morph-browser - en to tr translation catalogue (149 entries)

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
tr: İnternet;WWW;Tarayıcı;Web;Explorer;Gezgin;internet;Ağ

en: Back
tr: Geri

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
tr: Daha Eski Sayfa

en: Bookmark link
tr: Bağlantıyı yer imlerine ekle

en: Bookmark
tr: Yer imi

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
tr: Bu Sayfayı Yer İmlerine Ekle

en: Clear History
tr: Geçmişi Temizle

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
tr: Gezinme Geçmişini Temizle

en: Copy image
tr: Resmi kopyala

en: Copy link
tr: Bağlantıyı kopyala

en: Copy
tr: Kopyala

en: Cut
tr: Kes

en: Erase
tr: Sil

en: Find in page
tr: Sayfa içinde bul

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
tr: Sayfa içinde ara

en: Forward
tr: İleri

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
tr: Daha Yeni Sayfa

en: Goto
tr: Git

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
tr: Adres;URL;www

en: New Tab
tr: Yeni Sekme

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
tr: Yeni Bir Sekme Aç

en: Open image in new tab
tr: Resmi yeni sekmede aç

en: Open link in default browser
tr: Bağlantıyı varsayılan tarayıcıda aç

en: Open link in new background tab
tr: Bağlantıyı yeni arkaplan sekmesinde aç

en: Open link in new tab
tr: Bağlantıyı yeni sekmede aç

en: Open video in new tab
tr: Videoyu yeni sekmede aç

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Redo
tr: Yinele

en: Reload
tr: Yeniden yükle

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
tr: Sayfadan ayrıl

en: Save image
tr: Resmi kaydet

en: Save link
tr: Bağlantıyı kaydet

en: Save video
tr: Videoyu kaydet

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Share
tr: Paylaş

en: Undo
tr: Geri Al

en: JavaScript Alert
tr: JavaScript Uyarısı

en: OK
tr: Tamam

en: Allow
tr: İzin ver

en: Cancel
tr: İptal

en: Authentication required.
tr: Kimlik doğrulama gerekli.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
tr: %1 websitesi kimlik doğrulama gerektiriyor.

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Password
tr: Parola

en: Confirm Navigation
tr: Gezintiyi Onayla

en: Leave
tr: Ayrıl

en: Stay
tr: Kal

en: This connection is untrusted
tr: Bu bağlantı güvenilir değil

en: Proceed anyway
tr: Yine de devam et

en: Select Color
tr: Renk Seç

en: JavaScript Confirmation
tr: JavaScript Doğrulaması

en: Delete
tr: Sil

en: Download failed
tr: İndirme başarısız

en: Clear
tr: Temizle

en: Downloads
tr: İndirilenler

en: Confirm selection
tr: Seçimi doğrula

en: No downloads available
tr: İndirilebilir içerik yok

en: Network Error
tr: Ağ Hatası

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
tr: Görüntülerken bir sorun yaşıyormuşsunuz gibi görünüyor: %1.

en: Back to safety
tr: Güvenliğe geri dön

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
tr: Ağ ayarlarınız denetleyip sayfayı yenilemeyi deneyin.

en: Refresh page
tr: Sayfayı yenile

en: Permission Request
tr: İzin İsteği

en: This page wants to know your device’s location.
tr: Bu sayfa cihazınızın yerini tespit etmek istiyor.

en: Deny
tr: Reddet

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
tr: %1'deki internet sitesi kimlik doğrulama gerektiriyor. Bu internet sitesi "%2" diye belirtiyor.

en: This site security certificate is not trusted.
tr: Bu sitenin güvenlik sertifikasına güvenilmiyor.

en: Learn more
tr: Daha fazlasını öğren

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
tr: Seri numarası:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
tr: Konu:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
tr: Konu adresi:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
tr: Veren:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
tr: Veren adresi:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
tr: Başlangıç tarihi:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
tr: Bitiş tarihi:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
tr: Parmakizi (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
tr: Özellikle bu site için bu uyarıyı daha önce görmediyseniz devam etmemelisiniz.

en: Permission
tr: İzin

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
tr: Bu alanadının kamera ve mikrofon erişimine izin verilsin mi?

en: Allow this domain to access your camera?
tr: Bu alanadının kamera erişimine izin verilsin mi?

en: Allow this domain to access your microphone?
tr: Bu alanadının mikrofon erişimine izin verilsin mi?

