Xfce Apps - en to tr translation catalogue (426 entries)

en: Encoding to be used to open files (leave empty to open files in the encoding dialog)
tr: Dosyaları açmak için kullanılacak kodlama (dosyaları kodlama iletişim kutusunda açmak için boş bırakın)

en: ENCODING
tr: KODLAMA

en: Display a list of possible encodings to open files
tr: Dosyaları açmak için olası kodlamaların listesini görüntüle

en: Line number the cursor to position to (LINE > 0 from top, LINE < 0 from bottom)
tr: İmlecin konumlanacağı satır numarası (yukarıdansa SATIR > 0, aşağıdansa SATIR < 0)

en: LINE
tr: SATIR

en: Column number the cursor to position to (COLUMN >= 0 from start, COLUMN < 0 from end)
tr: İmlecin konumlanacağı sütun numarası (başlangıçtansa SÜTUN >=0, sondansa SÜTUN < 0)

en: COLUMN
tr: SÜTUN

en: Open the preferences dialog
tr: Tercihler penceresini aç

en: Do not register with the D-BUS session message bus
tr: D-BUS oturum mesaj veriyolu ile kaydetme

en: Quit a running Mousepad primary instance
tr: Ana Mousepad örneğinden çık

en: Print version information and exit
tr: Sürüm bilgisini görüntüle ve çık

en: [FILES...]
tr: [DOSYALAR...]

en: File opening mode: "%s", "%s" or "%s" (open tabs in a new window)
tr: Dosya açma kipi: "%s", "%s" veya "%s" (sekmeleri yeni pencerede aç)

en: MODE
tr: KİP

en: The Mousepad developers. All rights reserved.
tr: Mousepad geliştiricileri. Tüm hakları saklıdır.

en: Please report bugs to <%s>.
tr: Lütfen hataları <%s> adresine gönderin.

en: %s | Authors: %s | Filename: %s
tr: %s | Yazarlar: %s | Dosya Adı: %s

en: Mousepad is a simple text editor for the Xfce desktop environment
tr: Mousepad, Xfce masaüstü ortamı için basit bir metin düzenleyicidir

note: display an error message to the user
en: Failed to open the documentation browser
tr: Belgelendirme tarayıcısı açılamadı

note: build dialog
en: Select Tab Size
tr: Sekme Boyutunu Seç

note: build the dialog
en: Go To
tr: Git

note: add button
en: _Jump to
tr: _Atla

en: _Line number:
tr: _Satır numarası:

en: C_olumn number:
tr: S_ütun numarası:

en: Remove all entries from the documents history?
tr: Tüm girdiler belge geçmişinden kaldırılsın mı?

note: setup CSD titlebar
en: Clear Documents History
tr: Belge Geçmişini Temizle

en: Clearing the documents history will permanently remove all currently listed entries.
tr: Belge geçmişini temizlemek, listelenen geçerli girdilerin tümünü kalıcı olarak kaldıracak.

en: Clea_r
tr: _Temizle

en: Do you want to save the changes before closing?
tr: Kapatmadan önce değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: The document is read-only, do you want to save it as another file?
tr: Bu belge salt okunurdur, başka dosya olarak kaydetmek ister misiniz?

note: setup CSD titlebar
en: Save Changes
tr: Değişiklikleri Kaydet

en: _Don't Save
tr: _Kaydetme

en: If you don't save this read-only document as another file, all the changes will be lost.
tr: Eğer bu salt okunur dosyayı başka dosya olarak kaydetmezseniz tüm değişiklikler yitecek.

en: If you don't save the document, all the changes will be lost.
tr: Eğer belgeyi kaydetmezseniz, tüm değişiklikler yitirilecek.

en: The document has been externally modified. Do you want to continue saving?
tr: Belge dışarıdan değiştirildi. Kaydetmeye devam etmek istiyor musunuz?

en: If you save the document, all of the external changes will be lost.
tr: Eğer belgeyi kaydederseniz, tüm dış değişiklikler yitirilecek.

en: The document has been externally modified. Do you want to reload it from disk?
tr: Belge dışarıdan değiştirildi. Diskten yeniden yüklemek ister misiniz?

