mousai - en to fa translation catalogue (113 entries)

en: Identify songs in seconds
fa: شناسایی آهنگ ها در ثانیه

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Shazam;Audio;Music;Song;Recognize;Identify;Recognition;
fa: شازام;صوت;موزیک;آهنگ;تشخیص;شناسایی;رسمیت;

en: Window width
fa: عرض پنجره

en: Window height
fa: ارتفاع پنجره

en: Whether the window is maximized
fa: خواه پنجره درحالت‌حداکثر باشد

en: Audio source type to use in recording audio
fa: ورودی صوتی جهت ضبط صدا

en: API token used by AudD recognition
fa: توکنAPI ی AudD جهت تشخیص صدا

en: Legacy (Kept for migration)
fa: قدیمی (بخاطر سازگاری)

en: Discover songs you are aching to know with an easy-to-use interface.
fa: جستجوی آهنگ‌های دلخواه شما با رابط کاربری آسان.

en: Mousai is a simple application that can recognize songs similar to Shazam. Just click the listen button, and then wait a few seconds. It will magically return the title and artist of that song!
fa: برنامه Mousai مشابه Shazam کاربری خیلی ساده‌ای داره برای تشخیص موزیک‌ها. فقط دکمه شنیداری رو میزنی، و چند ثانیه صبر میکنی. خیلی جادویی اسم موزیک و اسم خواننده رو بهت نشون میده!

en: Note: This uses the API of audd.io, so it is necessary to log in to their site to get more trials.
fa: نکته: از APIی AudD استفاده میشه. پس لازمه که به سایتش ورود کنی و ازش درخواست تریال کنی.

en: Why you will love Mousai?
fa: چرا شما عاشق Mousai خواهید شد؟

en: 🎸 Build a repertoire of recognized songs
fa: 🎸 ساخت یک repertoire از آهنگ‌های تشخیصی

en: 🎼 Quickly preview the song within the interface
fa: 🎼 نمایش سریع پیش‌نمایش آهنگ با رابط‌کاربری

en: 🌐 Browse and listen the song from different providers
fa: 🌐 کاوش و شنیدن آهنگ از منابع مختلف

en: 📱 Easy-to-use user interface
fa: 📱 رابط‌کاربری خیلی ساده

en: _Preferences
fa: _ تنظیمات

en: _Keyboard Shortcuts
fa: _ میان‌برهای کیبورد

en: _About Mousai
fa: _ درباره Mousai

en: Select _All
fa: انتخاب _همه

en: Recognize Song
fa: تشخیص آهنگ

en: Listen
fa: شنیدن

en: Main Menu
fa: منوی اصلی

en: Select
fa: انتخاب

en: Search Songs
fa: جستجوی آهنگ‌ها

en: Cancel Selection
fa: لغو انتخاب‌ها

en: Cancel
fa: لغو

en: Search songs
fa: جستجوی آهنگ‌ها

en: Start Recognizing Songs!
fa: شروع تشخیص آهنگ!

en: Click the listen button to start
fa: برای شروع روی دکمه شنیدن کلیک کنید

en: No Results
fa: نتیجه‌ای نداشت

en: Lyrics
fa: متن ترانه ها

en: General
fa: اصلی

en: You can get yourself an API token from <a href="https://dashboard.audd.io/">audd.io</a>. Leaving this blank will give you a few trials per day
fa: توکنAPI ی خود را میتوانید از <a href="https://dashboard.audd.io/">audd.io</a> دریافت کنید. اگر آنرا خالی رها کنید به شما روزانه چند سهمیه میدهد

en: API Token
fa: توکنAPI

en: Offline Mode Enabled
fa: حالت آفلاین فعال است

en: Cancel Listening
fa: لغو شنیدن

en: Offline Mode
fa: حالت آفلاین

[ctx: shortcut window]
en: General
fa: اصلی

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
fa: منوی اصلی

[ctx: shortcut window]
en: Search
fa: جستجو

[ctx: shortcut window]
en: Show Preferences
fa: نمایش تنظیمات

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fa: نمایش میان‌برها

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fa: خروج

[ctx: shortcut window]
en: Controls
fa: کنترل‌ها

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Listen
fa: کلید شنیدن

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Playback
fa: توقف/پخش

en: Show Song Information
fa: نمایش اطلاعات آهنگ

en: Stop
fa: توقف

en: Remove From History
fa: خذف از تاریخچه

en: Copy
fa: کپی

en: Information
fa: اطلاعات

en: Last Heard
fa: آخرین بار در

en: Album
fa: آلبوم

en: Release Date
fa: تاریخ انتشار

en: New
fa: جدید

en: GitHub
fa: گیت‌هاب

en: Translate
fa: ترجمه

en: Critical Database Error
fa: خطای بحرانی دیتابیس

en: Quit
fa: ترک

note: Translators: `%R` will be replaced with 24-hour formatted datetime (e.g., `13:21`)
en: today at %R
fa: امروز ساعت %R

