mousai - en to sv translation catalogue (116 entries)

en: Identify songs in seconds
sv: Identifiera låtar på sekunder

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Shazam;Audio;Music;Song;Recognize;Identify;Recognition;
sv: Shazam;Ljud;Musik;Sång;Känn igen;Identifiera;Igenkänning;

en: Window width
sv: Fönster bredd

en: Window height
sv: Fönster höjd

en: Whether the window is maximized
sv: Huruvida fönstret är maximerat

en: Audio source type to use in recording audio
sv: Ljudkällastyp som ska användas vid inspelning av ljud

en: API token used by AudD recognition
sv: API-token som används av AudD-igenkänning

en: Legacy (Kept for migration)
sv: Äldre (bevaras för migrering)

en: Discover songs you are aching to know with an easy-to-use interface.
sv: Upptäck låtar som du längtar efter att kunna med ett gränssnitt som är lätt att använda.

en: Mousai is a simple application that can recognize songs similar to Shazam. Just click the listen button, and then wait a few seconds. It will magically return the title and artist of that song!
sv: Mousai är ett enkelt program som kan känna igen låtar som liknar Shazam. Klicka bara på lyssna-knappen och vänta sedan några sekunder. Det kommer magiskt att returnera titeln och artisten för den låten!

en: Note: This uses the API of audd.io, so it is necessary to log in to their site to get more trials.
sv: Notera att: Det här använder API:et för audd.io så det är nödvändigt att logga in på deras sidan för att hämta fler prov-perioder.

en: Why you will love Mousai?
sv: Varför kommer du att älska Mousai?

en: 🎵 Identify songs within seconds or save for later when offline
sv: 🎵 Identifiera låtar inom några sekunder eller spara till senare när du är offline

en: 🎙️ Recognize from desktop audio or your microphone
sv: 🎙️ Känn igen från skrivbordsljud eller din mikrofon

en: 🎸 Build a repertoire of recognized songs
sv: 🎸 Bygg en repertoar av upptäckta låtar

en: 🎼 Quickly preview the song within the interface
sv: 🎼 Förhandsgranska snabbt låten i gränssnittet

en: 🌐 Browse and listen the song from different providers
sv: 🌐 Bläddra och lyssna på låten från olika leverantörer

en: 📱 Easy-to-use user interface
sv: 📱 Lättanvänt användargränssnitt

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _About Mousai
sv: _Om Mousai

en: Select _All
sv: Välj _alla

en: Select _None
sv: Välj _ingen

en: Home
sv: Hem

en: Recognize Song
sv: Känn igen låt

en: Listen
sv: Lyssna

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Select
sv: Välj

en: Search Songs
sv: Sök efter låtar

en: Cancel Selection
sv: Avbryt val

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Search songs
sv: Sök låtar

en: Start Recognizing Songs!
sv: Börja känna igen låtar!

en: Click the listen button to start
sv: Klicka på lyssna knappen för att starta

en: No Results
sv: Inga resultat

en: Lyrics
sv: Låttext

en: General
sv: Allmänt

en: Audio Source
sv: Ljudkälla

en: Device used for listening
sv: Enhet som används för att lyssna

en: You can get yourself an API token from <a href="https://dashboard.audd.io/">audd.io</a>. Leaving this blank will give you a few trials per day
sv: Du kan skaffa dig en API-token från <a href="https://dashboard.audd.io/">audd.io</a>. Om du lämnar detta tomt får du några försök per dag

en: Offline Mode Enabled
sv: Offlineläge aktiverat

en: Show Offline Mode Recognition Results
sv: Visa offlineläge igenkänningsresultat

en: Cancel Listening
sv: Avbryt lyssning

en: Offline Mode
sv: Offline läge

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
sv: Öppna huvudmeny

[ctx: shortcut window]
en: Search
sv: Sök

[ctx: shortcut window]
en: Show Preferences
sv: Visa Inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
sv: Visa genvägar

[ctx: shortcut window]
en: Quit
sv: Avsluta

[ctx: shortcut window]
en: Controls
sv: Kontroller

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Listen
sv: Växla lyssna

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Playback
sv: Växla uppspelning

en: Show Song Information
sv: Visa låtinformation

en: Stop
sv: Stopp

en: Remove From History
sv: Ta bort från historik

en: Copy
sv: Kopiera

en: Last Heard
sv: Senast hörd

en: Release Date
sv: Utgivningsdatum

en: New
sv: Ny

en: Donate (Buy Me a Coffee)
sv: Donera (köp mig en kaffe)

en: Translate
sv: Översätt

en: Critical Database Error
sv: Kritiskt databasfel

en: Sorry, a critical database error has occurred. This is likely caused by a tampered or corrupted database. You can try clearing application data. However, this is not recommended and will delete all your songs and saved recordings.
    