en: You have unsaved changes. If you revert the file, they will be lost.
tr: Kaydedilmemiş değişiklikleriniz var. Eğer dosyayı geri çevirirseniz bunlar yitirilecek.

note: setup CSD titlebar
en: Externally Modified
tr: Dışarıdan Değiştirildi

en: Do you want to save your changes before reloading?
tr: Yeniden yüklemeden önce değişikliklerinizi kaydetmek ister misiniz?

en: If you revert the file, all unsaved changes will be lost.
tr: Eğer dosyayı geri döndürürseniz, tüm kaydedilmemiş değişiklikler yitirilecek.

en: The file seems to be encoded in %s, but you have chosen %s encoding. Do you confirm this choice?
tr: Dosya, %s  ile kodlanmış gibi görünüyor ancak %s kodlamasını seçtiniz. Bu seçimi onaylıyor musunuz?

en: If not, the guessed encoding will be used.
tr: Değilse, öngörülen kodlama kullanılacaktır.

en: It seems that the previous session did not end normally. Do you want to restore the available data?
tr: Görünüyor ki önceki oturum olağan sonlanmadı. Uygun veriyi geri yüklemek ister misiniz?

en: If not, all this data will be lost.
tr: Yoksa tüm bu veri yitecektir.

en: Please select a file
tr: Lütfen dosya seçin

en: Failed to prepare the temporary file for encoding tests
tr: Kodlama sınamaları için geçici dosya ayarlanamadı

en: Open encoding dialog
tr: Kodlama iletişim kutusunu aç

en: Go back to shorten list
tr: Listeyi kısaltmak için geri dön

note: combo box label
en: _Encoding:
tr: _Kodlama:

en: Current
tr: Geçerli

en: Show all encodings
tr: Tüm kodlamaları göster

en: Text Files
tr: Metin Dosyaları

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

note: create the dialog
en: Save As
tr: Farklı Kaydet

note: create new file chooser dialog
en: Open File
tr: Dosya Aç

note: add button
en: _Open
tr: _Aç

note: create new font chooser dialog
en: Choose Mousepad Font
tr: Mousepad Yazı Tipini Seç

note: error dialog messages
en: Failed to open the document
tr: Belge açılamadı

en: Failed to save the document
tr: Belge kaydedilemedi

en: Unsupported character set
tr: Desteklenmeyen karakter takımı

note: button labels
en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _OK
tr: _Tamam

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Save _As
tr: _Farklı Kaydet

en: Re_vert
tr: Geri _Döndür

en: Re_load
tr: Yeniden _Yükle

note: pack button, add signal and tooltip
en: Close this tab
tr: Bu sekmeyi kapat

note: create an unique untitled document name
en: Untitled
tr: Adsız

en: Other:
tr: Diğer:

en: Checking encodings...
tr: Kodlamalar denetleniyor...

en: %s (%s, failed)
tr: %s (%s, başarısız)

en: %s (%s, partial)
tr: %s (%s, kısmi)

en: Other (partial):
tr: Diğer (kısmi):

en: Other valid encodings were found, please choose below.
tr: Diğer geçerli kodlamalar bulundu, lütfen aşağıdan seçin.

en: Other partially valid encodings were found, please choose below.
tr: Diğer kısmi geçerli kodlamalar bulundu, lütfen aşağıdan seçin.

en: No other valid encoding was found.
tr: Diğer geçerli kodlama bulunmadı.

note: dialog title
en: The document is %s valid.
tr: Belge, %s uyumludur.

en: The document is not %s valid.
tr: Belge, %s uyumlu değildir.

