morph-browser - en to sl translation catalogue (153 entries)

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
sl: Internet;WWW;Brskalnik;Splet;Explorer

en: Back
sl: Nazaj

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
sl: Starejša stran

en: Bookmark link
sl: Zaznamuj povezavo

en: Bookmark
sl: Dodaj med zaznamke

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
sl: Doda to stran med zaznamke

en: Clear History
sl: Počisti zgodovino

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
sl: Počisti zgodovino krmarjenja

en: Copy image
sl: Kopiraj sliko

en: Copy link
sl: Kopiraj povezavo

en: Copy
sl: Kopiraj

en: Cut
sl: Izreži

en: Erase
sl: Izbriši

en: Find in page
sl: Najdi na strani

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
sl: Poišči na strani

en: Forward
sl: Naprej

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
sl: Novejša stran

en: Goto
sl: Pojdi na

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
sl: Naslov;URL;www

en: New Tab
sl: Nov zavihek

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
sl: Odpre nov zavihek

en: Open image in new tab
sl: Odpri sliko v novem zavihku

en: Open link in default browser
sl: Odpri povezavo v privzetem brskalniku

en: Open link in new background tab
sl: Odpri povezavo v novem zavihku v ozadju

en: Open link in new tab
sl: Odpri povezavo v novem zavihku

en: Open link in new window
sl: Odprite povezavo v novem oknu

en: Open video in new tab
sl: Odpri videposnetek v novem zavihku

en: Paste
sl: Prilepi

en: Redo
sl: Ponovno uveljavi

en: Reload
sl: Ponovno naloži

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
sl: Zapusti stran

en: Save image
sl: Shrani sliko

en: Save link
sl: Shrani povezavo

en: Save video
sl: Shrani videoposnetek

en: Select all
sl: Izberi vse

en: Share
sl: Deli

en: Undo
sl: Razveljavi

en: JavaScript Alert
sl: Opozorilo JavaScript

en: OK
sl: V redu

en: Allow
sl: Dovoli

en: Cancel
sl: Prekliči

en: Authentication required.
sl: Zahtevana je overitev.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
sl: Spletna stran %1 zahteva overitev.

en: Username
sl: Uporabniško ime

en: Password
sl: Geslo

en: Confirm Navigation
sl: Potrditev krmarjenja

en: Leave
sl: Zapusti

en: Stay
sl: Ostani

en: This connection is untrusted
sl: Ta povezava je nepreverjena

en: Proceed anyway
sl: Vseeno nadaljuj

en: Select Color
sl: Izberite barvo

en: JavaScript Confirmation
sl: Potrditev JavaScript

en: Delete
sl: Izbriši

en: Download failed
sl: Prejemanje ni uspelo

en: Clear
sl: Počisti

en: Downloads
sl: Prejemi

en: Confirm selection
sl: Potrdite izbiro

en: No downloads available
sl: Ni prejemov na voljo

en: Network Error
sl: Napaka omrežja

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
sl: Videti je, da imate težave z ogledom: %1.

en: Back to safety
sl: Nazaj na varnost

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
sl: Preverite nastavitve omrežje in nato poskusite osvežiti stran.

en: Refresh page
sl: Osveži stran

en: Permission Request
sl: Zahteva za dovoljenje

en: This page wants to know your device’s location.
sl: Ta stran želi izvedeti položaj vaše naprave.

en: Deny
sl: Zavrni

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
sl: Spletišče %1 zahteva overitev. Več podrobnosti o napaki: "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
sl: Varnostno potrdilo te strani ni zaupanja vredno.

en: Learn more
sl: Več o tem

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
sl: Serijska številka:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
sl: Nosilec:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
sl: Naslov nosilca:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
sl: Izdajatelj:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
sl: Naslov izdajatelja:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
sl: Veljavno od:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
sl: Veljavno do:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
sl: Prstni odtis (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
sl: Ni priporočljivo nadaljevati, še posebej, če še niste videli tega opozorila na tej strani.

en: Permission
sl: Dovoljenje

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
sl: Dovolite tej domeni, da dostopa do vašega mikrofona in kamere?

en: Allow this domain to access your camera?
sl: Dovolite tej domeni, da dostopa do vaše kamere?

en: Allow this domain to access your microphone?
sl: Dovolite tej domeni, da dostopa do vašega mikrofona?

