Xfce Apps - en to ja translation catalogue (424 entries)

en: Encoding to be used to open files (leave empty to open files in the encoding dialog)
ja: ファイルを開くときに使用するエンコーディング（エンコーディングダイアログでファイルを開く場合は空のままにする）

en: ENCODING
ja: エンコーディング

en: Display a list of possible encodings to open files
ja: ファイルを開く際に可能性のあるエンコーディングリストを表示する

en: Line number the cursor to position to (LINE > 0 from top, LINE < 0 from bottom)
ja: カーソル位置の行番号（0より大きい場合は上からの位置、0より小さい場合は下からの位置）

en: LINE
ja: 行

en: Column number the cursor to position to (COLUMN >= 0 from start, COLUMN < 0 from end)
ja: カーソル位置の列番号（0以上の場合は先頭からの位置、0未満の場合は末尾からの位置）

en: COLUMN
ja: カラム

en: Open the preferences dialog
ja: 設定ダイアログを開きます

en: Do not register with the D-BUS session message bus
ja: D-BUS セッションメッセージバスに登録しない

en: Quit a running Mousepad primary instance
ja: 実行中の Mousepad プライマリインスタンスを終了する

en: Print version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: [FILES...]
ja: [ファイル...]

en: File opening mode: "%s", "%s" or "%s" (open tabs in a new window)
ja: ファイルを開くモード: "%s"、 "%s"、または  "%s"（新しいウィンドウでタブを開く）

en: MODE
ja: モード

en: Please report bugs to <%s>.
ja: バグの報告は <%s> までお願いします。

en: %s | Authors: %s | Filename: %s
ja: %s | 作者: %s | ファイル名: %s

en: Mousepad is a simple text editor for the Xfce desktop environment
ja: Mousepad は Xfce デスクトップ環境向けのシンプルなテキストエディターです。

note: display an error message to the user
en: Failed to open the documentation browser
ja: ドキュメントブラウザーを開くことに失敗しました

note: build dialog
en: Select Tab Size
ja: タブサイズの選択

note: build the dialog
en: Go To
ja: 移動

note: add button
en: _Jump to
ja: 次へ移動(_J)

en: _Line number:
ja: 行番号(_L):

en: C_olumn number:
ja: 列番号(_O):

en: Remove all entries from the documents history?
ja: ドキュメント履歴からすべてのアイテムを削除しますか?

note: setup CSD titlebar
en: Clear Documents History
ja: ドキュメント履歴のクリア

en: Clearing the documents history will permanently remove all currently listed entries.
ja: ドキュメント履歴をクリアすると、現在表示されているすべてのアイテムを完全に削除します。

en: Clea_r
ja: クリア(_R)

en: Do you want to save the changes before closing?
ja: 閉じる前に変更を保存しますか?

en: The document is read-only, do you want to save it as another file?
ja: ドキュメントは読み込み専用です。他のファイルとして保存しますか?

note: setup CSD titlebar
en: Save Changes
ja: 変更の保存

en: _Don't Save
ja: 保存しない(_D)

en: If you don't save this read-only document as another file, all the changes will be lost.
ja: この読み込み専用ドキュメントを他のファイルとして保存しない場合、すべての変更箇所は失われます。

en: If you don't save the document, all the changes will be lost.
ja: 保存しない場合、すべての変更箇所は失われます。

en: The document has been externally modified. Do you want to continue saving?
ja: この文書は外部から変更されています。このまま保存しますか?

en: If you save the document, all of the external changes will be lost.
ja: 保存すると、すべての外部からの変更箇所は失われます。

en: The document has been externally modified. Do you want to reload it from disk?
ja: この文書は外部から変更されています。ディスクから再読込しますか?

en: You have unsaved changes. If you revert the file, they will be lost.
ja: 保存されていない変更があります。ファイルを元に戻すと、保存されていない変更は失われます。

note: setup CSD titlebar
en: Externally Modified
ja: 外部からの変更

en: Do you want to save your changes before reloading?
ja: 再読み込み前に変更を保存しますか?