note: west european
en: Celtic
tr: Keltik

en: Greek
tr: Yunanca

en: Nordic
tr: İskandinav

en: South European
tr: Güney Avrupa

en: Western
tr: Batı

note: east european
en: Baltic
tr: Baltık

en: Central European
tr: Orta Avrupa

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Cyrillic/Russian
tr: Kiril/Rus

en: Cyrillic/Ukrainian
tr: Kiril/Ukrayna

en: Romanian
tr: Rumence

note: middle eastern
en: Arabic
tr: Arapça

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Hebrew Visual
tr: Görsel İbranice

note: asian
en: Armenian
tr: Ermenice

en: Georgian
tr: Gürcüce

en: Thai
tr: Tay Dili

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

note: unicode
en: Unicode
tr: Evrensel

note: east asian
en: Chinese Simplified
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Chinese Traditional
tr: Geleneksel Çince

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

note: button labels
en: Default
tr: Öntanımlı

en: System
tr: Sistem

en: History
tr: Geçmiş

en: Invalid byte sequence in conversion input
tr: Dönüştürme girdisinde geçersiz bayt sırası

en: Failed to clear the recent history
tr: Güncel geçmiş temizlenemedi

note: setup the window properties
en: Mousepad Preferences
tr: Mousepad Tercihleri

note: set a custom tab label
en: Document Settings
tr: Belge Ayarları

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Print page _headers
tr: Sa_yfa başlıklarını yazdır

en: Print _line numbers
tr: Sa_tır numaralarını yazdır

en: Numbering interval:
tr: Numaralandırılmış aralık:

en: The interval at which to print line numbers. For example a value of 1 will print a line number on each line, a value of 2 will print a line number on every other line, and so on.
tr: Satır numaralarının yazdırılacağı aralık. Örneğin 1 değeri her satırda satır numarasını yazdıracaktır, 2 değeri her diğer satırda satır numarası yazdıracaktır, ve saire.

en: Enable text _wrapping
tr: Metin _kaydırmayı etkinleştir

en: Enable _syntax highlighting
tr: _Sözdizimi vurgulamayı etkinleştir

en: Fonts
tr: Yazı Tipleri

en: Header:
tr: Başlık:

en: Body:
tr: Gövde:

en: Line numbers:
tr: Satır numaraları:

en: _Replace All
tr: _Tümünü Değiştir

en: _Replace
tr: _Değiştir

note: set dialog properties
en: Find and Replace
tr: Bul ve Değiştir

note: dialog buttons
en: _Find
tr: _Bul

en: _Close
tr: _Kapat

en: _Search for:
tr: _Aranacak:

en: Replace _with:
tr: Ş_ununla değiştir:

en: Search _direction:
tr: Arama _yönü:

en: Up
tr: Yukarı

en: Down
tr: Aşağı

note: wrap around
en: _Wrap around
tr: Başa _sar

note: case sensitive check button for case sensitive, including the proxy menu item
en: Match _case
tr: Büyük/küçük harf _eşleştir

note: match whole word check button for matching whole words, including the proxy menu item
en: _Match whole word
tr: _Tüm sözcüğü eşleştir

note: enable regex search check button for enabling regex, including the proxy menu item
en: Regular e_xpression
tr: Düzenli _ifade

en: Replace _all in:
tr: Tü_münü değiştir:

en: Selection
tr: Seçim

en: Document
tr: Belge

en: All Documents
tr: Tüm Belgeler

en: %d of %d match | %d of %d matches
tr[0]: %d eşleşmenin %d'si
tr[1]: %d eşleşmenin %d'si

en: %d match | %d matches
tr[0]: %d eşleşme
tr[1]: %d eşleşme

en: Choose a filetype
tr: Dosya türü seç

note: language/filetype
en: Filetype: None
tr: Dosya türü: Hiçbiri

en: Toggle the overwrite mode
tr: Üzerine yazma kipini değiştir

note: overwrite label
en: OVR
tr: ÜZRYZ

en: Line: %d Column: %d Selection: %d
tr: Satır: %d Sütun: %d Seçim: %d

en: Line: %d Column: %d
tr: Satır: %d Sütun: %d

en: Filetype: %s
tr: Dosya türü: %s

note: add the label with the root warning
en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
tr: Uyarı: Kök hesabı kullanıyorsunuz. Sisteminize zarar verebilirsiniz.

