mousai - en to nl translation catalogue (117 entries)

en: Identify songs in seconds
nl: Identificeer nummers binnen enkele seconden

note: Translators: These are search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons. The list MUST also end with a semicolon.
en: Shazam;Audio;Music;Song;Recognize;Identify;Recognition;
nl: Shazam;Audio;Music;Song;Recognize;Identify;Recognition;Geluid;Muziek;Herkennen;Identificeren;Herkenning;

en: Window width
nl: Vensterbreedte

en: Window height
nl: Vensterhoogte

en: Whether the window is maximized
nl: Of het venster is gemaximaliseerd

en: Audio source type to use in recording audio
nl: Audiobron­type voor audio-opname

en: API token used by AudD recognition
nl: API-token gebruikt door AudD-herkenning

en: Legacy (Kept for migration)
nl: Verouderd (behouden voor migratie)

en: Discover songs you are aching to know with an easy-to-use interface.
nl: Ontdek namen van nummers die u niet kent via een gebruiksvriendelijke interface.

en: Mousai is a simple application that can recognize songs similar to Shazam. Just click the listen button, and then wait a few seconds. It will magically return the title and artist of that song!
nl: Mousai is een eenvoudige app die nummers kan herkennen, vergelijkbaar met Shazam. Druk gewoon op de luisterknop, en wacht dan een paar seconden. Het zal op magische wijze de titel en artiest van dat nummer teruggeven!

en: Note: This uses the API of audd.io, so it is necessary to log in to their site to get more trials.
nl: Let op: Mousai gebruikt de API van auddi.io. Log in op hun website om meer proeftijd te krijgen.

en: Why you will love Mousai?
nl: Waarom zult u van Mousai houden?

en: 🎵 Identify songs within seconds or save for later when offline
nl: 🎵 Identificeer nummers binnen enkele seconden of sla ze op voor later wanneer u offline bent

en: 🎙️ Recognize from desktop audio or your microphone
nl: 🎙️ Herken nummers via desktop­audio of uw microfoon

en: 🎸 Build a repertoire of recognized songs
nl: 🎸 Bouw een repertoire van herkende nummers op

en: 🎼 Quickly preview the song within the interface
nl: 🎼 Bekijk snel een voorbeeld van het nummer in de interface

en: 🌐 Browse and listen the song from different providers
nl: 🌐 Blader en luister naar het nummer van verschillende aanbieders

en: 📱 Easy-to-use user interface
nl: 📱 Gebruiksvriendelijke vormgeving

en: _Preferences
nl: _Voorkeuren

en: _Keyboard Shortcuts
nl: _Snel­toetsen

en: _About Mousai
nl: _Over Mousai

en: Select _All
nl: _Alles selecteren

en: _Unselect All
nl: Alles _deselecteren

en: Home
nl: Start

en: Recognize Song
nl: Nummer herkennen

en: Listen
nl: Luisteren

en: Main Menu
nl: Hoofdmenu

en: Select
nl: Selecteren

en: Search Songs
nl: Nummers zoeken

en: Cancel Selection
nl: Selectie annuleren

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Search songs
nl: Nummers zoeken

en: Start Recognizing Songs!
nl: Begin met nummers herkennen!

en: Click the listen button to start
nl: Klik op 'Luisteren' om aan de slag te gaan

en: No Results
nl: Geen resultaten

en: Lyrics
nl: Songtekst

en: General
nl: Algemeen

en: Audio Source
nl: Audio­bron

en: Device used for listening
nl: Apparaat voor luisteren

en: You can get yourself an API token from <a href="https://dashboard.audd.io/">audd.io</a>. Leaving this blank will give you a few trials per day
nl: U kunt een API-token krijgen op <a href="https://dashboard.audd.io/">audd.io</a>. Indien leeggelaten krijgt u een paar pogingen per dag

en: API Token
nl: API-token

en: Offline Mode Enabled
nl: Offline-modus ingeschakeld

en: Show Offline Mode Recognition Results
nl: Herkennings­resultaten tonen in offline­modus

en: Cancel Listening
nl: Stoppen met luisteren

en: Offline Mode
nl: Offline-modus

[ctx: shortcut window]
en: General
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
en: Open Main Menu
nl: Hoofdmenu openen

[ctx: shortcut window]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: shortcut window]
en: Show Preferences
nl: Voorkeuren

[ctx: shortcut window]
en: Show Shortcuts
nl: Snel­toetsen tonen

[ctx: shortcut window]
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
en: Controls
nl: Bediening

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Listen
nl: Luisteren aan/uit

[ctx: shortcut window]
en: Toggle Playback
nl: Afspelen/Pauzeren

en: Show Song Information
nl: Nummerinformatie tonen

en: Stop
nl: Stoppen

en: Remove From History
nl: Verwijderen uit geschiedenis

en: Copy
nl: Kopiëren

en: Information
nl: Informatie

en: Last Heard
nl: Laatst beluisterd

en: Release Date
nl: Uitgavedatum

en: New
nl: Nieuw

en: Donate (Buy Me a Coffee)
nl: Doneren (trakteer me op een kopje koffie)

en: Translate
nl: Meehelpen vertalen

en: Critical Database Error
nl: Kritieke databasefout

en: Sorry, a critical database error has occurred. This is likely caused by a tampered or corrupted database. You can try clearing application data. However, this is not recommended and will delete all your songs and saved recordings.
    