en: If you revert the file, all unsaved changes will be lost.
ja: ファイルを復帰すると、保存されていないすべての変更箇所は失われます。

en: The file seems to be encoded in %s, but you have chosen %s encoding. Do you confirm this choice?
ja: ファイルは %s でエンコードされているようですが、%s エンコーディングを選択しました。この選択でよろしいですか？

en: If not, the guessed encoding will be used.
ja: そうでない場合は、推測されたエンコーディングを使用します。

en: It seems that the previous session did not end normally. Do you want to restore the available data?
ja: 前のセッションは正常に終了しなかったようです。 利用可能なデータを復元しますか？

en: If not, all this data will be lost.
ja: しない場合、このデータはすべて失われます。

en: Please select a file
ja: ファイルを選択してください

en: Failed to prepare the temporary file for encoding tests
ja: エンコーディングテスト用の一時ファイルの準備に失敗しました

en: Open encoding dialog
ja: エンコーディングダイアログを開く

en: Go back to shorten list
ja: 短縮リストに戻る

note: combo box label
en: _Encoding:
ja: エンコーディング(_E)

en: Current
ja: 現在

en: Show all encodings
ja: すべてのエンコーディングを表示

en: Text Files
ja: テキストファイル

en: All Files
ja: すべてのファイル

note: create the dialog
en: Save As
ja: 名前を付けて保存

note: create new file chooser dialog
en: Open File
ja: ファイルを開く

note: add button
en: _Open
ja: 開く(_O)

note: create new font chooser dialog
en: Choose Mousepad Font
ja: Mousepad のフォントを選択する

note: error dialog messages
en: Failed to open the document
ja: 文書を開くことに失敗しました

en: Failed to save the document
ja: 文書の保存に失敗しました

en: Unsupported character set
ja: サポートされていない文字セット

note: button labels
en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _OK
ja: OK(_O)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Save _As
ja: 名前を付けて保存(_A)

en: Re_vert
ja: 復帰(_V)

en: Re_load
ja: リロード(_L)

note: pack button, add signal and tooltip
en: Close this tab
ja: このタブを閉じます

note: create an unique untitled document name
en: Untitled
ja: 無題

en: Other:
ja: その他:

en: Checking encodings...
ja: エンコーディングをチェックしています...

en: %s (%s, failed)
ja: %s (%s, 失敗)

en: %s (%s, partial)
ja: %s (%s, 部分的)

en: Other (partial):
ja: その他 (部分的):

en: Other valid encodings were found, please choose below.
ja: 他の有効なエンコーディングが見つかりました。以下から選択してください。

en: Other partially valid encodings were found, please choose below.
ja: 他の部分的に有効なエンコーディングが見つかりました。以下から選択してください。

en: No other valid encoding was found.
ja: 他の有効なエンコーディングは見つかりませんでした。

note: dialog title
en: The document is %s valid.
ja: このドキュメントは %s が有効です。

en: The document is not %s valid.
ja: このドキュメントは %s が無効です。

note: west european
en: Celtic
ja: ケルト語

en: Greek
ja: ギリシャ語

en: Nordic
ja: 北欧

en: South European
ja: 南欧

en: Western
ja: 西欧

note: east european
en: Baltic
ja: バルト語

en: Central European
ja: 中欧

en: Cyrillic
ja: キリル文字

en: Cyrillic/Russian
ja: キリル文字/ロシア語

en: Cyrillic/Ukrainian
ja: キリル文字/ウクライナ語

en: Romanian
ja: ルーマニア語

note: middle eastern
en: Arabic
ja: アラビア語

en: Hebrew
ja: ヘブライ語

en: Hebrew Visual
ja: ヘブライ語 (論理表記)

note: asian
en: Armenian
ja: アルメニア語

en: Georgian
ja: グルジア語

en: Thai
ja: タイ語

en: Turkish
ja: トルコ語

en: Vietnamese
ja: ベトナム語

note: east asian
en: Chinese Simplified
ja: 中国語簡体字

en: Chinese Traditional
ja: 中国語繁体字

en: Japanese
ja: 日本語

en: Korean
ja: 韓国語

note: button labels
en: Default
ja: デフォルト

en: System
ja: システム

en: History
ja: 履歴

en: Invalid byte sequence in conversion input
ja: 変換入力内に不正なバイト列があります

en: Failed to clear the recent history
ja: ドキュメント履歴のクリアに失敗しました

note: setup the window properties
en: Mousepad Preferences
ja: Mousepad 設定

note: set a custom tab label
en: Document Settings
ja: 文書の設定

en: Appearance
ja: 外観

en: Print page _headers
ja: ページヘッダーを印刷する(_H)

en: Print _line numbers
ja: 行番号を印刷する(_L)

