mousai - en to he translation catalogue (119 entries)

en: Identify songs in seconds
he: זיהוי שירים בשניות

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Shazam;Audio;Music;Song;Recognize;Identify;Recognition;
he: Shazam;Audio;Music;Song;Recognize;Identify;Recognition;שזאם;שאזאם;שמע;מוזיקה;מוסיקה;שיר;זיהוי;ניחוש;

en: Window width
he: רוחב חלון

en: Window height
he: גובה חלון

en: Whether the window is maximized
he: האם החלון מוגדל או לא

en: Audio source type to use in recording audio
he: מקור השמע לשימוש בהקלטות השמע

en: API token used by AudD recognition
he: אסימון ה־API שמשמש לזיהוי דרך AudD

en: Legacy (Kept for migration)
he: מיושן (נשאר לצורך ההסבה)

en: Discover songs you are aching to know with an easy-to-use interface.
he: לגלות שירים שכמהים לדעת מהם בעזרת ממשק קל לשימוש.

en: Mousai is a simple application that can recognize songs similar to Shazam. Just click the listen button, and then wait a few seconds. It will magically return the title and artist of that song!
he: ‏Mousai הוא יישום פשוט שיכול לזהות שירים בדומה ל־Shazam. פשוט לוחצים על הכפתור „האזנה” ומחכים כמה שניות. לאחר מכן, הכותרת והאומן של אותו השיר יופיעו באורח פלא!

en: Note: This uses the API of audd.io, so it is necessary to log in to their site to get more trials.
he: הערה: תכונה זו משתמשת ב־API של audd.io, ולכן חובה להתחבר לאתר שלהם בשביל להשיג עוד ניסיונות.

en: Why you will love Mousai?
he: למה יהיה לך כיף להשתמש ב־Mousai?

en: 🎵 Identify songs within seconds or save for later when offline
he: 🎵 אפשר לזהות שירים בשניות או לשמור למועד מאוחר יותר כאשר אין חיבור לרשת

en: 🎙️ Recognize from desktop audio or your microphone
he: 🎙️ אפשר לזהות שירים דרך השמע שבשולחן העבודה או בעזרת המיקרופון

en: 🎸 Build a repertoire of recognized songs
he: 🎸 אפשר לבנות רפרטואר של שירים מזוהים

en: 🎼 Quickly preview the song within the interface
he: 🎼 אפשר להשמיע נגינה מקדימה של השיר במהירות מתוך הממשק

en: 🌐 Browse and listen the song from different providers
he: 🌐 אפשר לעיין ולהאזין לשיר דרך ספקים שונים

en: 📱 Easy-to-use user interface
he: 📱 ממשק משתמש קל לשימוש

en: _Preferences
he: ה_עדפות

en: _Keyboard Shortcuts
he: _קיצורי מקשים

en: _About Mousai
he: על _אודות Mousai

en: Select _All
he: לבחור ה_כול

en: _Unselect All
he: בי_טול הבחירה של הכול

en: Home
he: בית

en: Recognize Song
he: זיהוי שיר

en: Listen
he: האזנה לשיר

en: Main Menu
he: תפריט ראשי

en: Select
he: בחירה

en: Search Songs
he: חיפוש שירים

en: Cancel Selection
he: ביטול הבחירה

en: Cancel
he: ביטול

en: Search songs
he: חיפוש שירים

en: Start Recognizing Songs!
he: מתחילים לזהות שירים!

