morph-browser - en to fa translation catalogue (189 entries)

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
fa: اینترنت;وب‌جهان‌گستر;مرورگر;وب;کاوشگر

en: Back
fa: بازگشت

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
fa: صفحه قدیمی‌تر

en: Bookmark link
fa: نشانه‌گذاری پیوند

en: Bookmark
fa: نشانک

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
fa: اضافه کردن این صفحه به نشانک‌ها

en: Clear History
fa: پاک‌کردن تاریخچه

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
fa: پاک کردن تاریخچهٔ ناوبری

en: Copy image
fa: رونوشت تصویر

en: Copy link
fa: رونوشت پیوند

en: Copy
fa: رونوشت

en: Cut
fa: بریدن

en: Erase
fa: پاک کردن

en: Find in page
fa: یافتن در صفحه

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
fa: جست‌وجو در صفحه

en: Forward
fa: فرستادن

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
fa: صفحه جدیدتر

en: Goto
fa: برو به

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
fa: آدرس;URL;www

en: New Tab
fa: زبانه تازه

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
fa: گشودن زبانه‌‌ای جدید

en: Open image in new tab
fa: گشودن تصویر در زبانهٔ جدید

en: Open link in default browser
fa: گشودن پیوند در مرورگر پیش‌گزیده

en: Open link in new background tab
fa: گشودن تصویر در زبانهٔ پس‌زمینهٔ جدید

en: Open link in new private window
fa: گشودن پیوند در پنجرهٔ خصوصی

en: Open link in new tab
fa: گشودن پیوند در زبانهٔ جدید

en: Open link in new window
fa: گشودن پیوند در پنجرهٔ جدید

en: Open video in new tab
fa: گشودن ویدیو در زبانهٔ جدید

en: Paste
fa: جاگذاری

en: Redo
fa: انجام دوباره

en: Reload
fa: بارگیری دوباره

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
fa: ترک صفحه

en: Save image
fa: ذخیرهٔ تصویر

en: Save link
fa: ذخیرهٔ پیوند

en: Save video
fa: ذخیرهٔ ویدیو

en: Select all
fa: گزینش همه

en: Share
fa: به‌اشتراک گذاری

en: Undo
fa: بر‌گرداندن

en: JavaScript Alert
fa: هشدار جاوا اسکریپت

en: OK
fa: قبول

en: Custom URL schemes
fa: طرح های URL سفارشی

en: Remember decision
fa: تصمیم را بخاطر بسپار

en: Allow
fa: اجازه دادن

en: Cancel
fa: انصراف

en: Block domain
fa: دامنه مسدود

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
fa: شما در حال تلاش برای دسترسی به %1 هستید اما در لیست سفید مورد تأیید شما نیست. آیا می خواهید به مسدود کردن دامنه ادامه دهید ، به مرور در دامنه اجازه دهید یا به عقب برگردید؟

en: %1 is trying to access %2 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow loading data from the domain, or just ignore this request ?
fa: %1 سعی در دستیابی به %2 دارد اما در لیست سفید مورد تأیید شما نیست. آیا می خواهید همچنان به مسدود کردن دامنه دهید ، اجازه بارگذاری داده از دامنه را میدهید، یا فقط این درخواست را نادیده می گیرید؟

en: Allow domain
fa: دامنه مجاز است

en: Authentication required.
fa: احراز هویت اجباری‌ست.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
fa: وب‌سایت %1 به احراز هویت نیاز دارد.

en: Username
fa: نام کاربری

en: Password
fa: گذرواژه

en: Confirm Navigation
fa: تأیید پیمایش

en: Leave
fa: خروج

en: Stay
fa: ماندن

en: This connection is untrusted
fa: این ارتباط غیرقابل اطمینان است

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
fa: در حال تلاش برای اتصال امن به %1، ولی گواهینامهٔ امنیتی این پایگاه وب قابل اطمینان نیست. نتیجه:%2

en: Proceed anyway
fa: به هر حال ادامه بده

en: Select Color
fa: انتخاب رنگ

en: JavaScript Confirmation
fa: تایید جاوا اسکریپت

en: Close
fa: بستن

en: Custom User Agents
fa: عامل کاربر سفارشی

en: Delete
fa: حذف

en: New User Agent
fa: عامل کاربر جدید

en: No custom user agents available
fa: هیچ نماینده کاربر سفارشی در دسترس نیست

en: Domain blacklist/whitelist
fa: دامنه لیست‌سیاه\لیست‌سفید

en: Add domain
fa: افزودن دامنه

en: Enter the name of the domain, e.g. example.com (subdomains will be removed).
fa: نام دامنه را وارد کنید ، به عنوان مثال example.com (زیر دامنه ها حذف می شوند).