en: Numbering interval:
ja: 出力する行番号の間隔:

en: The interval at which to print line numbers. For example a value of 1 will print a line number on each line, a value of 2 will print a line number on every other line, and so on.
ja: 印刷するときに出力する行番号の間隔です。例えば 1 を指定すると行ごとに番号を印刷し、2 を指定すると 1 行おきに印刷します。

en: Enable text _wrapping
ja: 文字の折り返しを有効にする(_W)

en: Enable _syntax highlighting
ja: シンタックスハイライトを有効にする(_S)

en: Fonts
ja: フォント

en: Header:
ja: ヘッダー:

en: Body:
ja: 本文:

en: Line numbers:
ja: 行番号:

en: _Replace All
ja: すべて置換(_R)

en: _Replace
ja: 置換(_R)

note: set dialog properties
en: Find and Replace
ja: 検索と置換

note: dialog buttons
en: _Find
ja: 検索(_F)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: _Search for:
ja: 検索文字列(_S):

en: Replace _with:
ja: 置換文字列(_W):

en: Search _direction:
ja: 検索方向(_D):

en: Up
ja: 上

en: Down
ja: 下

note: wrap around
en: _Wrap around
ja: 循環する(_W)

note: case sensitive check button for case sensitive, including the proxy menu item
en: Match _case
ja: 大文字/小文字を区別する(_C)

note: match whole word check button for matching whole words, including the proxy menu item
en: _Match whole word
ja: 完全一致(_M)

note: enable regex search check button for enabling regex, including the proxy menu item
en: Regular e_xpression
ja: 正規表現(_X)

en: Replace _all in:
ja: 一括置換(_A):

en: Selection
ja: 選択範囲

en: Document
ja: 文書

en: All Documents
ja: 全文書

en: %d of %d match | %d of %d matches
ja[0]: %d 件一致 (%d 件中)

en: %d match | %d matches
ja[0]: %d 件一致

en: Choose a filetype
ja: ファイルタイプを選択します

note: language/filetype
en: Filetype: None
ja: ファイルタイプ: なし

en: Toggle the overwrite mode
ja: 上書きモードと挿入モードを切り替えます

note: overwrite label
en: OVR
ja: 上書

en: Line: %d Column: %d Selection: %d
ja: 行: %d 列: %d 選択範囲: %d

en: Line: %d Column: %d
ja: 行: %d 列: %d

en: Filetype: %s
ja: ファイルタイプ: %s

note: add the label with the root warning
en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
ja: 警告: あなたは root アカウントを使用しています。システムに悪影響を与えるかもしれません。

en: Read Only
ja: 読込専用

en: Viewer Mode
ja: ビュアーモード

en: Use '%s' as template
ja: '%s' をテンプレートとして使用する

en: No template files found in
    '%s'
ja: テンプレートファイルが '%s' 内に
    ありません

en: Missing Templates directory
    '%s'
ja: テンプレートディレクトリがありません
    '%s'

note: create suitable text label for the "Other" menu
en: Ot_her (%d)...
ja: その他 (%d)(_H)...

en: Ot_her...
ja: その他(_H)...

en: Revert to the saved version of the file
ja: 保存されているファイルに戻します

en: Reload file from disk
ja: ディスクからファイルをリロードする

en: Leave fullscreen mode
ja: 全画面モードから復帰します

en: Make the window fullscreen
ja: ウィンドウを全画面化します

en: Open '%s'
ja: '%s' を開きます

en: No items found
ja: アイテムが見つかりません

en: History disabled
ja: 履歴が無効になっています

note: create an item to inform the user
en: No clipboard data
ja: クリップボードにデータがありません

note: set error message
en: Templates should be %s valid
ja: テンプレートは %s が有効である必要があります

note: set error message
en: Reading the template failed
ja: テンプレートの読み込みに失敗しました

note: set error message
en: Loading the template failed
ja: テンプレートの読み込みに失敗しました

note: show the error
en: Failed to reload the document
ja: 文書の再読み込みに失敗しました

note: show the error
en: Failed to print the document
ja: 文書の印刷に失敗しました

en: _File
ja: ファイル(_F)

en: File menu
ja: ファイルメニュー

en: New _Window
ja: 新しいウィンドウ(_W)

en: Create a new document in a new window
ja: 新しい文書を新しいウィンドウで作成します

en: New From Te_mplate
ja: テンプレートから新規作成(_M)

en: Create a new document from a template
ja: テンプレートから新しいドキュメントを作成する

en: Op_en Recent
ja: 最近開いたファイル(_E)

en: Open a recently used file
ja: 最近使用したファイルを開く

en: Clear _History
ja: 履歴のクリア(_H)

en: Clear the recently used files history
ja: 最近使ったファイルの履歴をクリアします

en: Save A_ll
ja: すべて保存(_L)

en: Save all document in this window
ja: このウィンドウのすべての文書を保存します

en: _Print...
ja: 印刷(_P)...

