morph-browser - en to th translation catalogue (167 entries)

en: Morph Browser
th: เบราว์เซอร์ Morph

en: Morph Web Browser
th: เว็บเบราว์เซอร์ Morph

en: Browse the World Wide Web using QtWebEngine
th: ท่องเว็บในอินเทอร์เน็ตด้วย QtWebEngine

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
th: อินเทอร์เน็ต;WWW;เบราว์เซอร์;เว็บ;ตัวสำรวจ;

en: New Window
th: หน้าต่างใหม่

en: New Private Window
th: หน้าต่างส่วนตัวใหม่

en: Back
th: ย้อนกลับ

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
th: หน้าที่เก่ากว่านี้

en: Bookmark link
th: ลิงก์ที่คั่นหน้า

en: Bookmark
th: ที่คั่นหน้า

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
th: เพิ่มหน้านี้ไปยังรายชื่อที่คั่นหน้า

en: Clear History
th: ล้างประวัติ

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
th: ล้างประวัติการนำทาง

en: Copy image
th: คัดลอกรูปภาพ

en: Copy link
th: คัดลอกลิงก์

en: Copy
th: คัดลอก

en: Cut
th: ตัด

en: Erase
th: ลบ

en: Find in page
th: ค้นหาในหน้า

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
th: ค้นหาในหน้า

en: Forward
th: ถัดไป

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
th: หน้าที่ใหม่กว่านี้

en: Goto
th: ไปยัง

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
th: ที่อยู่;URL;www

en: New Tab
th: แท็บใหม่

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
th: เปิดแท็บใหม่

en: Open image in new tab
th: เปิดรูปภาพในแท็บใหม่

en: Open link in default browser
th: เปิดลิงก์ในเบราเซอร์ค่าปริยาย

en: Open link in new background tab
th: เปิดลิงก์ในแท็บพื้นหลังใหม่

en: Open link in new private window
th: เปิดลิงก์ในแท็บส่วนตัวใหม่

en: Open link in new tab
th: เปิดลิงก์ในแท็บใหม่

en: Open link in new window
th: เปิดลิงก์ในหน้าต่างใหม่

en: Open video in new tab
th: เปิดวิดีโอในแท็บใหม่

en: Paste
th: วาง

en: Redo
th: ทำซ้ำ

en: Reload
th: โหลดใหม่

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
th: ออกจากหน้านี้

en: Save image
th: บันทึกรูปภาพ

en: Save link
th: บันทึกลิงก์

en: Save video
th: บันทึกวิดีโอ

en: Select all
th: เลือกทั้งหมด

en: Share
th: แชร์

en: Undo
th: ถอยหลัง

en: JavaScript Alert
th: คำเตือนเกี่ยวกับ JavaScript

en: OK
th: ตกลง

en: Allow
th: อนุญาต

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Block domain
th: บล็อกโดเมน

en: Authentication required.
th: ต้องยืนยันตัวบุคคล

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
th: เว็บไซต์ %1 จำเป็นต้องยืนยันตัวบุคคล

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: Confirm Navigation
th: ยืนยันการนำทาง

en: Leave
th: ออก

en: Stay
th: อยู่ต่อ

en: This connection is untrusted
th: การเชื่อมต่อนี้ไม่มีความน่าเชื่อถือ

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
th: คุณกำลังพยายามเข้าถึง %1 อย่างปลอดภัย แต่ใบรับรองความปลอดภัยของเว็บไซต์นี้ไม่มีความน่าเชื่อถือ เหตุผล: %2

en: Proceed anyway
th: ดำเนินการต่อ

en: Select Color
th: เลือกสี

en: JavaScript Confirmation
th: การยืนยัน JavaScript

en: Delete
th: ลบ

en: No custom user agents available
th: ไม่มี user agent แบบกำหนดเองที่ใช้ได้

en: Download failed
th: การดาวน์โหลดล้มเหลว

en: Clear
th: ล้าง

en: Downloads
th: ดาวน์โหลด

en: Confirm selection
th: ยืนยันการเลือก

en: No downloads available
th: ไม่มีดาวน์โหลด

en: Network Error
th: เครือข่ายผิดพลาด

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
th: ดูเหมือนว่าคุณกำลังมีปัญหาในการดู: %1

