Xfce Apps - en to nn translation catalogue (182 entries)

en: Do not register with the D-BUS session message bus
nn: Ikkje register på meldingsbussen til D-BUS-økta

en: Print version information and exit
nn: Skriv ut versjonsinformasjon og avslutt

en: [FILES...]
nn: [FILER...]

en: The Xfce development team. All rights reserved.
nn: Xfce utviklerlaget. Alle rettar beskytta.

en: Please report bugs to <%s>.
nn: Ver venleg og rapporter programvarefeil til <%s>

en: Mousepad is a fast text editor for the Xfce Desktop Environment.
nn: Mousepad er eit raskt teksthandsamingsprogram for Xfce-skrivebordsmiljøet

note: display an error message to the user
en: Failed to open the documentation browser
nn: Kunne ikkje opne dokumentasjonslesaren.

note: build dialog
en: Select Tab Size
nn: Vel størrelse på fanene

note: build the dialog
en: Go To
nn: Gå til

en: _Line number:
nn: _Linjenummer:

en: C_olumn number:
nn: K_olonnenummer:

note: create the question dialog
en: Clear Documents History
nn: Tøm dokumenthistorikk

note: secondary text
en: Clearing the documents history will permanently remove all currently listed entries.
nn: Tømming av dokumenthistorikk vil fjerne alle oppføringar for alltid.

note: create the question dialog
en: Save Changes
nn: Lagre endringar

en: _Don't Save
nn: _Ikkje lagre

note: secondary text
en: If you don't save the document, all the changes will be lost.
nn: Alle endringar vil gå tapt om du ikkje lagrar dokumentet.

en: The document has been externally modified. Do you want to continue saving?
nn: Dokumentet er blitt endra av eit anna program. Vil du fortsette med lagring?

en: Externally Modified
nn: Endra eksternt

en: If you save the document, all of the external changes will be lost.
nn: Om du lagrar dokumentet, vil alle eksterne endringar forsvinne.

en: Do you want to save your changes before reloading?
nn: Vil du lagre endringane før du laster på ny?

en: If you revert the file, all unsaved changes will be lost.
nn: Om du tilbakestiller fila blir alle ulagra endringar borte.

note: create the dialog
en: Save As
nn: Lagre som

note: create new file chooser dialog
en: Open File
nn: Opna fil

en: _Open
nn: _Opna

note: pack button, add signal and tooltip
en: Close this tab
nn: Lukk denne fana

note: create an unique untitled document name
en: Untitled
nn: Navnlaus

note: encoding radio buttons default encoding: UTF-8
en: Default (UTF-8)
nn: Standard (UTF-8)

en: Other:
nn: Annan:

en: Checking encodings...
nn: Sjekker teiknkodingar...

note: west european
en: Celtic
nn: Keltisk

en: Greek
nn: Gresk

en: Nordic
nn: Nordisk

en: South European
nn: Søreuropeisk

en: Western
nn: Vestleg

note: east european
en: Baltic
nn: Baltisk

en: Central European
nn: Sentraleuropeisk

en: Cyrillic
nn: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
nn: Kyrillisk/russisk

en: Cyrillic/Ukrainian
nn: Kyrillisk/ukrainsk

en: Romanian
nn: Rumensk

note: middle eastern
en: Arabic
nn: Arabisk

en: Hebrew
nn: Hebraisk

en: Hebrew Visual
nn: Hebraisk – visuell

note: asian
en: Armenian
nn: Armensk

en: Georgian
nn: Georgisk

en: Turkish
nn: Tyrkisk

en: Vietnamese
nn: Vietnamesisk

note: east asian
en: Chinese Simplified
nn: Kinesisk – forenkla

en: Chinese Traditional
nn: Kinesisk – tradisjonell

en: Japanese
nn: Japansk

en: Korean
nn: Koreansk

en: Invalid byte sequence in conversion input
nn: Ugyldig byte-sekvens i konverterings-data

en: The file "%s" you tried to reload does not exist anymore
nn: Fila "%s" du prøvde å laste inn på nytt finnast ikkje lengre.

en: Failed to read the status of "%s"
nn: Kunne ikkje lese statusen til "%s"

note: setup the window properties
en: Preferences
nn: Innstillingar

note: set a custom tab label
en: Document Settings
nn: Dokumentinstillingar

en: Page Setup
nn: Sideoppsett

en: _Adjust page size and orientation
nn: _Juster størrelse og retning på sida

en: Appearance
nn: Utsjånad

en: Print page _headers
nn: Skriv ut side_hovud

en: Print _line numbers
nn: Skriv _ut linjenummer

en: Numbering interval:
nn: Intervall for nummerering:

en: Enable text _wrapping
nn: Slå på tekst_brytning

en: Fonts
nn: Skrifttypar

en: Line numbers:
nn: Linjenummer:

en: _Replace
nn: _Erstatt

en: _Search for:
nn: _Søk etter:

en: Replace _with:
nn: Erstatt _med:

en: Search _direction:
nn: Retning på søk:

en: Up
nn: Opp

en: Down
nn: Ned

en: Replace _all in:
nn: Erstatt _alt i:

en: Selection
nn: Valt område

en: Document
nn: Dokument

en: All Documents
nn: Alle dokumenta

en: _Replace All
nn: _Erstatt alt

en: Highlight _All
nn: Marker _alt

en: Choose a filetype
nn: Vel filtype

note: language/filetype
en: Filetype: None
nn: Filtype: Ingen

en: Filetype: %s
nn: Filtype: %s

en: Line: %d Column: %d Selection: %d
nn: Linje: %d Kolonne: %d Utval: %d

en: Line: %d Column: %d
nn: Linje: %d Kolonne: %d

note: show warning to the user
en: Unable to create base directory "%s". Saving to file "%s" will be aborted.
nn: Kunne ikkje lage mappa "%s". Lagring til fil "%s" avbrote.

