morph-browser - en to cs translation catalogue (260 entries)

en: Morph Browser
cs: Prohlížeč Morph

en: Morph Web Browser
cs: Webový prohlížeč Morph

en: Browse the World Wide Web using QtWebEngine
cs: Brouzdejte po Internetu s QtWebEngine

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
cs: Internet;WWW;Prohlížeč;Web;Explorer

en: New Window
cs: Nové okno

en: New Private Window
cs: Nové anonymní okno

en: Back
cs: Zpět

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
cs: Starší stránka

en: Bookmark link
cs: Záložka odkazu

en: Bookmark
cs: Záložka

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
cs: Přidat stránku do záložek

en: Clear History
cs: Vymazat historii

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
cs: Smazat historii procházení

en: Copy image link
cs: Kopírovat odkaz na obrázek

en: Copy image
cs: Kopírovat obrázek

en: Copy link
cs: Kopírovat odkaz

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Cut
cs: Vyjmout

en: Erase
cs: Smazat

en: Find in page
cs: Najít na stránce

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
cs: Hledat na stránce

en: Forward
cs: Přeposlat

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
cs: Novější stránka

en: Goto
cs: Přejít na

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
cs: Adresa;URL;www

en: New Tab
cs: Nový panel

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
cs: Otevřít v novém panelu

en: Open image in new tab
cs: Otevřít obrázek v novém panelu

en: Open link in default browser
cs: Otevřít odkaz ve výchozím prohlížeči

en: Open link in new background tab
cs: Otevřít odkaz v novém panelu na pozadí

en: Open link in new private window
cs: Otevřít odkaz v novém anonymním okně

en: Open link in new tab
cs: Otevřít odkaz v novém panelu

en: Open link in new window
cs: Otevřít odkaz v novém okně

en: Open video in new tab
cs: Otevřít video v novém panelu

en: Paste
cs: Vložit

en: Redo
cs: Znovu

en: Reload
cs: Obnovit

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
cs: Opustit stránku

en: Save image
cs: Uložit obrázek

en: Save link
cs: Uložit odkaz

en: Save video
cs: Uložit video

en: Select all
cs: Vybrat vše

en: Share
cs: Sdílet

en: Undo
cs: Zpět

en: JavaScript Alert
cs: Varování JavaScript

en: Custom URL schemes
cs: Uživatelsky určené URL schémata

en: The '%1' website wants to open this URL outside of the web browser:
cs: Webová stránka '%1' chce otevřít tuto URL mimo webový prohlížeč:

en: Open this URL with a system app if possible?
cs: Chcete otevřít URL pomocí systémové aplikace pokud je to možné?

en: Remember decision
cs: Pamatovat si volbu

en: Allow
cs: Umožnit

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Block domain
cs: Blokovat doménu

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
cs: Pokoušíte se otevřít stránku %1, která není na seznamu mezi povolenými doménami. Přejete si pokračovat v blokování domény, povolit prohlížení domény, anebo se chcete vrátit zpět?

en: %1 is trying to access %2 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow loading data from the domain, or just ignore this request ?
cs: %1 se pokouší o přístup k %2 který není v seznamu schválených domén. Přejete si pokračovat v blokování domény, povolit stažení dat z domény, anebo pouze ignorovat tento požadavek?

en: Allow domain
cs: Povolit doménu

en: Authentication required.
cs: Je požadováno ověření.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
cs: Webová stránka %1 požaduje ověření.

en: Username
cs: Uživatelské jméno

en: Password
cs: Heslo

en: Confirm Navigation
cs: Potvrdit navigaci

en: Leave
cs: Opustit

en: Stay
cs: Zůstat

en: This connection is untrusted
cs: Toto spojení není důvěryhodné

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
cs: Pokoušíte se bezpečně spojit s %1, ale bezpečnostní certifikát této stránky není důvěryhodný. Důvod: %2