note: Translators: `%R` will be replaced with 24-hour formatted datetime (e.g., `13:21`)
en: yesterday at %R
fa: دیروز ساعت %R

en: Microphone
fa: میکروفن

en: Desktop Audio
fa: صوت دستگاه

en: No Matches Found
fa: موردی پیدا نشد

en: Cannot Create Fingerprint From Audio
fa: ساخت الگو از صوت ناموفق بود

en: Invalid Token Given
fa: توکن دریافتی نامعتبر است

en: Token Limit Reached
fa: محدودیت توکن به اتمام رسیده

en: Cannot Connect to the Server
fa: اتصال به سرور امکانپذیر نیست

en: Received Other Permanent Error
fa: خطاهای دائمی دیگری دریافت شد

en: Apple Music
fa: اپل موزیک

en: Browse on Apple Music
fa: جستجو در اپل‌موزیک

en: Browse on AudD
fa: جستجو در AudD

en: Spotify
fa: اسپاتیفای

en: Listen on Spotify
fa: شنیدن در Spotify

en: YouTube
fa: یوتیوب

en: Search on YouTube
fa: جستجو در یوتیوب

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Failed to launch {key}
fa: اجرا ناموفق بود {key}

en: Copied to clipboard
fa: در حافظه کپی شد

en: Failed to remove selected songs
fa: حذف آهنگ‌های انتخابی ناموفق بود

en: Failed to remove song
fa: حذف آهنگ‌ها ناموفق بود

en: Failed to show recognizer results
fa: نمایش نتیجه تشخیص ناموفق بود

en: _Undo
fa: _ برگشت‌به‌قبل

en: Failed to undo
fa: برگشت‌به‌قبل ناموفق بود

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Removed {n_removed} song | Removed {n_removed} songs
fa[0]: تعداد {n_removed} آهنگ حذف شد
fa[1]: تعداد {n_removed} آهنگ حذف شدند

en: Select items
fa: موارد را انتخاب کنید

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Selected {selection_size} song | Selected {selection_size} songs
fa[0]: تعداد {selection_size} آهنگ انتخابی
fa[1]: تعداد {selection_size} آهنگ‌های انتخابی

en: Copy Song | Copy Songs
fa[0]: کپی‌کردن آهنگ
fa[1]: کپی‌کردن آهنگ‌ها

en: Remove Song From History | Remove Songs From History
fa[0]: حذف آهنگ از تاریخچه
fa[1]: حذف آهنگ‌ها از تاریخچه

en: Failed to insert song to history
fa: قرار دادن آهنگ در تاریخچه ناموفق بود

en: Please open an issue on GitHub and provide the necessary information
fa: خواهشمند است در GitHub یک گزارش ثبت کرده و اطلاعات لازم را ارائه دهید

en: No, Thanks
fa: خیر، متشکرم

en: Open an Issue
fa: ثبت یک گزارش

en: Try moving closer to the source or using a different excerpt of the song
fa: به منبع صدا نزدیک‌تر شوید، یا بخش دیگری از آهنگ را ضبط کنید

en: Try Again
fa: تلاش مجدد

en: Recording Saved
fa: ضبط ذخیره شد

en: The result will be available when you're back online
fa: نتیجه زمانی دردسترس خواهد بود که آنلاین شوید

en: Ok, Got It
fa: اوکی، بریم سراغش

en: The result will be available when your token limit is reset. Wait until the limit is reset or open preferences and try setting a different token
fa: نتیجه زمانی دردسترس خواهد بود که محدودیت توکن شما ریست شود. منتظر باشید تا زمان ریست شدن یا در بخش تنظیمات توکن دیگری را قرار دهید

en: I'll Wait
fa: منتظر خواهم ماند

en: The result will be available when your token is replaced with a valid one. Open preferences and try setting a different token
fa: نتیجه زمانی دردسترس خواهد بود که توکن شما جایگزین شود. در بخش تنظیمات توکن دیگری را قرار دهید

en: Later
fa: بعدا

en: Open Preferences
fa: باز کردن تنظیمات

en: An error occurred in the player
fa: خطایی در پخش‌کننده بروز کرد

en: Play
fa: پخش

en: Pause
fa: مکث

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Recognized {n_songs} New Song | Recognized {n_songs} New Songs
fa[0]: تشخیص {n_songs} آهنگ جدید
fa[1]: تشخیص {n_songs} آهنگ‌های جدید

en: This song was recognized from your saved recording | These songs were recognized from your saved recordings
fa[0]: این آهنگ از صوت‌های ذخیره شده شما تشخیص داده شد
fa[1]: این آهنگ‌ها از صوت‌های ذخیره شده تشخیص داده شدند

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Recognized {n_successful} Out Of {total_minus_failed}
fa: از {total_minus_failed} فقط {n_successful} تشخیص داده شد

en: Listening…
fa: درحال‌شنیدن…

en: Recognizing…
fa: درحال‌تشخیص…

en: Unknown
fa: ناشناخته

en: Unselect
fa: لغو انتخاب
