Xfce Apps - en to he translation catalogue (421 entries)

en: Encoding to be used to open files (leave empty to open files in the encoding dialog)
he: קידוד בשימוש לפתיחת קבצים (השאר ריק כדי לפתוח קבצים בדו שיח קידוד)

en: ENCODING
he: קידוד

en: Display a list of possible encodings to open files
he: הצג רשימה של קידודים אפשריים לפתיחת קבצים

en: Line number the cursor to position to (LINE > 0 from top, LINE < 0 from bottom)
he: מספר שורה למיקום הסמן (LINE > 0 מלמעלה, LINE < 0 מלמטה)

en: Column number the cursor to position to (COLUMN >= 0 from start, COLUMN < 0 from end)
he: מספר עמודה למיקום הסמן (COLUMN >= 0 מהתחלה, COLUMN < 0 מהסוף)

en: Open the preferences dialog
he: פתח את דו שיח העדפות

en: Quit a running Mousepad primary instance
he: הפסק מופע עיקרי פועל של Mousepad

en: Print version information and exit
he: הדפס את מידע הגירסה וצא

en: [FILES...]
he: [קבצים...]

en: File opening mode: "%s", "%s" or "%s" (open tabs in a new window)
he: מצב פתיחת קובץ: "%s","%s" או "%s" (פתח לשוניות בחלון חדש)

en: MODE
he: מצב

en: The Mousepad developers. All rights reserved.
he: המפתחים של Mousepad. כל הזכויות שמורות.

en: Please report bugs to <%s>.
he: אנא דווח על בעיות אל <%s>.

en: %s | Authors: %s | Filename: %s
he: %s | יוצרים:%s | שם קובץ:%s

en: Mousepad is a simple text editor for the Xfce desktop environment
he: Mousepad הוא עורך טקסט פשוט לסביבת שולחן עבודה Xfce

note: display an error message to the user
en: Failed to open the documentation browser
he: נכשל לפתוח את סייר התיעוד

note: build dialog
en: Select Tab Size
he: בחר גודל כרטיסייה

note: build the dialog
en: Go To
he: מעבר אל

note: add button
en: _Jump to
he: _קפוץ אל

en: _Line number:
he: מספר _שורה:

en: C_olumn number:
he: מספר _טור:

en: Remove all entries from the documents history?
he: להסיר את כל הערכים מהיסטוריית המסמכים?

note: setup CSD titlebar
en: Clear Documents History
he: נקה את היסטוריית המסמכים

en: Clearing the documents history will permanently remove all currently listed entries.
he: ניקוי היסטוריית המסמכים יסיר לתמיד את כל הערכים שכעת רשומים.

en: Clea_r
he: נ_קה

en: Do you want to save the changes before closing?
he: האם ברצונך לשמור את השינויים לפני סגירה?

en: The document is read-only, do you want to save it as another file?
he: המסמך הוא לקריאה בלבד, האם ברצונך לשמור אותו כקובץ אחר?

note: setup CSD titlebar
en: Save Changes
he: שמירת שינויים

en: _Don't Save
he: _אל תשמור

en: If you don't save this read-only document as another file, all the changes will be lost.
he: אם לא תשמור את המסמך לקריאה בלבד הזה כקובץ אחר, כל השינויים יאבדו.

en: If you don't save the document, all the changes will be lost.
he: אם לא תשמור את המסמך, כל השינויים יאבדו.

en: The document has been externally modified. Do you want to continue saving?
he: המסמך שונה חיצונית. האם ברצונך להמשיך ולשמור?

en: If you save the document, all of the external changes will be lost.
he: אם אתה שומר את המסמך, כל השינויים החיצוניים יאבדו.

en: The document has been externally modified. Do you want to reload it from disk?
he: המסמך עבר שינוי חיצוני. האם אתה רוצה לטעון אותו מחדש מהדיסק?

