mousai - en to fi translation catalogue (119 entries)

en: Identify songs in seconds
fi: Tunnista kappaleet sekunneissa

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Shazam;Audio;Music;Song;Recognize;Identify;Recognition;
fi: Shazam;Audio;Music;Song;Recognize;Identify;Recognition;tunnista;tunnistus;musiikki;kappale;

en: Window width
fi: Ikkunan leveys

en: Window height
fi: Ikkunan korkeus

en: Whether the window is maximized
fi: Onko ikkuna suurennettu

en: Audio source type to use in recording audio
fi: Äänilähteen tyyppi ääntä tallentaessa

en: API token used by AudD recognition
fi: AudD-tunnistuksen käyttämä API-poletti

en: Legacy (Kept for migration)
fi: Legacy (säilytetty siirtoa varten)

en: Discover songs you are aching to know with an easy-to-use interface.
fi: Tunnista kappaleet, joiden tietoja kovasti kaipaat, helppokäyttöisen käyttöliittymän avulla.

en: Mousai is a simple application that can recognize songs similar to Shazam. Just click the listen button, and then wait a few seconds. It will magically return the title and artist of that song!
fi: Mousai on yksinkertainen sovellus, joka voi tunnistaa kappaleita Shazamin tapaan. Napsauta Kuuntele-painiketta ja odota muutama sekunti. Saat kappaleen ja esittäjän nimen tietoosi!

en: Note: This uses the API of audd.io, so it is necessary to log in to their site to get more trials.
fi: Huomio: Sovellus käyttää audd.io:n rajapintaa, joten kirjautuminen kyseiseen palveluun on tarpeen, jotta tunnistuskertoja on mahdollista saada lisää.

en: Why you will love Mousai?
fi: Miksi tulet pitämään Mousaista?

en: 🎵 Identify songs within seconds or save for later when offline
fi: 🎵 Tunnista kappaleet sekunneissa tai ilman verkkoyhteyttä tallenna myöhempää käyttöä varten

en: 🎙️ Recognize from desktop audio or your microphone
fi: 🎙️ Tunnista tietokoneen äänilähteestä tai mikrofonista

en: 🎸 Build a repertoire of recognized songs
fi: 🎸 Rakenna luettelo tunnistetuista kappaleista

en: 🎼 Quickly preview the song within the interface
fi: 🎼 Tutustu pikaisesti kappaleeseen käyttöliittymässä

en: 🌐 Browse and listen the song from different providers
fi: 🌐 Selaa ja kuuntele kappaleita useilta eri palveluntarjoajilta

en: 📱 Easy-to-use user interface
fi: 📱 Helppokäyttöinen käyttöliittymä

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _About Mousai
fi: _Tietoja - Mousai

en: Select _All
fi: Valitse _kaikki

en: _Unselect All
fi: _Älä valitse mitään

en: Home
fi: Koti

en: Recognize Song
fi: Tunnista kappale

en: Listen
fi: Kuuntele

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Select
fi: Valitse

en: Search Songs
fi: Etsi kappaleita

en: Cancel Selection
fi: Peru valinta

en: Cancel
fi: Peru

en: Search songs
fi: Etsi kappaleita

en: Start Recognizing Songs!
fi: Aloita kappaleiden tunnistaminen!

en: Click the listen button to start
fi: Napsauta Kuuntele-painiketta aloittaaksesi

en: No Results
fi: Ei tuloksia

en: Lyrics
fi: Sanoitukset

en: General
fi: Yleiset

en: Audio Source
fi: Äänilähde

en: Device used for listening
fi: Kuunteluun käytettävä laite

en: You can get yourself an API token from <a href="https://dashboard.audd.io/">audd.io</a>. Leaving this blank will give you a few trials per day
fi: Saat API-poletin osoitteesta <a href="https://dashboard.audd.io/">audd.io</a>. Jos jätät tämän tyhjäksi, voit tunnistaa vain muutaman kappaleen päivittäin

en: API Token
fi: API-poletti

en: Offline Mode Enabled
fi: Yhteydetön tila käytössä

en: Show Offline Mode Recognition Results
fi: Näytä yhteydettömän tilan tunnistuksen tulokset

en: Cancel Listening
fi: Peru kuuntelu

en: Offline Mode
fi: Yhteydetön tila

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
fi: Avaa päävalikko

[ctx: shortcut window]
en: Search
fi: Etsi

[ctx: shortcut window]
en: Show Preferences
fi: Näytä asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Controls
fi: Ohjaimet

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Listen
fi: Kuuntelu päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Playback
fi: Toisto päälle/pois

en: Show Song Information
fi: Näytä kappaleen tiedot

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Remove From History
fi: Poista historiasta

en: Copy
fi: Kopioi

en: Information
fi: Tiedot

en: Last Heard
fi: Viimeksi kuultu

en: Album
fi: Albumi

en: Release Date
fi: Julkaisupäivä

en: New
fi: Uusi

en: Donate (Buy Me a Coffee)
fi: Lahjoita (Buy Me a Coffee)

en: Translate
fi: Käännä

en: Critical Database Error
fi: Kriittinen tietokantavirhe

en: Sorry, a critical database error has occurred. This is likely caused by a tampered or corrupted database. You can try clearing application data. However, this is not recommended and will delete all your songs and saved recordings.
    
