камере?

en: Allow this domain to access your microphone?
ru: Разрешить домену доступ к микрофону?

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: JavaScript Prompt
ru: JavaScript напоминание

en: Proxy authentication required.
ru: Требуется прокси аутентификация.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
ru: Сайт %1:%2 требует аутентификацию.

en: Save page as HTML / PDF
ru: Сохранить страницу как HTML / PDF

en: No save actions are available
ru: Действия по сохранению недоступны

en: Save as HTML
ru: Сохранить как HTML

en: Download
ru: Загрузка

en: Save as PDF
ru: Сохранить как PDF

en: Remove from List
ru: Убрать из списка

en: find in page
ru: найти на странице

en: search or enter an address
ru: Введите поисковый запрос или адрес

en: Paste and Go
ru: Вставить из буфера обмена и перейти

en: Bookmark Added
ru: Закладка добавлена

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
ru: Название

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
ru: Сохранить в

en: All Bookmarks
ru: Все закладки

en: New Folder
ru: Новая папка

en: Create new folder
ru: Создать новую папку

en: Save
ru: Сохранить

en: Homepage
ru: Домашняя страница

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Blocked domain
ru: Заблокированный домен

en: Blocked navigation request to domain %1.
ru: Заблокирован запрос к домену %1.

en: Whitelisted domain
ru: Домен из списка разрешенных адресов

en: domain %1 is now whitelisted, it will be active on the next page reload.
ru: домен %1 теперь находится в списке разрешённых адресов, он станет доступным при перезагрузке страницы.

en: Done
ru: Сделано

en: Reopen Tab
ru: Открыть вкладку заново

en: New window
ru: Новое окно

en: New private window
ru: Новое приватное окно

en: History
ru: История

en: Settings
ru: Настройки

en: View source
ru: Просмотр кода страницы

en: Save / Print to PDF
ru: Сохранить / Распечатать в PDF

en: Zoom
ru: Увеличить

en: Set Desktop mode
ru: Включить режим "десктоп"

en: the file is already in the downloads folder.
ru: файл уже находится в папке загрузок.

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
ru: Выберите приложение, чтобы открыть данный файл или добавить его в папку загрузок.

en: Choose an application
ru: Выберите приложение

en: %1 page | %1 pages
ru[0]: %1 страница
ru[1]: %1 страницы
ru[2]: %1 страниц

en: Last Visited
ru: Последние посещённые

en: Yesterday
ru: Вчера

en: search history
ru: история поиска

en: All History
ru: За всё время

en: Today
ru: Сегодня

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Morph Web Browser
ru: %1 - Morph Веб-Браузер

en: This is a private tab
ru: Данная вкладка в режиме инкогнито

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
ru: Страницы, просматриваемые на данной вкладке, не будут отображаться в истории браузера.
    Однако созданные закладки будут сохранены.

en: Less
ru: Свернуть

en: More
ru: Ещё

en: Top sites
ru: Популярные сайты

en: You haven't visited any site yet
ru: Посещённые веб-сайты отсутствуют

en: The rendering process has been closed for this tab.
ru: Процесс рендеринга для данной вкладки был завершён.

en: Something went wrong while displaying %1.
ru: Что-то пошло не так при отображении %1.

en: Close tab
ru: Закрыть вкладку

en: This site has insecure content
ru: На сайте присутствует небезопасный контент

en: Identity Not Verified
ru: Подлинность не подтверждена

en: The identity of this website has not been verified.
ru: Подлинность данного сайта не была подтверждена.

en: You are connected to %1 via HTTPS. The certificate is valid.
ru: Соединение к %1 через HTTPS. Сертификат действительный.

en: Default
ru: По умолчанию

en: Search engine
ru: Поисковая система

en: New Tab Page
ru: Новая вкладка

en: Restore previous session at startup
ru: Восстановить предыдущий сеанс при запуске

en: not available because of startup in private mode
ru: недоступно из-за запуска в приватном режиме

en: Automatic fit to width
ru: Автоматическая подгонка по ширине

en: Adjusts the width of the website to the window
ru: Регулирует ширину веб-сайта под размер окна

en: Default Zoom
ru: Масштаб по умолчанию

en: Privacy & permissions
ru: Конфиденциальность и разрешения

en: Reset browser settings
ru: Сбросить настройки браузера

en: Start in private mode
ru: Начать в приватном режиме

en: Only allow browsing to whitelisted websites
ru: Разрешить просмотр страниц только из списка разрешенных сайтов

en: Camera & microphone
ru: Камера и микрофон

en: Clear browsing history
ru: Очистить историю

en: Clear browsing history?
ru: Очистить историю?

en: Clear cache
ru: Очистить кэш

en: Clear cache?
ru: Очистить кэш?

en: Clear all cookies
ru: Очистить куки

en: Clear all Cookies?
ru: Очистить куки?

en: Custom homepage
ru: Пользовательская домашняя страница

en: Microphone
ru: Микрофон

en: Camera
ru: Камера

en: Swipe Up To Exit Full Screen
ru: Смахните вверх для выхода из полноэкранного режима

en: Press ESC To Exit Full Screen
ru: Нажмите ESC для выхода из полноэкранного режима

en: Tap to view
ru: Нажать для просмотра

en: New tab
ru: Новая вкладка

en: Move to New Window
ru: Переместить в новое окно

en: Close Tab
ru: Закрыть вкладку

en: Remove
ru: Удалить

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
ru: Отсутствуют учётные записи, связанные с данным приложением; выберите учётную запись для добавления.

en: Add account
ru: Добавить учётную запись

en: Don't use an account
ru: Не использовать учётную запись

en: Account error
ru: Ошибка учётной записи

en: Close
ru: Закрыть

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
ru: Не удалось открыть окно учётной записи. Одновременное создание нескольких учётных записей невозможно. Закройте все окна учётных записей и повторите попытку.

en: Authentication failed
ru: Ошибка аутентификации

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
ru: <b>%1</b> требуется доступ к вашей учётной записи %2.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
ru: <b>%1</b> хочет получить доступ к вашей учётной записи %2.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
ru: Выбрать учётную запись или пропустить данный шаг и выбрать учётную запись позже.

en: Close the app
ru: Закрыть приложение

en: Skip
ru: Пропустить

en: Choose account
ru: Выберите учётную запись

en: Oops, something went wrong.
ru: Упс, что-то пошло не так.

en: WebappContainer Settings
ru: Настройки WebappContainer

en: Reset webapp settings
ru: Сбросить настройки веб-приложения

en: domain %1 is now whitelisted, please reload the page.
ru: Домен %1 теперь находится в списке разрешенных к посещению ресурсов. Пожалуйста, перезагрузите страницу.

en: Zoom Out
ru: Уменьшить

en: Reset
ru: Сбросить

en: fit
ru: уместить

en: Zoom In
ru: Увеличить

en: Current Zoom
ru: Текущий масштаб

en: domain
ru: домен

en: default
ru: по умолчанию

en: auto-fit
ru: автоподгонка

en: Save Zoom
ru: Сохранить масштаб

en: the current web app
ru: текущее веб-приложение

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 either for the current domain or as the default zoom level.
ru: Текущий масштаб (%1%) может быть сохранен в %2 либо для текущего домена, либо как масштаб по умолчанию.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 for the current domain.
ru: Текущий масштаб (%1%) может быть сохранен в %2 для текущего домена.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 as the default zoom level.
ru: Текущий масштаб (%1%) может быть сохранен в %2 как масштаб по умолчанию.

en: Save for domain
ru: Сохранить для домена

en: Save as default
ru: Сохранить по умолчанию