en: You have unsaved changes. If you revert the file, they will be lost.
he: יש לך שינויים לא שמורים. אם אתה מחזיר את הקובץ, הם ילכו לאיבוד.

note: setup CSD titlebar
en: Externally Modified
he: שונה חיצונית

en: Do you want to save your changes before reloading?
he: האם ברצונך לשמור את השינויים שלך לפני פתיחה מחדש?

en: If you revert the file, all unsaved changes will be lost.
he: אם תחזיר את הקובץ, כל השינויים הלא שמורים יאבדו.

en: The file seems to be encoded in %s, but you have chosen %s encoding. Do you confirm this choice?
he: נראה שהקובץ מקודד ב%s, אבל בחרת קידוד%s. האם אתה מאשר את הבחירה הזו?

en: If not, the guessed encoding will be used.
he: אם לא, הקידוד המשוער יהיה בשימוש.

en: It seems that the previous session did not end normally. Do you want to restore the available data?
he: נראה שהסשן הקודם לא הסתיים בצורה רגילה. האם אתה רוצה לשחזר את הנתונים הזמינים?

en: If not, all this data will be lost.
he: אם לא, כל הנתונים האלה יאבדו.

en: Please select a file
he: אנא בחר קובץ

en: Failed to prepare the temporary file for encoding tests
he: נכשל להכין את הקובץ הזמני למבחני קידוד

en: Open encoding dialog
he: פתח דו שיח קידוד

en: Go back to shorten list
he: חזור לקיצור הרשימה

note: combo box label
en: _Encoding:
he: _קידוד:

en: Current
he: נוכחי

en: Show all encodings
he: הצג את כל הקידודים

en: Text Files
he: קבצי טקסט

en: All Files
he: כל הקבצים

note: create the dialog
en: Save As
he: שמירה בשם

note: create new file chooser dialog
en: Open File
he: פתיחת קובץ

note: add button
en: _Open
he: _פתח

note: create new font chooser dialog
en: Choose Mousepad Font
he: בחירת גופן Mousepad

note: error dialog messages
en: Failed to open the document
he: נכשל לפתוח את המסמך

en: Failed to save the document
he: נכשל לשמור את המסמך

en: Unsupported character set
he: סדרת תווים לא נתמכת

note: button labels
en: _Cancel
he: _בטל

en: _OK
he: _אישור

en: _Save
he: _שמור

en: Save _As
he: שמור _בשם

en: Re_vert
he: חזור

en: Re_load
he: טען מ_חדש

note: pack button, add signal and tooltip
en: Close this tab
he: סגור את כרטיסייה זו

note: create an unique untitled document name
en: Untitled
he: ללא כותרת

en: Other:
he: אחר:

en: Checking encodings...
he: כעת בוחן קידודים...

en: %s (%s, failed)
he: %s (%s, נכשל)

en: %s (%s, partial)
he: %s (%s, חלקי)

en: Other (partial):
he: אחר (חלקי):

en: Other valid encodings were found, please choose below.
he: נמצאו קידודים תקפים אחרים, אנא בחר למטה.

en: Other partially valid encodings were found, please choose below.
he: נמצאו קידודים תקפים למחצה אחרים, אנא בחר למטה.

en: No other valid encoding was found.
he: לא נמצא קידוד תקף אחר.

note: dialog title
en: The document is %s valid.
he: המסמך תקף %s.

en: The document is not %s valid.
he: המסמך לא תקף %s.

