morph-browser - en to bs translation catalogue (145 entries)

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
bs: Internet;WWW;Preglednik;Web;Pretraživač

en: Back
bs: Nazad

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
bs: Starija stranica

en: Bookmark link
bs: Link zabilješke

en: Bookmark
bs: Zabilješka

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
bs: Dodaj ovu stranicu u zabilješke

en: Clear History
bs: Očisti historiju

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
bs: Očisti historiju navigiranja

en: Copy image
bs: Kopiraj sliku

en: Copy link
bs: Kopiraj link

en: Copy
bs: Kopiraj

en: Cut
bs: Izreži

en: Erase
bs: Obriši

en: Find in page
bs: Pronađi na stranici

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
bs: Pretraži na stranici

en: Forward
bs: Naprijed

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
bs: Novija stranica

en: Goto
bs: Idi na

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
bs: Adresa;URL;www

en: New Tab
bs: Novi tab

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
bs: Otvori novi tab

en: Open image in new tab
bs: Otvori sliku u novom tabu

en: Open link in new background tab
bs: Otvori link u pozadinskoj kartici

en: Open link in new tab
bs: Otovori link u novom tabu

en: Open video in new tab
bs: Otvori video klip u novom tabu

en: Paste
bs: Zalijepi

en: Redo
bs: Poništi

en: Reload
bs: Osvježi

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
bs: Napusti stranicu

en: Save image
bs: Sačuvaj sliku

en: Save link
bs: Sačuvaj link

en: Save video
bs: Sačuvaj video

en: Select all
bs: Izaberi sve

en: Share
bs: Podijeli

en: Undo
bs: Poništi

en: JavaScript Alert
bs: JavaScript upozorenje

en: OK
bs: Uredu

en: Allow
bs: Dozvoliti

en: Cancel
bs: Odustani

en: Authentication required.
bs: Potrebna autentifikacija.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
bs: Web stranica %1 zahtjeva autentifikaciju.

en: Username
bs: Korisničko ime

en: Password
bs: Lozinka

en: Confirm Navigation
bs: Potvrdi navigaciju

en: Leave
bs: Napusti

en: Stay
bs: Ostavi

en: This connection is untrusted
bs: Ova konekcija je nepovjerljiva

en: Proceed anyway
bs: Zanemari i nastavi

en: JavaScript Confirmation
bs: JavaScript potvrda

en: Close
bs: Zatvori

en: Delete
bs: Izbriši

en: Download failed
bs: Preuzimanje nije uspjelo

en: Clear
bs: Očistiti

en: Downloads
bs: Preuzimanja

en: Confirm selection
bs: Potvrdite izbor

en: No downloads available
bs: Nema dostupnih preuzimanja

en: Network Error
bs: Greška na mreži

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
bs: Čini se da imate problema sa pregledom: %1.

en: Back to safety
bs: Nazad u sigurnost

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
bs: Provjerite mrežne postavke i pokušajte osvježiti stranicu.

en: Refresh page
bs: Osvježi stranicu

en: Permission Request
bs: Potrebna dozvola

en: This page wants to know your device’s location.
bs: Ova stranica želi znati lokaciju vašeg uređaja.

en: Deny
bs: Zabrani

en: This site security certificate is not trusted.
bs: Sigurnosni certifikat ove stranice nije pouzdan.

en: Learn more
bs: Saznajte više

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
bs: Serijski broj:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
bs: Tema:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
bs: Adresa teme:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
bs: Izdavač:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
bs: Adresa izdavača:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
bs: Važi od:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
bs: Važi do:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
bs: Otisak (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
bs: Ne bi ste trebali nastaviti, naročito ako niste do sada vidjeli ovakvo upozorenje za ovu stranicu.

en: Permission
bs: Dopuštenje

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
bs: Dozvoliti ovoj domeni pristup kameri i mikrofonu?

en: Allow this domain to access your camera?
bs: Dozvoliti ovoj domeni pristup kameri?

en: Allow this domain to access your microphone?
bs: Dozvoliti ovoj domeni pristup mikrofonu?

