morph-browser - en to sv translation catalogue (259 entries)

en: Morph Browser
sv: Morph webbläsare

en: Morph Web Browser
sv: Morph Webbläsare

en: Browse the World Wide Web using QtWebEngine
sv: Surfa på nätet använder QtWebEngine

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
sv: Internet;WWW;Webbläsare;Webb;Explorer

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: New Private Window
sv: Nytt privat fönster

en: Back
sv: Bakåt

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
sv: Äldre sida

en: Bookmark link
sv: Bokmärka länk

en: Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
sv: Lägg till sidan i dina bokmärken

en: Clear History
sv: Rensa historik

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
sv: Rensa navigeringshistorik

en: Copy image link
sv: Kopiera bildlänk

en: Copy image
sv: Kopiera bild

en: Copy link
sv: Kopiera länk

en: Copy
sv: Kopiera

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Erase
sv: Radera

en: Find in page
sv: Hitta på sida

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
sv: Sök på sida

en: Forward
sv: Framåt

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
sv: Nyare sida

en: Goto
sv: Gå till

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
sv: Adress;URL;www

en: New Tab
sv: Ny flik

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
sv: Öppna en ny flik

en: Open image in new tab
sv: Öppna bild i ny flik

en: Open link in default browser
sv: Öppna länken i standardwebbläsaren

en: Open link in new background tab
sv: Öppna länk i ny flik i bakgrunden

en: Open link in new private window
sv: Öppna länk i nytt privat fönster

en: Open link in new tab
sv: Öppna länk i ny flik

en: Open link in new window
sv: Öppna länk i nytt fönster

en: Open video in new tab
sv: Öppna video i ny flik

en: Paste
sv: Klistra in

en: Redo
sv: Gör om

en: Reload
sv: Läs om sidan

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
sv: Lämna sidan

en: Save image
sv: Spara bild

en: Save link
sv: Spara länk

en: Save video
sv: Spara video

en: Select all
sv: Välj alla

en: Share
sv: Dela

en: Undo
sv: Ångra

en: JavaScript Alert
sv: JavaScript-varning

en: Custom URL schemes
sv: Anpassade URL scheman

en: The '%1' website wants to open this URL outside of the web browser:
sv: Webbplatsen '%1' vill öppna denna URL utanför webbläsaren:

en: Open this URL with a system app if possible?
sv: Öppna denna URL med en systemapp om tillgänglig?

en: Remember decision
sv: Kom ihåg val

en: Allow
sv: Tillåt

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Block domain
sv: Blockera domän

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
sv: Du försöker komma åt %1 men det finns inte på din godkända domän vitlista. Vill du fortsätta att blockera domänen, tillåta surfning till domänen eller gå tillbaka?

en: %1 is trying to access %2 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow loading data from the domain, or just ignore this request ?
sv: %1 försöker få åtkomst till %2 men det finns inte på din godkända domän vitlista. Vill du fortsätta att blockera domänen, tillåta laddningsdata från domänen eller bara ignorera denna begäran?

en: Allow domain
sv: Tillåt domän

en: Authentication required.
sv: Autentisering krävs.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
sv: Webbsidan %1 kräver autentisering.

en: Username
sv: Användarnamn

en: Password
sv: Lösenord

en: Confirm Navigation
sv: Bekräfta navigering

en: Leave
sv: Lämna

en: Stay
sv: Stanna

en: This connection is untrusted
sv: Anslutningen är inte pålitlig

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
sv: Du försöker nå %1 via en säker anslutning, men webbsidans säkerhetscertifikat är opålitligt. Anledning: %2

en: Proceed anyway
sv: Fortsätt ändå

en: Select Color
sv: Välj färg

en: JavaScript Confirmation
sv: JavaScript-bekräftelse

en: Open with
sv: Öppna med

en: File name: %1
sv: Filnamn: %1

en: Close
sv: Stäng

en: Open link in browser
sv: Öppna länk i webbläsare

en: Open file in browser
sv: Öppna länken i webbläsaren

en: Custom User Agents
sv: Anpassade användaragenter

en: Delete
sv: Radera

en: New User Agent
sv: Ny användaragent

en: Edit User Agent
sv: Redigera användaragent

en: No custom user agents available
sv: Inga anpassade användaragenter tillgängliga

en: Domain blacklist/whitelist
sv: Domän svartlista/vitlista

en: Add domain
sv: Lägg till domän

en: Enter the name of the domain, e.g. example.com (subdomains will be removed).
sv: Ange namnet på domänen, t.ex. Exempel.com (underdomäner kommer att tas bort).