en: Read Only
tr: Salt okunur

en: Viewer Mode
tr: Görüntüleyici Kip

en: Use '%s' as template
tr: Şablon olarak '%s' kullanın

en: No template files found in
    '%s'
tr: Şablon dosyaları bulunamadı
    '%s'

en: Missing Templates directory
    '%s'
tr: Taslak klasörü yok
    '%s'

note: create suitable text label for the "Other" menu
en: Ot_her (%d)...
tr: Diğer (%d)...

en: Ot_her...
tr: _Diğer...

en: Revert to the saved version of the file
tr: Dosyanın kayıtlı sürümüne geri dön

en: Reload file from disk
tr: Diskten dosyayı yeniden yükle

en: Leave fullscreen mode
tr: Tam ekran kipinden çık

en: Make the window fullscreen
tr: Pencereyi tam ekran yap

en: Open '%s'
tr: '%s' aç

en: No items found
tr: Öge bulunamadı

en: History disabled
tr: Geçmiş devre dışıdır

note: create an item to inform the user
en: No clipboard data
tr: Panoda veri yok

note: set error message
en: Templates should be %s valid
tr: Şablon, %s uyumlu olmalıdır

note: set error message
en: Reading the template failed
tr: Şablon okunamadı

note: set error message
en: Loading the template failed
tr: Şablon yüklenemedi

note: show the error
en: Failed to reload the document
tr: Belge yeniden yüklenemedi

note: show the error
en: Failed to print the document
tr: Belge yazdırılamadı

en: _File
tr: Dosya

en: File menu
tr: Dosya menüsü

en: New _Window
tr: Yeni _Pencere

en: Create a new document in a new window
tr: Yeni pencerede yeni belge oluştur

en: New From Te_mplate
tr: Ş_ablondan Yeni

en: Create a new document from a template
tr: Şablondan yeni belge oluştur

en: Op_en Recent
tr: _Son Kullanılanı Aç

en: Open a recently used file
tr: Son kullanılan dosyayı aç

en: Clear _History
tr: Geçmişi _Temizle

en: Clear the recently used files history
tr: Yakında kullanılmış dosya geçmişini temizle

en: Save A_ll
tr: T_ümünü Kaydet

en: Save all document in this window
tr: Bu penceredeki tüm belgeleri kaydet

en: _Print...
tr: _Yazdır...

en: Print the current document
tr: Geçerli belgeyi yazdır

en: _Close Window
tr: _Pencereyi Kapat

en: Close this window
tr: Bu pencereyi kapat

en: _Quit
tr: _Çık

en: Quit Mousepad
tr: Mousepad'den Çık

en: _Edit
tr: _Düzenle

en: Edit menu
tr: Düzenleme menüsü

en: Preferences...
tr: Tercihler...

en: Show the preferences dialog
tr: İletişim tercihlerini göster

en: _Search
tr: _Arama

en: Search menu
tr: Arama menüsü

en: Find _Next
tr: Sonrakini _Bu

en: Search forwards for the same text
tr: Aynı metin için ileri ara

en: Find _Previous
tr: Önceki_ni Bu

en: Search backwards for the same text
tr: Aynı metni geri doğru ara

en: _Incremental Search
tr: _Artımlı Arama

en: Automatically select the search result and scroll the view
tr: Arama sonucunu kendiliğinden seç ve göstermek için kaydır

en: Highlight _All
tr: Tü_münü Vurgula

en: Highlight the search matches
tr: Arama eşleşmelerini vurgulayın

en: _View
tr: _Görünüm

en: View menu
tr: Gösterme menüsü

en: Select F_ont...
tr: Yazı T_ipi Seç...

