morph-browser - en to pt translation catalogue (255 entries)

en: Morph Browser
pt: Navegador Morph

en: Morph Web Browser
pt: Navegador Web Morph

en: Browse the World Wide Web using QtWebEngine
pt: Navegue na World Wide Web utilizando o QtWebEngine

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
pt: Internet;WWW;Navegador;Web;Explorador

en: New Window
pt: Nova janela

en: New Private Window
pt: Nova janela privada

en: Back
pt: Voltar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
pt: Página mais antiga

en: Bookmark link
pt: Endereço do marcador

en: Bookmark
pt: Marcador

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
pt: Adicionar esta página aos Marcadores

en: Clear History
pt: Limpar histórico

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
pt: Limpar histórico de navegação

en: Copy image
pt: Copiar imagem

en: Copy link
pt: Copiar link

en: Copy
pt: Copiar

en: Cut
pt: Cortar

en: Erase
pt: Apagar

en: Find in page
pt: Procurar na página

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
pt: Procurar na página

en: Forward
pt: Reencaminhar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
pt: Página mais recente

en: Goto
pt: Ir para

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
pt: Endereço;URL;www

en: New Tab
pt: Novo separador

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
pt: Abrir um novo separador

en: Open image in new tab
pt: Abrir imagem num novo separador

en: Open link in default browser
pt: Abrir link no navegador por omissão

en: Open link in new background tab
pt: Abrir o link numa nova guia em segundo plano

en: Open link in new private window
pt: Abrir hiperligação numa janela privada

en: Open link in new tab
pt: Abrir link num novo separador

en: Open link in new window
pt: Abrir hiperligação numa nova janela

en: Open video in new tab
pt: Abrir vídeo em novo separador

en: Paste
pt: Colar

en: Redo
pt: Refazer

en: Reload
pt: Recarregar

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
pt: Deixar página

en: Save image
pt: Guardar imagem

en: Save link
pt: Guardar link

en: Save video
pt: Guardar vídeo

en: Select all
pt: Escolher tudo

en: Share
pt: Partilhar

en: Undo
pt: Desfazer

en: JavaScript Alert
pt: Alerta do JavaScript

en: OK
pt: Ok

en: Custom URL schemes
pt: Esquemas de URL personalizados

en: The '%1' website wants to open this URL outside of the web browser:
pt: O site '%1' deseja abrir este URL fora do navegador:

en: Open this URL with a system app if possible?
pt: Abrir este URL com uma aplicação do sistema, se possível?

en: Remember decision
pt: Lembrar decisão

en: Allow
pt: Permitir

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Block domain
pt: Bloquear domínio

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
pt: Você está a tentar aceder %1 mas não na sua lista de domínios permitidos. Deseja continuar e bloquear o domínio, permitir a navegação para o domínio, ou voltar para trás?

en: %1 is trying to access %2 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow loading data from the domain, or just ignore this request ?
pt: %1 está a tentar aceder %2 mas não está na tua lista de permissões de domínios. Deseja continuar a bloquear o domínio, permitir o carregamento de dados do domínio, ou ignorar este pedido?

en: Allow domain
pt: Permitir domínio

en: Authentication required.
pt: Autenticação necessária.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
pt: A página %1 necessita de autenticação.

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Password
pt: Palavra-passe

en: Confirm Navigation
pt: Confirmar navegação

en: Leave
pt: Sair

en: Stay
pt: Ficar

en: This connection is untrusted
pt: Esta ligação não é confiável

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
pt: Está a tentar aceder em segurança %1, mas o certificado de segurança desta página não é confiável. Razão: %2

en: Proceed anyway
pt: Prosseguir

en: Select Color
pt: Selecionar cor

en: JavaScript Confirmation
pt: Confirmação do JavaScript

en: Close
pt: Fechar

en: Custom User Agents
pt: Agente de utilizadores personalizados

en: Delete
pt: Eliminar

en: New User Agent
pt: Novo agente de utilizador

en: Edit User Agent
pt: Editar Agente de Utilizador

en: No custom user agents available
pt: Sem agentes de utilizadores disponíveis

en: Domain blacklist/whitelist
pt: Domínios bloqueados/permitidos

en: Add domain
pt: Adicionar domínio

en: Enter the name of the domain, e.g. example.com (subdomains will be removed).
pt: Introduzir o nome do domínio, exemplo (subdomínios serão removidos).

