morph-browser - en to fi translation catalogue (253 entries)

en: Morph Browser
fi: Morph-selain

en: Morph Web Browser
fi: Morph-verkkoselain

en: Browse the World Wide Web using QtWebEngine
fi: Selaa Internetin WWW-sivuja käyttäen QTWebEngine:ä

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
fi: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer;netti;selain;verkko

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: New Private Window
fi: Uusi yksityinen ikkuna

en: Back
fi: Takaisin

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
fi: Edellinen sivu

en: Bookmark link
fi: Lisää linkki kirjanmerkkeihin

en: Bookmark
fi: Kirjanmerkki

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
fi: Lisää tämä sivu kirjanmerkkeihin

en: Clear History
fi: Tyhjennä historia

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
fi: Tyhjennä sivuhistoria

en: Copy image
fi: Kopioi kuva

en: Copy link
fi: Kopioi linkki

en: Copy
fi: Kopioi

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Erase
fi: Poista

en: Find in page
fi: Etsi sivulta

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
fi: Etsi sivulta

en: Forward
fi: Edelleenlähetä

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
fi: Uudempi sivu

en: Goto
fi: Siirry

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
fi: Address;URL;www;osoite;internet;webbi;netti

en: New Tab
fi: Uusi välilehti

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
fi: Avaa uusi välilehti

en: Open image in new tab
fi: Avaa kuva uuteen välilehteen

en: Open link in default browser
fi: Avaa linkki oletusselaimessa

en: Open link in new background tab
fi: Avaa linkki uudessa taustavälilehdessä

en: Open link in new private window
fi: Avaa linkki yksityisessä ikkunassa

en: Open link in new tab
fi: Avaa linkki uuteen välilehteen

en: Open link in new window
fi: Avaa linkki uudessa ikkunassa

en: Open video in new tab
fi: Avaa video uudessa välilehdessä

en: Paste
fi: Liitä

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Reload
fi: Päivitä

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
fi: Poistu sivulta

en: Save image
fi: Tallenna kuva

en: Save link
fi: Tallenna linkki

en: Save video
fi: Tallenna video

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Share
fi: Jaa

en: Undo
fi: Kumoa

en: JavaScript Alert
fi: JavaScript-ilmoitus

en: OK
fi: Selvä

en: Custom URL schemes
fi: Mukautetut URL-skeemat

en: The '%1' website wants to open this URL outside of the web browser:
fi: Verkkosivusto '%1' haluaa avata tämän URL-osoitteen selaimen ulkopuolella:

en: Open this URL with a system app if possible?
fi: Avataanko tämä URL-osoite järjestelmäsovelluksella, jos mahdollista?

en: Remember decision
fi: Muista valinta

en: Allow
fi: Salli

en: Cancel
fi: Peru

en: Block domain
fi: Estä verkkotunnus

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
fi: Yrität päästä käsiksi %1 mutta se ei ole hyväksyttujen domainien listalla. Haluatko jatkaa tuon domainin estoa, sallia domainin tarkastelun, vai mennä takaisin?

en: %1 is trying to access %2 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow loading data from the domain, or just ignore this request ?
fi: %1 yrittää päästä käsiksi %2 mutta se ei ole hyväksyttujen domainien listalla. Haluatko jatkaa tuon domainin estoa, sallia sen tarkastelun, vai mennä takaisin?

en: Allow domain
fi: Salli verkkotunnus

en: Authentication required.
fi: Tunnistautuminen vaaditaan.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
fi: Sivusto %1 vaatii tunnistautumisen.

