mousai - en to ja translation catalogue (119 entries)

en: Identify songs in seconds
ja: 瞬時に曲を特定します

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Shazam;Audio;Music;Song;Recognize;Identify;Recognition;
ja: Shazam;Audio;Music;Song;Recognize;Identify;Recognition;音声;オーディオ;音楽;ミュージック;認識;識別;特定;

en: Window width
ja: ウィンドウ幅

en: Window height
ja: ウィンドウ高さ

en: Whether the window is maximized
ja: ウィンドウを最大化するかどうか

en: Audio source type to use in recording audio
ja: 録音に使用するオーディオソースの種類

en: API token used by AudD recognition
ja: AudD 認識に使用される API トークン

en: Legacy (Kept for migration)
ja: レガシー (移行対応のために維持)

en: Discover songs you are aching to know with an easy-to-use interface.
ja: 曲名がわからないモヤモヤをスッキリさせましょう。インターフェースも使いやすいです。

en: Mousai is a simple application that can recognize songs similar to Shazam. Just click the listen button, and then wait a few seconds. It will magically return the title and artist of that song!
ja: Mousai は、Shazam のように曲を認識できるシンプルなアプリケーションです。認識ボタンをクリックして数秒待つだけ。魔法のようにタイトルとアーティストを教えてくれます!

en: Note: This uses the API of audd.io, so it is necessary to log in to their site to get more trials.
ja: 注意: Mousai は audd.io の API を使用するため、継続利用には AudD のサイトへのログインが必要です。

en: Why you will love Mousai?
ja: Mousai を使う理由

en: 🎵 Identify songs within seconds or save for later when offline
ja: 🎵 瞬時に曲を特定。オフライン時は録音して後で特定可能

en: 🎙️ Recognize from desktop audio or your microphone
ja: 🎙️ PC 内部またはマイクロフォンからの音を認識

en: 🎸 Build a repertoire of recognized songs
ja: 🎸 認識した曲の一覧を作成

en: 🎼 Quickly preview the song within the interface
ja: 🎼 Mousai で曲を素早くプレビュー

en: 🌐 Browse and listen the song from different providers
ja: 🌐 認識した曲をさまざまなサービスでブラウズ・再生

en: 📱 Easy-to-use user interface
ja: 📱 使いやすいインターフェース

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _About Mousai
ja: Mousai について(_A)

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: _Unselect All
ja: すべて選択解除(_U)

en: Home
ja: ホーム

en: Recognize Song
ja: 曲を認識

en: Listen
ja: 認識

en: Main Menu
ja: メインメニュー

en: Select
ja: 選択

en: Search Songs
ja: 曲を検索

en: Cancel Selection
ja: 選択をキャンセル

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Search songs
ja: 曲を検索

en: Start Recognizing Songs!
ja: 曲の認識を開始しましょう!

en: Click the listen button to start
ja: 認識ボタンをクリックしてください

en: No Results
ja: 結果なし

en: Lyrics
ja: 歌詞

en: General
ja: 全般

en: Audio Source
ja: オーディオソース

en: Device used for listening
ja: 認識に使用するデバイス

en: You can get yourself an API token from <a href="https://dashboard.audd.io/">audd.io</a>. Leaving this blank will give you a few trials per day
ja: API トークンは <a href="https://dashboard.audd.io/">audd.io</a> から取得できます。空欄にすると、1 日数回試用できます

en: API Token
ja: API トークン

en: Offline Mode Enabled
ja: オフラインモード有効

en: Show Offline Mode Recognition Results
ja: オフラインモードの認識結果を表示

en: Cancel Listening
ja: 認識をキャンセル

en: Offline Mode
ja: オフラインモード

[ctx: shortcut window]
en: General
ja: 全般

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
ja: メインメニューを開く

[ctx: shortcut window]
en: Search
ja: 検索する

[ctx: shortcut window]
en: Show Preferences
ja: 設定を表示する

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
ja: ショートカット一覧を表示する

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
ja: ウィンドウを閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Quit
ja: 終了する

[ctx: shortcut window]
en: Controls
ja: コントロール

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Listen
ja: 認識開始/終了を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Playback
ja: 再生/一時停止を切り替える

en: Show Song Information
ja: 曲の情報を表示

en: Stop
ja: 停止

en: Remove From History
ja: 履歴から削除

en: Copy
ja: コピー

en: Information
ja: 情報

en: Last Heard
ja: 最後に聴いた日時

en: Album
ja: アルバム

en: Release Date
ja: リリース日

en: New
ja: 新規

en: Translate
ja: 翻訳

en: Critical Database Error
ja: 致命的なデータベースエラー

en: Sorry, a critical database error has occurred. This is likely caused by a tampered or corrupted database. You can try clearing application data. However, this is not recommended and will delete all your songs and saved recordings.
    