en: Proceed anyway
cs: Přesto pokračovat

en: Select Color
cs: Vybrat barvu

en: JavaScript Confirmation
cs: Potvrzení JavaScriptu

en: Open with
cs: Otevřít pomocí

en: File name: %1
cs: Jméno souboru: %1

en: Close
cs: Zavřít

en: Open link in browser
cs: Otevřít odkaz v prohlížeči

en: Open file in browser
cs: Otevřít soubor v prohlížeči

en: Custom User Agents
cs: Vlastní uživatelský agent

en: Delete
cs: Smazat

en: New User Agent
cs: Nový uživatelský agent

en: Edit User Agent
cs: Upravit uživatelského agenta

en: No custom user agents available
cs: Žádní vlastní uživatelští agenti

en: Domain blacklist/whitelist
cs: Seznam blokovaných/povolených domén

en: Add domain
cs: Přidat doménu

en: Enter the name of the domain, e.g. example.com (subdomains will be removed).
cs: Vložte název domény, např. example.com (subdomény budou odstraněny).

en: Not Set
cs: Bez nastavení

en: Never allow access
cs: Vždy zakázat přístup

en: Always allow access
cs: Vždy povolit přístup

en: No sites have been granted special permissions
cs: Žádným stránkám nebyla udělena zvláštní oprávnění

en: Domain specific settings
cs: Specifická nastavení domény

en: Enter the name of the domain, e.g. m.example.com
cs: Vložte název domény, např. m.example.com

en: allowed to launch other apps
cs: spuštění dalších aplikací je povoleno

en: access your location
cs: přístup k vaší poloze

en: Ask each time
cs: Zeptat se pokaždé

en: Allowed
cs: Povoleno

en: Denied
cs: Zakázáno

en: custom user agent
cs: vlastní uživatelský agent

en: Zoom:
cs: Velikost stránky:

en: not set
cs: bez nastavení

en: No domain specific settings available
cs: Pro doménu není dostupné žadné specifické nastavení

en: Download failed
cs: Stahování se nezdařilo

en: Unknown
cs: Neznámo

en: Delete File
cs: Smazat soubor

en: Remove from History
cs: Odstranit z historie

en: Copy Download Link
cs: Kopírovat odkaz

en: Recent Downloads
cs: Nedávné stahování

en: No Recent Downloads
cs: Nejsou žádné nedávné stahování

en: Cancelled
cs: Zrušeno

en: Completed
cs: Dokončeno

en: Clear
cs: Vyčistit

en: View All
cs: Zobrazit vše

en: Downloads
cs: Stažené

en: Confirm selection
cs: Potvrdit výběr

en: No downloads available
cs: Žádná stahování

en: this user agent name is already taken
cs: toto jméno uživatelského agenta je již použito

en: Add the name for the user agent
cs: Přidat název uživatelskému agentovi

en: enter user agent string...
cs: vložte řetězec uživatelského agenta…

en: Certificate Error
cs: Chyba certifikátu

en: Network Error
cs: Chyba sítě

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
cs: Zdá se, že máte potíže se zobrazením: %1.

en: Error: %1
cs: Chyba: %1

en: Back to safety
cs: Zpět na bezpečnější stránku

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
cs: Prosím zkontrolujte připojení a zkuste stránku načíst znovu.

en: Refresh page
cs: Načíst stránku znovu

en: Permission Request
cs: Je požadováno povolení

en: This page wants to know your device’s location.
cs: Tato stránka chce znát polohu vašeho zařízení.

en: Deny
cs: Odmítnout

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
cs: Webová stránka %1 požaduje ověření. Stránka hlásí „%2“

en: This site security certificate is not trusted.
cs: Tento certifikát zabezpečení webu není důvěryhodný.

en: Learn more
cs: Zjistěte více

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
cs: Sériové číslo:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
cs: Osoba:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
cs: Adresa osoby:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
cs: Vydavatel:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
cs: Adresa vydavatele:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
cs: Platné od:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
cs: Platné do:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
cs: Otisk prstu (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
cs: Neměli byste pokračovat, a to zejména pokud jste nikdy neviděli podobné varování pro tuto stránku.

en: Permission
cs: Oprávnění

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
cs: Povolit této doméně přístup ke kameře a mikrofonu?

en: Allow this domain to access your camera?
cs: Povolit této doméně přístup ke kameře?

en: Allow this domain to access your microphone?
cs: Povolit této doméně přístup k mikrofonu?