en: Not Set
fa: تنظیم نشده

en: Never allow access
fa: هیچوقت اجازه دسترسی نده

en: Always allow access
fa: همیشه اجازه دسترسی دهید

en: No sites have been granted special permissions
fa: به هیچ سایتی مجوزهای ویژه داده نشده است

en: Domain specific settings
fa: تنظیمات خاص دامنه

en: Enter the name of the domain, e.g. m.example.com
fa: نام دامنه را وارد کنید ، به عنوان مثال m.example.com

en: allowed to launch other apps
fa: مجاز به راه اندازی برنامه های دیگر

en: custom user agent
fa: نماینده کاربر سفارشی

en: Zoom:
fa: زوم:

en: not set
fa: تنظیم نشده

en: No domain specific settings available
fa: تنظیمات خاص دامنه موجود نیست

en: Download failed
fa: بارگیری شکست خورد

en: Clear
fa: پاک‌کردن

en: Downloads
fa: بارگیری‌ها

en: Confirm selection
fa: تأیید گزینش

en: No downloads available
fa: هیج بارگیری‌ای موجود نیست

en: enter user agent string...
fa: رشته عامل کاربر را وارد کنید ...

en: Network Error
fa: خطای شبکه

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
fa: به نظر می‌رسد که شما در دیدن %1 مشکل دارید.

en: Error: %1
fa: ارور: %1

en: Back to safety
fa: بازگشت به ایمنی

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
fa: لطفاً تنظیمات شبکه‌تان را بررسی کرده و تلاش کنید صفحه را دوباره بار کنید.

en: Refresh page
fa: تازه‌سازی صفحه

en: Permission Request
fa: درخواست اجازه

en: This page wants to know your device’s location.
fa: این صفحه می‌خواهد مکان دستگاه شما را بداند.

en: Deny
fa: انکار

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
fa: پایگاه وب %1 نیاز به تأیید هویت دارد. پایگاه می‌گوید «%2»

en: This site security certificate is not trusted.
fa: گواهینامهٔ امنیتی این پایگاه وب قابل اطمینان نیست.

en: Learn more
fa: بیش‌تر بدانید

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
fa: شماره سریال:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
fa: سوژه:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
fa: نشانی سوژه:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
fa: صادر کننده:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
fa: نشانی صادر کننده:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
fa: معتبر از:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
fa: معتبر تا:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
fa: اثر انگشت (SJHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
fa: شما نباید ادامه دهید، مخصوصاً اگر پیش‌تر این هشدار را برای این پایگاه ندیده‌اید.

en: Permission
fa: اجازه

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
fa: به این دامنه اجازه داده شود به میکروفون و دوربینتان دسترسی داشته باشد؟

en: Allow this domain to access your camera?
fa: به این دامنه اجازه داده شود به دوربینتان دسترسی داشته باشد؟

en: Allow this domain to access your microphone?
fa: به این دامنه اجازه داده شود به میکروفونتان دسترسی داشته باشد؟

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: JavaScript Prompt
fa: خط فرمان جاوااسکریپت

en: Proxy authentication required.
fa: کارگزار نیاز به احراز هویت دارد.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
fa: پایگاه وب %1:%2 نیاز به احراز هویت دارد.

en: Save page as HTML / PDF
fa: ذخیره صفحه به صورت HTML/PDF

en: Save as HTML
fa: ذخیره به صورت HTML

en: Download
fa: بارگیری

en: Save as PDF
fa: ذخیره به صورت PDF

en: find in page
fa: یافتن در صفحه

en: search or enter an address
fa: جست‌وجو کرده یا یک نشانی را وارد کنید

en: Bookmark Added
fa: نشانک افزوده شد

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
fa: نام

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
fa: ذخیره در

en: All Bookmarks
fa: تمام نشانک‌ها

en: New Folder
fa: پوشهٔ جدید

en: Create new folder
fa: ایجاد پوشهٔ جدید

en: Save
fa: ذخیره

en: Homepage
fa: صفحهٔ خانگی

en: Bookmarks
fa: نشانک‌ها

en: Done
fa: انجام شد

en: New window
fa: پنجرهٔ جدید

en: New private window
fa: پنجرهٔ خصوصی جدید

en: History
fa: تاریخچه

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Zoom
fa: بزرگنمایی

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
fa: برنامه‌ای را برای گشودن این پرونده گزیده، یا آن را به شاخهٔ بارگیری بیفزایید.