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Password
fi: Salasana

en: Confirm Navigation
fi: Vahvista liikkuminen

en: Leave
fi: Poistu

en: Stay
fi: Pysy

en: This connection is untrusted
fi: Yhteys ei ole luotettava

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
fi: Sivusto %1 yritettiin avata suojatulla yhteydellä, mutta sivuston varmenne ei ole luotettava. Syy: %2

en: Proceed anyway
fi: Jatka silti

en: Select Color
fi: Valitse väri

en: JavaScript Confirmation
fi: JavaScript-vahvistus

en: Custom User Agents
fi: Omanlaiseksi muovattavat käyttäjä-agentit

en: Delete
fi: Poista

en: New User Agent
fi: Uusi käyttäjä-agentti

en: Edit User Agent
fi: Muokkaa käyttäjä-agenttia

en: No custom user agents available
fi: Omanlaiseksi muovattuja käyttäjä-agentteja ei saatavilla

en: Domain blacklist/whitelist
fi: Estetyt/sallitut verkkotunnukset

en: Add domain
fi: Lisää verkkotunnus

en: Enter the name of the domain, e.g. example.com (subdomains will be removed).
fi: Syötä verkkotunnuksen nimi, esim. example.com (aliverkkotunnukset poistetaan).

en: Not Set
fi: Ei asetettu

en: Never allow access
fi: Estä pääsy aina

en: Always allow access
fi: Salli pääsy aina

en: No sites have been granted special permissions
fi: Yhdellekään sivustolle ei ole myönnetty erityisoikeuksia

en: Domain specific settings
fi: Verkkotunnuskohtaiset asetukset

en: Enter the name of the domain, e.g. m.example.com
fi: Syötä verkkotunnuksen nimi, esim. m.example.com

en: allowed to launch other apps
fi: lupa avata muita sovelluksia

en: Ask each time
fi: Kysy joka kerta

en: Allowed
fi: Sallittu

en: Denied
fi: Estetty

en: custom user agent
fi: omanalaiseksi muovattu käyttäjä-agentti

en: Zoom:
fi: Lähennä:

en: not set
fi: ei asetettu

en: No domain specific settings available
fi: Ei verkkotunnuskohtaisia asetuksia saatavilla

note: TRANSLATORS: %1 is the percentage of the download completed so far
en: %1%
fi: %1 %

en: Download failed
fi: Lataus epäonnistui

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Delete File
fi: Poista tiedosto

en: Remove from History
fi: Poista historiasta

en: Copy Download Link
fi: Kopioi latauslinkki

en: Recent Downloads
fi: Viimeisimmät lataukset

en: No Recent Downloads
fi: Ei viimeisimpiä latauksia

en: Cancelled
fi: Peruttu

en: Completed
fi: Valmis

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: View All
fi: Näytä kaikki

en: Downloads
fi: Lataukset

en: Confirm selection
fi: Vahvista valinta

en: No downloads available
fi: Ei latauksia

en: this user agent name is already taken
fi: tämä käyttäjä-agentin nimi on jo käytössä

en: Add the name for the user agent
fi: Muokkaa käyttäjä-agentin nimeä

en: enter user agent string...
fi: syötä käyttäjä-agentin merkkijono...

en: Certificate Error
fi: Varmennevirhe

en: Network Error
fi: Verkkovirhe

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
fi: Ongelmia selatessa: %1.

en: Error: %1
fi: Virhe: %1

en: Back to safety
fi: Älä yhdistä

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
fi: Tarkista verkkoyhteyden asetukset ja yritä ladata sivu uudelleen.

en: Refresh page
fi: Päivitä sivu

en: Permission Request
fi: Lupapyyntö

en: This page wants to know your device’s location.
fi: Tämä sivusto haluaa tietää laitteesi sijainnin.

en: Deny
fi: Estä

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
fi: Sivusto osoitteessa %1 pyytää tunnistautumista. Sivusto kertoo seuraavan viestin: ”%2”.

en: This site security certificate is not trusted.
fi: Tämän sivuston varmenne ei ole luotettava.

en: Learn more
fi: Lisätietoja

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
fi: Sarjanumero:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
fi: Kohde:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
fi: Kohteen osoite:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
fi: Myöntäjä:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
fi: Myöntäjän osoite:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
fi: Kelvollinen alkaen:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
fi: Kelvollinen päättyen:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
fi: Sormenjälki (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
fi: Jatkaminen ei ole suositeltavaa, varsinkin jos et ole ennen nähnyt tätä varoitusta tällä sivustolla.

