Xfce Apps - en to nb translation catalogue (421 entries)

en: Encoding to be used to open files (leave empty to open files in the encoding dialog)
nb: Åpne filer med denne tegnkodingen (la være tom for å åpne filer med dialogvindu for tegnkoding)

en: ENCODING
nb: TEGNKODING

en: Display a list of possible encodings to open files
nb: Vis en liste med mulige tegnkodinger som filer kan åpnes med

en: Line number the cursor to position to (LINE > 0 from top, LINE < 0 from bottom)
nb: Linjenummer til markørposisjonen (LINJE > 0 fra toppen, LINJE < 0 fra bunnen)

en: LINE
nb: LINJE

en: Column number the cursor to position to (COLUMN >= 0 from start, COLUMN < 0 from end)
nb: Kolonnenummer til markørposisjonen (KOLONNE >= 0 fra start, KOLONNE < 0 fra slutt)

en: COLUMN
nb: KOLONNE

en: Open the preferences dialog
nb: Åpne dialogvindu for innstillinger

en: Do not register with the D-BUS session message bus
nb: Ikke registrer på D-BUS øktas meldingsbuss

en: Quit a running Mousepad primary instance
nb: Avslutt en kjørende Mousepad-primærinstans

en: Print version information and exit
nb: Skriv ut versjonsinformasjon og avslutt

en: [FILES...]
nb: [FILER…]

en: File opening mode: "%s", "%s" or "%s" (open tabs in a new window)
nb: Modus for åpning av fil: «%s», «%s» eller «%s» (åpner faner i et nytt vindu)

en: MODE
nb: MODUS

en: The Mousepad developers. All rights reserved.
nb: Mousepad-utviklerne. Alle rettigheter reservert.

en: Please report bugs to <%s>.
nb: Meld inn feil til <%s>.

en: %s | Authors: %s | Filename: %s
nb: %s | Forfattere: %s | Filnavn: %s

en: Mousepad is a simple text editor for the Xfce desktop environment
nb: Mousepad er et enkelt skriveprogram for skrivebordsmiljøet Xfce

note: display an error message to the user
en: Failed to open the documentation browser
nb: Klarte ikke åpne dokumentasjons-utforskeren

note: build dialog
en: Select Tab Size
nb: Velg fanestørrelse

note: build the dialog
en: Go To
nb: Gå til

note: add button
en: _Jump to
nb: _Hopp til

en: _Line number:
nb: _Linjenummer:

en: C_olumn number:
nb: K_olonne-nummer:

en: Remove all entries from the documents history?
nb: Fjern alle oppføringer fra dokumenthistorikk?

note: setup CSD titlebar
en: Clear Documents History
nb: Tøm dokumenthistorikk

en: Clearing the documents history will permanently remove all currently listed entries.
nb: Tømning av dokumenthistorikk vil slette alle oppføringer permanent.

en: Clea_r
nb: T_øm

en: Do you want to save the changes before closing?
nb: Vil du lagre endringer før du lukker?

en: The document is read-only, do you want to save it as another file?
nb: Dokumentet er skrivebeskyttet – vil du lagre det med et annet filnavn?

note: setup CSD titlebar
en: Save Changes
nb: Lagre endringer

en: _Don't Save
nb: _Ikke lagre

en: If you don't save this read-only document as another file, all the changes will be lost.
nb: Alle endringer vil gå tapt hvis du ikke lagrer dette skrivebeskyttede dokumentet med et annet navn.

en: If you don't save the document, all the changes will be lost.
nb: Hvis du ikke lagrer dokumentet vil endringene som er gjort forsvinne.

en: The document has been externally modified. Do you want to continue saving?
nb: Dokumentet har blitt endret av et annet program. Vil du likevel lagre?

en: If you save the document, all of the external changes will be lost.
nb: Hvis du lagrer dokumentet, vil alle eksterne endringer forsvinne.

