morph-browser - en to fr translation catalogue (291 entries)

en: Morph Browser
fr: Navigateur Morph

en: Morph Web Browser
fr: Navigateur internet Morph

en: Browse the World Wide Web using QtWebEngine
fr: Naviguez sur internet à l'aide de QtWebEngine

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
fr: Internet;WWW;Navigateur;Web;Explorateur

en: New Window
fr: Nouvelle fenêtre

en: New Private Window
fr: Nouvelle fenêtre de navigation privée

en: Failed to get license. Please check the application logs for details
fr: Échec de l'obtention de la licence. Veuillez consulter les journaux de l'application pour plus de détails.

en: Failed to copy files
fr: Échec de la copie des fichiers

en: Failed to delete files
fr: Échec de la suppression des fichiers

en: Failed to extract widevine. Please check the application logs for details
fr: Échec de l'extraction de Widevine. Veuillez consulter les journaux de l'application pour plus de détails.

en: Failed to install widevine. Please check the application logs for details
fr: L'installation de Widevine a échoué. Veuillez consulter les journaux de l'application pour plus de détails.

en: Failed to uninstall widevine. Please check the application logs for details
fr: Échec de la désinstallation de Widevine. Veuillez consulter les journaux de l'application pour plus de détails.

en: Back
fr: Retour

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
fr: Page précédente

en: Bookmark link
fr: Ajouter le lien aux favoris

en: Bookmark
fr: Ajouter aux favoris

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
fr: Ajouter cette page aux favoris

en: Clear History
fr: Effacer l'historique

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
fr: Effacer l'historique de navigation

en: Copy image link
fr: Copier le lien de l'image

en: Copy image
fr: Copier l'image

en: Copy link
fr: Copier le lien

en: Copy
fr: Copier

en: Cut
fr: Couper

en: Erase
fr: Effacer

en: Find in page
fr: Trouver dans la page

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
fr: Rechercher dans la page

en: Forward
fr: Transférer

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
fr: Page suivante

en: Goto
fr: Aller à

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
fr: Adresse;lien;URL;www

en: New Tab
fr: Nouvel onglet

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
fr: Ouvrir un nouvel onglet

en: Open image in new tab
fr: Ouvrir l'image dans un nouvel onglet

en: Open link in default browser
fr: Ouvrir le lien dans le navigateur par défaut

en: Open link in new background tab
fr: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet en arrière-plan

en: Open link in new private window
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre privée

en: Open link in new tab
fr: Ouvrir le lien dans un nouvel onglet

en: Open link in new window
fr: Ouvrir le lien dans une nouvelle fenêtre

en: Open video in new tab
fr: Ouvrir la vidéo dans un nouvel onglet

en: Paste
fr: Coller

en: Redo
fr: Rétablir

en: Reload
fr: Actualiser

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
fr: Fermer la page

en: Save image
fr: Enregistrer l'image

en: Save link
fr: Enregistrer le lien

en: Save video
fr: Enregistrer la vidéo

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Share
fr: Partager

en: Undo
fr: Annuler

en: JavaScript Alert
fr: Alerte JavaScript

en: Custom URL schemes
fr: Schémas d'URL personnalisés

en: The '%1' website wants to open this URL outside of the web browser:
fr: Le site internet '%1' souhaite ouvrir cette URL en dehors du navigateur web :

en: Open this URL with a system app if possible?
fr: Ouvrir cette URL avec l'application système si possible ?

en: Remember decision
fr: Se souvenir de la décision

en: Allow
fr: Autoriser

en: Cancel
fr: Annuler

en: Block domain
fr: Bloquer le domaine

en: You're trying to access %1 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow browsing to the domain, or go back?
fr: Vous essayez d'accéder à %1 qui n'est pas dans la liste des domaines approuvés. Voulez-vous continuer à bloquer ce domaine, l'autoriser ou revenir à la page précédente ?

en: %1 is trying to access %2 but it is not on your approved domain whitelist. Would you like to continue to block the domain, allow loading data from the domain, or just ignore this request ?
fr: %1 tente d'accéder à %2 qui n'est pas dans la liste des domaines approuvés. Voulez-vous continuer à bloquer ce domaine, autoriser le chargement des données ou ignorer la requête ?