en: Error: %1
th: ข้อผิดพลาด: %1

en: Back to safety
th: กลับสู่ความปลอดภัย

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
th: โปรดตรวจสอบค่าตั้งเครือข่ายของคุณ แล้วลองรีเฟรชหน้าใหม่

en: Refresh page
th: รีเฟรชหน้า

en: Permission Request
th: การร้องขอการเข้าถึงสิทธิ์

en: This page wants to know your device’s location.
th: หน้านี้ต้องการทราบตำแหน่งที่ตั้งของอุปกรณ์ของคุณ

en: Deny
th: ปฏิเสธ

en: This site security certificate is not trusted.
th: ใบรับรองความปลอดภัยของไซต์นี้ไม่มีความน่าเชื่อถือ

en: Learn more
th: เรียนรู้เพิ่มเติม

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
th: รหัสผลิตภัณฑ์:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
th: ชื่อเรื่อง:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
th: ที่อยู่ของชื่อเรื่อง:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
th: ผู้ออกใบรับรอง:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
th: ที่อยู่ของผู้ออกใบรับรอง:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
th: มีผลตั้งแต่:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
th: มีผลจนถึง:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
th: ลายนิ้วมือ (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
th: คุณไม่ควรดำเนินการต่อ โดยเฉพาะถ้าคุณไม่เคยเห็นคำเตือนนี้มาก่อนสำหรับไซต์นี้

en: Permission
th: การเข้าถึงสิทธิ์

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
th: อนุญาตให้โดเมนนี้เข้าถึงกล้องและไมโครโฟนของคุณหรือไม่?

en: Allow this domain to access your camera?
th: อนุญาตให้โดเมนนี้เข้าถึงกล้องของคุณหรือไม่?

en: Allow this domain to access your microphone?
th: อนุญาตให้โดเมนนี้เข้าถึงไมโครโฟนของคุณหรือไม่?

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: JavaScript Prompt
th: พรอมต์ของ JavaScript

en: Proxy authentication required.
th: จำเป็นต้องตรวจสอบความถูกต้องของพร็อกซี

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
th: เว็บไซต์ %1:%2 ต้องการการยืนยันตัวบุคคล

en: Save page as HTML / PDF
th: บันทึกหน้าเป็น HTML/PDF

en: Save as HTML
th: บันทึกหน้าเป็น HTML

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Save as PDF
th: บันทึกเป็น PDF

en: find in page
th: ค้นหาในหน้า

en: search or enter an address
th: ค้นหาหรือป้อนที่อยู่

en: Paste and Go
th: วางและไปยังเว็บไซต์

en: Bookmark Added
th: เพิ่มที่คั่นหน้าแล้ว

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
th: ชื่อ

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
th: บันทึกใน

en: All Bookmarks
th: ที่คั่นหน้าทั้งหมด

en: New Folder
th: โฟลเดอร์ใหม่

en: Create new folder
th: สร้างโฟลเดอร์ใหม่

en: Save
th: บันทึก

en: Homepage
th: หน้าแรก

en: Bookmarks
th: ที่คั่นหน้า

en: Done
th: เสร็จสิ้น

en: New window
th: หน้าต่างใหม่

en: New private window
th: หน้าต่างส่วนตัวใหม่

en: History
th: ประวัติ

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: View source
th: ดูต้นฉบับ

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
th: เลือกแอปพลิเคชั่นที่จะเปิดแฟ้มนี้หรือเพิ่มลงในโฟลเดอร์ดาวน์โหลด