en: The document has been externally modified. Do you want to reload it from disk?
nb: Dokumentet har blitt endret av et annet program. Vil du laste det inn på nytt fra disk?

en: You have unsaved changes. If you revert the file, they will be lost.
nb: Endringer er ikke lagret. De vil gå tapt hvis du tilbakestiller fila.

note: setup CSD titlebar
en: Externally Modified
nb: Endret eksternt

en: Do you want to save your changes before reloading?
nb: Vil du lagre endringer før du laster inn på ny?

en: If you revert the file, all unsaved changes will be lost.
nb: Hvis du tilbakestiller filen, vil alle ulagrede endringer forsvinne.

en: The file seems to be encoded in %s, but you have chosen %s encoding. Do you confirm this choice?
nb: Fila ser ut til å ha tegnkodingen %s, men du har valgt tegnkodingen %s. Bekrefter du dette?

en: If not, the guessed encoding will be used.
nb: Hvis ikke så vil gjettet tegnkoding brukes.

en: It seems that the previous session did not end normally. Do you want to restore the available data?
nb: Det ser ut som om forrige økt ikke sluttet normalt. Vil du gjenopprette tilgjengelige data?

en: If not, all this data will be lost.
nb: Alle data vil gå tapt hvis ikke.

en: Please select a file
nb: Velg en fil

en: Failed to prepare the temporary file for encoding tests
nb: Klarte ikke å forberede midlertidig fil for tegnkodingstester

en: Open encoding dialog
nb: Åpne dialogvindu for tegnkoding

en: Go back to shorten list
nb: Gå tilbake til avkortet liste

note: combo box label
en: _Encoding:
nb: T_egnkoding:

en: Current
nb: Gjeldende

en: Show all encodings
nb: Vis alle tegnkodinger

en: Text Files
nb: Tekstfiler

en: All Files
nb: Alle filer

note: create the dialog
en: Save As
nb: Lagre som

note: create new file chooser dialog
en: Open File
nb: Åpne fil

note: add button
en: _Open
nb: _Åpne

note: create new font chooser dialog
en: Choose Mousepad Font
nb: Velg skrift til bruk i Mousepad

note: error dialog messages
en: Failed to open the document
nb: Feil ved åpning av dokument

en: Failed to save the document
nb: Klarte ikke å lagre dokumentet

en: Unsupported character set
nb: Tegnett støttes ikke

note: button labels
en: _Cancel
nb: _Avbryt

en: _Save
nb: _Lagre

en: Save _As
nb: Lagre _som

en: Re_vert
nb: Til_bakestill

en: Re_load
nb: Last på n&ytt

note: pack button, add signal and tooltip
en: Close this tab
nb: Lukk denne fanen

note: create an unique untitled document name
en: Untitled
nb: Uten tittel

en: Other:
nb: Andre:

en: Checking encodings...
nb: Sjekker tegnkodinger …

en: %s (%s, failed)
nb: %s (%s, mislykket)

en: %s (%s, partial)
nb: %s (%s, delvis)

en: Other (partial):
nb: Andre (delvise):

en: Other valid encodings were found, please choose below.
nb: Fant andre gyldige tegnkodinger; velg nedenfor.

en: Other partially valid encodings were found, please choose below.
nb: Fant andre delvis gyldige tegnkodinger; velg nedenfor.

en: No other valid encoding was found.
nb: Fant ingen andre gyldige tegnkodinger.

note: dialog title
en: The document is %s valid.
nb: Dokumentet er i gyldig %s.

en: The document is not %s valid.
nb: Dokumentet er ikke i gyldig %s.

