morph-browser - en to am translation catalogue (154 entries)

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
am: ኢንተርኔት;WWW;መቃኛ;ዌብ;መቃኛ

en: New Window
am: አዲስ መስኮት

en: New Private Window
am: አዲስ የ ግል መስኮት

en: Back
am: ወደ ኋላ

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
am: አሮጌ ገጽ

en: Bookmark link
am: አገናኙን ወደ ምልክት ማድረጊያ መጨመሪያ

en: Bookmark
am: ምልክት ማድረጊያ

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
am: ይህን ገጽ ወደ ምልክት ማድረጊያ መጨመሪያ

en: Clear History
am: ታሪክ ማጽጃ

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
am: የ መቃኛ ታሪክ ማጽጃ

en: Copy image
am: ምስል ኮፒ ማድረጊያ

en: Copy link
am: አገናኙን ኮፒ ማድረጊያ

en: Copy
am: ኮፒ

en: Cut
am: መቁረጫ

en: Erase
am: መሰረዣ

en: Find in page
am: መፈለጊያ በ ገጽ

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
am: መፈለጊያ በ ገጽ

en: Forward
am: ወደ ፊት

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
am: አዲስ ገጽ

en: Goto
am: መሄጃ ወደ

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
am: አድራሻ;URL;www

en: New Tab
am: አዲስ ንዑስ መስኮት

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
am: አዲስ ንዑስ መስኮት መክፈቻ

en: Open image in new tab
am: ምስል በ አዲስ ንዑስ መስኮት መክፈቻ

en: Open link in default browser
am: አገናኙን በ ነባር መቃኛ መክፈቻ

en: Open link in new background tab
am: አገናኙን በ አዲስ ንዑስ መስኮት መደብ ውስጥ መክፈቻ

en: Open link in new tab
am: አገናኝ በ አዲስ ንዑስ መስኮት መክፈቻ

en: Open link in new window
am: አገናኝ በ አዲስ መስኮት ውስጥ መክፈቻ

en: Open video in new tab
am: ቪዲዮ መክፈቻ በ አዲስ ንዑስ መስኮት

en: Paste
am: መለጠፊያ

en: Redo
am: እንደገና መስሪያ

en: Reload
am: እንደገና መጫኛ

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
am: ከ ገጹ መውጫ

en: Save image
am: ምስል ማስቀመጫ

en: Save link
am: አገናኝ ማስቀመጫ

en: Save video
am: ቪዲዮ ማስቀመጫ

en: Select all
am: ሁሉንም መምረጫ

en: Share
am: ማካፈያ

en: Undo
am: መተው

en: JavaScript Alert
am: የ JavaScript ማስጠንቀቂያ

en: OK
am: እሺ

en: Allow
am: መፍቀጃ

en: Cancel
am: መሰረዣ

en: Authentication required.
am: ማረጋገጫ ያስፈልጋል

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
am: ድህረ ገጹ %1 ማረጋገጫ ያስፈልጋል

en: Username
am: የተጠቃሚ ስም

en: Password
am: የ መግቢያ ቃል

en: Confirm Navigation
am: መቃኛ ማረጋገጫ

en: Leave
am: መተው

en: Stay
am: መቆያ

en: This connection is untrusted
am: ይህ ግንኙነት የሚታመን አይደለም

en: Proceed anyway
am: ለማንኛውም መቀጠያ

en: JavaScript Confirmation
am: የ JavaScript ማረጋገጫ

en: Close
am: መዝጊያ

en: Delete
am: ማጥፊያ

en: Download failed
am: ማውረድ አልተቻለም

en: Clear
am: ማጽጃ

en: Downloads
am: የወረዱ

en: Confirm selection
am: ምርጫውን ያረጋግጡ

en: No downloads available
am: የወረዱ አልተገኙም

en: Network Error
am: የ ኔትዎርክ ስህተት

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
am: ለመመልከት ችግር የገጠሞት ይመስላል: %1.