en: Change the editor font
tr: Düzenleyici yazı tipini değiştir

en: _Color Scheme
tr: _Renk Şeması

en: Color scheme to use for the text view
tr: Metin görünümünde kullanılacak renk şeması

en: None
tr: Yok

en: No style scheme
tr: Stil şeması yok

en: Line N_umbers
tr: Satır _Numaraları

en: Show line numbers
tr: Satır numaralarını göster

en: _Menubar
tr: _Menü Çubuğu

en: Change the visibility of the main menubar
tr: Ana menü çubuğunun görünürlüğünü değiştir

en: _Toolbar
tr: _Araç Çubuğu

en: Change the visibility of the toolbar
tr: Araç çubuğunun görünürlüğünü değiştir

en: St_atusbar
tr: _Durum Çubuğu

en: Change the visibility of the statusbar
tr: Durum çubuğunun görünürlüğünü değiştir

en: _Document
tr: _Belge

en: Document menu
tr: Belge menüsü

en: _Word Wrap
tr: _Sözcük Kaydır

en: Toggle breaking lines in between words
tr: Sözcükler arasında kesme çizgisi kullan

en: _Auto Indent
tr: _Kendiliğinden Girintile

en: Auto indent a new line
tr: Yeni satırı kendiliğinden girintile

en: Tab _Size
tr: Sekme _Boyutu

en: The number of space characters for a tabulation
tr: Tablolama için boşluk karakterlerinin sayısı

en: Two spaces
tr: Çift boşluk

en: Three spaces
tr: Üç boşluk

en: Four spaces
tr: Dört boşluk

en: Eight spaces
tr: Sekiz boşluk

en: Other...
tr: Diğer...

en: Set custom tab size
tr: Özel sekme boyutu belirle

en: Insert _Spaces
tr: _Boşluk Ekle

en: Insert spaces when the tab button is pressed
tr: Sekme tuşuna basıldığında boşluk ekle

en: _Filetype
tr: _Dosya Türü

en: Language to use for syntax highlighting
tr: Söz dizimi vurgulamada kullanılacak dil

en: Plain Text
tr: Düz Metin

en: No filetype
tr: Dosya türü yok

en: Line E_nding
tr: Satır _Sonlandırma

en: Character(s) to use as end of line
tr: Satır sonu olarak kullanılacak karakter(ler)

en: Set the line ending of the document to Unix (LF)
tr: Belgenin satır sonunu Unix için ayarla (LF)

en: Set the line ending of the document to Mac (CR)
tr: Belgenin satır sonunu Mac için ayarla (CR)

en: Set the line ending of the document to DOS / Windows (CR LF)
tr: Belgenin satır sonunu DOS / Windows için ayarla (CR LF)

en: Write Unicode _BOM
tr: Unicode _BOM Yaz

en: Store the byte-order mark in the file
tr: Byte-sıra işaretini dosyada sakla

en: _Viewer Mode
tr: _Görüntüleyici Kip

en: Disallow modifications via keyboard / mouse
tr: Klavye veya fareyle düzenlemeyi önle

en: _Previous Tab
tr: _Önceki Sekme

en: Select the previous tab
tr: Önceki sekmeyi seç

en: _Next Tab
tr: _Sonraki Sekme

en: Select the next tab
tr: Sonraki sekmeyi seç

en: _Help
tr: Yardım

en: Help menu
tr: Yardım menüsü

en: _Contents
tr: _İçerikler

en: Display the Mousepad user manual
tr: Mousepad kullanım kılavuzunu görüntüle

en: _About
tr: _Hakkında

en: About this application
tr: Bu uygulama hakkında

en: _New
tr: _Yeni

en: Create a new document
tr: Yeni belge oluştur

en: _Open...
tr: _Aç...

en: Open a file
tr: Dosya aç

en: Save the current document
tr: Geçerli belgeyi kaydet

en: Save _As...
tr: F_arklı Kaydet..

en: Save current document as another file
tr: Geçerli belgeyi farklı dosya olarak kaydet

en: _Detach Tab
tr: Sekmeyi _Ayır

en: Move the current document to a new window
tr: Geçerli belgeyi yeni pencereye taşı

en: Close _Tab
tr: Sekmeyi _Kapat

en: Close the current document
tr: Geçerli belgeyi kapat

en: _Undo
tr: _Geri Al

en: Undo the last action
tr: Son işlemi geri al

en: _Redo
tr: _Yinele

en: Redo the last undone action
tr: Son geri alınan işlemi yenile

en: Cu_t
tr: _Kes

en: Cut the selection
tr: Seçimi kes

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Copy the selection
tr: Seçimi kopyala

en: _Paste
tr: Ya_pıştır

en: Paste the clipboard
tr: Panodan yapıştır

en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

en: Select the text in the entire document
tr: Tüm belgedeki metni seç

en: Search for text
tr: Metin ara

en: Find and Rep_lace...
tr: Bul ve _Değiştir..

