mousai - en to hu translation catalogue (32 entries)

en: Identify songs in seconds
hu: Dalok azonosítása másodpercek alatt

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Shazam;Audio;Music;Song;Recognize;Identify;Recognition;
hu: Shazam;Audio;Zene; Dal;Felismerés;Azonosítás;Megismerés;

en: Window width
hu: Ablak szélessége

en: Window height
hu: Ablak magassága

en: Whether the window is maximized
hu: Az ablak maximalizálva van-e

en: API token used by AudD recognition
hu: Az AudD felismeréshez használt API token

en: Discover songs you are aching to know with an easy-to-use interface.
hu: Egy könnyen használható felületen fedezze fel azokat a dalokat, amelyeket már nagyon szeretne megismerni.

en: Mousai is a simple application that can recognize songs similar to Shazam. Just click the listen button, and then wait a few seconds. It will magically return the title and artist of that song!
hu: A Mousai egy egyszerű eszköz, ami a Shazamhoz hasonlóan képes felismerni a dalokat. Csak kattintson a hallgatás gombara, majd várjon egy néhány másodpercet. Csodálatos módon visszatér a dal címével és szerzőjével!

en: Note: This uses the API of audd.io, so it is necessary to log in to their site to get more trials.
hu: Megjegyzés: ez az alkalmazás az audd.io API-ját használja, ezért be kell jelentkezni az oldalukra, hogy további próbákhoz jusson.

en: Why you will love Mousai?
hu: Miért fogja szeretni a Mousai alkalmazást?

en: 🎸 Build a repertoire of recognized songs
hu: 🎸 Felismert dalok repertoárjának felépítése

en: 🎼 Quickly preview the song within the interface
hu: 🎼 A dal gyors áttekintése a kezelőfelületen

en: 🌐 Browse and listen the song from different providers
hu: 🌐 Böngésszen és hallgassa a különböző szolgáltatók dalát

en: 📱 Easy-to-use user interface
hu: 📱 Egyszerű felhasználói felület

en: _Preferences
hu: _Beállítások

en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

en: _About Mousai
hu: A Mousai _névjegye

en: Select _All
hu: Az_összes_kiválasztása

en: Recognize Song
hu: Dal felismerése

en: Listen
hu: Hallgatás

en: Main Menu
hu: Főmenü

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Cancel
hu: Mégse

en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: General
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk megjelenítése

[ctx: shortcut window]
en: Quit
hu: Kilépés

en: Stop
hu: Leállítás

en: Critical Database Error
hu: Kritikus adatbázishiba

en: Quit
hu: Kilépés

en: Microphone
hu: Mikrofon

en: Desktop Audio
hu: Asztali hang