note: west european
en: Celtic
he: קלטי

en: Greek
he: יווני

en: Nordic
he: נורדי

en: South European
he: דרום אירופאי

en: Western
he: מערבי

note: east european
en: Baltic
he: בלטי

en: Central European
he: מרכז אירופאי

en: Cyrillic
he: קירילי

en: Cyrillic/Russian
he: קירילי/רוסי

en: Cyrillic/Ukrainian
he: קירילי/אוקראיני

en: Romanian
he: רומני

note: middle eastern
en: Arabic
he: ערבי

en: Hebrew
he: עברי

en: Hebrew Visual
he: עברי ויזואלי

note: asian
en: Armenian
he: ארמני

en: Georgian
he: גאורגי

en: Thai
he: תאי

en: Turkish
he: טורקי

en: Vietnamese
he: וייטנאמי

note: east asian
en: Chinese Simplified
he: סיני מפושט

en: Chinese Traditional
he: סיני מסורתי

en: Japanese
he: יפני

en: Korean
he: קוריאני

note: button labels
en: Default
he: ברירת מחדל

en: System
he: מערכת

en: History
he: היסטוריה

en: Invalid byte sequence in conversion input
he: רצף בייטים לא חוקי בקלט המרה

en: Failed to clear the recent history
he: נכשל לנקות את ההיסטוריה האחרונה

note: setup the window properties
en: Mousepad Preferences
he: הגדרות Mousepad

note: set a custom tab label
en: Document Settings
he: הגדרות מסמך

en: Appearance
he: הופעה

en: Print page _headers
he: הדפס _תקורות עמוד

en: Print _line numbers
he: הדפס מספרי _שורה

en: Numbering interval:
he: מרווח מספור:

en: The interval at which to print line numbers. For example a value of 1 will print a line number on each line, a value of 2 will print a line number on every other line, and so on.
he: המרווח שבו להדפיס מספרי שורות. לדוגמה ערך של 1 ידפיס מספר שורה בכל שורה, ערך של 2 ידפיס מספר שורה שורה כן שורה לא, וכו'.

en: Enable text _wrapping
he: אפשר כיסוי טקסט

en: Enable _syntax highlighting
he: אפשר הבלטת תחביר

en: Fonts
he: גופנים

en: Header:
he: תקורה:

en: Body:
he: גוף:

en: Line numbers:
he: מספרי שורה:

en: _Replace All
he: ה_חלף הכל

en: _Replace
he: ה_חלף

note: set dialog properties
en: Find and Replace
he: מצא והחלף

note: dialog buttons
en: _Find
he: _מצא

en: _Close
he: _סגור

en: _Search for:
he: _חפש:

en: Replace _with:
he: החלף _עם:

en: Search _direction:
he: כיוון חיפוש:

en: Up
he: למעלה

en: Down
he: למטה

note: wrap around
en: _Wrap around
he: _כרוך מסביב

note: case sensitive check button for case sensitive, including the proxy menu item
en: Match _case
he: התאם אותיות גדולות/קטנות

note: match whole word check button for matching whole words, including the proxy menu item
en: _Match whole word
he: התאם מילה שלמה

note: enable regex search check button for enabling regex, including the proxy menu item
en: Regular e_xpression
he: בי_טוי רגולרי

en: Replace _all in:
he: החלף _הכול עם:

en: Selection
he: בחירה

en: Document
he: מסמך

en: All Documents
he: כל המסמכים

en: %d of %d match | %d of %d matches
he[0]: התאמה של %d מ-%d
he[1]: התאמות של %d מ-%d
he[2]: התאמות של %d מ-%d
he[3]: התאמות של %d מ-%d

en: %d match | %d matches
he[0]: התאמה %d
he[1]: התאמות %d
he[2]: התאמות %d
he[3]: התאמות %d

en: Choose a filetype
he: בחירת טיפוס קובץ

note: language/filetype
en: Filetype: None
he: טיפוס קובץ: אין

en: Toggle the overwrite mode
he: החלף מצב שכתוב

en: Line: %d Column: %d Selection: %d
he: שורה: %d טור: %d בחירה: %d

en: Line: %d Column: %d
he: שורה: %d טור: %d

en: Filetype: %s
he: טיפוס קובץ: %s

note: add the label with the root warning
en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
he: אזהרה: אתה אולי משתמש בחשבון־על (root), אתה עלול להזיק למערכת שלך.