en: Search for and replace text
tr: Metin bul ve değiştir

en: _Go to...
tr: _Git...

en: Go to a specific location in the document
tr: Belge içinde belirli konuma git

en: _Fullscreen
tr: _Tam Ekran

en: Paste _Special
tr: Öze_l Yapıştır

en: Paste the clipboard in a special way
tr: Panoyu özel yolla yapıştır

en: Paste from _History
tr: _Geçmişten Yapıştır

en: Paste from the clipboard history
tr: Pano geçmişinden yapıştır

en: Paste as _Column
tr: _Sütun Olarak Yapıştır

en: Paste the clipboard text into a column
tr: Pano metnini sütuna yapıştır

en: _Delete Selection
tr: Seçimi _Sil

en: Delete the current selection
tr: Geçerli seçimi sil

en: Delete _Line
tr: _Satırı Sil

en: Delete the current line
tr: Geçerli satırı sil

en: Conve_rt
tr: _Dönüştürme

en: Convert text in different ways
tr: Metni değişik yollarda dönüştür

en: To _Lowercase
tr: _Küçük Harfle

en: Change the case of the selection to lowercase
tr: Seçimi küçük harfe dönüştür

en: To _Uppercase
tr: _Büyük Harfle

en: Change the case of the selection to uppercase
tr: Seçimi büyük harfe dönüştür

en: To _Title Case
tr: _Başlık Durumuyla

en: Change the case of the selection to title case
tr: Seçimdeki sözcüklerin ilk harflerini büyüt

en: To _Opposite Case
tr: _Tersiyle

en: Change the case of the selection opposite case
tr: Seçimi büyükse/küçük küçükse/büyük harfe değiştir

en: _Tabs to Spaces
tr: _Sekmeleri Boşluklara Dönüştür

en: Convert all tabs to spaces in the selection or document
tr: Seçimde veya belgedeki tüm sekmeleri boşluklara dönüştür

en: _Leading Spaces to Tabs
tr: _Baştaki Boşlukları Sekmeye Dönüştür

en: Convert all the leading spaces to tabs in the selected line(s) or document
tr: Seçili satır(lar)da veya belgedeki tüm boşlukları sekmelere dönüştür

en: St_rip Trailing Spaces
tr: Gereksiz _Boşlukları Temizle

en: Remove all the trailing spaces from the selected line(s) or document
tr: Seçili satır(lar)da veya belgedeki tüm gereksiz boşlukları kaldır

en: _Transpose
tr: _Transpoze

en: Reverse the order of something
tr: Bir şeyin sırasını tersine çevir

en: _Move
tr: _Taşı

en: Move content in different ways
tr: İçeriği değişik yollarda taşı

en: One Line _Up
tr: Bir Satır _Yukarı

en: Move lines one line up
tr: Satırları bir satır yukarı taşı

en: One Line _Down
tr: Bir Satır _Aşağı

en: Move lines one line down
tr: Satırları bir satır aşağı taşı

en: One Word _Left
tr: Bir Kelime _Sol

en: Move words one word left
tr: Sözcükleri bir sözcük sola taşı

en: One Word _Right
tr: Bir Kelime _Sağ

en: Move words one word right
tr: Sözcükleri bir sözcük sağa taşı

en: Dup_licate Line / Selection
tr: Satırı / Seçimi Yinele

en: Duplicate the current line or selection
tr: Geçerli satırı veya seçimi yinele

en: _Increase Indent
tr: Girintiyi _Arttır

en: Increase the indentation of the selection or current line
tr: Seçimin veya geçerli satırın girintisini arttır

en: _Decrease Indent
tr: Girintiyi A_zalt

en: Decrease the indentation of the selection or current line
tr: Seçimin veya geçerli satırın girintisini azat

en: Insert Tabs
tr: Sekme Ekle

en: Insert Spaces
tr: Boşluk Ekle

en: Never
tr: Asla

en: First key press
tr: İlk tuş basımı

en: Second key press
tr: İkinci tuş basımı

en: Always
tr: Her Zaman

en: never
tr: asla

en: after a crash
tr: bir çöküşten sonra

en: unsaved documents
tr: kaydedilmemiş belgeler

en: saved documents
tr: kaydedilmiş belgeler

en: always
tr: her zaman

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new tabs
tr: yeni sekmelerde