en: Choose an application
fa: برنامه‌ای را برگزینید

en: %1 page | %1 pages
fa[0]: %1 صفحه

en: Last Visited
fa: آخرین بازدیدها

en: Yesterday
fa: دیروز

en: search history
fa: جست‌وجوی تاریخچه

en: All History
fa: تمام تاریخچه

en: Today
fa: امروز

en: This is a private tab
fa: این یک زبانهٔ خصوصی است

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
fa: صفحه‌هایی که در این زبانه می‌بینید، در تاریخچهٔ مرور شما ظاهر نمی‌شوند.
    گرچه نشانک‌هایی که می‌سازید، ذخیره خواهند شد.

en: Less
fa: کم‌تر

en: More
fa: بیش‌تر

en: Top sites
fa: پایگاه‌های برتر

en: You haven't visited any site yet
fa: هنوز از هیچ پایگاهی دیدن نکرده‌اید

en: The rendering process has been closed for this tab.
fa: فرایند رندر برای این زبانه بسته شده است.

en: Something went wrong while displaying %1.
fa: هنگام نمایش %1، مشکلی پیش آمد.

en: Close tab
fa: بستن زبانه

en: This site has insecure content
fa: این پایگاه محتوای ناامنی دارد

en: Identity Not Verified
fa: هویت تأیید نشد

en: The identity of this website has not been verified.
fa: هویت این پایگاه وب تأیید نشده است.

en: Default
fa: پیش‌گزیده

en: Search engine
fa: موتور جست‌وجو

en: Restore previous session at startup
fa: بازگردانی نشست پیشین هنگام شروع

en: Default Zoom
fa: بزرگنمایی پیش فرض

en: Privacy & permissions
fa: محرمانگی و اجازه‌ها

en: Reset browser settings
fa: بازنشانی تنظیمات مرورگر

en: Camera & microphone
fa: دوربین و میکروفون

en: Microphone
fa: میکروفون

en: Camera
fa: دوربین

en: Swipe Up To Exit Full Screen
fa: برای خروج از حالت تمام‌صفحه، به سمت بالا بکشید

en: Press ESC To Exit Full Screen
fa: برای خروج از حالت تمام‌صفحه، ecs را فشار دهید

en: Tap to view
fa: برای دیدن فشار دهید

en: New tab
fa: زبانهٔ جدید

en: Close Tab
fa: بستن زبانه

en: Remove
fa: برداشتن

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
fa: هیچ  حسابی به این کارهٔ وب پیوند نخورده است؛ برای افزودن یک حساب، دکمهٔ زیر را فشار دهید.

en: Add account
fa: افزودن حساب کاربری

en: Don't use an account
fa: از هیچ حسابی استفاده نکن

en: Account error
fa: خطای حساب کاربری

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
fa: پنجرهٔ جساب نتوانست گشوده شود. در هر لحظه تنها می‌توانید یک حساب ایجاد کنید؛ لطفاً پس از بستن تمام پنجره‌های جساب دیگر، دوباره تلاش کنید.

en: Authentication failed
fa: تأیید هویت شکست خورد

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
fa: <b>%1</b> نیاز دارد به حساب برخط %2 شما دسترسی پیدا کند.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
fa: <b>%1</b> می‌خواهد به حساب برخط %2 شما دسترسی پیدا کند.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
fa: حالا یک حساب کاربری برگزینید، با از این گام پریده و بعداً یک حساب برخط برگزینید.

en: Close the app
fa: بستن کاره

en: Skip
fa: پرش

en: Choose account
fa: گزینش حساب

en: Oops, something went wrong.
fa: اوه… مشکلی پیش آمد.

en: Zoom Out
fa: کوچک نمایی

en: Reset
fa: بازنشانی

en: Zoom In
fa: بزرگنمایی

en: Current Zoom
fa: بزرگنمایی فعلی

en: the current web app
fa: برنامه وب فعلی