en: Not Set
pt: Não definido

en: Never allow access
pt: Nunca permitir acesso

en: Always allow access
pt: Permitir sempre acesso

en: No sites have been granted special permissions
pt: Sem sites com permissões especiais concedidas

en: Domain specific settings
pt: Definições específicas do domínio

en: Enter the name of the domain, e.g. m.example.com
pt: Introduza o nome do domínio, exemplo m.exemplo.com

en: allowed to launch other apps
pt: permissão para iniciar outras apps

en: access your location
pt: aceder à sua localização

en: Ask each time
pt: Perguntar sempre

en: Allowed
pt: Permitido

en: Denied
pt: Negado

en: custom user agent
pt: agente de utilizador personalizado

en: Zoom:
pt: Aumentar:

en: not set
pt: não definido

en: No domain specific settings available
pt: Sem definições de domínio disponíveis

en: Download failed
pt: Transferência falhou

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Delete File
pt: Eliminar Ficheiro

en: Remove from History
pt: Eliminar do Histórico

en: Copy Download Link
pt: Copiar Endereço de Transferência

en: Recent Downloads
pt: Transferências Recentes

en: No Recent Downloads
pt: Sem Transferências Recentes

en: Cancelled
pt: Cancelado

en: Completed
pt: Completo

en: Clear
pt: Limpar

en: View All
pt: Ver Todos

en: Downloads
pt: Transferências

en: Confirm selection
pt: Confirme seleção

en: No downloads available
pt: Sem transferências disponíveis

en: this user agent name is already taken
pt: este nome de agente de utilizador já foi usado

en: Add the name for the user agent
pt: Adicionar o nome para o agente de utilizador

en: enter user agent string...
pt: introduzir a cadeia do agente de utilizador...

en: Certificate Error
pt: Erro de certificado

en: Network Error
pt: Erro de rede

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
pt: Parece que você está com problemas para visualizar:% 1.

en: Error: %1
pt: Erro: %1

en: Back to safety
pt: Retroceder para segurança

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
pt: Verifique as suas definições de rede e atualize a página.

en: Refresh page
pt: Atualizar página

en: Permission Request
pt: Pedido de permissão

en: This page wants to know your device’s location.
pt: Esta página quer saber a localização do seu dispositivo.

en: Deny
pt: Recusar

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
pt: A página %1 requer autenticação. Esta página diz "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
pt: O certificado de segurança desta página não é de confiança.

en: Learn more
pt: Saber mais

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
pt: Número de série:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
pt: Assunto:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
pt: Endereço do assunto:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
pt: Emissora:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
pt: Endereço do emissor :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
pt: Válido a partir de:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
pt: Válido até:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
pt: Impressão digital (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
pt: Não continue, se é a primeira vez que vê este aviso nesta página.

en: Permission
pt: Permissão

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
pt: Permitir a este domínio aceder à sua câmara e ao microfone?

en: Allow this domain to access your camera?
pt: Permitir a este domínio aceder à sua câmara?

en: Allow this domain to access your microphone?
pt: Permitir a este domínio aceder ao seu microfone?

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: JavaScript Prompt
pt: Pedido do JavaScript

en: Proxy authentication required.
pt: É necessária uma autenticação de proxy.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
pt: A página %1:%2 requer autenticação.

en: Save page as HTML / PDF
pt: Guardar página como HTML / PDF

en: No save actions are available
pt: Sem ações guardadas disponíveis

en: Save as HTML
pt: Guardar como HTML

en: Download
pt: Transferir

en: Save as PDF
pt: Guardar como PDF

en: Remove from List
pt: Remover da Lista

en: find in page
pt: procurar na página

en: search or enter an address
pt: procurar ou introduzir endereço

en: Paste and Go
pt: Colar e ir

en: Bookmark Added
pt: Marcador adicionado

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
pt: Nome

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
pt: Guardar em

en: All Bookmarks
pt: Todos os marcadores

en: New Folder
pt: Nova pasta

en: Create new folder
pt: Criar nova pasta

en: Save
pt: Guardar

en: Homepage
pt: Página inicial

en: Bookmarks
pt: Marcadores

en: Blocked domain
pt: Domínios bloqueados

en: Blocked navigation request to domain %1.
pt: Pedido de navegação bloqueado para domínio %1.

en: Whitelisted domain
pt: Domínios com permissões

en: domain %1 is now whitelisted, it will be active on the next page reload.
pt: o domínio %1 está agora na lista de permissões, será ativo na próximo carregamento da página.

en: Done
pt: Concluído

en: Reopen Tab
pt: Reabrir Separador

en: New window
pt: Nova janela

en: New private window
pt: Nova janela privada

en: History
pt: Histórico

en: Settings
pt: Definições

en: View source
pt: Ver código-fonte

en: Save / Print to PDF
pt: Guardar / Imprimir para PDF

en: Zoom
pt: Aumentar

en: Set Desktop mode
pt: Definir modo computador

en: the file is already in the downloads folder.
pt: o ficheiro já está na pasta de transferências.