    To report this issue, please launch Mousai in the terminal to include the logs and submit the bug report to the <a href="https://github.com/SeaDve/Mousai/issues/">issue page</a>
nl: Sorry, er is een kritieke databasefout opgetreden. Dit wordt waarschijnlijk veroorzaakt door een gemanipuleerde of beschadigde database. U kunt proberen de app-gegevens te wissen. Dit wordt echter niet aanbevolen en zal al uw nummers en opgeslagen opnames verwijderen.
    
    Om dit probleem te melden, start Mousai in de terminal om het logboek op te nemen en dien het fout­rapport in op de <a href="https://github.com/SeaDve/Mousai/issues/">issue-pagina</a>

en: Quit
nl: Afsluiten

note: Translators: `%R` will be replaced with 24-hour formatted datetime (e.g., `13:21`)
en: today at %R
nl: vandaag om %R

note: Translators: `%R` will be replaced with 24-hour formatted datetime (e.g., `13:21`)
en: yesterday at %R
nl: gisteren om %R

en: Microphone
nl: Microfoon

en: Desktop Audio
nl: Bureaubladaudio

en: No Matches Found
nl: Geen overeenkomsten gevonden

en: Cannot Create Fingerprint From Audio
nl: Kan geen vingerafdruk maken van audio

en: Invalid Token Given
nl: Ongeldig token opgegeven

en: Token Limit Reached
nl: Tokenlimiet bereikt

en: Cannot Connect to the Server
nl: Kan geen verbinding maken met de server

en: Received Other Permanent Error
nl: Andere permanente fout ontvangen

en: Browse on Apple Music
nl: Bekijken op Apple Music

en: Browse on AudD
nl: Bekijken op AudD

en: Listen on Spotify
nl: Beluisteren op Spotify

en: Search on YouTube
nl: Zoeken op YouTube

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Failed to launch {key}
nl: {key} starten mislukt

en: Copied to clipboard
nl: Gekopieerd naar klembord

en: Failed to remove selected songs
nl: Geselecteerde nummers verwijderen mislukt

en: Failed to remove song
nl: Nummer verwijderen mislukt

en: Failed to show recognizer results
nl: Herkenningsresultaten tonen mislukt

en: _Undo
nl: _Ongedaan maken

en: Failed to undo
nl: Ongedaan maken mislukt

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Removed {n_removed} song | Removed {n_removed} songs
nl[0]: {n_removed} nummer verwijderd
nl[1]: {n_removed} nummers verwijderd

en: Select items
nl: Items selecteren

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Selected {selection_size} song | Selected {selection_size} songs
nl[0]: {selection_size} nummer geselecteerd
nl[1]: {selection_size} nummers geselecteerd

en: Copy Song | Copy Songs
nl[0]: Nummer kopiëren
nl[1]: Nummers kopiëren

en: Remove Song From History | Remove Songs From History
nl[0]: Nummer verwijderen uit geschiedenis
nl[1]: Nummers verwijderen uit geschiedenis

en: Failed to insert song to history
nl: Nummer aan geschiedenis toevoegen mislukt

en: Please open an issue on GitHub and provide the necessary information
nl: Open een issue op GitHub en geef de benodigde informatie op

en: No, Thanks
nl: Nee, bedankt

en: Open an Issue
nl: Issue openen

en: Try moving closer to the source or using a different excerpt of the song
nl: Probeer dichter bij de bron te komen of gebruik een ander fragment van het nummer

en: Try Again
nl: Opnieuw proberen

en: Recording Saved
nl: Opname opgeslagen

en: The result will be available when you're back online
nl: Het resultaat zal beschikbaar zijn wanneer u weer online bent

en: Ok, Got It
nl: Oké, begrepen

en: The result will be available when your token limit is reset. Wait until the limit is reset or open preferences and try setting a different token
nl: Het resultaat zal beschikbaar zijn wanneer uw tokenlimiet is gereset. Wacht tot de limiet is gereset of open de voorkeuren en probeer een ander token in te stellen

en: I'll Wait
nl: Ik zal wachten

en: The result will be available when your token is replaced with a valid one. Open preferences and try setting a different token
nl: Het resultaat zal beschikbaar zijn wanneer uw token wordt vervangen door een geldig token. Open voorkeuren en probeer een ander token in te stellen

en: Open Preferences
nl: Voorkeuren

en: An error occurred in the player
nl: Er is een fout opgetreden in de speler

en: Play
nl: Afspelen

en: Pause
nl: Pauzeren

en: Recognized Song | Recognized Songs
nl[0]: Herkend nummer
nl[1]: Herkende nummers

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Recognized {n_songs} New Song | Recognized {n_songs} New Songs
nl[0]: {n_songs} nieuw nummer herkend
nl[1]: {n_songs} nieuwe nummers herkend

en: This song was recognized from your saved recording | These songs were recognized from your saved recordings
nl[0]: Dit nummer is herkend van uw opgeslagen opname
nl[1]: Deze nummers zijn herkend van uw opgeslagen opnames

note: Translators: Do NOT translate the contents between '{' and '}', this is a variable name.
en: Recognized {n_successful} Out Of {total_minus_failed}
nl: {n_successful} van de {total_minus_failed} herkend

en: Listening…
nl: Bezig met luisteren…

en: Recognizing…
nl: Bezig met herkennen…

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unselect
nl: Deselecteren