en: Print the current document
ja: 現在の文書を印刷します

en: _Close Window
ja: ウィンドウを閉じる(_C)

en: Close this window
ja: このウィンドウを閉じます

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: Quit Mousepad
ja: Mousepad を終了する

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Edit menu
ja: 編集メニュー

en: Preferences...
ja: 設定...

en: Show the preferences dialog
ja: 設定ダイアログを表示します

en: _Search
ja: 検索(_S)

en: Search menu
ja: 検索メニュー

en: Find _Next
ja: 次を検索(_N)

en: Search forwards for the same text
ja: 前方に同じ文字列を検索します

en: Find _Previous
ja: 前を検索(_P)

en: Search backwards for the same text
ja: 後方に同じ文字列を検索します

en: _Incremental Search
ja: 逐次検索(_I)

en: Automatically select the search result and scroll the view
ja: 検索結果を自動で選択し、ビューをスクロールする

en: Highlight _All
ja: すべて強調表示(_A)

en: Highlight the search matches
ja: 検索結果をハイライトする

en: _View
ja: 表示(_V)

en: View menu
ja: 表示メニュー

en: Select F_ont...
ja: フォントを選択(_O)...

en: Change the editor font
ja: エディターフォントを変更します

en: _Color Scheme
ja: カラースキーム(_C)

en: Color scheme to use for the text view
ja: テキスト表示に使用する配色

en: None
ja: 無し

en: No style scheme
ja: スタイルスキームを使用していません

en: Line N_umbers
ja: 行番号(_U)

en: Show line numbers
ja: 行番号を表示する

en: _Menubar
ja: メニューバー(_M)

en: Change the visibility of the main menubar
ja: メインメニューバーの表示/非表示を切り替えます

en: _Toolbar
ja: ツールバー(_T)

en: Change the visibility of the toolbar
ja: ツールバーの表示/非表示を切り替えます

en: St_atusbar
ja: ステータスバー(_A)

en: Change the visibility of the statusbar
ja: ステータスバーの表示/非表示を切り替えます

en: _Document
ja: 文書(_D)

en: Document menu
ja: 文書メニュー

en: _Word Wrap
ja: 行を折り返す(_W)

en: Toggle breaking lines in between words
ja: 単語間での行の折り返しを切り替えます

en: _Auto Indent
ja: 自動インデント(_A)

en: Auto indent a new line
ja: 新しい行で自動的にインデントします

en: Tab _Size
ja: タブのサイズ(_S)

en: The number of space characters for a tabulation
ja: タブに使用するスペースの数

en: Two spaces
ja: 2個のスペース

en: Three spaces
ja: 3個のスペース

en: Four spaces
ja: 4個のスペース

en: Eight spaces
ja: 8個のスペース

en: Other...
ja: その他

en: Set custom tab size
ja: カスタムタブサイズを設定します

en: Insert _Spaces
ja: スペースを挿入(_S)

en: Insert spaces when the tab button is pressed
ja: Tab キーが押されたときにスペースを挿入します

en: _Filetype
ja: ファイルタイプ(_F)

en: Language to use for syntax highlighting
ja: 構文の強調表示に使用する言語

en: Plain Text
ja: プレーンテキスト

en: No filetype
ja: ファイルタイプなし

en: Line E_nding
ja: 改行コード(_N)

en: Character(s) to use as end of line
ja: 行末として使用する文字

en: Set the line ending of the document to Unix (LF)
ja: 文書の改行コードを Unix 形式 (LF のみ) に設定します

en: Set the line ending of the document to Mac (CR)
ja: 文書の改行コードを Mac 形式 (CR のみ) に設定します

en: Set the line ending of the document to DOS / Windows (CR LF)
ja: 文書の改行コードを DOS/Windows 形式 (CR LF) に設定します

en: Write Unicode _BOM
ja: Unicode BOM の書き出し(_B)

en: Store the byte-order mark in the file
ja: バイトオーダーマークをファイルに格納します

en: _Viewer Mode
ja: ビュアーモード(_V)

en: Disallow modifications via keyboard / mouse
ja: キーボードまたはマウスによる変更を禁止する

en: _Previous Tab
ja: 前のタブ(_P)

en: Select the previous tab
ja: 前のタブを選択します

en: _Next Tab
ja: 次のタブ(_N)

en: Select the next tab
ja: 次のタブを選択します

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: Help menu
ja: ヘルプメニュー

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: Display the Mousepad user manual
ja: Mousepad ユーザーマニュアルを表示します