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: JavaScript Prompt
cs: Výzva JavaScriptu

en: Proxy authentication required.
cs: Proxy vyžaduje ověření se.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
cs: Stránka %1:%2 vyžaduje ověření.

en: Save page as HTML / PDF
cs: Uložit stránku jako HTML / PDF

en: No save actions are available
cs: Nejsou k dispozici žádné akce uložení

en: Save as HTML
cs: Uložit jako HTML

en: Download
cs: Stáhnout

en: Save as PDF
cs: Uložit jako PDF

en: Remove from List
cs: Odstranit ze seznamu

en: find in page
cs: najít na stránce

en: search or enter an address
cs: hledat nebo zadat adresu

en: Paste and Go
cs: Vložit a spustit

en: Bookmark Added
cs: Záložka přidána

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
cs: Název

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
cs: Uložit v

en: All Bookmarks
cs: Všechny záložky

en: New Folder
cs: Nová složka

en: Create new folder
cs: Vytvořit novou složku

en: Save
cs: Uložit

en: Homepage
cs: Domovská stránka

en: Bookmarks
cs: Záložky

en: Blocked domain
cs: Blokovaná doména

en: Blocked navigation request to domain %1.
cs: Požadavek navigace na doménu %1 zablokován.

en: Whitelisted domain
cs: Doména na seznamu povolených

en: domain %1 is now whitelisted, it will be active on the next page reload.
cs: doména %1 je nyní mezi povolenými, a bude aktivní po obnovení stránky.

en: Done
cs: Hotovo

en: Reopen Tab
cs: Znovu otevřít panel

en: New window
cs: Nové okno

en: New private window
cs: Nové anonymní okno

en: History
cs: Historie

en: Settings
cs: Nastavení

en: View source
cs: Zobrazit zdrojový kód

en: Save / Print to PDF
cs: Uložit / Vytisknout jako PDF

en: Zoom
cs: Velikost stránky

en: Set Desktop mode
cs: Spustit Desktop režim

en: the file is already in the downloads folder.
cs: soubor je již ve složce pro stahování.

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
cs: Zvolte aplikaci která má otevírat soubory tohoto typu nebo ji přidejte do složky pro stažení.

en: Choose an application
cs: Vyberte aplikaci

en: %1 page | %1 pages
cs[0]: %1 stránka
cs[1]: %1 stránky
cs[2]: %1 stránek

en: Last Visited
cs: Poslední navštívené

en: Yesterday
cs: Včera

en: search history
cs: hledání v historii

en: All History
cs: Celá historie

en: Today
cs: Dnes

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Morph Web Browser
cs: %1 – webový prohlížeč Morph

en: This is a private tab
cs: Toto je anonymní panel

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
cs: Stránky, které budete prohlížet se neobjeví v historii prohlížení.
    Ovšem záložky, které vytvoříte, zůstanou zachovány.

en: Less
cs: Méně

en: More
cs: Více

en: Top sites
cs: Nejnavštěvovanější stránky

en: You haven't visited any site yet
cs: Doposud nebyly navštíveny žádné stránky

en: The rendering process has been closed for this tab.
cs: Pro tento panel vykreslování skončilo.

en: Something went wrong while displaying %1.
cs: Při zobrazování %1 se něco nezdařilo.

en: Close tab
cs: Zavřít panel

en: This site has insecure content
cs: Tato stránka má nezabezpečený obsah

en: Identity Not Verified
cs: Totožnost neověřena

en: The identity of this website has not been verified.
cs: Totožnost této internetové stránky nebyla ověřena.

en: You are connected to %1 via HTTPS. The certificate is valid.
cs: K %1 jste připojeni pomocí HTTPS. Certifikát je platný.

