morph-browser - en to uk translation catalogue (263 entries)

en: Morph Browser
uk: Переглядач Morph

en: Morph Web Browser
uk: Переглядач інтернету Morph

en: Browse the World Wide Web using QtWebEngine
uk: Перегляд інтернету через QtWebEngine

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
uk: Інтернет;WWW;Браузер;Мережа;Переглядач

en: New Window
uk: Нове вікно

en: New Private Window
uk: Нове приватне вікно

en: Back
uk: Назад

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
uk: Старіша сторінка

en: Bookmark link
uk: Створити закладку посиланню

en: Bookmark
uk: Закладка

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
uk: Додати сторінку до закладок

en: Clear History
uk: Спорожнити журнал

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
uk: спорожнити;журнал;навігація;

en: Copy image link
uk: Копіювати посилання на зображення

en: Copy image
uk: Копіювати зображення

en: Copy link
uk: Копіювати посилання

en: Copy
uk: Копіювати

en: Cut
uk: Вирізати

en: Erase
uk: Витерти

en: Find in page
uk: Знайти на сторінці

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
uk: Шукати на сторінці

en: Forward
uk: Вперед

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
uk: Новіша сторінка

en: Goto
uk: Перейти

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
uk: Address;URL;www;адрес;інтернет

en: New Tab
uk: Нова вкладка

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
uk: Відкрити у новій вкладці

en: Open image in new tab
uk: Відкрити зображення у новій вкладці

en: Open link in default browser
uk: Відкрити посилання у типовому браузері

en: Open link in new background tab
uk: Відкрити посилання у новій вкладці у тлі

en: Open link in new private window
uk: Відкрити посилання в новому приватному вікні

en: Open link in new tab
uk: Відкрити посилання у новій вкладці

en: Open link in new window
uk: Відкрити посилання у новому вікні

en: Open video in new tab
uk: Відкрити відео у новій вкладці

en: Paste
uk: Вставити

en: Redo
uk: Повторити

en: Reload
uk: Перезавантажити

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
uk: Полишити сторінку

en: Save image
uk: Зберегти зображення

en: Save link
uk: Зберегти посилання

en: Save video
uk: Зберегти відео

en: Select all
uk: Вибрати все

en: Share
uk: Поділитися

en: Undo
uk: Скасувати

en: JavaScript Alert
uk: Сповіщення JavaScript

en: OK
uk: ОК

en: Custom URL schemes
uk: Користувацькі схеми URL-адрес

en: The '%1' website wants to open this URL outside of the web browser:
uk: Веб-сайт '%1' хоче відкрити цю URL-адресу за межами веб-браузера:

en: Open this URL with a system app if possible?
uk: Якщо можливо, відкрити цю URL-адресу за допомогою системної програми?

en: Remember decision
uk: Запам'ятати дію

en: Allow
uk: Дозволити

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Block domain
uk: Заблокувати домен

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
uk: Ви намагаєтеся отримати доступ до %1, але його немає у Вашому білому списку доменів. Ви хочете продовжити блокування домену, дозволити доступ до нього чи повернутися назад?

en: %1 is trying to access %2 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow loading data from the domain, or just ignore this request ?
uk: %1 намагається отримати доступ до %2, але його немає у затвердженому Вами білому списку доменів. Чи хочете Ви продовжувати блокувати домен, дозволити завантаження даних з нього або просто ігнорувати цей запит?

en: Allow domain
uk: Дозволити домен

en: Authentication required.
uk: Слід пройти розпізнавання.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
uk: Для доступу до сайту %1 необхідно пройти аутентифікацію.