en: Read Only
he: לקריאה בלבד

en: Viewer Mode
he: מצב מציג

en: Use '%s' as template
he: השתמש ב'%s' כתבנית

en: No template files found in
    '%s'
he: לא נמצאו קבצי תבנית ב
    '%s'

en: Missing Templates directory
    '%s'
he: ספריית שבלונות חסרה
    '%s'

note: create suitable text label for the "Other" menu
en: Ot_her (%d)...
he: _אחר (%d)...

en: Ot_her...
he: _אחר...

en: Revert to the saved version of the file
he: חזור לגרסה השמורה של הקובץ

en: Reload file from disk
he: טען מחדש קובץ מדיסק

en: Leave fullscreen mode
he: עזוב מסך מלא

en: Make the window fullscreen
he: הפוך את החלון למסך מלא

en: Open '%s'
he: פתח את '%s'

en: No items found
he: לא נמצאו פריטים

en: History disabled
he: היסטוריה כבויה

note: create an item to inform the user
en: No clipboard data
he: אין מידע לוח גזירה

note: set error message
en: Templates should be %s valid
he: תבניות צריכות להיות תקפות %s

note: set error message
en: Reading the template failed
he: קריאת התבנית נכשלה

note: set error message
en: Loading the template failed
he: העלאת התבנית נכשלה

note: show the error
en: Failed to reload the document
he: נכשל להעלות מחדש את המסמך

note: show the error
en: Failed to print the document
he: נכשל להדפיס את המסמך

en: _File
he: _קובץ

en: File menu
he: תפריט קובץ

en: New _Window
he: ח_לון חדש

en: Create a new document in a new window
he: צור מסמך חדש בחלון חדש

en: New From Te_mplate
he: חדש מתך _תבנית

en: Create a new document from a template
he: צור מסמך חדש מתבנית

en: Op_en Recent
he: קבצים _אחרונים

en: Open a recently used file
he: פתח קובץ שהיה בשימוש לאחרונה

en: Clear _History
he: טהור _היסטוריה

en: Clear the recently used files history
he: נקה את היסטוריית קבצים בשימוש לאחרונה

en: Save A_ll
he: שמור ה_כל

en: Save all document in this window
he: שמור את כל המסמך שבחלון זה

en: _Print...
he: ה_דפס...

en: Print the current document
he: הדפס את המסמך הנוכחי

en: _Close Window
he: _סגור חלון

en: Close this window
he: סגור את חלון זה

en: _Quit
he: _הפסק

en: Quit Mousepad
he: סגור את Mousepad

en: _Edit
he: _עריכה

en: Edit menu
he: תפריט עריכה

en: Preferences...
he: העדפות...

en: Show the preferences dialog
he: הצג את דיאלוג ההעדפות

en: _Search
he: _חפש

en: Search menu
he: תפריט חיפוש

en: Find _Next
he: מצא את ה_בא

en: Search forwards for the same text
he: חפש קדימה את אותו טקסט

en: Find _Previous
he: מצא את ה_קודם

en: Search backwards for the same text
he: חפש אחורה את אותו טקסט

en: _Incremental Search
he: חיפוש מ_צטבר

en: Automatically select the search result and scroll the view
he: בחר את תוצאת החיפוש אוטומטית וגלול את התצוגה

en: Highlight _All
he: הבלט הכל

en: Highlight the search matches
he: הדגש את התאמות החיפוש

en: _View
he: _תצוגה

en: View menu
he: תפריט תצוגה

en: Select F_ont...
he: בחר _גופן...