en: Choose an application
th: เลือกแอปพลิเคชั่น

en: %1 page | %1 pages
th[0]: %1 หน้า

en: Last Visited
th: เยี่ยมชมล่าสุด

en: Yesterday
th: เมื่อวาน

en: search history
th: ค้นหาประวัติ

en: All History
th: ประวัติทั้งหมด

en: Today
th: วันนี้

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Morph Web Browser
th: %1 - เว็บเบราว์เซอร์ Morph

en: This is a private tab
th: นี่คือแท็บส่วนตัว

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
th: หน้าที่คุณดูในแท็บนี้จะไม่ปรากฏในประวัติเบราว์เซอร์ของคุณ
    แต่อย่างไรก็ตาม ที่คั่นหน้าที่คุณสร้างขึ้นจะถูกเก็บไว้

en: Less
th: น้อยลง

en: More
th: เพิ่มเติม

en: Top sites
th: ไซต์ยอดนิยม

en: You haven't visited any site yet
th: คุณยังไม่ได้เยี่ยมชมไซต์ใด ๆ เลย

en: The rendering process has been closed for this tab.
th: โปรเซสการแสดงผลได้ถูกปิดสำหรับแท็บนี้แล้ว

en: Something went wrong while displaying %1.
th: มีบางอย่างผิดปกติขณะแสดงผล %1

en: Close tab
th: ปิดแท็บ

en: This site has insecure content
th: ไซต์นี้มีเนื้อหาที่ไม่ปลอดภัย

en: Identity Not Verified
th: ข้อมูลประจำตัวยังไม่ได้รับการยืนยัน

en: The identity of this website has not been verified.
th: ข้อมูลประจำตัวของเว็บไซต์นี้ยังไม่ได้รับการยืนยัน

en: Default
th: ค่าปริยาย

en: Search engine
th: เครื่องมือค้นหา

en: Restore previous session at startup
th: เรียกคืนวาระก่อนหน้าเมื่อเปิดโปรแกรม

en: Privacy & permissions
th: ความเป็นส่วนตัวและสิทธิ์การใช้งาน

en: Reset browser settings
th: รีเซ็ตค่าตั้งเบราว์เซอร์

en: Camera & microphone
th: กล้องและไมโครโฟน

en: Microphone
th: ไมโครโฟน

en: Camera
th: กล้อง

en: Swipe Up To Exit Full Screen
th: เลื่อนขึ้นเพื่อออกจากโหมดเต็มหน้าจอ

en: Press ESC To Exit Full Screen
th: กด ESC เพื่อออกจากโหมดเต็มหน้าจอ

en: Tap to view
th: แตะเพื่อดู

en: New tab
th: แท็บใหม่

en: Close Tab
th: ปิดแท็บ

en: Remove
th: ลบ

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
th: ไม่มีบัญชีที่ถูกเชื่อมโยงกับเว็บแอปนี้ กดรายการด้านล่างเพื่อเพิ่มบัญชี

en: Add account
th: เพิ่มบัญชี

en: Don't use an account
th: ไม่ต้องใช้บัญชี

en: Account error
th: บัญชีผิดพลาด

en: Close
th: ปิด

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
th: ไม่สามารถเปิดหน้าต่างบัญชีได้ คุณสามารถสร้างได้เพียงบัญชีเดียวในแต่ละครั้งเท่านั้น โปรดปิดหน้าต่างบัญชีอื่น ๆ แล้วลองอีกครั้ง

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
th: <b>%1</b> ต้องการเข้าถึงบัญชีออนไลน์ %2 ของคุณ

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
th: <b>%1</b> ต้องการเข้าถึงบัญชีออนไลน์ %2 ของคุณ

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
th: เลือกบัญชีตอนนี้ หรือข้ามขั้นตอนนี้ไป แล้วมาเลือกบัญชีออนไลน์ทีหลัง

en: Close the app
th: ปิดแอป

en: Skip
th: ข้าม

en: Choose account
th: เลือกบัญชี

en: Oops, something went wrong.
th: อ๊ะ เกิดข้อผิดพลาดบางอย่าง

en: the current web app
th: เว็บแอปปัจจุบัน