en: Back to safety
am: ወደ ደህንነት መመለሻ

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
am: እባክዎን የ ኔትዎርክ ማሰናጃዎች ይመርምሩ እና ገጹን እንደገና ያነቃቁ

en: Refresh page
am: ገጽ ማነቃቂያ

en: Permission Request
am: ፍቃድ መጠየቂያ

en: This page wants to know your device’s location.
am: ይህ ገጽ የ አካሉን አካባቢ ማወቅ ይፈልጋል

en: Deny
am: መከልከያ

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
am: ድህረ ገጹ በ %1 ማረጋገጫ ይፈላጋል: ድህረ ገጹ ይላል "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
am: የ ዚህ ገጽ የ ደህንነት የምስክር ወረቀት የሚታመን አይደለም

en: Learn more
am: በበለጠ ለመረዳት

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
am: መለያ ቁጥር:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
am: ጉዳዩ:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
am: የ ጉዳዩ አድራሻ:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
am: አቅራቢው:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
am: የ አቅራቢው አድራሻ:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
am: ዋጋ የሚኖረው ከ:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
am: ዋጋ የሚኖረው እስከl:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
am: የ ጣት አሻራ (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
am: መቀጠል የለብዎትም  በተለይ ይህን ማስጠንቀቂያ ከዚህ በፊት በዚህ ገጽ ላይ አይተውት የማያውቁ ከሆነ

en: Permission
am: ፍቃድ

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
am: ይህ ግዛት የ እርስዎን ካሜራ እና ማይክሮፎን ጋር እንዲደርስ ይፈቅዳሉ?

en: Allow this domain to access your camera?
am: ይህ ግዛት የ እርስዎ ካሜራ ጋር እንዲደርስ ይፈቅዳሉ?

en: Allow this domain to access your microphone?
am: ይህ ግዛት የ እርስዎ ማይክሮፎን ጋር እንዲደርስ ይፈቅዳሉ?

en: Yes
am: አዎ

en: No
am: አይ

en: JavaScript Prompt
am: የ JavaScript ሙከራ

en: Proxy authentication required.
am: የ ወኪል ማረጋገጫ ያስፈልጋል

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
am: ይህ ድህረ ገጽ %1:%2 ማረጋገጫ ይፈልጋል

en: Download
am: የወረዱ

en: find in page
am: መፈለጊያ በ ገጽ

en: search or enter an address
am: አድራሻ ያስገቡ ወይንም ይፈልጉ

en: Bookmark Added
am: ምልክት ማድረጊያ ተጨምሯል

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
am: ስም

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
am: ማስቀመጫ በ

en: All Bookmarks
am: ሁሉንም ምልክት ማድረጊያዎች

en: New Folder
am: አዲስ ፎልደር

en: Create new folder
am: አዲስ ፎልደር መፍጠሪያ

en: Save
am: ማስቀመጫ

en: Homepage
am: የ ቤት ገጽ

en: Bookmarks
am: ምልክት ማድረጊያዎች

en: Done
am: ጨርሷል

en: New window
am: አዲስ መስኮት

en: New private window
am: አዲሰ የ ግል መስኮት

en: History
am: ታሪክ

en: Settings
am: ማሰናጃ

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
am: ይምረጡ መተግበሪያ ይህን ፋይል ለ መክፈት ወይንም ወደ የወረዱ ፎልደር ይጨምሩት

en: Choose an application
am: መተግበሪያ ይምረጡ

en: %1 page | %1 pages
am[0]: %1 ገጽ
am[1]: %1 ገጾች

en: Last Visited
am: መጨረሻ የጎበኙት

en: Yesterday
am: ትናንትና

en: search history
am: ታሪክ መፈለጊያ

en: All History
am: ሁሉንም ታሪክ

en: Today
am: ዛሬ

en: This is a private tab
am: ይህ የ ግል ዘዴ ነው

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
am: በዚህ መስኮት ውስጥ የተመለከቱት በ እርስዎ የ መቃኛ ታሪክ ውስጥ አይታይም
    ነገር ግን ያስቀመጡዋቸው እልባቶች በሙሉ ይታያሉ