en: Username
uk: Користувач

en: Password
uk: Пароль

en: Confirm Navigation
uk: Підтвердити перехід

en: Leave
uk: Вийти

en: Stay
uk: Залишитися

en: This connection is untrusted
uk: Це з’єднання не є довіреним

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
uk: Ви намагаєтеся безпечно перейти за адресою %1, але сертифікат безпеки цього веб-сайту не викликає довіри. Причина: %2

en: Proceed anyway
uk: Продовжити

en: Select Color
uk: Виберіть колір

en: JavaScript Confirmation
uk: Підтвердження дій JavaScript

en: Open with
uk: Відкрити за допомогою

en: File name: %1
uk: Назва файлу: %1

en: Close
uk: Закрити

en: Open link in browser
uk: Відкрити посилання у браузері

en: Open file in browser
uk: Відкрити файл у браузері

en: Custom User Agents
uk: Користувацькі агенти (User Agent)

en: Delete
uk: Видалити

en: New User Agent
uk: Новий агент User Agent

en: Edit User Agent
uk: Редагувати агента User Agent

en: No custom user agents available
uk: Користувацькі агенти (User Agent) недоступні

en: Domain blacklist/whitelist
uk: Білий/чорний список доменів

en: Add domain
uk: Додати домен

en: Enter the name of the domain, e.g. example.com (subdomains will be removed).
uk: Введіть назву домену, наприклад, example.com (субдомени будуть видалені).

en: Not Set
uk: Не встановлено

en: Never allow access
uk: Ніколи не надавати доступ

en: Always allow access
uk: Завжди дозволяти доступ

en: No sites have been granted special permissions
uk: Жодному сайту не було надано спеціальних дозволів

en: Domain specific settings
uk: Специфічні налаштування для домену

en: Enter the name of the domain, e.g. m.example.com
uk: Введіть назву домену, наприклад, m.example.com

en: allowed to launch other apps
uk: може запускати інші програми

en: access your location
uk: доступ до Вашого місцезнаходження

en: Ask each time
uk: Запитувати кожного разу

en: Allowed
uk: Дозволено

en: Denied
uk: Заборонено

en: custom user agent
uk: користувацький User Agent

en: Zoom:
uk: Масштаб:

en: not set
uk: не встановлено

en: No domain specific settings available
uk: Налаштування для конкретного домену відсутні

note: TRANSLATORS: %1 is the percentage of the download completed so far
en: %1%
uk: %1 %

en: Download failed
uk: Не вдалося завантажити

en: Unknown
uk: Невідомо

note: TRANSLATORS: %1 is the number of bytes i.e. 2bytes, 5KB, 1MB
en: %1/s
uk: %1/с

en: Delete File
uk: Видалити файл

en: Remove from History
uk: Видалити з історії

en: Copy Download Link
uk: Скопіювати посилання для звантаження

en: Recent Downloads
uk: Останні звантаження

en: No Recent Downloads
uk: Немає останніх звантажень

en: Cancelled
uk: Скасовано

en: Completed
uk: Виконано

en: Clear
uk: Очистити

en: View All
uk: Переглянути все

en: Downloads
uk: Звантаження

en: Confirm selection
uk: Підтвердьте вибір

en: No downloads available
uk: Немає доступних завантажень

en: this user agent name is already taken
uk: ця назва User Agent вже зайнята

en: Add the name for the user agent
uk: Додайте назву для User Agent

en: enter user agent string...
uk: введіть рядок User Agent...

en: Certificate Error
uk: Помилка сертифіката

en: Network Error
uk: Помилка мережі

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
uk: Здається, з переглядом %1 виникли проблеми.

en: Error: %1
uk: Помилка: %1

en: Back to safety
uk: Повернутися до безпечного режиму

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
uk: Перевірте, чи правильно налаштовано мережу, і спробуйте перезавантажити сторінку.

en: Refresh page
uk: Перезавантажити

en: Permission Request
uk: Запит щодо прав доступу

en: This page wants to know your device’s location.
uk: Код цієї сторінки намагається визначити ваше розташування.

en: Deny
uk: Заборонити

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
uk: Сайт %1 вимагає пройти аутентифікацію: "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
uk: Сертифікат захисту цього сайта не є надійним.

en: Learn more
uk: Дізнатися більше

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
uk: Серійний номер:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
uk: Суб’єкт:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
uk: Адреса суб’єкта:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
uk: Видавець:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
uk: Адреса видавця:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
uk: Набуття чинності:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
uk: Строк дії до:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
uk: Відбиток (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
uk: Вам не варто продовжувати, особливо якщо ви раніше не бачили цього попередження під час відвідин сайта.

en: Permission
uk: Права

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
uk: Дозволити цьому домену доступ до відеокамери і мікрофона цього комп’ютера?

en: Allow this domain to access your camera?
uk: Дозволити цьому домену доступ до відеокамери комп’ютера?

en: Allow this domain to access your microphone?
uk: Дозволити цьому домену доступ до мікрофона комп’ютера?