note: west european
en: Celtic
nb: Keltisk

en: Greek
nb: Gresk

en: Nordic
nb: Nordisk

en: South European
nb: Sør-europeisk

en: Western
nb: Vestlig

note: east european
en: Baltic
nb: Baltisk

en: Central European
nb: Sentral-europeisk

en: Cyrillic
nb: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
nb: Kyrillisk/Russisk

en: Cyrillic/Ukrainian
nb: Kyrillisk/Ukrainsk

en: Romanian
nb: Rumensk

note: middle eastern
en: Arabic
nb: Arabisk

en: Hebrew
nb: Hebraisk

en: Hebrew Visual
nb: Visuell hebraisk

note: asian
en: Armenian
nb: Armensk

en: Georgian
nb: Georgisk

en: Turkish
nb: Tyrkisk

en: Vietnamese
nb: Vietnamesisk

note: east asian
en: Chinese Simplified
nb: Kinesisk, Forenklet

en: Chinese Traditional
nb: Kinesisk, Tradisjonell

en: Japanese
nb: Japansk

en: Korean
nb: Koreansk

note: button labels
en: Default
nb: Forvalg

en: History
nb: Historikk

en: Invalid byte sequence in conversion input
nb: Ugyldig byte-sekvens i konverterings-inndata

en: Failed to clear the recent history
nb: Feil under tømming av nylig historikk

note: setup the window properties
en: Mousepad Preferences
nb: Mousepad-innstillinger

note: set a custom tab label
en: Document Settings
nb: Dokument-innstillinger

en: Appearance
nb: Utseende

en: Print page _headers
nb: Skriv ut side_hoder

en: Print _line numbers
nb: Skriv ut _linjenummer

en: Numbering interval:
nb: Nummereringsintervall:

en: The interval at which to print line numbers. For example a value of 1 will print a line number on each line, a value of 2 will print a line number on every other line, and so on.
nb: Intervall mellom skriving av linjenummer. For eksempel vil verdien 1 skrive nummer på hver linje, verdien 2 på annenhver linje, og så videre.

en: Enable text _wrapping
nb: Skru  på tekst_bryting

en: Enable _syntax highlighting
nb: Skru på _syntaksmerking

en: Fonts
nb: Skrifttyper

en: Header:
nb: Topptekst

en: Body:
nb: Brødtekst:

en: Line numbers:
nb: Linjeantall:

en: _Replace All
nb: _Erstatt alle

en: _Replace
nb: _Erstatt

note: set dialog properties
en: Find and Replace
nb: Søk og erstatt

note: dialog buttons
en: _Find
nb: _Finn

en: _Close
nb: _Lukk

en: _Search for:
nb: _Søk etter:

en: Replace _with:
nb: Erstatt _med:

en: Search _direction:
nb: Søke_retning:

en: Up
nb: Opp

en: Down
nb: Ned

note: wrap around
en: _Wrap around
nb: _Søk rundt

note: case sensitive check button for case sensitive, including the proxy menu item
en: Match _case
nb: Skill mellom sm_å/store bokstaver

note: match whole word check button for matching whole words, including the proxy menu item
en: _Match whole word
nb: _Hele ord

note: enable regex search check button for enabling regex, including the proxy menu item
en: Regular e_xpression
nb: Regul_ært uttrykk

en: Replace _all in:
nb: Erstatt _alle med:

en: Selection
nb: Utvalg

en: Document
nb: Dokument

en: All Documents
nb: Alle dokumenter

en: %d of %d match | %d of %d matches
nb[0]: %d av %d samsvarer
nb[1]: %d av %d samsvarer

en: %d match | %d matches
nb[0]: %d treff
nb[1]: %d treff

en: Choose a filetype
nb: Velg en filtype

note: language/filetype
en: Filetype: None
nb: Filtype: Ingen

en: Toggle the overwrite mode
nb: Veksle overskriving

note: overwrite label
en: OVR
nb: OVS.

en: Line: %d Column: %d Selection: %d
nb: Linje: %d Kolonne: %d Utvalg: %d

en: Line: %d Column: %d
nb: Linje: %d Kolonne: %d

en: Filetype: %s
nb: Filtype: %s

note: add the label with the root warning
en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
nb: Advarsel: Du bruker root-kontoen. Dette kan skade systemet ditt.

