morph-browser - en to sc translation catalogue (227 entries)

en: Morph Browser
sc: Navigadore Morph

en: Morph Web Browser
sc: Navigadore web Morph

en: Browse the World Wide Web using QtWebEngine
sc: Nàviga in sa web cun QtWebEngine

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
sc: Internet;WWW;Navigadore;Web;Esploradore;Esplora

en: New Window
sc: Ventana noa

en: New Private Window
sc: Ventana privada noa

en: Back
sc: In segus

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
sc: Pàgina betza

en: Bookmark link
sc: Agiunghe su ligàmene a is marcadores

en: Bookmark
sc: Agiunghe a is marcadores

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
sc: Agiunghe custa pàgina a is marcadores

en: Clear History
sc: Lìmpia sa cronologia

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
sc: Lìmpia sa cronologia de navigatzione

en: Copy image
sc: Còpia s'immàgine

en: Copy link
sc: Còpia su ligàmene

en: Copy
sc: Còpia

en: Cut
sc: Sega

en: Erase
sc: Cantzella

en: Find in page
sc: Chirca in sa pàgina

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
sc: Chirca in sa pàgina

en: Forward
sc: Torra a imbiare

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
sc: Pàgina noa

en: Goto
sc: Bae

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
sc: Indiritzu;URL;www

en: New Tab
sc: Ischeda noa

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
sc: Aberi un'ischeda noa

en: Open image in new tab
sc: Aberi s'immàgine in un'ischeda noa

en: Open link in default browser
sc: Aberi su ligàmene in su navigadore predefinidu

en: Open link in new background tab
sc: Aberi su ligàmene in un'ischeda de segundu pranu

en: Open link in new private window
sc: Aberi su ligàmene in una ventana privada noa

en: Open link in new tab
sc: Aberi su ligàmene in un'ischeda noa

en: Open link in new window
sc: Aberi su ligàmene in una ventana noa

en: Open video in new tab
sc: Aberi su vìdeu in un'ischeda noa

en: Paste
sc: Incolla

en: Redo
sc: Torra a fàghere

en: Reload
sc: Torra a carrigare

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
sc: Essi de sa pàgina

en: Save image
sc: Sarva s'immàgine

en: Save link
sc: Sarva su ligàmene

en: Save video
sc: Sarva su vìdeu

en: Select all
sc: Seletziona totu

en: Share
sc: Cumpartzi

en: Undo
sc: Iscontza

en: JavaScript Alert
sc: Avisu de JavaScript

en: OK
sc: AB

en: Custom URL schemes
sc: Ischemas personalizados pro URL

en: Remember decision
sc: Regorda custa detzisione

en: Allow
sc: Permite

en: Cancel
sc: Annulla

en: Block domain
sc: Bloca su domìniu

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
sc: Ses proende de atzèdere a %1 però no est in sa lista de domìnios chi as aprovadu. Boles sighire a blocare custu domìniu, permìtere sa navigatzione o torrare in segus?

en: %1 is trying to access %2 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow loading data from the domain, or just ignore this request ?
sc: %1 est proende de atzèdere a %2 però no est in sa lista de domìnios chi as aprovadu. Boles sighire a blocare custu domìniu, permìtere s'iscarrigamentu de datos o inniorare custa dimanda?

en: Allow domain
sc: Permite su domìniu

en: Authentication required.
sc: Autenticatzione rechèdida.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
sc: Su situ web %1 rechedet autenticatzione.

en: Username
sc: Nòmine usuàriu

en: Password
sc: Crae

en: Confirm Navigation
sc: Cunfirma sa navigatzione

en: Leave
sc: Essi·nche

en: Stay
sc: Abarra

en: This connection is untrusted
sc: Custa connessione no est de cunfiantza

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
sc: Ses proende de atzèdere de manera segura a %1, però su tzertificadu de seguresa de su situ web no est de cunfiantza. Resone: %2

en: Proceed anyway
sc: Atzede su pròpiu

en: Select Color
sc: Seletziona colore

en: JavaScript Confirmation
sc: Cunfirmatzione de JavaScript

en: Custom User Agents
sc: Agentes de usuàriu personalizadu

en: Delete
sc: Cantzella

en: New User Agent
sc: Agente de usuàriu nou

en: No custom user agents available
sc: Perunu agente de usuàriu personalizadu a disponimentu

en: Domain blacklist/whitelist
sc: Domìnios blocados/permìtidos

en: Add domain
sc: Agiunghe domìniu

en: Enter the name of the domain, e.g. example.com (subdomains will be removed).
sc: Inserta·nche su nòmine de domìniu, comente esempru.cat (is sub-domìnios ant a èssere cantzellados).