    To report this issue, please launch Mousai in the terminal to include the logs and submit the bug report to the <a href="https://github.com/SeaDve/Mousai/issues/">issue page</a>
fi: Tapahtui kriittinen tietokantavihe. Tämä johtuu todennäköisesti peukaloidusta tai vioittuneesta tietokannasta. Voit yrittää tyhjentää sovellustiedot. Tätä ei kuitenkaan suositella, ja se poistaa kaikki kappaleesi ja tallennetut tallenteet.
    
    Jos haluat ilmoittaa tästä ongelmasta, käynnistä Mousai päätteessä sisällyttääksesi lokit ja lähetä vikaraportti <a href="https://github.com/SeaDve/Mousai/issues/">ongelmasivulle</a>

en: Quit
fi: Lopeta

note: Translators: `%R` will be replaced with 24-hour formatted datetime (e.g., `13:21`)
en: today at %R
fi: tänään %R

note: Translators: `%R` will be replaced with 24-hour formatted datetime (e.g., `13:21`)
en: yesterday at %R
fi: eilen %R

en: Microphone
fi: Mikrofoni

en: Desktop Audio
fi: Tietokoneen ääni

en: No Matches Found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: Cannot Create Fingerprint From Audio
fi: Äänestä ei voi luoda sormenjälkeä

en: Invalid Token Given
fi: Virheellinen poletti

en: Token Limit Reached
fi: Polettiraja tuli vastaan

en: Cannot Connect to the Server
fi: Palvelimeen ei voi yhdistää

en: Received Other Permanent Error
fi: Vastaanotettiin muu pysyvä virhe

en: Browse on Apple Music
fi: Selaa Apple Musicissa

en: Browse on AudD
fi: Selaa AudD:ssä

en: Listen on Spotify
fi: Kuuntele Spotifyssa

en: Search on YouTube
fi: Etsi YouTubesta

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Failed to launch {key}
fi: {key}:n käynnistäminen epäonnistui

en: Copied to clipboard
fi: Kopioitu leikepöydälle

en: Failed to remove selected songs
fi: Valittujen kappaleiden poistaminen epäonnistui

en: Failed to remove song
fi: Kappaleen poistaminen epäonnistui

en: Failed to show recognizer results
fi: Tunnistimen tulosten näyttäminen epäonnistui

en: _Undo
fi: _Kumoa

en: Failed to undo
fi: Kumoaminen epäonnistui

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Removed {n_removed} song | Removed {n_removed} songs
fi[0]: Poistettu {n_removed} kappale
fi[1]: Poistettu {n_removed} kappaletta

en: Select items
fi: Valitse kohteet

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Selected {selection_size} song | Selected {selection_size} songs
fi[0]: Valittu {selection_size} kappale
fi[1]: Valittu {selection_size} kappaletta

en: Copy Song | Copy Songs
fi[0]: Kopioi kappale
fi[1]: Kopioi kappaleet

en: Remove Song From History | Remove Songs From History
fi[0]: Poista kappale historiasta
fi[1]: Poista kappaleet historiasta

en: Failed to insert song to history
fi: Kappaleen asettaminen historiaan epäonnistui

en: Please open an issue on GitHub and provide the necessary information
fi: Avaa issue GitHubiin ja anna tarvittavat tiedot

en: No, Thanks
fi: Ei

en: Open an Issue
fi: Avaa issue

en: Try moving closer to the source or using a different excerpt of the song
fi: Yritä siirtyä lähemmäksi lähdettä tai tunnistaa eri kohta kappaleesta

en: Try Again
fi: Yritä uudelleen

en: Recording Saved
fi: Nauhoitus tallennettu

en: The result will be available when you're back online
fi: Tulos näytetään, kun olet taas yhteydessä verkkoon

en: Ok, Got It
fi: Selvä

en: The result will be available when your token limit is reset. Wait until the limit is reset or open preferences and try setting a different token
fi: Tulos näytetään, kun polettiraja nollautuu. Odota kunnes raja nollautuu tai avaa asetukset ja aseta eri poletti

en: I'll Wait
fi: Odotan

en: The result will be available when your token is replaced with a valid one. Open preferences and try setting a different token
fi: Tulos näytetään, kun poletti korvataan kelvollisella. Avaa asetukset ja aseta eri poletti

en: Later
fi: Myöhemmin

en: Open Preferences
fi: Avaa asetukset

en: An error occurred in the player
fi: Soittimessa tapahtui virhe

en: Play
fi: Toista

en: Pause
fi: Keskeytä

en: Recognized Song | Recognized Songs
fi[0]: Tunnistettu kappale
fi[1]: Tunnistetut kappaleet

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Recognized {n_songs} New Song | Recognized {n_songs} New Songs
fi[0]: Tunnistettu {n_songs} uusi kappale
fi[1]: Tunnistettu {n_songs} uutta kappaletta

en: This song was recognized from your saved recording | These songs were recognized from your saved recordings
fi[0]: Tämä kappale tunnistettiin tallennetusta nauhoitteesta
fi[1]: Nämä kappaleet tunnistettiin tallennetuista nauhotteista

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Recognized {n_successful} Out Of {total_minus_failed}
fi: Tunnistettu {n_successful}/{total_minus_failed}

en: Listening…
fi: Kuunnellaan…

en: Recognizing…
fi: Tunnistetaan…

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unselect
fi: Peru valinta