en: Change the editor font
he: שנה את גופן העורך

en: _Color Scheme
he: ערכת צבעים

en: Color scheme to use for the text view
he: ערכת צבעים לשימוש בתצוגת הטקסט

en: None
he: ללא

en: No style scheme
he: אין תוכנית סגנון

en: Line N_umbers
he: _מספרי שורות

en: Show line numbers
he: הצג מספרי שורה

en: _Menubar
he: שורת _תפריט

en: Change the visibility of the main menubar
he: שנה ראות של שורת תפריט ראשי

en: _Toolbar
he: סרגל _כלים

en: Change the visibility of the toolbar
he: שנה ראות של סרגל כלים

en: St_atusbar
he: שורת _מצב

en: Change the visibility of the statusbar
he: שנה ראות של שורת מצב

en: _Document
he: _מסמך

en: Document menu
he: תפריט מסמך

en: _Word Wrap
he: ג_לישת שורות

en: Toggle breaking lines in between words
he: העבר קווים שוברים בין מילים

en: _Auto Indent
he: עימוד _אוטומטי

en: Auto indent a new line
he: עימוד אוטומטי של שורה חדשה

en: Tab _Size
he: גודל לשונית

en: The number of space characters for a tabulation
he: מספר תווי הרווח ללוח

en: Two spaces
he: שני רווחים

en: Three spaces
he: שלושה רווחים

en: Four spaces
he: ארבעה רווחים

en: Eight spaces
he: שמונה רווחים

en: Other...
he: אחר...

en: Set custom tab size
he: קבע גודל כרטיסייה מותאם

en: Insert _Spaces
he: הכנס _רווחים

en: Insert spaces when the tab button is pressed
he: הכנס רווחים כאשר מקש Tab נלחץ

en: _Filetype
he: _טיפוס קובץ

en: Language to use for syntax highlighting
he: שפה לשימוש להדגשת תחביר

en: Plain Text
he: טקסט פשוט

en: No filetype
he: אין טיפוס קובץ

en: Line E_nding
he: סיו_מת שורה

en: Character(s) to use as end of line
he: תו(וים) לשימוש עבור סוף שורה

en: Set the line ending of the document to Unix (LF)
he: קבע את סיומת השורה של המסמך ליוניקס (LF)

en: Set the line ending of the document to Mac (CR)
he: קבע את סיומת השורה של המסמך למאק (CR)

en: Set the line ending of the document to DOS / Windows (CR LF)
he: קבע את סיומת השורה של המסמך לדוס / ווינדוס (CR LF)

en: Write Unicode _BOM
he: רשום Unicode _BOM

en: Store the byte-order mark in the file
he: אחסן את סימון סדר-הבייטים בקובץ

en: _Viewer Mode
he: מצב _מציג

en: Disallow modifications via keyboard / mouse
he: אל תאפשר שינויים דרך מקלדת / עכבר

en: _Previous Tab
he: הלשונית ה_קודמת

en: Select the previous tab
he: בחר את הכרטיסייה הקודמת

en: _Next Tab
he: הלשונית ה_באה

en: Select the next tab
he: בחר את הכרטיסייה הבאה

en: _Help
he: ע_זרה

en: Help menu
he: תפריט עזרה

en: _Contents
he: _תכנים

en: Display the Mousepad user manual
he: הצג מדריך משתמש Mousepad

en: _About
he: על _אודות

en: About this application
he: על אודות יישום זה

en: _New
he: _חדש

en: Create a new document
he: יצירת מסמך חדש

en: _Open...
he: _פתח...

en: Open a file
he: פתיחת קובץ

en: Save the current document
he: שמור את המסמך הנוכחי

en: Save _As...
he: שמירה _בשם...

en: Save current document as another file
he: שמור מסמך נוכחי כקובץ אחר

en: _Detach Tab
he: _הפרד כרטיסייה

en: Move the current document to a new window
he: העבר את המסמך הנוכחי לחלון חדש

en: Close _Tab
he: סגור _כרטיסייה

en: Close the current document
he: סגור את המסמך הנוכחי

en: _Undo
he: _בטל פעולה

en: Undo the last action
he: בטל את הפעולה האחרונה

en: _Redo
he: _חזור על הפעולה

en: Redo the last undone action
he: חזור על הפעולה שבוטלה לאחרונה

en: Cu_t
he: ג_זור

en: Cut the selection
he: חתוך את הבחירה

en: _Copy
he: ה_עתק

en: Copy the selection
he: העתק את הבחירה

en: _Paste
he: ה_דבק

en: Paste the clipboard
he: הדבק את הבחירה

en: Select _All
he: בחר _הכול

en: Select the text in the entire document
he: בחר את הטקסט בכל המסמך

en: Search for text
he: חיפוש עבור תמליל

en: Find and Rep_lace...
he: מצא וה_חלף...

