Xfce Apps - en to uk translation catalogue (425 entries)

en: Encoding to be used to open files (leave empty to open files in the encoding dialog)
uk: Кодування, яке буде використовуватися для відкриття файлів (залиште порожнім, щоб відкрити файли в діалоговому вікні кодування)

en: ENCODING
uk: КОДУВАННЯ

en: Display a list of possible encodings to open files
uk: Вивести список можливих кодувань для відкриття файлів

en: Line number the cursor to position to (LINE > 0 from top, LINE < 0 from bottom)
uk: Номер рядка, на який потрібно встановити курсор (РЯДОК > 0 зверху, РЯДОК < 0 знизу)

en: LINE
uk: РЯДОК

en: Column number the cursor to position to (COLUMN >= 0 from start, COLUMN < 0 from end)
uk: Номер стовпчика, на який потрібно встановити курсор (СТОВПЧИК >= 0 з початку, СТОВПЧИК < 0 з кінця)

en: COLUMN
uk: СТОВПЧИК

en: Open the preferences dialog
uk: Відкрити діалог налаштування

en: Do not register with the D-BUS session message bus
uk: Не реєструватися з сесією D-BUS

en: Quit a running Mousepad primary instance
uk: Вийти зі запущеного основного екземпляра Mousepad

en: Print version information and exit
uk: Надрукувати інформацію про версію та вийти

en: [FILES...]
uk: [ФАЙЛИ...]

en: File opening mode: "%s", "%s" or "%s" (open tabs in a new window)
uk: Режим відкривання файлів: "%s", "%s" або "%s" (відкрити вкладки в новому вікні)

en: MODE
uk: РЕЖИМ

en: The Mousepad developers. All rights reserved.
uk: Розробники Mousepad. Всі права захищено.

en: Please report bugs to <%s>.
uk: Будь ласка, повідомте про ваду до <%s>.

en: %s | Authors: %s | Filename: %s
uk: %s | Автори: %s | Назва файлу: %s

en: Mousepad is a simple text editor for the Xfce desktop environment
uk: Mousepad — простий текстовий редактор для стільничного середовища Xfce

note: display an error message to the user
en: Failed to open the documentation browser
uk: Невдача при відкриванні переглядача документації

note: build dialog
en: Select Tab Size
uk: Вибрати розмір вкладки

note: build the dialog
en: Go To
uk: Перейти до

note: add button
en: _Jump to
uk: _Перейти до

en: _Line number:
uk: _Номер стрічки:

en: C_olumn number:
uk: Номе_р колонки:

en: Remove all entries from the documents history?
uk: Вилучити все з історії документів?

note: setup CSD titlebar
en: Clear Documents History
uk: Очистити історію документів

en: Clearing the documents history will permanently remove all currently listed entries.
uk: Очищення історії документів назавжди вилучить всю записану історію документів.

en: Clea_r
uk: О_чистити

en: Do you want to save the changes before closing?
uk: Ви бажаєте зберегти зміни перед закриттям?

en: The document is read-only, do you want to save it as another file?
uk: Документ тільки для читання, бажаєте зберегти як інший файл?

note: setup CSD titlebar
en: Save Changes
uk: Зберегти зміни

en: _Don't Save
uk: Не _зберігати

en: If you don't save this read-only document as another file, all the changes will be lost.
uk: Якщо документ для читання не зберегти як інший файл, тоді зміни будуть втрачені.

en: If you don't save the document, all the changes will be lost.
uk: Якщо Ви не збережете документ, тоді зміни будуть втрачені.

en: The document has been externally modified. Do you want to continue saving?
uk: Документ було змінено ззовні. Ви бажаєте продовжити записування?

en: If you save the document, all of the external changes will be lost.
uk: Якщо Ви не збережете документ, тоді всі зовнішні зміни будуть втрачені.

en: The document has been externally modified. Do you want to reload it from disk?
uk: Документ було змінено ззовні. Бажаєте перезавантажити його з накопичувача?

en: You have unsaved changes. If you revert the file, they will be lost.
uk: Ви маєте незбережені зміни. Якщо ви звернетесь до файлу, тоді зміни будуть втрачені.

note: setup CSD titlebar
en: Externally Modified
uk: Зовнішньо змінено

en: Do you want to save your changes before reloading?
uk: Ви бажаєте зберегти ваші зміни перед перезавантаженням?

en: If you revert the file, all unsaved changes will be lost.
uk: Якщо відновити файл, то всі незбережені зміни будуть втрачені.

en: The file seems to be encoded in %s, but you have chosen %s encoding. Do you confirm this choice?
uk: Здається, файл кодований у %s, але обрано %s кодування. Ви підтверджуєте цей вибір?

en: If not, the guessed encoding will be used.
uk: Якщо ні, буде використано вгадане кодування.

en: It seems that the previous session did not end normally. Do you want to restore the available data?
uk: Схоже, що попередній сеанс не закінчився нормально. Ви хочете відновити доступні дані?