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: About this application
ja: Mousepad についての情報を表示します

en: _New
ja: 新規作成(_N)

en: Create a new document
ja: 新しい文書を作成します

en: _Open...
ja: 開く(_O)...

en: Open a file
ja: ファイルを開きます

en: Save the current document
ja: 現在の文書を保存します

en: Save _As...
ja: 名前を付けて保存(_A)...

en: Save current document as another file
ja: 現在の文書を別のファイルとして保存します

en: _Detach Tab
ja: タブを切り離す(_D)

en: Move the current document to a new window
ja: 現在の文書を新しいウィンドウに移動する

en: Close _Tab
ja: タブを閉じる(_T)

en: Close the current document
ja: 現在の文書を閉じます

en: _Undo
ja: 元に戻す(_U)

en: Undo the last action
ja: 最後に行った操作を元に戻します

en: _Redo
ja: やり直す(_R)

en: Redo the last undone action
ja: 最後に元に戻した操作をやり直します

en: Cu_t
ja: 切り取り(_T)

en: Cut the selection
ja: 選択範囲を切り抜きます

en: _Copy
ja: コピー(_C)

en: Copy the selection
ja: 選択範囲をコピーします

en: _Paste
ja: 貼り付け(_P)

en: Paste the clipboard
ja: クリップボードから貼り付けます

en: Select _All
ja: すべて選択(_A)

en: Select the text in the entire document
ja: 文書全体の文字を選択します

en: Search for text
ja: 文字列を検索します

en: Find and Rep_lace...
ja: 検索と置換(_L)...

en: Search for and replace text
ja: 文字列を検索および置換します

en: _Go to...
ja: 移動(_G)...

en: Go to a specific location in the document
ja: 文書内の指定場所に移動します

en: _Fullscreen
ja: 全画面化(_F)

en: Paste _Special
ja: 特殊な貼り付け(_S)

en: Paste the clipboard in a special way
ja: クリップボードを特別な方法で貼り付ける

en: Paste from _History
ja: 履歴から貼り付け(_H)

en: Paste from the clipboard history
ja: クリップボード履歴から貼り付けます

en: Paste as _Column
ja: 列として貼り付け(_C)

en: Paste the clipboard text into a column
ja: クリップボードの文字列を列に貼り付けます

en: _Delete Selection
ja: 選択範囲を削除(_D)

en: Delete the current selection
ja: 現在の選択範囲を削除します

en: Delete _Line
ja: 行を削除(_L)

en: Delete the current line
ja: 現在の行を削除します

en: Conve_rt
ja: 変換(_R)

en: Convert text in different ways
ja: さまざまな方法でテキストを変換する

en: To _Lowercase
ja: 小文字化(_L)

en: Change the case of the selection to lowercase
ja: 選択範囲の文字列を小文字に変換します

en: To _Uppercase
ja: 大文字化(_U)

en: Change the case of the selection to uppercase
ja: 選択範囲の文字列を大文字に変換します

en: To _Title Case
ja: 頭文字のみ大文字化(_T)

en: Change the case of the selection to title case
ja: 選択範囲の単語の頭文字を大文字に、その他を小文字に変換します

en: To _Opposite Case
ja: 大文字小文字の入れ替え(_O)

en: Change the case of the selection opposite case
ja: 選択範囲の文字列の大文字小文字を反転します

en: _Tabs to Spaces
ja: タブをスペースに(_T)

en: Convert all tabs to spaces in the selection or document
ja: 選択範囲または文書内のすべてのタブをスペースに変換します

en: _Leading Spaces to Tabs
ja: 行頭のタブをスペースに(_L)

en: Convert all the leading spaces to tabs in the selected line(s) or document
ja: 選択範囲または文書内の行頭のスペースをタブに変換します