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: JavaScript Prompt
uk: Запит JavaScript

en: Proxy authentication required.
uk: Потрібно пройти аутентифікацію на проксі-сервері.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
uk: Для доступу до сайта %1:%2 слід пройти розпізнавання.

en: Save page as HTML / PDF
uk: Зберегти сторінку у форматі HTML / PDF

en: No save actions are available
uk: Дії для збереження відсутні

en: Save as HTML
uk: Зберегти як HTML

en: Download
uk: Отримати

en: Save as PDF
uk: Зберегти як PDF

en: Remove from List
uk: Видалити зі списку

en: find in page
uk: знайти на сторінці

en: search or enter an address
uk: пошук або введення адреси

en: Paste and Go
uk: Вставити та перейти

en: Bookmark Added
uk: Додано закладку

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
uk: Назва

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
uk: Зберегти до

en: All Bookmarks
uk: Усі закладки

en: New Folder
uk: Нова тека

en: Create new folder
uk: Створити нову теку

en: Save
uk: Зберегти

en: Homepage
uk: Домашня сторінка

en: Bookmarks
uk: Закладки

en: Blocked domain
uk: Заблокований домен

en: Blocked navigation request to domain %1.
uk: Заблоковано навігаційний запит до домену %1.

en: Whitelisted domain
uk: Домен у білому списку

en: domain %1 is now whitelisted, it will be active on the next page reload.
uk: домен %1 тепер у білому списку і буде активний при наступному перезавантаженні сторінки.

en: Done
uk: Готово

en: Reopen Tab
uk: Відкрити вкладку знову

en: New window
uk: Нове вікно

en: New private window
uk: Нове конфіденційне вікно

en: History
uk: Журнал

en: Settings
uk: Налаштування

en: View source
uk: Переглянути джерело

en: Save / Print to PDF
uk: Зберегти / Видрукувати в PDF

en: Zoom
uk: Масштаб

en: Set Desktop mode
uk: Режим робочого столу

en: the file is already in the downloads folder.
uk: файл вже знаходиться у теці завантажень.

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
uk: Оберіть програму для відкриття цього файлу або додайте його до теки отриманих файлів.

en: Choose an application
uk: Виберіть проґраму

en: %1 page | %1 pages
uk[0]: %1 сторінка
uk[1]: %1 сторінки
uk[2]: %1 сторінок

en: Last Visited
uk: Останні відвідані

en: Yesterday
uk: Вчора

en: search history
uk: пошук у журналі

en: All History
uk: Весь журнал

en: Today
uk: Сьогодні

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Morph Web Browser
uk: %1 — Переглядач Morph

en: This is a private tab
uk: Це конфіденційна вкладка

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
uk: Сторінки, які ви переглядатимете на цій вкладці, не потраплять до журналу перегляду.
    Втім, закладки, які ви створите за її допомогою, буде збережено.

en: Less
uk: Менше

en: More
uk: Більше

en: Top sites
uk: Найпопулярніші сайти

en: You haven't visited any site yet
uk: Ви ще не відвідали жодного сайта

en: The rendering process has been closed for this tab.
uk: Процес обробки для цієї вкладки було закрито.

en: Something went wrong while displaying %1.
uk: Під час спроби показу %1 щось пішло не так.

en: Close tab
uk: Закрити вкладку

en: This site has insecure content
uk: Вміст цього сайта не захищено

en: Identity Not Verified
uk: Не вдалося перевірити профіль

en: The identity of this website has not been verified.
uk: Ідентифікаційну інформацію цього сайта не було перевірено.

en: You are connected to %1 via HTTPS. The certificate is valid.
uk: Ви з'єднані з %1 через HTTPS. Сертифікат дійсний.

