morph-browser - en to lv translation catalogue (145 entries)

en: Internet;WWW;Browser;Web;Explorer
lv: Internets;WWW;pārlūks;tīmeklis;

en: Back
lv: Atpakaļ

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Back' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Older Page
lv: Vecāka lapa

en: Bookmark link
lv: Saglabāt saiti grāmatzīmēs

en: Bookmark
lv: Grāmatzīme

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Bookmark' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Add This Page to Bookmarks
lv: Pievienot šo lapu grāmatzīmēm

en: Clear History
lv: Attīrīt vēsturi

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Clear History' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Clear Navigation History
lv: Attīrīt navigācijas vēsturi

en: Copy image
lv: Kopēt attēlu

en: Copy link
lv: Kopēt saiti

en: Copy
lv: Kopēt

en: Cut
lv: Izgriezt

en: Erase
lv: Dzēst

en: Find in page
lv: Meklēt lapā

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Find in Page' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Search in Page
lv: Meklēt lapā

en: Forward
lv: Uz priekšu

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Forward' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Newer Page
lv: Jaunāka lapa

en: Goto
lv: Iet uz

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Goto' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Address;URL;www
lv: Adrese;URL;www

en: New Tab
lv: Jauna cilne

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'New Tab' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Open a New Tab
lv: Atvērt jaunu cilni

en: Open image in new tab
lv: Atvērt attēlu jaunā cilnē

en: Open link in new background tab
lv: Atvērt saiti jaunā fona cilnē

en: Open link in new tab
lv: Atvērt saiti jaunā cilnē

en: Open video in new tab
lv: Atvērt video jaunā cilnē

en: Paste
lv: Ielīmēt

en: Redo
lv: Atatsaukt

en: Reload
lv: Pārlādēt

note: TRANSLATORS: This is a free-form list of keywords associated to the 'Reload' action. Keywords may actually be sentences, and must be separated by semi-colons.
en: Leave Page
lv: Pamest lapu

en: Save image
lv: Saglabāt attēlu

en: Save link
lv: Saglabāt saiti

en: Save video
lv: Saglabāt video

en: Select all
lv: Izvēlēties visu

en: Share
lv: Dalīties

en: Undo
lv: Atsaukt

en: JavaScript Alert
lv: JavaScript trauksme

en: OK
lv: Labi

en: Allow
lv: Atļaut

en: Cancel
lv: Atcelt

en: Authentication required.
lv: Nepieciešama autentifikācija.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current website
en: The website %1 requires authentication.
lv: Tīmekļa vietne %1 pieprasa autentifikāciju.

en: Username
lv: Lietotājvārds

en: Password
lv: Parole

en: Confirm Navigation
lv: Apstiprināt navigāciju

en: Leave
lv: Pamest

en: Stay
lv: Palikt

en: This connection is untrusted
lv: Šis savienojums nav uzticams

en: Proceed anyway
lv: Tomēr turpināt

en: JavaScript Confirmation
lv: JavaScript apstiprinājums

en: Close
lv: Aizvērt

en: Delete
lv: Dzēst

en: Download failed
lv: Neizdevās lejupielādēt

en: Clear
lv: Attīrīt

en: Downloads
lv: Lejupielādes

en: Confirm selection
lv: Apstiprināt izvēli

en: No downloads available
lv: Nav pieejamu lejupielāžu

en: Network Error
lv: Tīkla kļūda

note: TRANSLATORS: %1 refers to the URL of the current page
en: It appears you are having trouble viewing: %1.
lv: Radās problēmas atverot: %1.

en: Back to safety
lv: Atpakaļ drošībā

en: Please check your network settings and try refreshing the page.
lv: Pārbaudiet tīkla iestatījums un mēģināt atsvaidzināt lapu.

en: Refresh page
lv: Atsvaidzināt lapu

en: Permission Request
lv: Atļaujas pieprasījums

en: This page wants to know your device’s location.
lv: Šī lapa vēlās zināt jūs ierīces atrašanas vietu.

en: Deny
lv: Noraidīt

en: This site security certificate is not trusted.
lv: Šīs vietnes drošības sertifikāts nav uzticams.

en: Learn more
lv: Uzzināt vairāk

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's serial number
en: Serial number:
    %1
lv: Sērijas numurs:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject display name
en: Subject:
    %1
lv: Saņēmējs:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's subject's address
en: Subject address:
    %1
lv: Saņēmēja adrese:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer display name
en: Issuer:
    %1
lv: Izdevējs:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's issuer's address
en: Issuer address:
    %1
lv: Izdevēja adrese:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's start date
en: Valid from:
    %1
lv: Derīgs no:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's expiry date
en: Valid until:
    %1
lv: Derīgs līdz:
    %1

note: TRANSLATORS: %1 refers to the SSL certificate's SHA1 fingerprint
en: Fingerprint (SHA1):
    %1
lv: Ciparnospiedums (SHA1):
    %1

en: You should not proceed, especially if you have never seen this warning before for this site.
lv: Jums nevajadzētu turpināt, it sevišķi, ja šai vietnei nekad iepriekš šādu paziņojumu neesat redzējuši.

en: Permission
lv: Atļauja

en: Allow this domain to access your camera and microphone?
lv: Ļaut šim domēnam piekļūt jūsu kamerai un mikrofonam?

en: Allow this domain to access your camera?
lv: Ļaut šim domēnam piekļūt jūsu kamerai?