en: Not Set
sv: Inte inställd

en: Never allow access
sv: Tillåt aldrig åtkomst

en: Always allow access
sv: Tillåt alltid åtkomst

en: No sites have been granted special permissions
sv: Inga webbplatser har beviljats särskilda behörigheter

en: Domain specific settings
sv: Domänspecifika inställningar

en: Enter the name of the domain, e.g. m.example.com
sv: Ange namnet på domänen, t.ex. m.example.com

en: allowed to launch other apps
sv: tillåt att starta andra appar

en: access your location
sv: komma åt din plats

en: Ask each time
sv: Fråga varje gång

en: Allowed
sv: Tillåtet

en: Denied
sv: Förnekad

en: custom user agent
sv: anpassad användaragent

en: not set
sv: inte satt

en: No domain specific settings available
sv: Inga domänspecifika inställningar tillgängliga

en: Download failed
sv: Hämtning misslyckades

en: Unknown
sv: Okänd

en: Delete File
sv: Radera fil

en: Remove from History
sv: Rensa från historik

en: Copy Download Link
sv: Kopiera hämtningslänk

en: Recent Downloads
sv: Senaste hämtningar

en: No Recent Downloads
sv: Inga senaste hämtningar

en: Cancelled
sv: Avbryten

en: Completed
sv: Slutförd

en: Clear
sv: Rensa

en: View All
sv: Visa alla

en: Downloads
sv: Nerladdningar

en: Confirm selection
sv: Bekräfta val

en: No downloads available
sv: Inga hämtningar tillgängliga

en: this user agent name is already taken
sv: detta användaragentnamn har redan tagits

en: Add the name for the user agent
sv: Lägg till namnet för denna användaragenten

en: enter user agent string...
sv: Ange användaragentsträng...

en: Certificate Error
sv: Certifikatsfel

en: Network Error
sv: Nätverksfel

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
sv: Du verkar ha problem med att visa: %1.

en: Error: %1
sv: Fel: %1

en: Back to safety
sv: Tillbaka till säker webbplats

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
sv: Kontrollera dina nätverksinställningar och prova att uppdatera sidan.

en: Refresh page
sv: Ladda om sidan

en: Permission Request
sv: Begär tillstånd

en: This page wants to know your device’s location.
sv: Den här sidan vill veta var du befinner dig.

en: Deny
sv: Neka

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
sv: Webbplatsen på %1 kräver autentisering. Webbplatsen säger "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
sv: Webbsidans säkerhetscertifikat är inte pålitligt.

en: Learn more
sv: Läs mer

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
sv: Serienummer:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
sv: Subjekt:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
sv: Subjektadress:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
sv: Utfärdare:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
sv: Utfärdarens adress:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
sv: Giltigt från:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
sv: Giltigt till:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
sv: Fingeravtryck (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
sv: Du bör inte fortsätta, särskilt om du aldrig sett den här varningen förut från den här sidan.

en: Permission
sv: Behörighet

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
sv: Tillåt domänen att komma åt din kamera och mikrofon?

en: Allow this domain to access your camera?
sv: Tillåt domänen att komma åt din kamera?

en: Allow this domain to access your microphone?
sv: Tillåt domänen att komma åt din mikrofon?

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: JavaScript Prompt
sv: JavaScript-prompt

en: Proxy authentication required.
sv: Proxy-autentisering krävs.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
sv: Webbsidan %1:%2 kräver autentisering.

en: Save page as HTML / PDF
sv: Spara sida som HTML / PDF

en: No save actions are available
sv: Inga sparade åtgärder är tillgängliga

en: Save as HTML
sv: Spara som HTML

en: Download
sv: Hämta

en: Save as PDF
sv: Spara som PDF

en: Remove from List
sv: Ta bort från lista

en: find in page
sv: hitta på sida

en: search or enter an address
sv: sök eller ange en adress

en: Paste and Go
sv: Klistra in och gå

en: Bookmark Added
sv: Bokmärke tillagt

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
sv: Namn

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
sv: Spara i

en: All Bookmarks
sv: Alla bokmärken

en: New Folder
sv: Ny mapp

en: Create new folder
sv: Skapa ny mapp

en: Save
sv: Spara

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Blocked domain
sv: Blockerad domän

en: Blocked navigation request to domain %1.
sv: Blockerad navigationsbegäran till domän %1.

en: Whitelisted domain
sv: Vitlistad domän

en: domain %1 is now whitelisted, it will be active on the next page reload.
sv: domän %1 är nu vitlistad, den kommer att vara aktiv vid nästa omladdning av sida.

en: Done
sv: Klart

en: Reopen Tab
sv: Öppna flik igen

en: New window
sv: Nytt fönster

en: New private window
sv: Nytt privat fönster

en: History
sv: Historik

en: Settings
sv: Inställningar

en: View source
sv: Visa källkod

en: Save / Print to PDF
sv: Spara / Skriv ut till PDF

en: Zoom
sv: Zooma

en: Set Desktop mode
sv: Ställ in skrivbordsläge

en: the file is already in the downloads folder.
sv: filen finns redan i hämtningsmappen.