en: Read Only
nb: Kun lesing

en: Viewer Mode
nb: Visningsmodus

en: Use '%s' as template
nb: Bruk «%s» som mal

en: No template files found in
    '%s'
nb: Fant ingen maler i
    «%s»

en: Missing Templates directory
    '%s'
nb: Mangler mappe med maler
    «%s»

note: create suitable text label for the "Other" menu
en: Ot_her (%d)...
nb: An_nen (%d) …

en: Ot_her...
nb: An_nen …

en: Revert to the saved version of the file
nb: Tilbakestill til lagret versjon av fila

en: Reload file from disk
nb: Last fila fra disk

en: Leave fullscreen mode
nb: Forlat fullskjermsmodus

en: Make the window fullscreen
nb: Bytt til fullskjermsvisning av vindu

en: Open '%s'
nb: Åpne «%s»

en: No items found
nb: Fant ingen elementer

en: History disabled
nb: Historikk slått av

note: create an item to inform the user
en: No clipboard data
nb: Ingen data i utklippstavle

note: set error message
en: Templates should be %s valid
nb: Mal må være i gyldig %s

note: set error message
en: Reading the template failed
nb: Klarte ikke lese inn mal

note: set error message
en: Loading the template failed
nb: Klarte ikke laste inn mal

note: show the error
en: Failed to reload the document
nb: Klarte ikke laste inn dokumentet på nytt

note: show the error
en: Failed to print the document
nb: Feil under utskrift av dokument

en: _File
nb: _Fil

en: File menu
nb: Filmeny

en: New _Window
nb: Nytt _vindu

en: Create a new document in a new window
nb: Opprett nytt dokument i nytt vindu

en: New From Te_mplate
nb: Nytt fra m_al

en: Create a new document from a template
nb: Opprett et nytt dokument fra mal

en: Op_en Recent
nb: Åp_ne nylige

en: Open a recently used file
nb: Åpne en nylig brukt fil

en: Clear _History
nb: Tøm _historikk

en: Clear the recently used files history
nb: Tøm nylig filhistorikk

en: Save A_ll
nb: Lagre a_lle

en: Save all document in this window
nb: Lagre alle dokumenter i dette vinduet

en: _Print...
nb: _Skriv ut …

en: Print the current document
nb: Skriv ut gjeldende dokument

en: _Close Window
nb: _Lukk vindu

en: Close this window
nb: Lukk dette vinduet

en: _Quit
nb: _Avslutt

en: Quit Mousepad
nb: Avslutt Mousepad

en: _Edit
nb: _Rediger

en: Edit menu
nb: Redigeringsmeny

en: Preferences...
nb: Innstillinger …

en: Show the preferences dialog
nb: Vis innstillingsdialogen

en: _Search
nb: _Søk

en: Search menu
nb: Søkemeny

en: Find _Next
nb: Finn _neste

en: Search forwards for the same text
nb: Søk fremover for jamført tekst

en: Find _Previous
nb: Finn _forrige

en: Search backwards for the same text
nb: Søk bakover for jamført tekst

en: _Incremental Search
nb: _Stegvis søk

en: Automatically select the search result and scroll the view
nb: Velg søkeresultatet automatisk og rull vinduet

en: Highlight _All
nb: Fremhev _alle

en: Highlight the search matches
nb: Fremhev søketreffene

en: _View
nb: _Vis

en: View menu
nb: Visningsmeny

en: Select F_ont...
nb: Velg skri_ft …

en: Change the editor font
nb: Endre skrift i tekstbehandleren

en: _Color Scheme
nb: _Fargetema

en: Color scheme to use for the text view
nb: Tekstvisningens fargeskjema

en: None
nb: Ingen

en: No style scheme
nb: Ingen stilpalett

en: Line N_umbers
nb: Linjen_ummer

en: Show line numbers
nb: Vis linjenummerering

en: _Menubar
nb: _Menyfelt

en: Change the visibility of the main menubar
nb: Endre synlighet for hovedmenylinje