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: JavaScript Prompt
tr: JavaScript İstemi

en: Proxy authentication required.
tr: Vekil sunucu kimlik doğrulaması gerekli.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
tr: %1:%2 websitesi kimlik doğrulama gerektiriyor

en: Download
tr: İndir

en: find in page
tr: sayfa içinde bul

en: search or enter an address
tr: Arayın ya da Adres Girin

en: Bookmark Added
tr: Yer İmi eklendi.

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
tr: Adı

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
tr: Kaydetme konumu

en: All Bookmarks
tr: Bütün Yer İmleri

en: New Folder
tr: Yeni Klasör

en: Create new folder
tr: Yeni Klasör Oluştur

en: Save
tr: Kaydet

en: Homepage
tr: Anasayfa

en: Bookmarks
tr: Yer İmleri

en: Done
tr: Tamamlandı

en: History
tr: Geçmiş

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
tr: Bu dosyayı açmak için bir uygulama seçin ya da indirilenler dizinine ekleyin.

en: Choose an application
tr: Bir uygulama seçin

en: %1 page | %1 pages
tr[0]: %1 sayfa
tr[1]: %1 sayfa

en: Last Visited
tr: En Son Ziyaret Edilenler

en: Yesterday
tr: Dün

en: search history
tr: arama geçmişi

en: All History
tr: Tüm Geçmiş

en: Today
tr: Bugün

en: This is a private tab
tr: Bu bir gizli sekmedir.

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
tr: Bu sekmede görüntülenen sayfalar gezinme geçmişine kaydolmayacaktır.
    Oluşturuduğunuz yer imleri korunacaktır.

en: Less
tr: Daha Az

en: More
tr: Daha Fazla

en: Top sites
tr: En çok tıklananlar

en: You haven't visited any site yet
tr: Henüz hiçbir siteyi ziyaret etmediniz.

en: The rendering process has been closed for this tab.
tr: Bu sekme için sayfa işlemesi kapatıldı.

en: Something went wrong while displaying %1.
tr: %1 görüntülenirken bir hata oluştu.

en: Close tab
tr: Sekmeyi kapat

en: This site has insecure content
tr: Bu sitede güvenilmeyen içerik var

en: Identity Not Verified
tr: Kimlik Doğrulanmadı

en: The identity of this website has not been verified.
tr: Bu web sitesinin kimliği doğrulanmadı.

en: Default
tr: Varsayılan

en: Search engine
tr: Arama motoru

en: Restore previous session at startup
tr: Başlagıçta bir önceki oturumu geri yükle

en: Privacy & permissions
tr: Gizlilik & izinler

en: Reset browser settings
tr: Tarayıcı ayarlarını sıfırlayın

en: Camera & microphone
tr: Kamera & mikrofon

en: Microphone
tr: Mikrofon

en: Camera
tr: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
tr: Tam Ekrandan Çıkmak İçin Yukarı Sürükleyin

en: Press ESC To Exit Full Screen
tr: Tam Ekrandan Çıkmak İçin ESC tuşuna Basınız

en: Tap to view
tr: Görüntülemek için dokunun

en: New tab
tr: Yeni sekme

en: Close Tab
tr: Sekmeyi Kapat

en: Remove
tr: Kaldır

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
tr: Bu webapp ile herhangi bir hesap ilişkilendirilmedi; hesap eklemek için aşağıdaki butona basınız.

en: Add account
tr: Hesap ekle

en: Don't use an account
tr: Bir hesap kullanma

en: Account error
tr: Hesap Hatası

en: Close
tr: Kapat

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
tr: Hesap oluşturma penceresi açılamadı. Aynı anda sadece bir hesap oluşturabilirsiniz; lütfen diğer açık hesap pencerelerini kapattıktan sonra tekrar deneyiniz.

en: Authentication failed
tr: Kimlik doğrulama başarısız

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
tr: <b>%1</b> uygulamasının  %2 hesabınıza erişmesi gerekmektedir.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
tr: <b>%1</b>  uygulaması  %2 hesabınıza erişmek istiyor.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
tr: Şimdi bir hesap seçin yada daha sonra hesap eklemek için bu adımı atlayın.

en: Close the app
tr: Uygulamayı kapat

en: Skip
tr: Atla

en: Choose account
tr: Hesap Seçin

en: Oops, something went wrong.
tr: Bir şeylerde bir terslik var.
