morph-browser - en to ms translation catalogue (153 entries)

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
ms: Internet;WWW;Pelayar;Sesawang;Explorer

en: New Window
ms: Tetingkap Baharu

en: New Private Window
ms: Tetingkap Persendirian Baharu

en: Back
ms: Undur

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
ms: Halaman Lebih Lama

en: Bookmark link
ms: Pautan tanda buku

en: Bookmark
ms: Tanda Buku

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
ms: Tambah Halaman Ini ke Tanda Buku

en: Clear History
ms: Kosongkan sejarah

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
ms: Kosongkan Sejarah Navigasi

en: Copy image
ms: Salin imej

en: Copy link
ms: Salin pautan

en: Copy
ms: Salin

en: Cut
ms: Potong

en: Erase
ms: Padam

en: Find in page
ms: Cari dalam halaman

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
ms: Gelintar dalam Halaman

en: Forward
ms: Maju

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
ms: Halaman Lebih Baru

en: Goto
ms: Pergi ke

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
ms: Alamat;URL;www

en: New Tab
ms: Tab Baharu

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
ms: Buka Tab Baharu

en: Open image in new tab
ms: Buka imej dalam tab baharu

en: Open link in default browser
ms: Buka pautan dengan pelayar lalai

en: Open link in new background tab
ms: Buka pautan dalam tab latar belakang baru

en: Open link in new tab
ms: Buka pautan dalam tab baharu

en: Open link in new window
ms: Buka pautan dalam tetingkap baharu

en: Open video in new tab
ms: Buka video dalam tab baharu

en: Paste
ms: Tampal

en: Redo
ms: Buat Semula

en: Reload
ms: Muat Semula

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
ms: Tinggalkan Halaman

en: Save image
ms: Simpan imej

en: Save link
ms: Simpan pautan

en: Save video
ms: Simpan video

en: Select all
ms: Pilih semua

en: Share
ms: Kongsi

en: Undo
ms: Buat Asal

en: JavaScript Alert
ms: Makluman Skrip Java

en: Allow
ms: Izin

en: Cancel
ms: Batal

en: Authentication required.
ms: Pengesahihan diperlukan.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
ms: Laman sesawang %1 memerlukan pengesahihan.

en: Username
ms: Nama pengguna

en: Password
ms: Kata laluan

en: Confirm Navigation
ms: Sahkan Navigasi

en: Leave
ms: Keluar

en: Stay
ms: Kekal

en: This connection is untrusted
ms: Sambungan ini tidak dipercayai

en: Proceed anyway
ms: Teruskan jua

en: JavaScript Confirmation
ms: Pengesahan Skrip Java

en: Delete
ms: Hapus

en: Download failed
ms: Muat turun gagal

en: Clear
ms: Kosongkan

en: Downloads
ms: Muat Turun

en: Confirm selection
ms: Sahkan pemilihan

en: No downloads available
ms: Tiada muat turun tersedia

en: Network Error
ms: Ralat Rangkaian

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
ms: Kelihatan anda menghadapi masalah pemaparan: %1.

en: Back to safety
ms: Kembali ke selamat

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
ms: Sila semak tetapan rangkaian anda dan cuba segarkan semula halaman.

en: Refresh page
ms: Segar semula halaman

en: Permission Request
ms: Permintaan Keizinan

en: This page wants to know your device’s location.
ms: Halaman ini mahu anda tahu loaksi peranti anda.

en: Deny
ms: Nafi

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
ms: Laman sesawang %1 memerlukan pengesahihan. Laman sesawang tersebut menyatakan "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
ms: Sijil keselamatan laman ini tidak boleh dipercayai.

en: Learn more
ms: Ketahui lagi

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
ms: Nombor siri:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
ms: Subjek:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
ms: Alamat subjek:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
ms: Pengeluar:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
ms: Alamat pengeluar:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
ms: Sah dari:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
ms: Sah sehingga:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
ms: Cap Jari (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
ms: Anda tidak perlu teruskan, terutamanya jika anda tidak pernah melihat amaran ini untuk laman ini.

en: Permission
ms: Keizinan

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
ms: Benarkan domain ini mencapai kamera dan mikrofon anda?

en: Allow this domain to access your camera?
ms: Benarkan domain ini mencapai kamera anda?

en: Allow this domain to access your microphone?
ms: Benarkan domain ini mencapai mikrofon anda?