en: _Toolbar
nb: _Verktøylinje

en: Change the visibility of the toolbar
nb: Endre synlighet for verktøylinjen

en: St_atusbar
nb: St_atuslinje

en: Change the visibility of the statusbar
nb: Endre synlighet for statuslinje

en: _Document
nb: _Dokument

en: Document menu
nb: Dokumentmeny

en: _Word Wrap
nb: _Linjebryting

en: Toggle breaking lines in between words
nb: Slå på/av brytingslinjer mellom ord

en: _Auto Indent
nb: _Automatisk innrykk

en: Auto indent a new line
nb: Automatisk innrykk på ny linje

en: Tab _Size
nb: Fane_størrelse

en: The number of space characters for a tabulation
nb: Antall mellomromtegn for tabulator

en: Two spaces
nb: To mellomrom

en: Three spaces
nb: Tre mellomrom

en: Four spaces
nb: Fire mellomrom

en: Eight spaces
nb: Åtte mellomrom

en: Other...
nb: Andre …

en: Set custom tab size
nb: Velg egentilpasset fanestørrelse

en: Insert _Spaces
nb: Legg til _mellomrom

en: Insert spaces when the tab button is pressed
nb: Leg til mellomrom når det trykkes tabulator

en: _Filetype
nb: _Filtype

en: Language to use for syntax highlighting
nb: Syntaksmerkingens språk

en: Plain Text
nb: Ren tekst

en: No filetype
nb: Ingen filtype

en: Line E_nding
nb: Linjeavslut_ning

en: Character(s) to use as end of line
nb: Linjeavslutningstegn

en: Set the line ending of the document to Unix (LF)
nb: Sett linjeavslutning for dokumentet til Unix (LF)

en: Set the line ending of the document to Mac (CR)
nb: Sett linjeavslutning for dokumentet til Mac (CR)

en: Set the line ending of the document to DOS / Windows (CR LF)
nb: Sett linjeavslutning for dokumentet til DOS / Windows (CR LF)

en: Write Unicode _BOM
nb: Skriv Unicode _BOM

en: Store the byte-order mark in the file
nb: Lagre BOM (Byte-order mark) i fila

en: _Viewer Mode
nb: _Visningsmodus

en: Disallow modifications via keyboard / mouse
nb: Ikke tillat endringer med tastatur / mus

en: _Previous Tab
nb: _Forrige fane

en: Select the previous tab
nb: Velg forrige fane

en: _Next Tab
nb: _Neste fane

en: Select the next tab
nb: Velg neste fane

en: _Help
nb: _Hjelp

en: Help menu
nb: Hjelpemeny

en: _Contents
nb: _Innhold

en: Display the Mousepad user manual
nb: Vis Mousepads brukermanual

en: _About
nb: _Om

en: About this application
nb: Om dette programmet

en: _New
nb: _Ny

en: Create a new document
nb: Opprett nytt dokument

en: _Open...
nb: _Åpne …

en: Open a file
nb: Åpne en fil

en: Save the current document
nb: Lagre gjeldende dokument

en: Save _As...
nb: Lagre _som …

en: Save current document as another file
nb: Lagre gjeldende dokument som annen fil

en: _Detach Tab
nb: Lø_sne fane

en: Move the current document to a new window
nb: Flytt gjeldende dokument til et nytt vindu