en: Default
uk: Типовий

en: Search engine
uk: Рушій пошуку

en: New Tab Page
uk: Сторінка нової вкладки

en: Restore previous session at startup
uk: Відновлювати попередній сеанс під час запуску

en: not available because of startup in private mode
uk: недоступно через запуск у приватному режимі

en: Automatic fit to width
uk: Автоматична підгонка за шириною

en: Adjusts the width of the website to the window
uk: Підлаштовує ширину веб-сайту до розміру вікна

en: Default Zoom
uk: Типовий масштаб

en: Load Images
uk: Завантаження зображень

en: Automatically load images on web pages
uk: Автоматично завантажувати зображення на вебсайтах

en: Privacy & permissions
uk: Конфіденційність і права доступу

en: Reset browser settings
uk: Скинути налаштування веб-переглядача

en: Start in private mode
uk: Запуск в приватному режимі

en: Only allow browsing to whitelisted websites
uk: Дозволити перегляд лише сайтів з білого списку

en: Camera & microphone
uk: Відеокамера і мікрофон

en: Clear browsing history
uk: Очистити історію перегляду

en: Clear browsing history?
uk: Очистити історію перегляду?

en: Clear cache
uk: Очистити кеш

en: Clear cache?
uk: Очистити кеш?

en: Clear all cookies
uk: Очистити усі cookie

en: Clear all Cookies?
uk: Очистити усі cookie?

en: Custom homepage
uk: Власна домашня сторінка

en: Microphone
uk: Мікрофон

en: Camera
uk: Відеокамера

en: Swipe Up To Exit Full Screen
uk: Проведіть пальцем вгору, щоб вийти з повноекранного режиму

en: Press ESC To Exit Full Screen
uk: Натисніть клавішу Esc, щоб вийти з повноекранного режиму

en: Tap to view
uk: Натисніть, щоб переглянути

en: New tab
uk: Нова вкладка

en: Move to New Window
uk: Пересунути до нового вікна

en: Close Tab
uk: Закрити вкладку

en: Remove
uk: Видалити

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
uk: З цією веб-програмою не пов'язано жодного облікового запису; можете додати, натиснувши нижче.

en: Add account
uk: Додати обліковий запис

en: Don't use an account
uk: Не використовувати обліковий запис

en: Account error
uk: Помилка облікового запису

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
uk: Не вдалося відкрити вікно облікового запису. Ви можете створювати лише один обліковий запис одночасно. Будь ласка, повторіть спробу після закриття усіх інших вікон облікових записів.

en: Authentication failed
uk: Помилка аутентифікації

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
uk: <b>%1</b> потребує доступу до вашого облікового запису %2 у інтернеті.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
uk: <b>%1</b> потрібен доступ до вашого облікового запису %2 у інтернеті.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
uk: Тепер виберіть обліковий запис або пропустіть цей крок і виберіть обліковий запис пізніше.

en: Close the app
uk: Закрити програму

en: Skip
uk: Пропустити

en: Choose account
uk: Вибір облікового запису

en: Oops, something went wrong.
uk: На жаль, сталася помилка.

en: WebappContainer Settings
uk: Налаштування WebappContainer

en: Reset webapp settings
uk: Скинути налаштування webapp

en: domain %1 is now whitelisted, please reload the page.
uk: домен %1 тепер у білому списку, будь ласка, перезавантажте сторінку.

en: Zoom Out
uk: Зменшити

en: Reset
uk: Скинути

en: fit
uk: підлаштувати

en: Zoom In
uk: Збільшити

en: Current Zoom
uk: Поточний масштаб

en: domain
uk: домен

en: default
uk: типовий

en: auto-fit
uk: автомасштаб

en: Save Zoom
uk: Зберегти масштаб

en: the current web app
uk: поточна веб-програма

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 either for the current domain or as the default zoom level.
uk: Поточне масштабування (%1%) можна зберегти в %2 або для поточного домену, або як типовий масштаб.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 for the current domain.
uk: Поточний масштаб (%1%) можна зберегти в %2 для поточного домену.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 as the default zoom level.
uk: Поточний масштаб (%1%) можна зберегти в %2 як типовий масштаб.

en: Save for domain
uk: Зберегти для домену

en: Save as default
uk: Зберегти типовим