en: Default
cs: Výchozí

en: Search engine
cs: Vyhledávač

en: New Tab Page
cs: Nový panel

en: Restore previous session at startup
cs: Při spuštění obnovit předchozí otevřené stránky

en: not available because of startup in private mode
cs: není k dispozici při spouštění v anonymním režimu

en: Automatic fit to width
cs: Automaticky přizpůsobit šířce

en: Adjusts the width of the website to the window
cs: Nastaví šířku stránky podle velikosti okna

en: Default Zoom
cs: Výchozí velikost stránky

en: Load Images
cs: Načíst obrázky

en: Automatically load images on web pages
cs: Automaticky načítat obrázky na webových stránkách

en: Privacy & permissions
cs: Soukromí a oprávnění

en: Reset browser settings
cs: Obnovit nastavení prohlížeče

en: Start in private mode
cs: Spouštět v anonymním režimu

en: Only allow browsing to whitelisted websites
cs: Umožnit prohlížení pouze stránek ze seznamu povolených

en: Camera & microphone
cs: Kamera a mikrofon

en: Clear browsing history
cs: Smazat historii prohlížení

en: Clear browsing history?
cs: Smazat historii prohlížení?

en: Clear cache
cs: Smazat mezipaměť

en: Clear cache?
cs: Smazat mezipaměť?

en: Clear all cookies
cs: Smazat všechny cookies

en: Clear all Cookies?
cs: Smazat všechny cookies?

en: Custom homepage
cs: Vlastní domovská stránka

en: Microphone
cs: Mikrofon

en: Camera
cs: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
cs: Režim na celou obrazovku ukončíte přejetím prstem nahoru

en: Press ESC To Exit Full Screen
cs: Režim na celou obrazovku ukončíte stiskem ESC

en: Tap to view
cs: Zobrazíte klepnutím

en: New tab
cs: Nový panel

en: Move to New Window
cs: Přesunout do nového okna

en: Close Tab
cs: Zavřít panel

en: Remove
cs: Odstranit

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
cs: Žádný účet nebyl spojen s touto webovou aplikací; stiskněte tlačítko níže k přidání účtu.

en: Add account
cs: Přidat účet

en: Don't use an account
cs: Nepoužívat účet

en: Account error
cs: Problém s účtem

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
cs: Okno účtu nemůže být otevřeno. Můžete vytvářet pouze jeden účet současně, prosím zkuste to znova po zavření všech ostatních oken účtů.

en: Authentication failed
cs: Ověření selhalo

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
cs: <b>%1</b> vyžaduje přístup do vašeho %2 online účtu.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
cs: <b>%1</b> žádá o přístup do vašeho %2 online účtu.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
cs: Nyní si zvolte účet nebo tento krok prozatím přeskočte.

en: Close the app
cs: Zavřít aplikaci

en: Skip
cs: Přeskočit

en: Choose account
cs: Vyberte účet

en: Oops, something went wrong.
cs: Jejda, něco se pokazilo.

en: WebappContainer Settings
cs: nastavení pro WebappContainer

en: Reset webapp settings
cs: Vrátit nastavení webapp aplikací do výchozího stavu

en: domain %1 is now whitelisted, please reload the page.
cs: doména %1 je nyní na seznamu povolených – načtěte stránku znovu.

en: Zoom Out
cs: Zmenšit

en: Reset
cs: Resetovat

en: fit
cs: přizpůsobit

en: Zoom In
cs: Zvětšit

en: Current Zoom
cs: Stávající velikost

en: domain
cs: doména

en: default
cs: výchozí

en: auto-fit
cs: automaticky přizpůsobit

en: Save Zoom
cs: Uložit velikost

en: the current web app
cs: stávající webová aplikace

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 either for the current domain or as the default zoom level.
cs: Současná úroveň přiblížení (%1%) může být uložena do %2 buď pro danou doménu nebo jako výchozí hodnota.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 for the current domain.
cs: Stávající velikost stránky (%1%) může být pro %2 uložena pro danou doménu.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 as the default zoom level.
cs: Stávající velikost stránky (%1%) může být pro %2 uložena jako výchozí hodnota.

en: Save for domain
cs: Uložit pro doménu

en: Save as default
cs: Uložit jako výchozí