en: If not, all this data will be lost.
uk: Якщо ні, всі ці дані буде втрачено.

en: Please select a file
uk: Виберіть файл, будь ласка

en: Failed to prepare the temporary file for encoding tests
uk: Не вдалося підготувати тимчасовий файл для тестів кодування

en: Open encoding dialog
uk: Відкрити діалогове вікно кодування

en: Go back to shorten list
uk: Повернутися до скороченого переліку

note: combo box label
en: _Encoding:
uk: _Кодування:

en: Current
uk: Поточний

en: Show all encodings
uk: Показати всі кодування

en: Text Files
uk: Текстові файли

en: All Files
uk: Всі файли

note: create the dialog
en: Save As
uk: Зберегти як

note: create new file chooser dialog
en: Open File
uk: Відкрити файл

note: add button
en: _Open
uk: _Відкрити

note: create new font chooser dialog
en: Choose Mousepad Font
uk: Виберіть шрифти для Mousepad

note: error dialog messages
en: Failed to open the document
uk: Помилка відкривання документу

en: Failed to save the document
uk: Помилка збереження документа

en: Unsupported character set
uk: Непідтримуваний набір символів

note: button labels
en: _Cancel
uk: _Скасувати

en: _OK
uk: _Гаразд

en: _Save
uk: _Зберегти

en: Save _As
uk: Зберегти _як

en: Re_vert
uk: Ві_дновити

en: Re_load
uk: Переза_вантажити

note: pack button, add signal and tooltip
en: Close this tab
uk: Закрити цю вкладку

note: create an unique untitled document name
en: Untitled
uk: Без назви

en: Other:
uk: Інше:

en: Checking encodings...
uk: Перевірка кодувань...

en: %s (%s, failed)
uk: %s(%s, невдало)

en: %s (%s, partial)
uk: %s(%s, частково)

en: Other (partial):
uk: Інше (частково):

en: Other valid encodings were found, please choose below.
uk: Знайдено інші дійсні кодування, оберіть нижче.

en: Other partially valid encodings were found, please choose below.
uk: Знайдено частково дійсні кодування, оберіть нижче.

en: No other valid encoding was found.
uk: Не знайдено інших дійсних кодувань.

note: dialog title
en: The document is %s valid.
uk: Документ є %s дійсним.

en: The document is not %s valid.
uk: Документ є не %s дійсним.

note: west european
en: Celtic
uk: Кельтське

en: Greek
uk: Грецьке

en: Nordic
uk: Скандінавське

en: South European
uk: Південно-європейське

en: Western
uk: Західне

note: east european
en: Baltic
uk: Балтійське

en: Central European
uk: Центрально-європейське

en: Cyrillic
uk: Кириличне

en: Cyrillic/Russian
uk: Кириличне/Російське

en: Cyrillic/Ukrainian
uk: Кириличне/Українське

en: Romanian
uk: Румунське

note: middle eastern
en: Arabic
uk: Арабське

en: Hebrew
uk: Іврит

en: Hebrew Visual
uk: Візуальний іврит

note: asian
en: Armenian
uk: Вірменське

en: Georgian
uk: Грузинське

en: Thai
uk: Тайське

en: Turkish
uk: Турецьке

en: Vietnamese
uk: В’єтнамське

note: unicode
en: Unicode
uk: Юнікод

note: east asian
en: Chinese Simplified
uk: Спрощене китайське

en: Chinese Traditional
uk: Китайське традиційне

en: Japanese
uk: Японське

en: Korean
uk: Корейське

note: button labels
en: Default
uk: Типово

en: System
uk: Системне

en: History
uk: Історія

en: Invalid byte sequence in conversion input
uk: Неправильна послідовність байт у вхідних даних для перетворення

en: Failed to clear the recent history
uk: Помилка очищення історії недавніх файлів

note: setup the window properties
en: Mousepad Preferences
uk: Властивості Mousepad

note: set a custom tab label
en: Document Settings
uk: Налаштування документа

en: Appearance
uk: Вигляд

en: Print page _headers
uk: Друкувати заголовки _сторінок

en: Print _line numbers
uk: Друкувати _номери лінійок

en: Numbering interval:
uk: Інтервал нумерування:

en: The interval at which to print line numbers. For example a value of 1 will print a line number on each line, a value of 2 will print a line number on every other line, and so on.
uk: Інтервал, при якому подавати номери стрічок. Наприклад, при значенні 1 буде вписуватися номер для кожної стрічки, при значенні 2 буде подаватися номер тільки кожної другої стрічки, і так далі.