en: Allow domain
fr: Autoriser le domaine

en: Authentication required.
fr: Authentification requise.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
fr: Le site internet %1 demande une authentification.

en: Username
fr: Identifiant

en: Password
fr: Mot de passe

en: Confirm Navigation
fr: Confirmer la navigation

en: Leave
fr: Quitter

en: Stay
fr: Rester

en: This connection is untrusted
fr: Cette connexion n'est pas sécurisée

note: TRANSLATORS: %1 refers to the hostname
en: You are trying to securely reach %1, but the security certificate of this website is not trusted. Reason: %2
fr: Vous essayez d'atteindre %1 de manière sécurisée, mais le certificat de sécurité de ce site n'est pas fiable. Explication : %2

en: Proceed anyway
fr: Poursuivre quand même

en: Select Color
fr: Sélectionner une couleur

en: JavaScript Confirmation
fr: Confirmation JavaScript

en: Open with
fr: Ouvrir avec

en: File name: %1
fr: Nom du fichier: %1

en: Close
fr: Fermer

en: Open link in browser
fr: Ouvrir le lien dans le navigateur

en: Open file in browser
fr: Ouvrir le fichier dans le navigateur

en: Custom User Agents
fr: Agents utilisateur personnalisés

en: Delete
fr: Supprimer

en: New User Agent
fr: Nouvel agent utilisateur

en: Edit User Agent
fr: Modifier Agent Utilisateur

en: No custom user agents available
fr: Aucun agent utilisateur personnalisé disponible

en: Domain blacklist/whitelist
fr: Liste blanche/noire de domaines

en: Add domain
fr: Ajouter un domaine

en: Enter the name of the domain, e.g. example.com (subdomains will be removed).
fr: Saisissez le nom de domaine, par exemple domaine.com (les sous-domaines seront supprimés).

en: Not Set
fr: Non défini

en: Never allow access
fr: Ne jamais autoriser l'accès

en: Always allow access
fr: Toujours autoriser l'accès

en: No sites have been granted special permissions
fr: Aucun site n'a obtenu d'autorisation spéciale

en: Domain specific settings
fr: Paramètres spécifiques au domaine

en: Enter the name of the domain, e.g. m.example.com
fr: Saisissez le nom du domaine, par exemple m.domaine.com

en: allowed to launch other apps
fr: Autorisé à lancer d'autres applications

en: access your location
fr: accéder à votre position

en: Ask each time
fr: Demander à chaque fois

en: Allowed
fr: Autorisé

en: Denied
fr: Non autorisé

en: custom user agent
fr: Agent utilisateur personnalisé

en: Zoom:
fr: Zoom :

en: not set
fr: Non défini

en: No domain specific settings available
fr: Aucun paramètre spécifique au domaine disponible

en: Download failed
fr: Échec du téléchargement

en: Unknown
fr: Inconnu(e)

en: Delete File
fr: Supprimer Fichier

en: Remove from History
fr: Effacer de l'historique

en: Copy Download Link
fr: Copier le lien de téléchargement

en: Recent Downloads
fr: Téléchargements Récents

en: No Recent Downloads
fr: Aucun Téléchargement Récent

en: Cancelled
fr: Annulé(e)

en: Completed
fr: Terminé(e)

en: Clear
fr: Effacer

en: View All
fr: Voir Tout

en: Downloads
fr: Téléchargements

en: Confirm selection
fr: Confirmer la sélection

en: No downloads available
fr: Aucun téléchargement disponible

en: this user agent name is already taken
fr: ce nom d'agent utilisateur est déjà utilisé

en: Add the name for the user agent
fr: Ajoutez le nom de l'agent utilisateur

en: enter user agent string...
fr: Saisissez le nom de l'agent utilisateur...

en: Certificate Error
fr: Erreur de certificat

en: Network Error
fr: Erreur de réseau

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
fr: Il semblerait que vous rencontriez des problèmes pour afficher : %1.