en: Close _Tab
nb: Lukk _fane

en: Close the current document
nb: Lukk gjeldende dokument

en: _Undo
nb: _Angre

en: Undo the last action
nb: Angre siste handling

en: _Redo
nb: _Gjenta

en: Redo the last undone action
nb: Gjenta siste angrede handling

en: Cu_t
nb: _Klipp ut

en: Cut the selection
nb: Klipp ut valgt

en: _Copy
nb: Ko_pier

en: Copy the selection
nb: Kopier valgt

en: _Paste
nb: _Lim inn

en: Paste the clipboard
nb: Lim inn fra utklippstavle

en: Select _All
nb: Velg _alt

en: Select the text in the entire document
nb: Velg tekst i hele dokumentet

en: Search for text
nb: Søk etter tekst

en: Find and Rep_lace...
nb: Søk og er_statt …

en: Search for and replace text
nb: Søk etter og erstatt tekst

en: _Go to...
nb: _Gå til …

en: Go to a specific location in the document
nb: Gå til en gitt plassering i dokumentet

en: _Fullscreen
nb: _Fullskjermsvisning

en: Paste _Special
nb: Lim inn _spesiell

en: Paste the clipboard in a special way
nb: Lim inn spesielt fra utklippstavla

en: Paste from _History
nb: Lim inn fra _historikk

en: Paste from the clipboard history
nb: Lim inn fra utklippstavlehistorikk

en: Paste as _Column
nb: Lim inn som _kolonne

en: Paste the clipboard text into a column
nb: Lim inn tekst fra utklippstavle i en kolonne

en: _Delete Selection
nb: Slett _utvalg

en: Delete the current selection
nb: Slett markert område

en: Delete _Line
nb: Slett _linje

en: Delete the current line
nb: Slett gjeldende linje

en: Conve_rt
nb: Konve_rter

en: Convert text in different ways
nb: Konverter tekst på forskjellige måter

en: To _Lowercase
nb: Til _små bokstaver

en: Change the case of the selection to lowercase
nb: Endre utvalget til små bokstaver

en: To _Uppercase
nb: Til _store bokstaver

en: Change the case of the selection to uppercase
nb: Endre utvalget til store bokstaver

en: To _Title Case
nb: Til _tittelversaler

en: Change the case of the selection to title case
nb: Endre tekstformen for utvalget til samme som tittel.

en: To _Opposite Case
nb: Til _omvendte versaler

en: Change the case of the selection opposite case
nb: Endre fra stor eller liten tekst til motsatt tekstform

en: _Tabs to Spaces
nb: _Tabulatorer til mellomrom

en: Convert all tabs to spaces in the selection or document
nb: Endre alle tabulatortegn til mellomrom i utvalget eller dokumentet

en: _Leading Spaces to Tabs
nb: _Ledende mellomrom til tabulatorer

en: Convert all the leading spaces to tabs in the selected line(s) or document
nb: Endre alle foregående mellomrom til tabulatortegn i valgt linje(r) eller dokument

en: St_rip Trailing Spaces
nb: Fj_ern etterfølgende mellomrom

en: Remove all the trailing spaces from the selected line(s) or document
nb: Fjern alle etterfølgende mellomrom fra valgte linje(r) eller dokument

en: _Transpose
nb: _Gjør kolonner til rader

en: Reverse the order of something
nb: Reverser rekkefølgen på noe

en: _Move
nb: _Flytt

en: Move content in different ways
nb: Flytt innhold på forskjellige måter

en: One Line _Up
nb: Ei linje _opp

en: Move lines one line up
nb: Flytt linjer ett hakk opp

en: One Line _Down
nb: Ei linje _ned

en: Move lines one line down
nb: Flytt linjer ett hakk ned

en: One Word _Left
nb: Ett ord til _venstre

en: Move words one word left
nb: Flytt ord ett ord til venstre

en: One Word _Right
nb: Ett ord til _høyre

en: Move words one word right
nb: Flytt ord ett ord til høyre

en: Dup_licate Line / Selection
nb: Dup_liser linje / utvalg

en: Duplicate the current line or selection
nb: Dupliker gjeldende linje eller utvalg

en: _Increase Indent
nb: _Øk innrykk

en: Increase the indentation of the selection or current line
nb: Øk innrykket til gjeldende utvalg eller fil