en: Allow this domain to access your microphone?
lv: Ļaut šim domēnam piekļūt jūsu mikrofonam?

en: Yes
lv: Jā

en: No
lv: Nē

en: JavaScript Prompt
lv: JavaScript uzvedne

en: Proxy authentication required.
lv: Nepieciešama starpnieka autentifikācija.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the proxy address, %2 refers to the proxy port
en: The website %1:%2 requires authentication.
lv: Tīmekļa vietne %1:%2 pieprasa autentifikāciju.

en: Download
lv: Lejupielādēt

en: Save
lv: Saglabāt

en: find in page
lv: meklēt lapā

en: search or enter an address
lv: meklējiet vai ievadiet adresi

en: Bookmark Added
lv: Grāmatzīme pievienota

note: TRANSLATORS: Field where the title of bookmarked URL can be changed
en: Name
lv: Nosaukums

note: TRANSLATORS: Field to choose the folder where bookmarked URL will be saved in
en: Save in
lv: Saglabāt mapē

en: All Bookmarks
lv: Visas grāmatzīmes

en: New Folder
lv: Jauna mape

en: Create new folder
lv: Izveidot jaunu mapi

en: Homepage
lv: Mājas lapa

en: Bookmarks
lv: Grāmatzīmes

en: Done
lv: Pabeigts

en: History
lv: Vēsture

en: Settings
lv: Iestatījumi

en: Choose an application to open this file or add it to the downloads folder.
lv: Izvēlieties lietotni, lai atvērtu šo datni vai pievienojiet to lejupielāžu mapei.

en: Choose an application
lv: Izvēlieties lietotni

en: %1 page | %1 pages
lv[0]: %1 lapa
lv[1]: %1 lapas
lv[2]: %1 lapu

en: Last Visited
lv: Pēdējās apmeklētās

en: Yesterday
lv: Vakar

en: search history
lv: meklēt vēsturē

en: All History
lv: Visa vēsture

en: Today
lv: Šodien

en: This is a private tab
lv: Šī ir privāta cilne

en: Pages that you view in this tab won't appear in your browser history.
    Bookmarks you create will be preserved, however.
lv: Lapas, ko apmeklējat šajā cilnē, neparādīsies jūsu pārlūka vēsturē.
    Bet tiks saglabātas šeit veidotās grāmatzīmes.

en: Less
lv: Mazāk

en: More
lv: Vairāk

en: Top sites
lv: Labākās vietnes

en: You haven't visited any site yet
lv: Jūs vēl neesat apmeklējuši nevienu vietni

en: The rendering process has been closed for this tab.
lv: Šīs cilnes attēlošanas process tika aizvērts.

en: Something went wrong while displaying %1.
lv: Kaut kas nogāja greizi, attēlojot %1.

en: Close tab
lv: Aizvērt cilni

en: This site has insecure content
lv: Šajā vietnē ir nedrošs saturs

en: Identity Not Verified
lv: Identitāte nav pārbaudīta

en: The identity of this website has not been verified.
lv: Šīs tīmekļa vietnes identitāte NAV apstiprināta.

en: Default
lv: Nokusējuma

en: Search engine
lv: Meklēšanas dzinis

en: Restore previous session at startup
lv: Palaižot atjaunot iepriekšējo sesiju

en: Privacy & permissions
lv: Privātums un atļaujas

en: Reset browser settings
lv: Atstatīt pārlūka iestatījumus

en: Camera & microphone
lv: Kamera un mikrofons

en: Microphone
lv: Mikrofons

en: Camera
lv: Kamera

en: Swipe Up To Exit Full Screen
lv: Velciet uz augšu, lai izietu no pilnekrāna

en: Press ESC To Exit Full Screen
lv: Spiediet ESC, lai izietu no pilnekrāna

en: Tap to view
lv: Uzsitiet, lai skatītu

en: New tab
lv: Jauna cilne

en: Close Tab
lv: Aizvērt cilni

en: Remove
lv: Izņemt

en: No accounts have been linked to this webapp; press the item below to add an account.
lv: Neviens konts nav saistīts ar šo tīmekļa lapu. Spiediet uz zemāk esošo vienumu, lai pievienotu kontu.

en: Add account
lv: Pievienot kontu

en: Don't use an account
lv: Nelietot kontu

en: Account error
lv: Konta kļūda

en: Account window could not be opened. You can only create one account at a time; please try again after closing all other account windows.
lv: Nevarēja atvērt konta logu. Vienlaicīgi var izveidot tikai vienu kontu. Mēģiniet atkal pēc visu pārējo logu aizvēršanas.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> needs to access your %2 online account.
lv: <b>%1</b> vajag piekļūt jūsu %2 tiešsaistes kontam.

note: TRANSLATORS: %1 refers to the application name, %2 refers to the account provider
en: <b>%1</b> would like to access your %2 online account.
lv: <b>%1</b> vēlas piekļūt jūsu %2 tiešsaistes kontam.

en: Choose an account now, or skip this step and choose an online account later.
lv: Izvēlieties kontu tagad, vai izlaidiet šo soli un izvēlieties tiešsaistes kontu vēlāk.

en: Close the app
lv: Aizvērt lietotni

en: Skip
lv: Izlaist

en: Choose account
lv: Izvēlieties kontu

en: Oops, something went wrong.
lv: Ak vai! Kaut kas nogāja greizi.