en: Search for and replace text
he: חיפוש והחלפת תמליל

en: _Go to...
he: _עבור אל...

en: Go to a specific location in the document
he: לך למיקום מסוים במסמך

en: _Fullscreen
he: _מסך מלא

en: Paste _Special
he: הדבק _מיוחד

en: Paste the clipboard in a special way
he: הדבק את לוח הגזירים בדרך מיוחדת

en: Paste from _History
he: הדבק מתוך _היסטוריה

en: Paste from the clipboard history
he: הדבק מתוך היסטוריית לוח גזירה

en: Paste as _Column
he: הדבק בתור _עמודה

en: Paste the clipboard text into a column
he: הדבק טקסט לוח גזירה בתוך טור

en: _Delete Selection
he: _מחק בחירה

en: Delete the current selection
he: מחק את הבחירה הנוכחית

en: Delete _Line
he: מחק _שורה

en: Delete the current line
he: מחק את השורה הנוכחית

en: Conve_rt
he: ה_מר

en: Convert text in different ways
he: המר טקסט בדרכים שונות

en: To _Lowercase
he: לאותיות קטנות

en: Change the case of the selection to lowercase
he: שנה את הבחירה לאותיות קטנות

en: To _Uppercase
he: לאותיות גדולות

en: Change the case of the selection to uppercase
he: שנה את הבחירה לאותיות גדולות

en: To _Title Case
he: לאות גדולה בתחילת כל מילה

en: Change the case of the selection to title case
he: שנה את הבחירה לאות גדולה בתחילת כל מילה

en: To _Opposite Case
he: להפיכת אותיות קטנות וגדולות

en: Change the case of the selection opposite case
he: שנה את הבחירה להפיכת אותיות קטנות וגדולות

en: _Tabs to Spaces
he: לשוניות לרווחים

en: Convert all tabs to spaces in the selection or document
he: המר את כל הלשוניות לרווחים בבחירה או במסמך

en: _Leading Spaces to Tabs
he: רווחים _מקדימים לטאבים

en: Convert all the leading spaces to tabs in the selected line(s) or document
he: המר את כל הרווחים המקדימים ללשוניות בשורה(ות) הנבחרת או במסמך

en: St_rip Trailing Spaces
he: הפשט רווחים סופיים

en: Remove all the trailing spaces from the selected line(s) or document
he: הסר את כל הרווחים הסופיים מהשורה(ות) הנבחרת או מהמסמך

en: _Transpose
he: החלף מקומות

en: Reverse the order of something
he: הפוך את הסדר של משהו

en: _Move
he: _הזז

en: Move content in different ways
he: הזז תכולה בדרכים שונות

en: One Line _Up
he: שורה אחת מ_עלה

en: Move lines one line up
he: הזז שורות מעלה שורה אחת

en: One Line _Down
he: שורה אחת מ_טה

en: Move lines one line down
he: הזז שורות מטה שורה אחת

en: One Word _Left
he: מילה אחת _שמאלה

en: Move words one word left
he: הזז מילים שמאלה מילה אחת

en: One Word _Right
he: מילה אחת _ימינה

en: Move words one word right
he: הזז מילים ימינה מילה אחת

en: Dup_licate Line / Selection
he: שכ_פל שורה / בחירה

en: Duplicate the current line or selection
he: שכפל את השורה הנוכחית או את הבחירה

en: _Increase Indent
he: ה_גדל הזחה

en: Increase the indentation of the selection or current line
he: הגדל את ההזחה של הבחירה או השורה הנוכחית