en: Yes
sl: Da

en: No
sl: Ne

en: JavaScript Prompt
sl: Poziv JavaScript

en: Proxy authentication required.
sl: Zahtevana je overitev posredniškega strežnika.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
sl: Spletna stran %1:%2 zahteva overitev

en: Download
sl: Prejem

en: find in page
sl: najdi na strani

en: search or enter an address
sl: poiščite ali vnesite naslov

en: Bookmark Added
sl: Zaznamek dodan

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
sl: Ime

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
sl: Shrani v

en: All Bookmarks
sl: Vsi zaznamki

en: New Folder
sl: Nova mapa

en: Create new folder
sl: Ustvari novo mapo

en: Save
sl: Shrani

en: Homepage
sl: Domača stran

en: Bookmarks
sl: Zaznamki

en: Done
sl: Končano

en: New window
sl: Novo okno

en: New private window
sl: Novo zasebno okno

en: History
sl: Zgodovina

en: Settings
sl: Nastavitve

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
sl: Izberite program za odpiranje te datoteka ali jo dodajte v mapo prejemov.

en: Choose an application
sl: Izberite program

en: %1 page | %1 pages
sl[0]: %1 strani
sl[1]: %1 stran
sl[2]: %1 strani
sl[3]: %1 strani

en: Last Visited
sl: Nazadnje obiskano

en: Yesterday
sl: Včeraj

en: search history
sl: zgodovina iskanja

en: All History
sl: Celotna zgodovina

en: Today
sl: Danes

en: This is a private tab
sl: To je zasebni zavihek

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
sl: Strani, ki jih vidite v tem zavihku, se ne bodo pojavile v zgodovini vašega brskalnika.
    Zaznamki, ki jih ustvarite, pa se bodo ohranili.

en: Less
sl: Manj

en: More
sl: Več

en: Top sites
sl: Najboljše strani

en: You haven't visited any site yet
sl: Obiskali še niste nobene strani

en: The rendering process has been closed for this tab.
sl: Opravilo izrisa je bilo za ta zavihek zaprto.

en: Something went wrong while displaying %1.
sl: Med prikazom %1 je šlo nekaj narobe.

en: Close tab
sl: Zapri zavihek

en: This site has insecure content
sl: Ta stran ima morda nevarno vsebino

en: Identity Not Verified
sl: Istovetnost ni preverjena

en: The identity of this website has not been verified.
sl: Istovetnost tega spletnega mesta ni bila preverjena.

en: Default
sl: Privzeto

en: Search engine
sl: Iskalnik

en: Restore previous session at startup
sl: Obnovi predhodne seje ob zagonu

en: Privacy & permissions
sl: Zasebnost in dovoljenja

en: Reset browser settings
sl: Ponastavitev nastavitev brskalnika

en: Camera & microphone
sl: Kamera in mikrofon

en: Microphone
sl: Mikrofon

en: Camera
sl: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
sl: Potegnite navzgor za izhod iz celozaslonskega načina

en: Press ESC To Exit Full Screen
sl: Pritisnite ESC za izhod iz celozaslonskega načina

en: Tap to view
sl: Tapnite za pogled

en: New tab
sl: Nov zavihek

en: Move to New Window
sl: Premakni na novo okno

en: Close Tab
sl: Zapri zavihek

en: Remove
sl: Odstrani

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
sl: Noben račun ni povezan s tem spletnim programom; za dodajanje računa pritisnite na predmet spodaj.

en: Add account
sl: Dodaj račun

en: Don't use an account
sl: Ne uporabi računa

en: Account error
sl: Napaka računa

en: Close
sl: Zapri

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
sl: Okno računa ni mogoče odpreti. Lahko ustvariti en račun naenkrat; zaprite vsa okna računa in poskusite znova.

en: Authentication failed
sl: Overitev spodletela

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
sl: <b>%1</b> potrebuje dostop do vašega %2 spletnega računa.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
sl: <b>%1</b> želi dostopati do vašega %2 spletnega računa.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
sl: Izberite račun sedaj ali preskočite ta korak in izberite spletni račun pozneje.

en: Close the app
sl: Zaprite program

en: Skip
sl: Preskoči

en: Choose account
sl: Izberite račun

en: Oops, something went wrong.
sl: Žal je prišlo do napake.