en: _Decrease Indent
nb: _Mink innrykk

en: Decrease the indentation of the selection or current line
nb: Minker innrykket til gjeldende utvalg eller fil

en: Insert Tabs
nb: Sett inn tabulatorfelter

en: Insert Spaces
nb: Legg til mellomrom

en: Never
nb: Aldri

en: First key press
nb: Første tastetrykk

en: Second key press
nb: Andre tastetrykk

en: Always
nb: Alltid

en: never
nb: aldri

en: after a crash
nb: etter krasj

en: unsaved documents
nb: ulagrede dokumenter

en: saved documents
nb: lagrede dokumenter

en: always
nb: alltid

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new tabs
nb: nye faner

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new windows
nb: nye vinduer

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new tabs in a new window
nb: nye faner i et nytt vindu

en: Menu
nb: Meny

en: Small Toolbar
nb: Liten verktøylinje

en: Large Toolbar
nb: Stor verktøylinje

en: Button
nb: Knapp

en: Drag & Drop
nb: Dra-og-slipp

en: Icons Only
nb: Kun ikoner

en: Text Only
nb: Kun tekst

en: Text Below Icons
nb: Tekst under ikoner

en: Text Beside Icons
nb: Tekst ved siden av ikoner

en: Display whitespace
nb: Vis mellomrom

en: Display line endings
nb: Vis linjeendelser

en: Long line margin at column:
nb: Lang linjemargin på kolonne:

en: Highlight current line
nb: Fremhev gjeldende linje

en: Highlight matching brackets
nb: Fremhev samsvarende parenteser

en: Wrap long lines
nb: Bryt lange linjer

en: <b>Display</b>
nb: <b>Vis</b>

en: Use system monospace font
nb: Bruk systemets fastbreddeskrift

en: <b>Font</b>
nb: <b>Skriftsnitt</b>

en: <b>Color Scheme</b>
nb: <b>Fargepalett</b>

en: View
nb: Vis

en: Tab width:
nb: Tabulatorbredde:

en: Tab mode:
nb: Tabulatormodus:

en: Enable automatic indentation
nb: Skru på automatisk innrykk

en: <b>Indentation</b>
nb: <b>Innrykk</b>

en: Tab: Indent selection (Shift+Tab: Unindent)
nb: Fane: Rykk inn utvalg (Shift + Tab: Rykk ut)

en: Indent/unindent the currently selected text or the current line
nb: Rykk inn eller ut valgt tekst eller gjeldende linje

en: Backspace: Delete indent spaces as tabs
nb: Rettetast: Slett innrykkede mellomrom som tabulatorer

en: Home/End: Detect leading/trailing whitespace:
nb: Home/End: Gjenkjenn ledende/etterfølgende blanktegn:

en: <b>Smart Keys</b>
nb: <b>Smarte taster</b>

en: Editor
nb: Tekstbehandler

en: Client-side decorations (restart required)
nb: Programmet tegner vinduskontrollene selv (krever omstart)

en: Show full filename in title bar
nb: Vis hele filnavn i tittelfelt

en: Remember window size
nb: Husk vindusstørrelse

en: Remember window position
nb: Husk vindusplassering

en: Remember window state
nb: Husk vindusmodus

en: <b>General</b>
nb: <b>Hovedinnstillinger</b>

en: Show toolbar
nb: Vis verktøylinje

en: Style:
nb: Stil:

en: Icon Size:
nb: Ikonstørrelse:

en: <b>Toolbar</b>
nb: <b>Verktøylinje</b>

en: Always show tabs even with one file
nb: Alltid vis faner, selv med bare én fil

en: Expand tabs to fill available space
nb: Utvid faner til å fylle tilgjengelig rom

en: Cycled notebook tab switching
nb: Bytt mellom notatblokkfaner på en syklisk måte

en: Open files in:
nb: Åpne filer i:

en: <b>Notebook Tabs</b>
nb: <b>Notatblokkfaner</b>

en: Window
nb: Vindu

en: Ensure new line at file end
nb: Sørg for blank linje sist i fila

en: Make a copy with '~' suffix
nb: Lag kopi med endelsen «~»

en: <b>File Saving</b>
nb: <b>Lagring av filer</b>

en: Session restore:
nb: Gjenopprett økt:

en: When "unsaved documents" or "always" is selected, Mousepad won't ask for saving modified documents when quitting
nb: Hvis «ulagrede dokumenter» eller «aldri» velges, så vil ikke Mousepad spør om å lagre endrede dokumenter ved avslutning

en: Recent file menu length:
nb: Antall oppføringer i nylig brukte filer:

en: '0' disables and wipes recent history
nb: «0» slår av og fjerner historikk over nylig brukte filer

en: Search history size:
nb: Størrelse på søkehistorikk:

en: <b>History</b>
nb: <b>Historikk</b>

en: File monitoring
nb: Overvåkning av filer

en: Automatic reloading
nb: Automatisk gjeninnlasting

en: Default encoding:
nb: Forvalgt tegnkoding:

en: <b>Miscellaneous</b>
nb: <b>Ymse</b>

en: File
nb: Fil

en: Plugins
nb: Programtillegg

en: Spell Checking
nb: Stavekontroll

en: The default language for new documents is set here. It can then be changed per document via the context menu, where there are also spelling correction suggestions for underlined words.
nb: Standardspråket til nye dokumenter velges her. Det kan endres per dokument via sprettoppmenyen. Der finnes også korrekturforslag til understrekede ord.

note: combo box label
en: Default language:
nb: Forvalgt språk:

en: Shortcuts Editor
nb: Redigere hurtigtaster

en: The shortcuts editor is available here as a popover or as a dialog below the preferences in the menu bar.
nb: Redigering av hurtigtaster er tilgjengelig som sprettoppvindu eller som dialogvindu under innstillingene i menylinja.

en: Application
nb: Program

note: pack frames
en: Menubar
nb: Menylinje

en: Preferences Dialog
nb: Innstillingsvindu

en: Miscellaneous
nb: Ymse

en: Mousepad Shortcuts
nb: Hurtigtaster i Mousepad

note: add the shortcuts menu entry
en: Shortcuts...
nb: Hurtigtaster …

en: Show the shortcuts dialog
nb: Vis dialogvindu for hurtigtaster

en: Simple Text Editor
nb: Enkel tekstbehandler

en: Text Editor
nb: Tekstbehandler

en: Text Editor Settings
nb: Oppsett av tekstprogram

en: Configure the Mousepad text editor
nb: Sett opp tekstprogrammet Mousepad

en: Mousepad aims to be an easy-to-use and fast editor. Our target is an editor for quickly editing text files, not a development environment or an editor with a huge bunch of plugins.
nb: Mousepad har som mål å være et enkelt og raskt redigeringsprogram. Mousepad er ment å være et program for rask redigering av tekstfiler, ikke et utviklingsmiljø eller et program med mange tillegg.

en: On the other hand we try to use the latest GTK features available, which means that if GTK adds something new in a major release that is useful for the editor, we will likely bump the GTK dependency and integrate this new feature in Mousepad.
nb: På den andre siden forsøker vi å bruke de nyeste GTK-funksjonalitetene. Hvis GTK legger til noe nytt i en hovedutgivelse som er nyttig for Mousepad vil vi sannsynligvis integrere det og dermed gjøre programmet avhengig av denne GTK-versjonen.

en: The Mousepad developers
nb: Mousepad-utviklerne

note: SECURITY: - A normal active user can run mousepad without elevated rights. They may wish to modify a file they normally do not have read/write access to. This isn't a good idea, but is common on single user systems.
en: Run Mousepad as root
nb: Kjør Mousepad som rot.

en: Authentication is required to run Mousepad as root.
nb: Autentisering kreves for å kjøre Mousepad som root-brukeren.