en: _Decrease Indent
he: ה_קטן הזחה

en: Decrease the indentation of the selection or current line
he: הקטן את ההזחה של הבחירה או השורה הנוכחית

en: Insert Tabs
he: הכנס טאבים

en: Insert Spaces
he: הכנס רווחים

en: Never
he: אף פעם

en: First key press
he: לחיצת מקש ראשונה

en: Second key press
he: לחיצת מקש שניה

en: Always
he: תמיד

en: never
he: לעולם לא

en: after a crash
he: לאחר קריסה

en: unsaved documents
he: מסמכים לא שמורים

en: saved documents
he: מסמכים שמורים

en: always
he: תמיד

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new tabs
he: לשוניות חדשות

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new windows
he: חלונות חדשים

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new tabs in a new window
he: לשוניות חדשות בחלון חדש

en: Menu
he: תפריט

en: Small Toolbar
he: סרגל כלים קטן

en: Large Toolbar
he: סרגל כלים גדול

en: Button
he: לחצן

en: Drag & Drop
he: גרור ושחרר

en: Dialog
he: דו שיח

en: Icons Only
he: סמלים בלבד

en: Text Only
he: טקסט בלבד

en: Text Below Icons
he: טקסט תחת סמלים

en: Text Beside Icons
he: טקסט לצד סמלים

en: Display whitespace
he: הצג סימן לבן

en: Display line endings
he: הצג סיומות שורה

en: Long line margin at column:
he: קצה שורה ארוך בעמודה:

en: Highlight current line
he: הבלט שורה נוכחית

en: Highlight matching brackets
he: הבלט סוגריים תואמים

en: Wrap long lines
he: עטוף שורות ארוכות

en: <b>Display</b>
he: <b>תצוגה<b/>

en: Use system monospace font
he: השתמש בגופן מונוספייס של המערכת

en: <b>Font</b>
he: <b>גופן</b>

en: <b>Color Scheme</b>
he: <b>ערכת צבעים</b>

en: View
he: תצוגה

en: Tab width:
he: רוחב לשונית:

en: Tab mode:
he: מצב לשונית:

en: Enable automatic indentation
he: אפשר הזחה אוטומטית

en: <b>Indentation</b>
he: <b>הזחה</b>

en: Tab: Indent selection (Shift+Tab: Unindent)
he: Tab: הזח בחירה (Shift+Tab: בטל הזחה)

en: Indent/unindent the currently selected text or the current line
he: הזח/בטל הזחה של הטקסט הנבחר או השורה הנוכחית

en: Backspace: Delete indent spaces as tabs
he: Backspace: מחק רווחי הזחה כמו טאבים

en: Home/End: Detect leading/trailing whitespace:
he: Home/End: גלה רווח לבן מקדים/אחורי :

en: <b>Smart Keys</b>
he: <b>מקשים חכמים</b>

en: Editor
he: עורך

en: Client-side decorations (restart required)
he: עיטורי צד לקוח (נדרש אתחול)

en: Show full filename in title bar
he: הצג שם קובץ מלא בסרגל הכותרת

en: Remember window size
he: זכור גודל חלון

en: Remember window position
he: זכור מיקום חלון

en: Remember window state
he: זכור מצב חלון

en: <b>General</b>
he: <b>כללי</b>

en: Show toolbar
he: הצג סרגל כלים

en: Style:
he: סגנון:

en: Icon Size:
he: גודל סמל:

en: <b>Toolbar</b>
he: <b>סרגל כלים</b>

en: Always show tabs even with one file
he: תמיד הצג לשוניות גם עם קובץ אחד

en: Expand tabs to fill available space
he: הרחב לשוניות למילוי שטח זמין

en: Cycled notebook tab switching
he: העברה מחזורית של כרטיסייה מחברת

en: Open files in:
he: פתח קבצים ב:

en: <b>Notebook Tabs</b>
he: <b>לשוניות מחברת</b>

en: Window
he: חלון

en: Ensure new line at file end
he: וודא שורה חדשה בסוף קובץ

en: Make a copy with '~' suffix
he: עשה עותק עם סיומת '~'