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
pt: Escolha uma app para abrir este ficheiro ou adicione-o à pasta de transferências.

en: Choose an application
pt: Escolha uma app

en: %1 page | %1 pages
pt[0]: %1 página
pt[1]: %1 páginas

en: Last Visited
pt: Última visitada

en: Yesterday
pt: Ontem

en: search history
pt: procurar histórico

en: All History
pt: Todo histórico

en: Today
pt: Hoje

en: This is a private tab
pt: Este é um separador privado

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
pt: As páginas que visualizar neste separador não aparecem no histórico
    No entanto, os marcadores criados serão mantidos.

en: Less
pt: Menos

en: More
pt: Mais

en: Top sites
pt: Melhores sites

en: You haven't visited any site yet
pt: Sem páginas visitadas

en: The rendering process has been closed for this tab.
pt: O processo de renderização foi fechado para este separador.

en: Something went wrong while displaying %1.
pt: Algo correu mal ao mostrar %1.

en: Close tab
pt: Fechar separador

en: This site has insecure content
pt: Este site tem conteúdo inseguro

en: Identity Not Verified
pt: Identidade não verificada

en: The identity of this website has not been verified.
pt: A identidade desta página não foi verificada.

en: You are connected to %1 via HTTPS. The certificate is valid.
pt: Está ligado a %1 através de HTTPS. O certificado é válido.

en: Default
pt: Padrão

en: Search engine
pt: Motor de busca

en: New Tab Page
pt: Novo separador

en: Restore previous session at startup
pt: Restaurar sessão anterior ao iniciar

en: not available because of startup in private mode
pt: não disponível por causa do inicio em modo privado

en: Automatic fit to width
pt: Ajuste automático à largura

en: Adjusts the width of the website to the window
pt: Ajusta a largura da página à da janela

en: Default Zoom
pt: Zoom predefinido

en: Load Images
pt: Carregar imagens

en: Automatically load images on web pages
pt: Carregar imagens automaticamente nas páginas web

en: Privacy & permissions
pt: Privacidade e permissões

en: Reset browser settings
pt: Repor as definições do navegador

en: Start in private mode
pt: Iniciar em modo privado

en: Only allow browsing to whitelisted websites
pt: Permitir apenas navegar para websites permitidos

en: Camera & microphone
pt: Câmara e microfone

en: Clear browsing history
pt: Limpar histórico

en: Clear browsing history?
pt: Limpar histórico?

en: Clear cache
pt: Limpar a cache

en: Clear cache?
pt: Limpar a cache?

en: Clear all cookies
pt: Limpar todos os cookies

en: Clear all Cookies?
pt: Limpar todos os cookies?

en: Custom homepage
pt: Página inicial personalizada

en: Microphone
pt: Microfone

en: Camera
pt: Câmara

en: Swipe Up To Exit Full Screen
pt: Deslize para cima para sair do ecrã inteiro

en: Press ESC To Exit Full Screen
pt: Carregue no ESC para sair do ecrã inteiro

en: Tap to view
pt: Toque para ver

en: New tab
pt: Novo separador

en: Move to New Window
pt: Mover para nova janela

en: Close Tab
pt: Fechar separador

en: Remove
pt: Remover

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
pt: Sem contas ligadas a esta webapp; toque no item em baixo para adicionar uma conta.

en: Add account
pt: Adicionar conta

en: Don't use an account
pt: Não utilizar uma conta

en: Account error
pt: Erro na conta

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
pt: A janela da conta não pôde ser aberta. Apenas pode criar uma conta de cada vez; tente novamente depois de fechar as outras janelas .

en: Authentication failed
pt: Autenticação falhou

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
pt: <b>%1</b> necessita de aceder à sua conta %2.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
pt: <b>%1</b> gostaria de aceder à sua conta %2.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
pt: Escolha uma conta agora, ou salte este passo e escolha uma conta mais tarde.

en: Close the app
pt: Fechar a app

en: Skip
pt: Saltar

en: Choose account
pt: Escolher conta

en: Oops, something went wrong.
pt: Ups... algo correu mal.

en: WebappContainer Settings
pt: Definições do WebappContainer

en: Reset webapp settings
pt: Repor as definições das webapp

en: domain %1 is now whitelisted, please reload the page.
pt: o domínio %1 está agora com permissão, por favor carregue a página novamente.

en: Zoom Out
pt: Diminuir

en: Reset
pt: Repor

en: fit
pt: Ajustar

en: Zoom In
pt: Ampliar

en: Current Zoom
pt: Zoom atual

en: domain
pt: domínio

en: default
pt: Padrão

en: auto-fit
pt: auto-ajustar

en: Save Zoom
pt: Guardar zoom

en: the current web app
pt: a web app atual

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 either for the current domain or as the default zoom level.
pt: O nível de zoom atual (%1%) pode ser guardado em %2 para o domínio atual ou como o nível de zoom padrão.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 for the current domain.
pt: O nível de zoom atual (%1%) pode ser guardado em %2 para o domínio atual.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 as the default zoom level.
pt: O nível de zoom atual (%1%) pode ser guardado em %2 como o nível de zoom padrão.

en: Save for domain
pt: Guardar para o domínio

en: Save as default
pt: Guardar como padrão