    To report this issue, please launch Mousai in the terminal to include the logs and submit the bug report to the <a href="https://github.com/SeaDve/Mousai/issues/">issue page</a>
ja: 申し訳ありません。致命的なデータベースエラーが発生しました。これは、データベースの改ざんまたは破損により発生した可能性があります。アプリケーションデータの消去を試してみることができますが、おすすめしません。また、すべての曲と保存した録音が削除されます。
    
    この問題を報告するには、Mousai を端末で起動しログを取得して、<a href="https://github.com/SeaDve/Mousai/issues/">Issue ページ</a>にてバグ報告をしてください

en: Quit
ja: 終了

note: Translators: `%R` will be replaced with 24-hour formatted datetime (e.g., `13:21`)
en: today at %R
ja: 今日の %R

note: Translators: `%R` will be replaced with 24-hour formatted datetime (e.g., `13:21`)
en: yesterday at %R
ja: 昨日の %R

en: Microphone
ja: マイク

en: Desktop Audio
ja: PC 内部の音

en: No Matches Found
ja: 一致なし

en: Cannot Create Fingerprint From Audio
ja: 音声からフィンガープリントを作成できません

en: Invalid Token Given
ja: 不正トークンの指定

en: Token Limit Reached
ja: トークンが制限に達しました

en: Cannot Connect to the Server
ja: サーバーに接続できません

en: Received Other Permanent Error
ja: その他の継続的なエラー

en: Browse on Apple Music
ja: Apple Music でブラウズ

en: Browse on AudD
ja: AudD でブラウズ

en: Listen on Spotify
ja: Spotify で聴く

en: Search on YouTube
ja: YouTube で検索

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Failed to launch {key}
ja: {key} を起動できませんでした

en: Copied to clipboard
ja: クリップボードにコピーしました

en: Failed to remove selected songs
ja: 選択した曲を削除できませんでした

en: Failed to remove song
ja: 曲を削除できませんでした

en: Failed to show recognizer results
ja: 認識結果を表示できませんでした

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Failed to undo
ja: 元に戻せませんでした

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Removed {n_removed} song | Removed {n_removed} songs
ja[0]: {n_removed} 曲を削除しました

en: Select items
ja: 項目を選択

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Selected {selection_size} song | Selected {selection_size} songs
ja[0]: {selection_size} 曲を選択しました

en: Copy Song | Copy Songs
ja[0]: 曲をコピー

en: Remove Song From History | Remove Songs From History
ja[0]: 曲を履歴から削除

en: Failed to insert song to history
ja: 曲を履歴に挿入できませんでした

en: Please open an issue on GitHub and provide the necessary information
ja: GitHub で Issue を作成して、必要な情報を展開してください

en: No, Thanks
ja: やめておく

en: Open an Issue
ja: Issue を作成

en: Try moving closer to the source or using a different excerpt of the song
ja: 音源に近づくか、曲の別の一部分を使ってみてください

en: Try Again
ja: 再試行

en: Recording Saved
ja: 録音を保存しました

en: The result will be available when you're back online
ja: 認識結果はオンラインに戻った際に確認できます

en: Ok, Got It
ja: 了解しました

en: The result will be available when your token limit is reset. Wait until the limit is reset or open preferences and try setting a different token
ja: 認識結果は、ご利用のトークンの制限がリセットされた際に確認できます。制限がリセットされるまで待つか、設定を開いて別のトークンを設定してみてください

en: I'll Wait
ja: 待つ

en: The result will be available when your token is replaced with a valid one. Open preferences and try setting a different token
ja: 認識結果は、適切なトークンに置き換えられた際に確認できます。設定を開いて別のトークンを設定してみてください

en: Later
ja: 後で

en: Open Preferences
ja: 設定を開く

en: An error occurred in the player
ja: プレイヤーにエラーが発生しました

en: Play
ja: 再生

en: Pause
ja: 一時停止

en: Recognized Song | Recognized Songs
ja[0]: 認識した曲

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Recognized {n_songs} New Song | Recognized {n_songs} New Songs
ja[0]: 新しく {n_songs} 曲を認識しました

en: This song was recognized from your saved recording | These songs were recognized from your saved recordings
ja[0]: 以下の曲は保存済みの録音から認識されました

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Recognized {n_successful} Out Of {total_minus_failed}
ja: {total_minus_failed} 曲中 {n_successful} 曲を認識

en: Listening…
ja: 認識しています…

en: Recognizing…
ja: 識別しています…

en: Unknown
ja: 不明

en: Unselect
ja: 選択解除