en: Click the listen button to start
he: יש ללחוץ על הכפתור „האזנה” בשביל להתחיל

en: No Results
he: אין תוצאות

en: Lyrics
he: מילות שיר

en: General
he: כללי

en: Audio Source
he: מקור שמע

en: Device used for listening
he: ההתקן שדרכו מתבצעת ההאזנה

en: You can get yourself an API token from <a href="https://dashboard.audd.io/">audd.io</a>. Leaving this blank will give you a few trials per day
he: אפשר להשיג API משלך בכתובת <a href="https://dashboard.audd.io/">audd.io</a>. עם השארת שדה זה ריק, יהיו לך מעט ניסיונות ליום

en: API Token
he: אסימון API

en: Offline Mode Enabled
he: הופעל מצב לא מקוון

en: Show Offline Mode Recognition Results
he: הצגת תוצאות הזיהוי ממצב לא מקוון

en: Cancel Listening
he: ביטול האזנה

en: Offline Mode
he: מצב לא מקוון

[ctx: shortcut window]
en: General
he: כללי

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
he: פתיחת התפריט הראשי

[ctx: shortcut window]
en: Search
he: חיפוש

[ctx: shortcut window]
en: Show Preferences
he: הצגת ההעדפות

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
he: הצגת קיצורי המקשים

[ctx: shortcut window]
en: Close Window
he: סגירת החלון

[ctx: shortcut window]
en: Quit
he: יציאה

[ctx: shortcut window]
en: Controls
he: פקדים

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Listen
he: הפעלת/כיבוי האזנה

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Playback
he: הפעלת/הפסקת נגינה

en: Show Song Information
he: הצגת מידע על השיר

en: Stop
he: עצירה

en: Remove From History
he: הסרה מההיסטוריה

en: Copy
he: העתקה

en: Information
he: מידע

en: Last Heard
he: נשמעו לאחרונה

en: Album
he: אלבום

en: Release Date
he: תאריך שחרור

en: New
he: חדש

en: Translate
he: תרגום

en: Critical Database Error
he: שגיאה חמורה במסד הנתונים

en: Sorry, a critical database error has occurred. This is likely caused by a tampered or corrupted database. You can try clearing application data. However, this is not recommended and will delete all your songs and saved recordings.
    
    To report this issue, please launch Mousai in the terminal to include the logs and submit the bug report to the <a href="https://github.com/SeaDve/Mousai/issues/">issue page</a>
he: אירעה שגיאה חמורה במסד הנתונים, עמך הסליחה. נראה ששגיאה זו נגרמה בגלל מסד נתונים שהושחת או נפגם. אפשר לנסות לנקות את נתוני היישום. בכל מקרה, דבר זה אינו מומלץ ויגרום למחיקה של כל השירים וההקלטות השמורות שלך.
    
    לצורך דיווח על בעיה זו, נא להפעיל את Mousai מהמסוף בשביל לצרף את פלט היומן שלו, ולשלוח את דו״ח התקלה (בשפה האנגלית) ל<a href="https://github.com/SeaDve/Mousai/issues/">עמוד הבעיות</a>

en: Quit
he: יציאה

note: Translators: `%R` will be replaced with 24-hour formatted datetime (e.g., `13:21`)
en: today at %R
he: היום בשעה %R

note: Translators: `%R` will be replaced with 24-hour formatted datetime (e.g., `13:21`)
en: yesterday at %R
he: אתמול בשעה %R

en: Microphone
he: מיקרופון

en: Desktop Audio
he: שמע בשולחן העבודה

en: No Matches Found
he: לא נמצאו התאמות

en: Cannot Create Fingerprint From Audio
he: אין אפשרות ליצור טביעת אצבע מהשמע

en: Invalid Token Given
he: ניתן אסימון לא תקני

en: Token Limit Reached
he: הגעת למכסה של האסימון

en: Cannot Connect to the Server
he: לא ניתן להתחבר לשרת

en: Received Other Permanent Error
he: התקבלה עוד שגיאה קבועה

en: Browse on Apple Music
he: עיון ב־Apple Music

en: Browse on AudD
he: עיון ב־AudD

en: Listen on Spotify
he: האזנה ב־Spotify

en: Search on YouTube
he: חיפוש ב־YouTube

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Failed to launch {key}
he: נכשלה הפעלת {key}