en: St_rip Trailing Spaces
ja: 行末のスペースを除去(_R)

en: Remove all the trailing spaces from the selected line(s) or document
ja: 選択範囲または文書内の行末のスペースを除去する

en: _Transpose
ja: 転置(_T)

en: Reverse the order of something
ja: 何らかの順序を反転します

en: _Move
ja: 移動(_M)

en: Move content in different ways
ja: 様々な方法でコンテンツを移動する

en: One Line _Up
ja: 1行上へ(_U)

en: Move lines one line up
ja: 1行上に移動する

en: One Line _Down
ja: 1行下へ(_D)

en: Move lines one line down
ja: 1行下に移動する

en: One Word _Left
ja: 1語左へ(_L)

en: Move words one word left
ja: 1単語分、単語を左に移動する

en: One Word _Right
ja: 1語右へ(_R)

en: Move words one word right
ja: 1単語分、単語を右に移動する

en: Dup_licate Line / Selection
ja: 行/選択範囲の複製(_L)

en: Duplicate the current line or selection
ja: 現在の行または選択範囲を複製します

en: _Increase Indent
ja: インデントを増やす(_I)

en: Increase the indentation of the selection or current line
ja: 選択範囲または現在の行のインデントを増やします

en: _Decrease Indent
ja: インデントを減らす(_D)

en: Decrease the indentation of the selection or current line
ja: 選択範囲または現在の行のインデントを減らします

en: Insert Tabs
ja: タブを挿入

en: Insert Spaces
ja: スペースを挿入

en: Never
ja: しない

en: First key press
ja: 最初のキー入力

en: Second key press
ja: 2番目のキー入力

en: Always
ja: 常に

en: never
ja: しない

en: after a crash
ja: クラッシュ後

en: unsaved documents
ja: 保存されていないドキュメント

en: saved documents
ja: 保存されたドキュメント

en: always
ja: 常に

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new tabs
ja: 新しいタブ

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new windows
ja: 新しいウィンドウ

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new tabs in a new window
ja: 新しいウィンドウで新しいタブ

en: Menu
ja: メニュー

en: Small Toolbar
ja: 小さいツールバー

en: Large Toolbar
ja: 大きいツールバー

en: Button
ja: ボタン

en: Drag & Drop
ja: ドラッグアンドドロップ

en: Dialog
ja: ダイアログ

en: Icons Only
ja: アイコンのみ

en: Text Only
ja: 文字のみ

en: Text Below Icons
ja: アイコンの下に文字

en: Text Beside Icons
ja: アイコンの横に文字

en: Display whitespace
ja: 空白文字を表示する

en: Display line endings
ja: 行末を表示する

en: Long line margin at column:
ja: 行の右マージンを表示する  桁数:

en: Highlight current line
ja: 現在の行を強調表示する

en: Highlight matching brackets
ja: 対応するカッコを強調表示する

en: Wrap long lines
ja: 行を折り返す

en: <b>Display</b>
ja: <b>表示</b>

en: Use system monospace font
ja: システムの固定幅フォントを使用する

en: <b>Font</b>
ja: <b>フォント</b>

en: <b>Color Scheme</b>
ja: <b>カラースキーム</b>

en: View
ja: 表示

en: Tab width:
ja: タブの幅:

en: Tab mode:
ja: タブモード:

en: Enable automatic indentation
ja: 自動インデントを有効にする

en: <b>Indentation</b>
ja: <b>インデント</b>

en: Tab: Indent selection (Shift+Tab: Unindent)
ja: タブ: インデントの選択 (シフト + タブ: インデント解除)

en: Indent/unindent the currently selected text or the current line
ja: 実際に選択されたテキスト、または現在の行をインデント/インデンド解除する

en: Backspace: Delete indent spaces as tabs
ja: バックスペース: インデントスペースをタブとして削除する

en: Home/End: Detect leading/trailing whitespace:
ja: ホーム/エンド: 先頭/末尾のスペースを検出する:

en: <b>Smart Keys</b>
ja: <b>スマートキー</b>

en: Editor
ja: エディター

en: Client-side decorations (restart required)
ja: クライアント側の装飾（要再起動）

en: Show full filename in title bar
ja: タイトルバーにファイル名をフルパスで表示する

en: Remember window size
ja: ウィンドウサイズを記憶する

en: Remember window position
ja: ウィンドウの位置を記憶する

en: Remember window state
ja: ウィンドウの状態を記憶する

en: <b>General</b>
ja: <b>全般</b>

en: Show toolbar
ja: ツールバーを表示する

en: Style:
ja: 表示方式:

en: Icon Size:
ja: アイコンのサイズ:

en: <b>Toolbar</b>
ja: <b>ツールバー</b>

en: Always show tabs even with one file
ja: 常にタブを表示する

en: Expand tabs to fill available space
ja: タブを展開してスペースを埋める

en: Cycled notebook tab switching
ja: タブの切り替えでノートブックを循環する

en: Open files in:
ja: 次の場所でファイルを開く:

en: <b>Notebook Tabs</b>
ja: <b>ノートブックタブ</b>

en: Window
ja: ウィンドウ

en: Ensure new line at file end
ja: ファイルの最後に改行があるか確認する

en: Make a copy with '~' suffix
ja: 「~」接頭辞を付けてコピーを作成する

en: <b>File Saving</b>
ja: <b>ファイル保存</b>

en: Session restore:
ja: セッション復元:

en: When "unsaved documents" or "always" is selected, Mousepad won't ask for saving modified documents when quitting
ja: "保存されていないドキュメント" や "常に" を選択したとき、終了時にMousepad は変更されたドキュメントの保存を訊ねません

en: Recent file menu length:
ja: 最近のファイルのメニューの長さ:

en: '0' disables and wipes recent history
ja: 「0」は最近の履歴を無効にし、消去します

en: Search history size:
ja: 検索履歴のサイズ:

en: <b>History</b>
ja: <b>履歴</b>

en: File monitoring
ja: ファイル監視

en: Automatic reloading
ja: 自動再読込

en: Default encoding:
ja: デフォルトのエンコーディング:

en: <b>Miscellaneous</b>
ja: <b>その他</b>

en: File
ja: ファイル

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Spell Checking
ja: スペルチェック

en: The default language for new documents is set here. It can then be changed per document via the context menu, where there are also spelling correction suggestions for underlined words.
ja: 新しいドキュメントのデフォルト言語をここで設定します。コンテキストメニューからドキュメントごとに変更できます。下線が引かれた単語へのスペル修正の提案もあります。

note: combo box label
en: Default language:
ja: デフォルトの言語:

en: Shortcuts Editor
ja: ショートカットエディター

en: The shortcuts editor is available here as a popover or as a dialog below the preferences in the menu bar.
ja: ショートカットエディターはポップオーバーから、またはメニューバーの設定の下にあるダイアログから利用できます。

en: Application
ja: アプリケーション

note: pack frames
en: Menubar
ja: メニューバー

en: Preferences Dialog
ja: 設定ダイアログ

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Mousepad Shortcuts
ja: Mousepad のショートカット

note: add the shortcuts menu entry
en: Shortcuts...
ja: ショートカット...

en: Show the shortcuts dialog
ja: ショートカットダイアログを表示

en: Simple Text Editor
ja: シンプルなテキストエディターです

en: Text Editor
ja: テキストエディター

en: Text Editor Settings
ja: テキストエディター設定

en: Configure the Mousepad text editor
ja: Mousepad テキストエディターを設定します

en: Mousepad aims to be an easy-to-use and fast editor. Our target is an editor for quickly editing text files, not a development environment or an editor with a huge bunch of plugins.
ja: Mousepad は、使いやすく高速なエディターを目指しています。私たちのターゲットは開発環境や膨大な数のプラグインを持つエディターではなく、テキストファイルをすばやく編集するためのエディターです。

en: On the other hand we try to use the latest GTK features available, which means that if GTK adds something new in a major release that is useful for the editor, we will likely bump the GTK dependency and integrate this new feature in Mousepad.
ja: その一方で、私たちは利用可能な最新の GTK の機能を使うようにしているため、GTK がメジャーリリースでエディターにとって有用な何か新しい機能を追加した場合、私たちはGTKの依存関係を更新し、Mousepad にこの新機能を組み込む可能性があります。

en: The Mousepad developers
ja: Mousepad 開発者

note: SECURITY: - A normal active user can run mousepad without elevated rights. They may wish to modify a file they normally do not have read/write access to. This isn't a good idea, but is common on single user systems.
en: Run Mousepad as root
ja: root として Mousepad を実行

en: Authentication is required to run Mousepad as root.
ja: Mousepad を root として実行するには、認証を必要とします。