en: Error: %1
fr: Erreur : %1

en: Back to safety
fr: Retour en sécurité

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
fr: Veuillez vérifier vos paramètres de réseau et essayer de réactualiser la page.

en: Refresh page
fr: Actualiser la page

en: Permission Request
fr: Demande d'autorisation

en: This page wants to know your device’s location.
fr: Cette page souhaite connaître la position de votre appareil.

en: Deny
fr: Refuser

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website and %2 is a string that the website sends with more information about the authentication challenge (technically called "realm")
en: The website at %1 requires authentication. The website says "%2"
fr: Le site internet %1 demande une authentification. Voilà ce que dit le site : "%2"

en: This site security certificate is not trusted.
fr: Le certificat de sécurité de ce site n'est pas approuvé.

en: Learn more
fr: En savoir plus

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
fr: Numéro de série :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
fr: Sujet :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
fr: Adresse du sujet :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
fr: Émetteur :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
fr: Adresse de l’émetteur :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
fr: Valide depuis le :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
fr: Valide jusqu'au :
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
fr: Empreinte (SHA1) :
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
fr: Vous ne devriez pas continuer, en particulier si vous n'avez jamais vu cet avertissement pour ce site.

en: Permission
fr: Autorisation

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
fr: Autoriser ce domaine à accéder à votre caméra et à votre microphone ?

en: Allow this domain to access your camera?
fr: Autoriser ce domaine à accéder à votre caméra ?

en: Allow this domain to access your microphone?
fr: Autoriser ce domaine à accéder à votre microphone ?

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: JavaScript Prompt
fr: Invite JavaScript

en: Proxy authentication required.
fr: Authentification proxy requise.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
fr: Le site internet %1:%2 demande une authentification.

en: Save page as HTML / PDF
fr: Enregistrer la page en HTML / PDF

en: No save actions are available
fr: Aucune action de sauvegarde n'est disponible

en: Save as HTML
fr: Enregistrer en HTML

en: Download
fr: Télécharger

en: Save as PDF
fr: Enregistrer en PDF

en: Remove from List
fr: Supprimer de la Liste

en: Zoom Out
fr: Dézoomer

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: fit
fr: Ajuster

en: Zoom In
fr: Zoomer

en: Save
fr: Enregistrer

en: Current Zoom
fr: Zoom actuel

en: domain
fr: domaine

en: default
fr: par défaut

en: auto-fit
fr: auto-ajustement

en: Save Zoom
fr: Enregistrer le zoom

en: the current web app
fr: L'application Web actuelle

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 either for the current domain or as the default zoom level.
fr: Le niveau de zoom actuel (%1%) peut être enregistré dans %2 soit pour le domaine actuel uniquement, soit comme niveau de zoom par défaut.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 for the current domain.
fr: Le niveau de zoom actuel (%1%) peut être enregistré dans %2 pour le domaine actuel.

en: The current zoom level (%1%) can be saved in %2 as the default zoom level.
fr: Le niveau de zoom actuel (%1%) peut être enregistré pour %2 comme niveau de zoom par défaut.

en: Save for domain
fr: Enregistrer pour le domaine

en: Save as default
fr: Enregistrer par défaut

en: find in page
fr: trouver dans la page

en: search or enter an address
fr: rechercher ou saisir une adresse

en: Paste and Go
fr: Coller et ouvrir

en: Bookmark Added
fr: Marque-page créé

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
fr: Nom

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
fr: Enregistrer dans

en: All Bookmarks
fr: Tous les marque-pages

en: New Folder
fr: Nouveau dossier

en: Create new folder
fr: Créer un nouveau dossier

en: Homepage
fr: Page d’accueil

en: Bookmarks
fr: Favoris

en: Blocked domain
fr: Domaine bloqué

en: Blocked navigation request to domain %1.
fr: Demande de navigation vers le domaine %1 bloquée.

en: Whitelisted domain
fr: Domaine en liste blanche

en: domain %1 is now whitelisted, it will be active on the next page reload.
fr: Le domaine %1 est désormais ajouté à la liste blanche. Ceci sera pris en compte au prochain chargement de la page.

en: Done
fr: Terminé

en: Reopen Tab
fr: Ré-ouvrir l'onglet

en: New window
fr: Nouvelle fenêtre

en: New private window
fr: Nouvelle fenêtre de navigation privée

en: History
fr: Historique

en: Settings
fr: Paramètres

en: View source
fr: Afficher le code source

en: Save / Print to PDF
fr: Enregistrer / Imprimer en PDF

en: Set Desktop mode
fr: Activer le mode ordinateur

en: the file is already in the downloads folder.
fr: Le fichier est déjà dans le dossier des téléchargements.