en: Less
am: ትንሽ

en: More
am: ተጨማሪ

en: Top sites
am: ከፍተኛ ድሕረ ገጾች

en: You haven't visited any site yet
am: ምንም ድሕረ ገጽ አልጎበኙም

en: The rendering process has been closed for this tab.
am: ለዚህ ንዑስ መስኮት ማቅረቢያው ተዘግቷል

en: Something went wrong while displaying %1.
am: ችግር ተፈጥሯል በማሳየት ላይ እንዳለ %1.

en: Close tab
am: ንዑስ መስኮት መዝጊያ

en: This site has insecure content
am: ይህ ገጽ የማይታመን ይዞታዎችን ይዟል

en: Identity Not Verified
am: ማንነቱ አልታወቀም

en: The identity of this website has not been verified.
am: የዚህ ድረሕረ ገጽ ማንነት አልተረጋገጠም

en: Default
am: ነባር

en: Search engine
am: መፈለጊያ ሞተር

en: Restore previous session at startup
am: ያለፈውን ክፍለ ጊዜ በ ሚጀምር ጊዜ እንደ ነበር መመለሻ

en: Privacy & permissions
am: የ ግላዊነት መመሪያ & ፍቃዶች

en: Reset browser settings
am: የ መቃኛ ማሰናጃዎችን እንደ ነበር መመለሻ

en: Camera & microphone
am: ካሜራ እና ማይክሮፎን

en: Microphone
am: ማይክሮፎን

en: Camera
am: ካሜራ

en: Swipe Up To Exit Full Screen
am: ወደ ላይ ይጥረጉ ከ ሙሉ መመልከቻ ዘዴ ለመውጣት

en: Press ESC To Exit Full Screen
am: ይጫኑ መዝለያውን ከ ሙሉ መመልከቻ ዘዴ ለመውጣት

en: Tap to view
am: ለመመልከት መታ ያድርጉ

en: New tab
am: አዲስ ንዑስ መስኮት መክፈቻ

en: Move to New Window
am: ወደ አዲስ መስኮት ማንቀሳቀሻ

en: Close Tab
am: ንዑስ መስኮቱን መዝጊያ

en: Remove
am: ማስወገጃ

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
am: ምንም መግለጫ አልተገናኘም ወደ ዌብ መተግበሪያ: ይጫኑ ከ ታች ያለውን እቃ መግለጫ ለመጨመር

en: Add account
am: መግለጫ መጨመሪያ

en: Don't use an account
am: መግለጫ አትጠቀም

en: Account error
am: የ መግለጫ ስህተት

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
am: የ መግለጫ መስኮት መክፈት አልተቻለም: አንድ መግለጫ ብቻ ነው በ አንድ ጊዜ መፍጠር የሚችሉት: እባክዎን በኋላ ይሞክሩ የ መግለጫ መስኮቶችን በሙሉ ከ ዘጉ በኋላ

en: Authentication failed
am: ማረጋገጫው ወድቋል

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
am: <b>%1</b> መድረስ ይፈልጋል ወደ እርስዎ %2 መስመር ላይ መግለጫ ጋር

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
am: <b>%1</b> መድረስ ይፈልጋል ወደ እርስዎ %2 መስመር ላይ መግለጫ ጋር

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
am: መግለጫ አሁን ይምረጡ: ወይንም ይህን ደረጃ ይዝለሉ እና የ መስመር ላይ መግለጫ በኋላ ይምረጡ

en: Close the app
am: መተግበሪያ መዝጊያ

en: Skip
am: መዝለያ

en: Choose account
am: መግለጫ ይምረጡ

en: Oops, something went wrong.
am: ውይ! የሆነ ችግር ተፈጥሯል