en: Yes
ms: Ya

en: No
ms: Tidak

en: JavaScript Prompt
ms: Makluman Skrip Java

en: Proxy authentication required.
ms: Pengesahihan proksi diperlukan.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
ms: Laman sesawng %1:%2 memerlukan pengesahihan.

en: Download
ms: Muat Turun

en: find in page
ms: cari dalam halaman

en: search or enter an address
ms: gelintar atau masukkan alamat

en: Bookmark Added
ms: Tanda Buku Ditambah

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
ms: Nama

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
ms: Simpan dalam

en: All Bookmarks
ms: Semua Tanda Buku

en: New Folder
ms: Folder Baharu

en: Create new folder
ms: Cipta folder baharu

en: Save
ms: Simpan

en: Homepage
ms: Laman Rumah

en: Bookmarks
ms: Tanda Buku

en: Done
ms: Selesai

en: New window
ms: Tetingkap baharu

en: New private window
ms: Tetingkap peribadi baharu

en: History
ms: Sejarah

en: Settings
ms: Tetapan

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
ms: Pilih satu aplikasi untuk membuka fail ini atau tambah ia ke dalam folder muat turun.

en: Choose an application
ms: Pilih satu aplikasi

en: %1 page | %1 pages
ms[0]: %1 halaman
ms[1]: %1 halaman

en: Last Visited
ms: Terakhir Dilawati

en: Yesterday
ms: Semalam

en: search history
ms: gelintar sejarah

en: All History
ms: Semua Sejarah

en: Today
ms: Hari Ini

en: This is a private tab
ms: Ini adalah tab persendirian

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
ms: Halaman yang anda lihat dalam tab ini tidak akan muncul dalam sejarah
    pelayar anda. Sebaliknya, tanda buku yang anda cipta akan dikekalkan.

en: Less
ms: Kurang

en: More
ms: Lagi

en: Top sites
ms: Laman terbaik

en: You haven't visited any site yet
ms: Anda tidak melawat mana-mana laman lagi

en: The rendering process has been closed for this tab.
ms: Proses penerapan telah ditutup untuk tab ini.

en: Something went wrong while displaying %1.
ms: Ada masalah ketika memaparkan %1.

en: Close tab
ms: Tutup tab

en: This site has insecure content
ms: Laman ini mempunyai kandungan tidak selamat

en: Identity Not Verified
ms: Identiti tidah disahkan

en: The identity of this website has not been verified.
ms: Identiti laman web ini belum disahkan.

en: Default
ms: Lalai

en: Search engine
ms: Enjin gelintar

en: Restore previous session at startup
ms: Pulih sesi terdahulu ketika permulaan

en: Privacy & permissions
ms: Kerahsiaan & keizinan

en: Reset browser settings
ms: Tetap semula tetapan pelayar

en: Camera & microphone
ms: Kamera & mikrofon

en: Microphone
ms: Mikrofon

en: Camera
ms: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
ms: Leret Ke Atas Untuk Keluar Dari Skrin Penuh

en: Press ESC To Exit Full Screen
ms: Tekan ESC Untuk Keluar Dari Skrin Penuh

en: Tap to view
ms: Ketuk untuk lihat

en: New tab
ms: Tab baharu

en: Move to New Window
ms: Alih ke Tetingkap Baharu

en: Close Tab
ms: Tutup Tab

en: Remove
ms: Buang

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
ms: Tiada akaun telah dipaut ke apl sesawang ini; tekan item di bawah untuk tambah akaun.

en: Add account
ms: Tambah akaun

en: Don't use an account
ms: Jangan guna akaun

en: Account error
ms: Ralat akaun

en: Close
ms: Tutup

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
ms: Tetingkap akaun tidak dapat dibuka. Anda hanya boleh cipta satu akaun pada satu masa; sila cuba lagi sekali selepas menutup semua tetingkap akaun lain.

en: Authentication failed
ms: Pengesahihan gagal

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
ms: <b>%1</b> perlu capai akaun atas-talian %2 anda.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
ms: <b>%1</b> mahu mencapai akaun atas-talian %2 anda.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
ms: Pilih satu akaun sekarang, atau langkau langkah ini dan pilih akaun atas-talian kemudian.

en: Close the app
ms: Tutup apl

en: Skip
ms: Langkau

en: Choose account
ms: Pilih akaun

en: Oops, something went wrong.
ms: Alamak, ada masalah telah berlaku.