    To report this issue, please launch Mousai in the terminal to include the logs and submit the bug report to the <a href="https://github.com/SeaDve/Mousai/issues/">issue page</a>
sv: Tyvärr har ett kritiskt databasfel inträffat. Detta orsakas troligen av en manipulerad eller skadad databas. Du kan försöka rensa programdata. Detta rekommenderas dock inte och kommer att radera alla dina låtar och sparade inspelningar.
    
    För att rapportera det här problemet, starta Mousai i terminalen för att inkludera loggarna och skicka felrapporten till <a href="https://github.com/SeaDve/Mousai/issues/">problemsidan</a>

en: Quit
sv: Avsluta

note: Translators: `%R` will be replaced with 24-hour formatted datetime (e.g., `13:21`)
en: today at %R
sv: idag på %R

note: Translators: `%R` will be replaced with 24-hour formatted datetime (e.g., `13:21`)
en: yesterday at %R
sv: igår på %R

en: Microphone
sv: Mikrofon

en: Desktop Audio
sv: Skrivbordsljud

en: No Matches Found
sv: Inga matchningar funna

en: Cannot Create Fingerprint From Audio
sv: Kan inte skapa fingeravtryck från ljud

en: Invalid Token Given
sv: Ogiltig token angavs

en: Token Limit Reached
sv: Token-gränsen uppnådd

en: Cannot Connect to the Server
sv: Kan inte ansluta till server

en: Received Other Permanent Error
sv: Mottaget annat permanent fel

en: Browse on Apple Music
sv: Bläddra på Apple Music

en: Browse on AudD
sv: Bläddra på AudD

en: Listen on Spotify
sv: Lyssna på Spotify

en: Search on YouTube
sv: Sök på YouTube

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Failed to launch {key}
sv: Misslyckades med att starta {key}

en: Copied to clipboard
sv: Kopierad till urklipp

en: Failed to remove selected songs
sv: Misslyckades med att ta bort valda låtar

en: Failed to remove song
sv: Misslyckades med att ta bort låt

en: Failed to show recognizer results
sv: Misslyckades att visa igenkänningsresultat

en: _Undo
sv: _Ångra

en: Failed to undo
sv: Misslyckades att ångra

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Removed {n_removed} song | Removed {n_removed} songs
sv[0]: Tog bort {n_removed} låt
sv[1]: Tog bort {n_removed} låtar

en: Select items
sv: Välj objekt

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Selected {selection_size} song | Selected {selection_size} songs
sv[0]: Valde {selection_size} låt
sv[1]: Valde {selection_size} låtar

en: Copy Song | Copy Songs
sv[0]: Kopiera låt
sv[1]: Kopiera låtar

en: Remove Song From History | Remove Songs From History
sv[0]: Ta bort låt från historik
sv[1]: Ta bort låtar från historik

en: Failed to insert song to history
sv: Misslyckades att infoga låten i historiken

en: Please open an issue on GitHub and provide the necessary information
sv: Vänligen öppna ett problem på GitHub och tillhandahåll den nödvändiga informationen

en: No, Thanks
sv: Nej, Tack

en: Open an Issue
sv: Öppna ett problem

en: Try moving closer to the source or using a different excerpt of the song
sv: Försök att flytta närmare källan eller använd ett annat utdrag av låten

en: Try Again
sv: Försök igen

en: Recording Saved
sv: Inspelning sparad

en: The result will be available when you're back online
sv: Resultatet kommer att vara tillgängligt när du är online igen

en: Ok, Got It
sv: Ok, jag förstår

en: The result will be available when your token limit is reset. Wait until the limit is reset or open preferences and try setting a different token
sv: Resultatet kommer att vara tillgängligt när din token-gräns återställs. Vänta tills gränsen har återställts eller öppna inställningar och försök ställa in en annan token

en: I'll Wait
sv: Jag väntar

en: The result will be available when your token is replaced with a valid one. Open preferences and try setting a different token
sv: Resultatet blir tillgängligt när din token ersätts med en giltig. Öppna inställningarna och försök ställa in en annan token

en: Later
sv: Senare

en: Open Preferences
sv: Öppna Inställningar

en: An error occurred in the player
sv: Ett fel uppstod i spelaren

en: Play
sv: Spela

en: Pause
sv: Paus

en: Recognized Song | Recognized Songs
sv[0]: Igenkänd låt
sv[1]: Igenkända låtar

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Recognized {n_songs} New Song | Recognized {n_songs} New Songs
sv[0]: Kände igen {n_songs} ny låt
sv[1]: Kände igen {n_songs} nya låtar

en: This song was recognized from your saved recording | These songs were recognized from your saved recordings
sv[0]: Den här låten kändes igen från din sparade inspelning
sv[1]: Det här låtarna kändes igen från dina sparade inspelningar

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Recognized {n_successful} Out Of {total_minus_failed}
sv: Igenkänd {n_successful} av {total_minus_failed}

en: Listening…
sv: Lyssnar…

en: Recognizing…
sv: Känner igen…

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unselect
sv: Avmarkera