en: Yes
bs: Da

en: No
bs: Ne

en: JavaScript Prompt
bs: JavaScript linija

en: Proxy authentication required.
bs: Proxy autentifikacija potrebna

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
bs: Web stranica %1:%2 traži autentifikaciju

en: Download
bs: Preuzmi

en: find in page
bs: pronađi na stranici

en: search or enter an address
bs: traži ili unesi adresu

en: Bookmark Added
bs: Dodana skraćenica

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
bs: Ime

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
bs: Spasi

en: All Bookmarks
bs: Sve skraćenice

en: New Folder
bs: Novi direktorij

en: Create new folder
bs: Kreiraj novi direktorij

en: Save
bs: Snimi

en: Homepage
bs: Početna stranica

en: Bookmarks
bs: Zabilješke

en: Done
bs: Gotovo

en: History
bs: Historija

en: Settings
bs: Postavke

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
bs: Odaberite aplikaciju da otvorite ovaj dokument ili ga dodajte u preuzimajući direktorij.

en: Choose an application
bs: Odaberite aplikaciju

en: %1 page | %1 pages
bs[0]: %1 stranica
bs[1]: %1 stranice
bs[2]: %1 stranice

en: Last Visited
bs: Zadnje posjećeno

en: Yesterday
bs: Jučer

en: search history
bs: Historija pretraživanja

en: All History
bs: Sva historija

en: Today
bs: Danas

en: This is a private tab
bs: Ovo je privatni tab

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
bs: Stranice koje pregledavate u ovom tabu se neće pojaviti u historiji pretraživanja.
    Skražćenice će međutim biti sačuvane.

en: Less
bs: Manje

en: More
bs: Opširnije

en: Top sites
bs: Omiljene stranice

en: You haven't visited any site yet
bs: Još uvijek niste posjetili nijednu stranicu

en: The rendering process has been closed for this tab.
bs: Proces obrade je zatvoren za ovu karticu.

en: Something went wrong while displaying %1.
bs: Nešto je pošslo po zlu prilikom otvaranja %1.

en: Close tab
bs: Zatvori tab

en: This site has insecure content
bs: Sadržaj ove stranice nije siguran

en: Identity Not Verified
bs: Identitet nije valjan

en: The identity of this website has not been verified.
bs: Identitet ove stranice nije valjan.

en: Default
bs: Standardno

en: Search engine
bs: Pogon za pretragu

en: Restore previous session at startup
bs: Vrati prethodnu sesiju na pokretanju sistema

en: Privacy & permissions
bs: Privatnost i dozvole

en: Reset browser settings
bs: Resetuj postavke pregledača

en: Camera & microphone
bs: Kamera i mikrofon

en: Microphone
bs: Mikrofon

en: Camera
bs: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
bs: Povucite prema gore da biste izašli iz cijelog ekrana

en: Press ESC To Exit Full Screen
bs: Pritisnite ESC da biste izašli iz cijelog ekrana

en: Tap to view
bs: Klikni da vidiš

en: New tab
bs: Novi tab

en: Close Tab
bs: Zatvori tab

en: Remove
bs: Ukloniti

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
bs: Nijedan profil nije povezan sa ovom web aplikacijom; kliknite na ikonu ispod da dodate profil.

en: Add account
bs: Dodaj račun

en: Don't use an account
bs: Nemoj koristiti profil

en: Account error
bs: Greška sa profilom

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
bs: Prozor za profil nije bilo moguće otvoriti. Trenutno možete kreirati samo jedan profil; zatvorite sve prozore drugih profila i pokušajte ponovo.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
bs: <b>%1</b> treba pristupiti vašem %2 profilu.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
bs: <b>%1</b> želi pristupiti vašem %2 profilu.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
bs: Izaberite profil sada, ili preskočite ovaj korak i izaberite profil kasnije.

en: Close the app
bs: Zatvori aplikaciju

en: Skip
bs: Preskoči

en: Choose account
bs: Odaberite profil

en: Oops, something went wrong.
bs: Ups, nešto je pošlo po zlu.
