Morris 0.1 - en to de translation catalogue (107 entries)

en: white
de: weiß

en: black
de: schwarz

en: %s wins in %d moves)
de: %s gewinnt in %d Zügen)

en: %s wins the next move)
de: %s gewinnt im nächsten Zug)

en: You make take %d opponent piece(s).
de: Du darfst %d gegnerische Steine entfernen.

en: White has won.
de: Weiß hat gewonnen.

en: Black has won.
de: Schwarz hat gewonnen.

en: Tie between both players.
de: Unentschieden.

en: Game over
de: Spiel ist zu Ende

en: A computer adaptation of the Nine-Mens-Morris board game and its variants.
de: Eine Computerimplementierung des Mühlespiels und seiner Varianten.

en: Game
de: Spiel

en: menu for game-related functions.
de: Menü für Funktionen zur Spielsteuerung

en: New game
de: Neues Spiel

en: Start a new game.
de: Neues Spiel starten.

en: Continue game
de: Spiel fortsetzen

en: Continue a paused game.
de: Ein angehaltenes Spiel fortsetzen.

en: Force move
de: Zug erzwingen

en: Force computer move (immediately stop calculation).
de: Zug erzwingen (Berechnung unterbrechen).

en: Undo move
de: Zug zurücknehmen

en: Undo last move.
de: Letzten Zug zurücknehmen.

en: Redo move
de: Zug vorwärts

en: Redo last move.
de: Einen Zug vorwärts ziehen.

en: Hint
de: Vorschlag

en: Give a hint for the next move.
de: Vorschlag für den nächsten Zug geben.

en: Options
de: Optionen

en: White player
de: Weißer Spieler

en: Black player
de: Schwarzer Spieler

en: Swap players
de: Spieler tauschen

en: Configure AI ...
de: KI konfigurieren ...

en: Configure display ...
de: Darstellung konfigurieren ...

en: Configure custom rules ...
de: Eigene Regeln definieren ...

en: Help
de: Hilfe

en: About Morris...
de: Über Morris...

en: Preferences
de: Einstellungen

en: Human
de: Mensch

en: Network
de: Netzwerk

en: Standard rules
de: Standard Mühleregeln

en: Lasker variant
de: Laskervariante

en: Moebius board
de: Möbiusbrett

en: Windmill
de: Windmühle

en: Sunmill
de: Sonnenmühle

en: Six Men's Morris
de: 6-Stein Mühle

en: Seven Men's Morris
de: 7-Stein Mühle

en: Triangle board
de: Dreiecksmühle

en: Pentagon board
de: Fünfecksmühle

en: Hexagon board
de: Sechseckmühle

en: Small triangle
de: Kleines Dreieck

en: Nine Holes
de: Neun Löcher

en: Custom rules
de: Eigene Regeln

en: Pause on AI-player
de: Vor KI-Spieler pausieren

en: Pause before each AI move.
de: Vor jedem Computerzug anhalten.

note: default
en: Show log of moves
de: Zugliste zeigen

en: Move List
de: Zugliste

en: Move
de: Zug

en: White
de: weiß

en: Black
de: schwarz

en: tie
de: unentschieden

en: AI Preferences
de: KI Einstellungen

en: <b>thinking process</b>
de: <b>Zugberechnung</b>

en: max. time
de: max. Zeit

en: max. depth
de: max. Suchtiefe

en: <b>evaluation weights</b>
de: <b>Bewertungsgewichte</b>

en: material
de: Material

en: freedom
de: Bewegungsfreiheit

en: mills
de: Mühlen

en: experience
de: Erfahrung

en: share transposition table
de: Brettcache gemeinsam benutzen

en: Display Preferences
de: Darstellungseinstellungen

en: animate computer moves
de: Züge des Computers animieren

en: animate setting of pieces
de: Setzen der Steine animieren

en: animate takes
de: Schlagen der Steine animieren

en: colored crossings while dragging
de: Farbige Kreuzungspunkte während dem Ziehen

en: show game-over message box
de: Mitteilungsbox am Ende des Spiels anzeigen

en: show coordinates
de: Brettkoordinaten anzeigen

en: animation speed
de: Animationsgeschwindigkeit

en: take piece delay
de: Verzögerung beim Schlagen

en: Nine Men's Morris
de: Standardbrett

en: Triangle
de: Dreieck

en: Pentagon
de: Fünfeck

en: Hexagon
de: Sechseck

en: Small square
de: Kleines Quadrat

en: Small square with diagonals
de: Kleines Quadrat mit Diagonale

en: Rule Preferences
de: Regeleinstellungen

note: board selection
en: Board Type
de: Bretttyp

note: setup the rule variations
en: Rule Variations
de: Regelvariationen

en: May jump with three pieces
de: Springen mit 3 Steinen

en: May take from mills always
de: Schlagen von Steinen in einer Mühle

en: May take multiple pieces
de: Schlagen von mehreren Steinen

en: Number of pieces
de: Anzahl der Steine

en: Declare tie after how many repeats
de: Unentschieden nach wievielen Wiederholungen

en: Your changes require to end the currently running game.
de: Deine Änderungen machen es notwendig, dass das Spiel neu gestartet wird.

en: Do you want to restart with the changed rules?
de: Willst Du ein neues Spiel mit den geänderten Regeln starten?

en: Game over: white has won!
de: Spielende: weiß hat gewonnen!

en: Game over: black has won!
de: Spielende: Schwarz hat gewonnen!

en: Game ended in a tie between both players.
de: Das Spiel ist unentschieden.

en: Game paused. Click continue to proceed.
de: Spiel angehalten, drücke "Spiel fortsetzen" um weiterzuspielen.

en: set or move a piece.
de: setze oder ziehe einen Stein.

en: set a piece.
de: setze einen Stein.

en: move a piece.
de: ziehe einen Stein.

en: computer is taking his turn...
de: Computer berechnet seinen Zug...

en: Morris
de: Mühle

en: Nine Mens Morris game
de: Mühlespiel

en: Animate setting new pieces
de: Setzen der Steine animieren

en: Animate takes
de: Schlagen der Steine animieren

en: Animate the computer moves
de: Züge des Computers animieren

en: Animation speed
de: Animationsgeschwindigkeit

en: Color the board crossing while dragging
de: Farbige Kreuzungspunkte während dem Ziehen