en: Not Set
sc: No cunfiguradu

en: Never allow access
sc: No permitas mai s'atzessu

en: Always allow access
sc: Permite semper s'atzessu

en: No sites have been granted special permissions
sc: Perunu situ cun permissos ispetziales

en: Domain specific settings
sc: Cunfiguratziones ispetzìficas de domìniu

en: Enter the name of the domain, e.g. m.example.com
sc: Inserta·nche su nòmine de su domìniu, comente m.esempru.cat

en: allowed to launch other apps
sc: podet incarrerare àteras aplicatziones

en: custom user agent
sc: agente de usuàriu personalizadu

en: Zoom:
sc: Ingrandimentu:

en: not set
sc: no cunfiguradu

en: No domain specific settings available
sc: Peruna cunfiguratzione ispetzìfica de domìniu a disponimentu

en: Download failed
sc: Iscarrigamentu faddidu

en: Clear
sc: Lìmpia

en: Downloads
sc: Iscarrigamentos

en: Confirm selection
sc: Cunfirma sa seletzione

en: No downloads available
sc: Perunu iscarrigamentu a disponimentu

en: enter user agent string...
sc: Inserta·nche sa cadena de agente de usuàriu...

en: Certificate Error
sc: Faddina de su tzertificadu

en: Network Error
sc: Faddina de rete

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
sc: Paret chi tenes problemas in sa visualizatzione de %1.

en: Error: %1
sc: Faddina: %1

en: Back to safety
sc: Torra a s'àrea segura

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
sc: Controlla sa cunfiguratzione de rete e proa a atualizare sa pàgina.

en: Refresh page
sc: Atualiza sa pàgina

en: Permission Request
sc: Rechesta de permissu

en: This page wants to know your device’s location.
sc: Custa pàgina bolet connòschere sa positzione tua.

en: Deny
sc: Refuda

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
sc: Su situ web %1 rechedet autenticatzione. Su situ narat «%2»

en: This site security certificate is not trusted.
sc: Su tzertificadu de seguresa de su situ no est de cunfiantza.

en: Learn more
sc: Leghe àteru

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
sc: Nùmeru de sèrie:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
sc: Sugetu:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
sc: Indiritzu de su sugetu:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
sc: Emitente:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
sc: Indiritzu de s'emitente:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
sc: Vàlidu dae:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
sc: Vàlidu fintzas a:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
sc: Imprenta digitale (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
sc: Non dias dèpere sighire, mescamente si est sa prima borta chi ses bidende custu avisu pro custu situ.

en: Permission
sc: Permissu

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
sc: Boles permìtere a custu domìniu de atzèdere a sa càmera e su micròfonu tuo?

en: Allow this domain to access your camera?
sc: Boles permìtere a custu domìniu de atzèdere a sa càmera tua?

en: Allow this domain to access your microphone?
sc: Boles permìtere a custu domìniu de atzèdere a su micròfonu tuo?

en: Yes
sc: Eja

en: No
sc: Nono

en: JavaScript Prompt
sc: Indicadore de JavaScript

en: Proxy authentication required.
sc: Autenticatzione de proxy rechèdida.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
sc: Su situ web %1:%2 rechedet autenticatzione.

en: Save page as HTML / PDF
sc: Sarva sa pàgina comente HTML/PDF

en: Save as HTML
sc: Sarva comente HTML

en: Download
sc: Iscàrriga

en: Save as PDF
sc: Sarva comente PDF

en: find in page
sc: chirca in sa pàgina

en: search or enter an address
sc: Chirca o iscrie un'indiritzu

en: Paste and Go
sc: Incolla e bae

en: Bookmark Added
sc: Agiuntu a is marcadores

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
sc: Nòmine

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
sc: Sarva in

en: All Bookmarks
sc: Totu is marcadores

en: New Folder
sc: Cartella noa

en: Create new folder
sc: Crea una cartella noa

en: Save
sc: Sarva

en: Homepage
sc: Pàgina initziale

en: Bookmarks
sc: Marcadores

en: Blocked domain
sc: Domìniu blocadu

en: Blocked navigation request to domain %1.
sc: Petitzione de navigatzione blocada pro su domìniu %1.

en: Whitelisted domain
sc: Domìniu permìtidu

en: domain %1 is now whitelisted, it will be active on the next page reload.
sc: domìniu permìtidu pro %1, at a èssere ativu cando as a atualizare sa pàgina.

en: Done
sc: Fatu

en: New window
sc: Ventana noa

en: New private window
sc: Ventana privada noa

en: History
sc: Cronologia

en: Settings
sc: Cunfiguratziones

en: View source
sc: Ammustra su còdighe de orìgine

en: Zoom
sc: Ingrandimentu

en: Set Desktop mode
sc: Modalidade de iscrivania

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
sc: Sèbera un'aplicatzione pro abèrrere custu archìviu o agiunghe·ddu a sa cartella de iscarrigamentos.

en: Choose an application
sc: Sèbera un'aplicatzione

en: %1 page | %1 pages
sc[0]: %1 pàgina
sc[1]: %1 pàginas

en: Last Visited
sc: Visitas reghentes

en: Yesterday
sc: Eris

en: search history
sc: Cronologia de chircas

en: All History
sc: Totu sa cronologia

en: Today
sc: Oe

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Morph Web Browser
sc: %1 - Morph, navigadore web

en: This is a private tab
sc: Ses in un'ischeda privada

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
sc: Is pàginas chi visitas in custa ischeda no ant a cumpàrrere in sa cronologia de navigatzione.
    Is marcadores chi apas a creare, però, ant a èssere sarvados.