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
fi: Sallitko tämän sivuston käyttää kameraa ja mikrofonia?

en: Allow this domain to access your camera?
fi: Sallitko tämän sivuston käyttää kameraa?

en: Allow this domain to access your microphone?
fi: Sallitko tämän sivuston käyttää mikrofonia?

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: JavaScript Prompt
fi: JavaScript-kehote

en: Proxy authentication required.
fi: Välityspalvelin vaatii tunnistautumisen.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
fi: Sivusto %1:%2 vaatii tunnistautumisen.

en: Save page as HTML / PDF
fi: Tallenna sivu HTML / PDF

en: No save actions are available
fi: Tallennustoimintoja ei ole käytettävissä

en: Save as HTML
fi: Tallenna HTML:nä

en: Download
fi: Lataa

en: Save as PDF
fi: Tallenna PDF:nä

en: Remove from List
fi: Poista luettelosta

en: find in page
fi: etsi sivulta

en: search or enter an address
fi: etsi tai kirjoita osoite

en: Paste and Go
fi: Liitä ja mene

en: Bookmark Added
fi: Kirjanmerkki lisätty

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
fi: Nimi

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
fi: Tallennuskohde

en: All Bookmarks
fi: Kaikki kirjanmerkit

en: New Folder
fi: Uusi kansio

en: Create new folder
fi: Luo uusi kansio

en: Save
fi: Tallenna

en: Homepage
fi: Kotisivu

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Blocked domain
fi: Estetty verkkotunnus

en: Blocked navigation request to domain %1.
fi: Navigointi-pyyntö domain:iin %1 estetty.

en: Whitelisted domain
fi: Sallittu verkkotunnus

en: domain %1 is now whitelisted, it will be active on the next page reload.
fi: verkkotunnus %1 on nyt sallittu, se aktivoituu seuraavalla sivun latauksella.

en: Done
fi: Valmis

en: Reopen Tab
fi: Avaa välilehti uudelleen

en: New window
fi: Uusi ikkuna

en: New private window
fi: Uusi yksityinen ikkuna

en: History
fi: Historia

en: Settings
fi: Asetukset

en: View source
fi: Näytä lähdekoodi

en: Save / Print to PDF
fi: Tallenna/tulosta PDF:nä

en: Zoom
fi: Suurennos

en: Set Desktop mode
fi: Aseta työpöytätila

en: the file is already in the downloads folder.
fi: tiedosto on jo latauskansiossa.

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
fi: Valitse sovellus tiedoston avaamiseen tai tallenna se latauskansioon.

en: Choose an application
fi: Valitse sovellus

en: %1 page | %1 pages
fi[0]: %1 sivu
fi[1]: %1 sivua

en: Last Visited
fi: Viimeksi käyty

en: Yesterday
fi: Eilen

en: search history
fi: hakuhistoria

en: All History
fi: Koko historia

en: Today
fi: Tänään

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Morph Web Browser
fi: %1 - Morph-verkkoselain

en: This is a private tab
fi: Tämä on yksityinen välilehti

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
fi: Tässä välilehdessä avaamasi sivut eivät näy selaushistoriassa.
    Lisäämäsi kirjanmerkit kuitenkin säilyvät.

en: Less
fi: Vähemmän

en: More
fi: Enemmän

en: Top sites
fi: Suosituimmat sivustot

en: You haven't visited any site yet
fi: Et ole vieraillut millään sivustolla vielä

en: The rendering process has been closed for this tab.
fi: Tämän välilehden renderöintiprosessi on suljettu.

en: Something went wrong while displaying %1.
fi: Jokin meni pieleen sivua %1 esittäessä.

en: Close tab
fi: Sulje välilehti

en: This site has insecure content
fi: Tämä sivusto sisältää suojaamatonta sisältöä

en: Identity Not Verified
fi: Identiteettiä ei vahvistettu.

en: The identity of this website has not been verified.
fi: Tämän sivuston identiteettiä ei ole vahvistettu.

en: You are connected to %1 via HTTPS. The certificate is valid.
fi: Olet yhdistetty sivustolle %1 HTTPS-yhteydellä. Sivun sertifikaatti on luotettava.