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new windows
tr: yeni pencerelerde

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new tabs in a new window
tr: yeni pencerede yeni sekmelerde

en: Menu
tr: Menü

en: Small Toolbar
tr: Küçük Araç Çubuğu

en: Large Toolbar
tr: Büyük Araç Çubuğu

en: Button
tr: Düğme

en: Drag & Drop
tr: Sürükle ve Bırak

en: Dialog
tr: Diyalog

en: Icons Only
tr: Yalnızca Simgeler

en: Text Only
tr: Yalnızca Metin

en: Text Below Icons
tr: Simgelerin Altındaki Metin

en: Text Beside Icons
tr: Simgelerin Yanındaki Metin

en: Display whitespace
tr: Ekran boşluğu

en: Display line endings
tr: Görünen satır sonları

en: Long line margin at column:
tr: Sütundaki uzun satır boşluğu:

en: Highlight current line
tr: Geçerli satırı vurgula

en: Highlight matching brackets
tr: Eşleşen parantezleri vurgula

en: Wrap long lines
tr: Uzun satırları sar

en: <b>Display</b>
tr: <b>Ekran</b>

en: Use system monospace font
tr: Sistemin eşaralıklı yazı tipini kullan

en: <b>Font</b>
tr: <b>Kaynak</b>

en: <b>Color Scheme</b>
tr: <b>Renk Şeması</b>

en: View
tr: Görünüm

en: Tab width:
tr: Sekme genişliği:

en: Tab mode:
tr: Sekme kipi:

en: Enable automatic indentation
tr: Kendiliğinden girintilemeyi etkinleştir

en: <b>Indentation</b>
tr: <b>Girinti</b>

en: Tab: Indent selection (Shift+Tab: Unindent)
tr: Sekme: Seçim girintisi (Shift+Sekme: Girintiyi Kaldır)

en: Indent/unindent the currently selected text or the current line
tr: Seçili metnin veya geçerli satırın girintisini kaldırın/girintisini kaldırın

en: Backspace: Delete indent spaces as tabs
tr: Backspace: Girinti boşluklarını sekme olarak sil

en: Home/End: Detect leading/trailing whitespace:
tr: Home/End: Öndeki/sondaki boşlukları sapta:

en: <b>Smart Keys</b>
tr: <b>Akıllı Tuşlar</b>

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Client-side decorations (restart required)
tr: İstemci tarafı süslemesi (yeniden başlatma gerekli)

en: Show full filename in title bar
tr: Başlık çubuğundaki tam dosya adını göster

en: Remember window size
tr: Pencere boyutunu anımsa

en: Remember window position
tr: Pencere konumunu anımsa

en: Remember window state
tr: Pencere durumunu anımsa

en: <b>General</b>
tr: <b>Genel</b>

en: Show toolbar
tr: Araç çubuğunu göster

en: Style:
tr: Biçim:

en: Icon Size:
tr: Simge Boyutu:

en: <b>Toolbar</b>
tr: <b>Araç çubuğu</b>

en: Always show tabs even with one file
tr: Tek dosya da olsa sekmeleri her zaman göster

en: Expand tabs to fill available space
tr: Kullanılabilir alanı doldurmak için sekmeleri genişlet

en: Cycled notebook tab switching
tr: Döngülü not defteri sekmesi değiştirimi

en: Open files in:
tr: Dosyaları şunda aç:

en: <b>Notebook Tabs</b>
tr: <b>Not Defteri Sekmeleri</b>

en: Window
tr: Pencere

en: Ensure new line at file end
tr: Dosya sonuna yeni satır koy

en: Make a copy with '~' suffix
tr: '~' son ekiyle kopya oluştur

en: <b>File Saving</b>
tr: <b>Dosya Kaydediliyor</b>

en: Session restore:
tr: Oturum geri yükleme:

en: When "unsaved documents" or "always" is selected, Mousepad won't ask for saving modified documents when quitting
tr: "Kaydedilmemiş belgeler" veya "her zaman" seçildiğinde, Mousepad çıkarken değiştirilmiş belgeleri kaydetmeyi istemez

en: Recent file menu length:
tr: Son dosyalar menüsü uzunluğu:

en: '0' disables and wipes recent history
tr: '0' yakın geçmişi devre dışı bırakır ve siler

en: Search history size:
tr: Arama geçmişi boyutu:

en: <b>History</b>
tr: <b>Geçmiş</b>

en: File monitoring
tr: Dosya izleme

en: Automatic reloading
tr: Kendiliğinden yeniden yükleyiş

en: Default encoding:
tr: Öntanımlı kodlama:

en: <b>Miscellaneous</b>
tr: <b>Türlü</b>

en: File
tr: Dosya

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Spell Checking
tr: Yazım Denetimi

en: The default language for new documents is set here. It can then be changed per document via the context menu, where there are also spelling correction suggestions for underlined words.
tr: Yeni belgeler için öntanımlı dil burada belirlenir. Bu ayar, altı çizili sözcükler için yazım düzeltme önerilerinin de bulunduğu bağlam menüsü aracılığıyla her belge için ayrıca belirlenebilir.

note: combo box label
en: Default language:
tr: Öntanımlı dil:

en: Shortcuts Editor
tr: Kısayol Düzenleyici

en: The shortcuts editor is available here as a popover or as a dialog below the preferences in the menu bar.
tr: Kısayol düzenleyici, burada açılır pencere veya menü çubuğundaki tercihlerin içinde iletişim kutusu olarak bulunabilir.

en: Application
tr: Uygulama

note: pack frames
en: Menubar
tr: Menü Çubuğu

en: Preferences Dialog
tr: Tercihler İletişim Kutusu

en: Miscellaneous
tr: Türlü

en: Mousepad Shortcuts
tr: Mousepad Kısayolları

note: add the shortcuts menu entry
en: Shortcuts...
tr: Kısayollar...

en: Show the shortcuts dialog
tr: Kısayollar iletişim kutusunu göster

en: Simple Text Editor
tr: Basit Metin Düzenleyici

en: Text Editor
tr: Metin Düzenleyici

en: Text Editor Settings
tr: Metin Düzenleyici Ayarları

en: Configure the Mousepad text editor
tr: Mousepad metin düzenleyiciyi yapılandır

en: Mousepad aims to be an easy-to-use and fast editor. Our target is an editor for quickly editing text files, not a development environment or an editor with a huge bunch of plugins.
tr: Mousepad, kullanımı kolay ve hızlı düzenleyici olmayı amaçlar. Hedefimiz geliştirme ortamı sunmak veya epey büyük ve sayıca çok eklentili düzenleyici olmaktansa metin dosyalarını hızlıca düzenlemektir.

en: On the other hand we try to use the latest GTK features available, which means that if GTK adds something new in a major release that is useful for the editor, we will likely bump the GTK dependency and integrate this new feature in Mousepad.
tr: Bunun yanında son GTK yeniliklerini kullanmaya çalışıyoruz; yani, GTK büyük güncellemelerle bizim için de yararlı yenilik eklerse, bu yeni özellikleri Mousepad'e eklemek için GTK gereksinim sürümünü artırabiliriz.

en: The Mousepad developers
tr: Mousepad geliştiricileri

note: SECURITY: - A normal active user can run mousepad without elevated rights. They may wish to modify a file they normally do not have read/write access to. This isn't a good idea, but is common on single user systems.
en: Run Mousepad as root
tr: Mousepad kök olarak çalışsın

en: Authentication is required to run Mousepad as root.
tr: Mousepad'i kök olarak çalıştırmak için kimlik doğrulaması gereklidir.