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
fr: Choisissez une application pour ouvrir ce fichier ou ajoutez-le dans le dossier Téléchargements.

en: Choose an application
fr: Choisir une application

en: Last Visited
fr: Visités récemment

en: Yesterday
fr: Hier

en: search history
fr: Chercher dans l'historique

en: All History
fr: Tout l'historique

en: Today
fr: Aujourd'hui

note: TRANSLATORS: %1 refers to the current page’s title
en: %1 - Morph Web Browser
fr: %1 - Navigateur internet Morph

en: This is a private tab
fr: Ceci est un onglet privé

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
fr: Les pages que vous consultez dans cet onglet n'apparaîtront pas dans l'historique de votre navigateur.
    Les marques-pages que vous créerez seront toutefois conservés.

en: Less
fr: Moins

en: More
fr: Plus

en: Top sites
fr: Sites populaires

en: You haven't visited any site yet
fr: Vous n'avez pas encore visité de site

en: The rendering process has been closed for this tab.
fr: Le processus de rendu a été fermé pour cet onglet.

en: Something went wrong while displaying %1.
fr: Un problème est survenu lors de l'affichage de %1.

en: Close tab
fr: Fermer l'onglet

en: This site has insecure content
fr: Ce site a un contenu non sécurisé

en: Identity Not Verified
fr: Identité non vérifiée

en: The identity of this website has not been verified.
fr: L'identité de ce site internet n'a pas été vérifiée.

en: You are connected to %1 via HTTPS. The certificate is valid.
fr: Vous êtes connecté à %1 en HTTPS. Le certificat est valide.

en: Default
fr: Par défaut

en: Search engine
fr: Moteur de recherche

en: New Tab Page
fr: Page de nouvel onglet

en: Restore previous session at startup
fr: Restaurer la session précédente au démarrage

en: not available because of startup in private mode
fr: indisponible en raison du démarrage en mode privé

en: Automatic fit to width
fr: Ajustement automatique à la largeur

en: Adjusts the width of the website to the window
fr: Ajuste la largeur du site internet à la fenêtre

en: Default Zoom
fr: Zoom par défaut

en: Load Images
fr: Charger les Images

en: Automatically load images on web pages
fr: Charger automatiquement les images des pages web

en: Privacy & permissions
fr: Vie privée & autorisations

en: Reset browser settings
fr: Réinitialiser les paramètres du navigateur

en: Start in private mode
fr: Démarrer en mode privé

en: Only allow browsing to whitelisted websites
fr: Autoriser uniquement la navigation vers les sites en liste blanche

en: Camera & microphone
fr: Caméra & microphone

en: Clear browsing history
fr: Supprimer l’historique de navigation

en: Clear browsing history?
fr: Effacer l'historique de navigation ?

en: Clear cache
fr: Vider le cache

en: Clear cache?
fr: Vider le cache ?

en: Clear all cookies
fr: Supprimer tous les cookies

en: Clear all Cookies?
fr: Supprimer tous les cookies ?

en: Custom homepage
fr: Page d'accueil personnalisée

en: Camera
fr: Caméra

en: Swipe Up To Exit Full Screen
fr: Faites glisser vers le haut pour sortir du plein écran

en: Press ESC To Exit Full Screen
fr: Appuyez sur Échap pour sortir du plein écran

en: Tap to view
fr: Appuyez pour voir

en: New tab
fr: Nouvel onglet

en: Move to New Window
fr: Déplacer vers une nouvelle fenêtre

en: Close Tab
fr: Fermer l'onglet

en: Remove
fr: Supprimer

en: Plugins
fr: Greffons

en: DRM content
fr: Contenu protégé par DRM

en: Widevine package is not available for this architecture
fr: .Le paquet Widevine n'est pas disponible pour cette architecture.