en: <b>File Saving</b>
he: <b>שמירת קבצים</b>

en: Session restore:
he: שחזור סשן:

en: When "unsaved documents" or "always" is selected, Mousepad won't ask for saving modified documents when quitting
he: כאשר נבחרים "מסמכים לא שמורים" או "תמיד", Mousepad לא יבקש לשמור מסמכים מעודכנים בעת יציאה

en: Recent file menu length:
he: אורך תפריט קובץ אחרון:

en: '0' disables and wipes recent history
he: '0' מכבה ומוחק היסטוריה אחרונה

en: Search history size:
he: גודל היסטוריית החיפוש:

en: <b>History</b>
he: <b>היסטוריה</b>

en: File monitoring
he: מעקב קובץ

en: Automatic reloading
he: ריענון אוטומטי

en: Default encoding:
he: קידוד ברירת מחדל:

en: <b>Miscellaneous</b>
he: <b>שונות</b>

en: File
he: קובץ

en: Plugins
he: תוספים

en: Spell Checking
he: בדיקת איות

en: The default language for new documents is set here. It can then be changed per document via the context menu, where there are also spelling correction suggestions for underlined words.
he: שפת ברירת המחדל למסמכים חדשים נקבעת כאן. היא ניתנת אחר כך לשינוי פר מסמך דרך תפריט הקשר, היכן שקיימים הצעות תיקון איות למילים עם קו תחתון.

note: combo box label
en: Default language:
he: שפת ברירת מחדל:

en: Shortcuts Editor
he: עורך הקיצורים

en: The shortcuts editor is available here as a popover or as a dialog below the preferences in the menu bar.
he: עורך קיצורי הדרך זמין כאן כ-popover או דו שיח מלמטה להעדפות בסרגל התפריט.

en: Application
he: יישום

note: pack frames
en: Menubar
he: סרגל תפריט

en: Preferences Dialog
he: דו־שיח העדפות

en: Miscellaneous
he: שונות

en: Mousepad Shortcuts
he: קיצורי דרך Mousepad

note: add the shortcuts menu entry
en: Shortcuts...
he: קיצורים...

en: Show the shortcuts dialog
he: הצג דו־שיח קיצורים

en: Simple Text Editor
he: עורך תמלילים פשוט

en: Text Editor
he: עורך תמלילים

en: Text Editor Settings
he: הגדרות עורך טקסט

en: Configure the Mousepad text editor
he: הגדר את עורך הטקסט Mousepad

en: Mousepad aims to be an easy-to-use and fast editor. Our target is an editor for quickly editing text files, not a development environment or an editor with a huge bunch of plugins.
he: Mousepad שואף להיות עורך מהיר וקל לשימוש. המטרה שלנו היא עורך לעריכה מהירה של קבצי טקסט, לא סביבת פיתוח או עורך עם רשימת תוספים לא נגמרת.

en: On the other hand we try to use the latest GTK features available, which means that if GTK adds something new in a major release that is useful for the editor, we will likely bump the GTK dependency and integrate this new feature in Mousepad.
he: מצד שני אנו מנסים להשתמש במאפייני GTK העדכניים, המשמעות היא שאם GTK מוסיף משהו חדש בגרסה ראשית שהוא שימושי לעורך, קרוב לודאי שנקפיץ את תלות ה-GTK ונשלב את המאפיין החדש הזה ב-Mousepad.

en: The Mousepad developers
he: המפתחים של Mousepad

note: SECURITY: - A normal active user can run mousepad without elevated rights. They may wish to modify a file they normally do not have read/write access to. This isn't a good idea, but is common on single user systems.
en: Run Mousepad as root
he: הפעל משטח עכבר כמשתמש על

en: Authentication is required to run Mousepad as root.
he: נדרש אימות כדי להפעיל משטח עכבר כמשתמש על.