en: Less
sc: Prus pagu

en: More
sc: Àteru

en: Top sites
sc: Sitos prus visitados

en: You haven't visited any site yet
sc: Ancora no as visitadu perunu situ

en: The rendering process has been closed for this tab.
sc: Protzessu de rendering serradu pro custa ischeda.

en: Something went wrong while displaying %1.
sc: Carchi cosa no est andada bene in sa visualizatzione de %1.

en: Close tab
sc: Serra s'ischeda

en: This site has insecure content
sc: Custu situ tenet cuntenutos chi no sunt seguros

en: Identity Not Verified
sc: Identidade non verificada

en: The identity of this website has not been verified.
sc: S'identidade de custu situ web no est istada verificada.

en: You are connected to %1 via HTTPS. The certificate is valid.
sc: Ses in connessione cun %1 pro mèdiu de HTTPS. Su tzertificadu est vàlidu.

en: Default
sc: Predefinidu

en: Search engine
sc: Motore de chirca

en: New Tab Page
sc: Pàgina de ischeda noa

en: Restore previous session at startup
sc: Recùpera s'ùrtima sessione in s'aviu

en: not available because of startup in private mode
sc: no a disponimentu proite ca s'aviu est cunfiguradu in modalidade privada

en: Automatic fit to width
sc: Adata a sa larghesa in automàticu

en: Adjusts the width of the website to the window
sc: Adata sa larghesa de su situ web a sa ventana

en: Default Zoom
sc: Ingrandimentu predefinidu

en: Privacy & permissions
sc: Riservadesa e permissos

en: Reset browser settings
sc: Reseta sa cunfiguratzione de su navigadore

en: Start in private mode
sc: Avia in modalidade privada

en: Only allow browsing to whitelisted websites
sc: Permite sa navigatzione isceti a is sitos permìtidos

en: Camera & microphone
sc: Càmera e micròfonu

en: Clear browsing history
sc: Lìmpia sa cronologia de navigatzione

en: Clear browsing history?
sc: Boles limpiare sa cronologia de navigatzione?

en: Clear cache
sc: Isbòida sa memòria temporànea

en: Clear cache?
sc: Boles isboidare sa memòria temporànea?

en: Clear all cookies
sc: Lìmpia totu is boboetos

en: Clear all Cookies?
sc: Boles isboidare totu is boboetos?

en: Microphone
sc: Micròfonu

en: Camera
sc: Fotocàmera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
sc: Iscurre a susu pro essire de s'ischermu intreu

en: Press ESC To Exit Full Screen
sc: Preme ESC pro essire de s'ischermu intreu

en: Tap to view
sc: Toca pro visualizare

en: New tab
sc: Ischeda noa

en: Move to New Window
sc: Moe in una ventana noa

en: Close Tab
sc: Serra s'ischeda

en: Remove
sc: Boga

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
sc: Perunu contu connètidu a custa aplicatzione web. Preme su butone in bàsciu pro nd'agiùnghere.

en: Add account
sc: Agiunghe contu

en: Don't use an account
sc: No imprees perunu contu

en: Account error
sc: Faddina in su contu

en: Close
sc: Serra

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
sc: Impossìbile abèrrere sa ventana de is contos. Est possìbile creare isceti unu contu a sa borta, serra totu is àteras ventanas de contos e torra·bi a proare.

en: Authentication failed
sc: Autenticatzione faddida

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
sc: S'aplicatzione <b>%1</b> rechedet atzessu a su contu %2.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
sc: <b>%1</b> bolet atzèdere a su contu tuo de %2.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
sc: Sèbera unu contu, o brinca custu passu e sèbera·ddu a pustis.

en: Close the app
sc: Serra custa aplicatzione

en: Skip
sc: Brinca

en: Choose account
sc: Sèbera su contu

en: Oops, something went wrong.
sc: B'est istada una faddina.

en: WebappContainer Settings
sc: Cunfiguratzione de su WebappContainer

en: Reset webapp settings
sc: Reseta sa cunfiguratzione de s'aplicatzione web

en: domain %1 is now whitelisted, please reload the page.
sc: domìniu permìtidu pro %1. Atualiza sa pàgina.

en: Zoom Out
sc: Istèsia

en: Reset
sc: Reseta

en: fit
sc: adata

en: Zoom In
sc: Acùrtzia

en: Current Zoom
sc: Ingrandimentu presente

en: domain
sc: domìniu

en: default
sc: predefinidu

en: auto-fit
sc: adatamentu automàticu

en: Save Zoom
sc: Sarva s'ingrandimentu

en: the current web app
sc: s'aplicatzione web presente

en: Save for domain
sc: Sarva pro su domìniu

en: Save as default
sc: Sarva comente predefinidu