en: Copied to clipboard
he: הועתק ללוח

en: Failed to remove selected songs
he: נכשלה הסרת השירים שנבחרו

en: Failed to remove song
he: הסרת השיר נכשלה

en: Failed to show recognizer results
he: הצגת תוצאות הזיהוי נכשלה

en: _Undo
he: בי_טול פעולה

en: Failed to undo
he: ביטול הפעולה נכשל

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Removed {n_removed} song | Removed {n_removed} songs
he[0]: הוסר שיר אחד
he[1]: הוסרו {n_removed} שירים
he[2]: הוסרו {n_removed} שירים
he[3]: הוסרו {n_removed} שירים

en: Select items
he: בחירת פריטים

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Selected {selection_size} song | Selected {selection_size} songs
he[0]: נבחר שיר אחד
he[1]: נבחרו {n_removed} שירים
he[2]: נבחרו {n_removed} שירים
he[3]: נבחרו {n_removed} שירים

en: Copy Song | Copy Songs
he[0]: העתקת שיר
he[1]: העתקת שירים
he[2]: העתקת שירים
he[3]: העתקת שירים

en: Remove Song From History | Remove Songs From History
he[0]: הסרת השיר מההיסטוריה
he[1]: הסרת השירים מההיסטוריה
he[2]: הסרת השירים מההיסטוריה
he[3]: הסרת השירים מההיסטוריה

en: Failed to insert song to history
he: הכנסת השיר להיסטוריה נכשלה

en: Please open an issue on GitHub and provide the necessary information
he: נא לפתוח בעיה ב־GitHub ולספק את המידע הנחוץ

en: No, Thanks
he: לא, תודה

en: Open an Issue
he: פתיחת בעיה

en: Try moving closer to the source or using a different excerpt of the song
he: כדאי לנסות להתקרב למקור או להשתמש בקטע אחר של השיר

en: Try Again
he: ניסיון חוזר

en: Recording Saved
he: ההקלטה נשמרה

en: The result will be available when you're back online
he: התוצאה תהיה זמינה כאשר יחזור החיבור לרשת

en: Ok, Got It
he: בסדר, הבנתי

en: The result will be available when your token limit is reset. Wait until the limit is reset or open preferences and try setting a different token
he: התוצאות יהיו זמינות כאשר מכסת האסימון שלך תתאפס. נא להמתין עד שהמכסה תתאפס או לנסות להגדיר אסימון אחר בהעדפות

en: I'll Wait
he: אני אחכה

en: The result will be available when your token is replaced with a valid one. Open preferences and try setting a different token
he: התוצאות יהיו זמינות כאשר האסימון הנוכחי יוחלף באחד תקני. נא לנסות להגדיר אסימון אחר בהעדפות

en: Later
he: מאוחר יותר

en: Open Preferences
he: פתיחת ההעדפות

en: An error occurred in the player
he: אירעה שגיאה בנגן

en: Play
he: ניגון

en: Pause
he: השהיה

en: Recognized Song | Recognized Songs
he[0]: שיר שזוהה
he[1]: שירים שזוהו
he[2]: שירים שזוהו
he[3]: שירים שזוהו

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Recognized {n_songs} New Song | Recognized {n_songs} New Songs
he[0]: זוהה שיר חדש אחד
he[1]: זוהו {n_songs} שירים חדשים
he[2]: זוהו {n_songs} שירים חדשים
he[3]: זוהו {n_songs} שירים חדשים

en: This song was recognized from your saved recording | These songs were recognized from your saved recordings
he[0]: השיר הזה זוהה מתוך ההקלטה השמורה שלך
he[1]: השירים האלה זוהו מתוך ההקלטות השמורות שלך
he[2]: השירים האלה זוהו מתוך ההקלטות השמורות שלך
he[3]: השירים האלה זוהו מתוך ההקלטות השמורות שלך

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Recognized {n_successful} Out Of {total_minus_failed}
he: זוהו {n_successful} מתוך {total_minus_failed}

en: Listening…
he: מתבצעת האזנה…

en: Recognizing…
he: מתבצע זיהוי…

en: Unknown
he: לא ידוע

en: Unselect
he: ביטול בחירה