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
sv: Välj ett program för att öppna filen eller lägg den i mappen för hämtningar.

en: Choose an application
sv: Välj ett program

en: %1 page | %1 pages
sv[0]: %1 sida
sv[1]: %1 sidor

en: Last Visited
sv: Senast besökt

en: Yesterday
sv: Igår

en: search history
sv: sökhistorik

en: All History
sv: All historik

en: Today
sv: Idag

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Morph Web Browser
sv: %1 - Morph webbläsare

en: This is a private tab
sv: Detta är en privat flik

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
sv: Sidor som du läser i den här fliken kommer inte synas i din webbläsares historik.
    Bokmärken som du skapar kommer dock bevaras.

en: Less
sv: Färre

en: More
sv: Fler

en: Top sites
sv: Favoritsidor

en: You haven't visited any site yet
sv: Du har inte besökt någon webbsida än

en: The rendering process has been closed for this tab.
sv: Renderingsprocessen har stängts för denna flik.

en: Something went wrong while displaying %1.
sv: Något gick fel vid visning av %1.

en: Close tab
sv: Stäng flik

en: This site has insecure content
sv: Den här webbsidan har osäkert innehåll

en: Identity Not Verified
sv: Identitet inte bekräftad

en: The identity of this website has not been verified.
sv: Webbplatsens identitet har inte bekräftats.

en: You are connected to %1 via HTTPS. The certificate is valid.
sv: Du är ansluten till %1 via HTTPS. Certifikatet är giltigt.

en: Default
sv: Standard

en: Search engine
sv: Sökmotor

en: New Tab Page
sv: Ny fliksida

en: Restore previous session at startup
sv: Återställ tidigare session vid uppstart

en: not available because of startup in private mode
sv: ej tillgängligt på grund av start i privat läge

en: Automatic fit to width
sv: Automatisk passform till bredd

en: Adjusts the width of the website to the window
sv: Justerar webbplatsens bredd till fönstret

en: Default Zoom
sv: Standard zoom

en: Load Images
sv: Ladda bilder

en: Automatically load images on web pages
sv: Automatiskt ladda bilder på webbsidor

en: Privacy & permissions
sv: Integritet & tillstånd

en: Reset browser settings
sv: Återställ webbläsarinställningarna

en: Start in private mode
sv: Starta i privat läge

en: Only allow browsing to whitelisted websites
sv: Tillåt bara att surfa till vitlistade webbplatser

en: Camera & microphone
sv: Kamera & mikrofon

en: Clear browsing history
sv: Rensa webbläsarhistorik

en: Clear browsing history?
sv: Rensa webbläsarhistorik?

en: Clear cache
sv: Rensa cache

en: Clear cache?
sv: Rensa cache?

en: Clear all cookies
sv: Rensa alla kakor

en: Clear all Cookies?
sv: Rensa alla kakor?

en: Custom homepage
sv: Anpassad hemsida

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Camera
sv: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
sv: Svep uppåt för att lämna helskärm

en: Press ESC To Exit Full Screen
sv: Tryck Esc för att lämna helskärm

en: Tap to view
sv: Tryck för att visa

en: New tab
sv: Ny flik

en: Move to New Window
sv: Flytta till nytt fönster

en: Close Tab
sv: Stäng flik

en: Remove
sv: Ta bort

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
sv: Inga konton har länkats till den här webbappen; tryck på objektet nedanför för att lägga till ett konto.

en: Add account
sv: Lägg till konto

en: Don't use an account
sv: Använd inte ett konto

en: Account error
sv: Kontofel

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
sv: Kontofönstret kunde inte öppnas. Du kan bara skapa ett konto åt gången; försök igen efter att du har stängt alla andra kontofönster.

en: Authentication failed
sv: Autentiseringen misslyckades

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
sv: <b>%1</b> behöver komma åt ditt %2-konto.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
sv: <b>%1</b> vill komma åt ditt %2-konto.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
sv: Välj ett konto nu, eller hoppa över det här steget och välj ett konto senare.

en: Close the app
sv: Stäng programmet

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Choose account
sv: Välj konto

en: Oops, something went wrong.
sv: Hoppsan, något gick snett.

en: WebappContainer Settings
sv: WebappContainer inställningar

en: Reset webapp settings
sv: Återställ webbappinställningarna

en: domain %1 is now whitelisted, please reload the page.
sv: domän %1 är nu vitlistad, ladda om sidan.

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Reset
sv: Återställ

en: fit
sv: passa

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Current Zoom
sv: Nuvarande zoom

en: domain
sv: domän

en: default
sv: standard

en: auto-fit
sv: auto-passning

en: Save Zoom
sv: Spara zoom

en: the current web app
sv: den nuvarande web appen

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 either for the current domain or as the default zoom level.
sv: Den nuvarande zoomnivån (%1%) kan sparas i %2 antingen för den aktuella domänen eller som standard zoomnivå.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 for the current domain.
sv: Den nuvarande zoomnivån (%1%) kan sparas i %2 för den aktuella domänen.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 as the default zoom level.
sv: Den nuvarande zoomnivån (%1%) kan sparas i %2 som standard zoomnivå.

en: Save for domain
sv: Spara för domän

en: Save as default
sv: Spara som standard