note: insert items
en: _New
nn: _Ny

en: Create a new document
nn: Lag eit nytt dokument

en: _Open...
nn: _Opne...

en: Open a file
nn: Opne ei fil

en: Save the current document
nn: Lagre det gjeldene dokumentet

en: Save _As...
nn: Lagre _som...

en: Save current document as another file
nn: Lagre gjeldene dokument som ein anna fil

en: Close _Tab
nn: Lukk _fane

en: _Fullscreen
nn: _Fullskjerm

en: Read Only
nn: Kun til lesning

en: Open '%s'
nn: Opna '%s'

en: No items found
nn: Ingen elementa funne

note: show the warning and cleanup
en: Failed to open file
nn: Kunne ikkje opne fil

note: show the error
en: Failed to save the document
nn: Kunne ikkje lagre dokumentet

note: show the error
en: Failed to reload the document
nn: Kunne ikkje laste om dokumentet

note: show the error
en: Failed to print the document
nn: Kunne ikkje skrive ut dokumentet

en: Choose Mousepad Font
nn: Vel skrifttypen til Mousepad

en: _File
nn: _Fil

en: New _Window
nn: Nytt _vindauge

en: Create a new document in a new window
nn: Opprtett nytt dokument i nytt vindauge

en: New From Te_mplate
nn: Nytt frå ma_l

en: Op_en Recent
nn: Op_ne siste

en: Clear _History
nn: Tøm _historikk

en: Clear the recently used files history
nn: Tøm historikken for nyleg brukte filer.

en: Save A_ll
nn: Lagre A_lle

en: Save all document in this window
nn: Lagr alle dokument i dette vindauge

en: _Print...
nn: _Skriv ut...

en: Print the current document
nn: Skriv ut det gjeldene dokumentet

en: _Close Window
nn: _Lukk vindauge

en: Close this window
nn: Lukk dette vindauge

en: _Edit
nn: _Rediger

en: _Delete
nn: _Slett

en: _Search
nn: _Søk

en: _View
nn: _Vis

en: None
nn: Ingen

en: No style scheme
nn: Ingen stilpalett

en: Line N_umbers
nn: Linjen_ummer

en: Show line numbers
nn: Vis linjenummer

en: _Menubar
nn: _Menylinje

en: _Toolbar
nn: _Verktøylinje

en: Set custom tab size
nn: Vel størrelse på fanene

en: Plain Text
nn: Rein tekst

en: No filetype
nn: Ingen filtype

en: _Help
nn: _Hjelp

en: _Contents
nn: _Innhald

en: Display the Mousepad user manual
nn: Vis brukarmanualen til Mousepad

en: _About
nn: _Om

en: About this application
nn: Om dette programmet

en: Disabled
nn: Deaktivert

en: Before
nn: Før

en: After
nn: Etter

en: Always
nn: Alltid

en: Insert Tabs
nn: Set inn tabulatorfelt

en: Insert Spaces
nn: Set inn mellomrom

en: none
nn: ingen

en: Menu
nn: Meny

en: Small Toolbar
nn: Liten verktøylinje

en: Large Toolbar
nn: Stor verktøylinje

en: Button
nn: Knapp

en: Drag & Drop
nn: Dra og slepp

en: Dialog
nn: Dialogvindauge

en: Icons Only
nn: Berre ikonar

en: Text Only
nn: Berre tekst

en: Text Below Icons
nn: Tekst under ikonar

en: Text Beside Icons
nn: Tekst ved siden av ikonar

en: Display whitespace
nn: Vis mellomrom

en: Display line endings
nn: Vis linjeskift

en: Long line margin at column:
nn: Lang linjemargin på kolonne:

en: Highlight current line
nn: Marker den valde linja

en: Highlight matching brackets
nn: Marker samsvarande parantesar

en: Wrap long lines
nn: Bryt lange linjer

en: <b>Display</b>
nn: <b>Vis</b>

en: Use system monospace font
nn: Bruk monospace, skrifttypen til systemet

en: <b>Font</b>
nn: <b>Skrifttype</b>

en: <b>Colour scheme</b>
nn: <b>Fargetema</b>

en: View
nn: Visning

en: Tab width:
nn: Breidd på innrykk:

en: Tab mode:
nn: Type innrykk:

en: Enable automatic indentation
nn: Aktiver automatisk innrykk

en: <b>Indentation</b>
nn: <b>Innrykk</b>

en: Behaviour:
nn: Oppførsel:

en: <b>Home/End Keys</b>
nn: <b>Home/End tastane</b>

en: Editor
nn: Redigeringsprogram

en: Show status bar
nn: Vis statuslinjen

en: Show full filename in title bar
nn: Vis fullt filnamn i tittellinjen

en: Remember window size
nn: Hugs størrelsen til vindauge

en: Remember window position
nn: Hugs plasseringa til vindauge

en: Remember window state
nn: Hugs statusen til vindauge

en: <b>General</b>
nn: <b>Hovudinnstillingar</b>

en: Show toolbar
nn: Vis verktøylinja

en: Style:
nn: Stil:

en: Icon Size:
nn: Ikonstørrelse:

en: <b>Toolbar</b>
nn: <b>Verktøylinje</b>

en: Always show tabs even with one file
nn: Alltid vis faner, sjølv med ei fil open.

en: Cycled notebook tab switching
nn: Syklisk forveksling mellom notatblokkfaner

en: <b>Notebook tabs</b>
nn: <b>Notatblokkfana</b>

en: Window
nn: Vindauge

en: Simple Text Editor
nn: Enkelt teksthandsamingsprogram

en: Text Editor
nn: Teksthandsamingsprogram