en: Default
fi: Oletus

en: Search engine
fi: Hakukone

en: New Tab Page
fi: Uusi välilehti -sivu

en: Restore previous session at startup
fi: Palauta edellinen istunto käynnistyksen yhteydessä

en: not available because of startup in private mode
fi: ei käytettävissä koska käynnistys tapahtui yksityisessä tilassa

en: Automatic fit to width
fi: Autom. sovitus leveyteen

en: Adjusts the width of the website to the window
fi: Asettaa sivuston leveyden ikkunaan sopivaksi

en: Default Zoom
fi: Oletus suurennos

en: Load Images
fi: Lataa kuvat

en: Automatically load images on web pages
fi: Lataa verkkosivujen kuvat automaattisesti

en: Privacy & permissions
fi: Yksityisyys ja oikeudet

en: Reset browser settings
fi: Palauta selaimen oletusasetukset

en: Start in private mode
fi: Käynnistä yksityisessä tilassa

en: Only allow browsing to whitelisted websites
fi: Salli selaaminen ainoastaan sallituilla sivustoilla

en: Camera & microphone
fi: Kamera ja mikrofoni

en: Clear browsing history
fi: Tyhjennä selaushistoria

en: Clear browsing history?
fi: Tyhjennetäänkö selaushistoria?

en: Clear cache
fi: Tyhjennä välimuisti

en: Clear cache?
fi: Tyhjennetäänkö välimuisti?

en: Clear all cookies
fi: Tyhjennä kaikki evästeet

en: Clear all Cookies?
fi: Tyhjennetäänkö kaikki evästeet?

en: Custom homepage
fi: Mukautettu kotisivu

en: Microphone
fi: Mikrofoni

en: Camera
fi: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
fi: Vedä ylös poistuaksesi koko näytön tilasta

en: Press ESC To Exit Full Screen
fi: Paina Esc poistuaksesi koko näytön tilasta

en: Tap to view
fi: Kosketa näyttääksesi

en: New tab
fi: Uusi välilehti

en: Move to New Window
fi: Siirrä uuteen ikkunaan

en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

en: Remove
fi: Poista

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
fi: Tähän web-sovellukseen ei ole linkitetty tiliä. Lisää tili painamalla alla olevaa kohdetta.

en: Add account
fi: Lisää tili

en: Don't use an account
fi: Älä käytä tiliä

en: Account error
fi: Tilivirhe

en: Close
fi: Sulje

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
fi: Tili-ikkunaa ei voitu avata. Voit luoda yhden tilin kerrallaan. Sulje kaikki muut tili-ikkunat ja yritä sitten uudelleen.

en: Authentication failed
fi: Tunnistautuminen epäonnistui

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
fi: <b>%1</b> tarvitsee käyttöönsä "%2-verkkotilisi".

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
fi: <b>%1</b> haluaa käyttää "%2-verkkotiliäsi".

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
fi: Valitse tili nyt, tai ohita tämä vaihe ja valitse verkkotili myöhemmin.

en: Close the app
fi: Sulje sovellus

en: Skip
fi: Ohita

en: Choose account
fi: Valitse tili

en: Oops, something went wrong.
fi: Hups, jokin meni pieleen.

en: WebappContainer Settings
fi: VerkkosovellusSäiliöiden asetukset

en: Reset webapp settings
fi: Palauta verkkosovellusten oletusasetukset

en: domain %1 is now whitelisted, please reload the page.
fi: verkkotunnus %1 on nyt sallittu, ole hyvä ja lataa sivu uudelleen.

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Reset
fi: Resetoi

en: fit
fi: sovita

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Current Zoom
fi: Nykyinen suurennos

en: domain
fi: verkkotunnus

en: default
fi: oletus

en: auto-fit
fi: automaattinen sovitus

en: Save Zoom
fi: Tallenna suurennos

en: the current web app
fi: tämänhetkinen verkkosovellus

en: Save for domain
fi: Tallenna verkkotunnukselle

en: Save as default
fi: Tallenna oletukseksi