en: Need to reload the app for changes to take effect.
fr: Vous devez actualiser l'application pour que les modifications prennent effet.

en: Close app now
fr: Fermer l’application maintenant

note: TRANSLATORS: Later is in response to "Close the app now"
en: Later
fr: Plus tard

en: Uninstall Widevine
fr: Désinstaller Widevine

en: Are you sure you want to uninstall the plugin?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir désinstaller le greffon (plugin) ?

en: Uninstall
fr: Désinstaller

en: Uninstalling failed.
fr: La désinstallation a échoué.

en: Widevine install wizard
fr: Assistant d'installation de Widevine

en: Continue
fr: Continuer

en: Agree
fr: Accepter

en: Install Widevine
fr: Installer Widevine

en: Widevine is a plugin that lets you play DRM-protected content, such as music and movies from streaming services.
fr: Widevine est un plugin qui vous permet de lire des contenus protégés par DRM, tels que de la musique et des films provenant de services de streaming.

en: Widevine is not licensed for use with Morph Browser. The plugin will be extracted from a proprietary package. Proceed only if you accept this risk.
fr: Widevine ne dispose pas de licence pour une utilisation avec Morph Browser. Le plugin sera extrait d'un package propriétaire. Ne poursuivez l'opération que si vous acceptez ce risque.

en: Warning!
fr: Attention !

en: Installing Widevine requires downloading about 150 MB of data. A stable Internet connection is required and the download may take some time.
fr: L'installation de Widevine nécessite le téléchargement d'environ 150 Mo de données. Une connexion Internet stable est requise et le téléchargement peut prendre un certain temps.

en: The file containing the Widevine plugin will be downloaded from %1.
fr: Le fichier contenant le plugin Widevine sera téléchargé depuis %1.

en: Download on any data connection (including mobile). Data charges may apply.
fr: Téléchargez via n'importe quelle connexion de données (y compris mobile). Des frais de données peuvent s'appliquer.

en: License agreement
fr: Contrat de licence

en: The download is complete. Please read the following license agreement carefully before installing Widevine.
fr: Le téléchargement est terminé. Veuillez lire attentivement le contrat de licence ci-dessous avant d'installer Widevine.

en: Widevine license
fr: Licence de Widevine

en: Downloading
fr: Téléchargement

en: Installing
fr: Installation

en: Installation completed.
fr: L'installation est terminée.

en: Morph has to be restarted for the changes to take effect.
fr: Il faut redémarrer Morph pour que les modifications prennent effet.

en: Next
fr: Suivant

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
fr: Aucun compte n’a été associé à cette application Web. Cliquez ci-dessous pour ajouter un compte.

en: Add account
fr: Ajouter un compte

en: Don't use an account
fr: Ne pas utiliser de compte

en: Account error
fr: Erreur de compte

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
fr: La fenêtre des comptes n’a pas pu être ouverte. Il n’est possible de créer qu’un seul compte à la fois. Veuillez essayer à nouveau après avoir fermé les autres fenêtres de comptes.

en: Authentication failed
fr: Échec de l'authentification

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
fr: <b>%1</b> a besoin d’accéder à votre compte %2.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
fr: <b>%1</b> souhaite accéder à votre compte %2.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
fr: Choisissez un compte maintenant ou ignorez cette étape pour choisir un compte plus tard.

en: Close the app
fr: Fermer l’application

en: Skip
fr: Passer

en: Choose account
fr: Choisissez un compte

en: Oops, something went wrong.
fr: Oups, une erreur s'est produite.

en: WebappContainer Settings
fr: Paramètres de WebappContainer

en: Reset webapp settings
fr: Réinitialiser les paramètres de l'application Web

en: domain %1 is now whitelisted, please reload the page.
fr: Le domaine %1 est désormais en liste blanche. Veuillez recharger la page.