en: Enable text _wrapping
uk: Включити _перенесення тексту

en: Enable _syntax highlighting
uk: Включити підкреслення _синтаксису

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Header:
uk: Заголовок:

en: Body:
uk: Тіло:

en: Line numbers:
uk: Номері лінійок:

en: _Replace All
uk: З_амінити все

en: _Replace
uk: _Замінити

note: set dialog properties
en: Find and Replace
uk: Знайти та замінити

note: dialog buttons
en: _Find
uk: _Знайти

en: _Close
uk: _Закрити

en: _Search for:
uk: _Шукати:

en: Replace _with:
uk: Замінити _через:

en: Search _direction:
uk: Напрямок _пошуку:

en: Up
uk: Вгору

en: Down
uk: Вниз

note: wrap around
en: _Wrap around
uk: _Перенести всюди

note: case sensitive check button for case sensitive, including the proxy menu item
en: Match _case
uk: Враховувати ре_гістр

note: match whole word check button for matching whole words, including the proxy menu item
en: _Match whole word
uk: _Співпадає ціле слово

note: enable regex search check button for enabling regex, including the proxy menu item
en: Regular e_xpression
uk: Регулярний _вираз

en: Replace _all in:
uk: Замінити _все в:

en: Selection
uk: Вибір

en: Document
uk: Документ

en: All Documents
uk: Всі документи

en: %d of %d match | %d of %d matches
uk[0]: %d з %d збіг
uk[1]: %d з %d збіги
uk[2]: %d з %d збігів
uk[3]: %d з %d збігів

en: %d match | %d matches
uk[0]: %d збіг
uk[1]: %d збіги
uk[2]: %d збігів
uk[3]: %d збігів

en: Choose a filetype
uk: Виберіть тип файлу

note: language/filetype
en: Filetype: None
uk: Тип файлу: немає

en: Toggle the overwrite mode
uk: Включити режим перезапису

en: Line: %d Column: %d Selection: %d
uk: Рядок: %d Колонка: %d Вибір: %d

en: Line: %d Column: %d
uk: Рядок: %d Колонка: %d

en: Filetype: %s
uk: Тип файлу: %s

note: add the label with the root warning
en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
uk: Попередження: використовується обліковий запис root. Ви можете завдати шкоди своїй системі.

en: Read Only
uk: Тільки читати

en: Viewer Mode
uk: Режим перегляду

en: Use '%s' as template
uk: Використовувати '%s' як шаблон

en: No template files found in
    '%s'
uk: Не знайдено файлів-шаблонів в
    '%s'

en: Missing Templates directory
    '%s'
uk: Відсутній каталог шаблонів
    '%s'

note: create suitable text label for the "Other" menu
en: Ot_her (%d)...
uk: _Інше (%d)...

en: Ot_her...
uk: _Інше...

en: Revert to the saved version of the file
uk: Відновити збережену версію файлу

en: Reload file from disk
uk: Завантажити файл з накопичувача

en: Leave fullscreen mode
uk: Покинути повноекранний режим

en: Make the window fullscreen
uk: Включити повноекранний режим вікна

en: Open '%s'
uk: Відкрити '%s'

en: No items found
uk: Нічого не знайдено

en: History disabled
uk: Історію вимкнено

note: create an item to inform the user
en: No clipboard data
uk: Немає даних буфера обміну

note: set error message
en: Templates should be %s valid
uk: Шаблони мають бути %s дійсними

note: set error message
en: Reading the template failed
uk: Не вдалося прочитати шаблон

note: set error message
en: Loading the template failed
uk: Помилка завантаження шаблону

note: show the error
en: Failed to reload the document
uk: Помилка перезавантаження документа

note: show the error
en: Failed to print the document
uk: Помилка друкування документа

en: _File
uk: Ф_айл

en: File menu
uk: Меню Файл

en: New _Window
uk: Нове _вікно

en: Create a new document in a new window
uk: Створити новий документ в новому вікні

en: New From Te_mplate
uk: Новий з _шаблону

en: Create a new document from a template
uk: Створити новий документ із шаблону

en: Op_en Recent
uk: Відкрити _недавні файли

en: Open a recently used file
uk: Відкрити недавній файл

en: Clear _History
uk: Очитстити _історію

en: Clear the recently used files history
uk: Очистити історію недавніх файлів

en: Save A_ll
uk: Зберегти в_се

en: Save all document in this window
uk: Зберегти всі документи в цьому вікні

en: _Print...
uk: На_друкувати...

en: Print the current document
uk: Надрукувати поточний документ

en: _Close Window
uk: Зак_рити вікно

en: Close this window
uk: Закрити це вікно

en: _Quit
uk: Ви_йти

en: Quit Mousepad
uk: Залишити Mousepad

en: _Edit
uk: З_міни

en: Edit menu
uk: Меню Зміни

en: Preferences...
uk: Налаштування...

en: Show the preferences dialog
uk: Показати діалог параметрів

en: _Search
uk: _Пошук

en: Search menu
uk: Меню Пошук

en: Find _Next
uk: Шукати _наступне

en: Search forwards for the same text
uk: Шукати вперед той самий текст

en: Find _Previous
uk: Шукати _попереднє

en: Search backwards for the same text
uk: Шукати назад той самий текст

en: _Incremental Search
uk: Пос_туповий пошук

en: Automatically select the search result and scroll the view
uk: Автоматично обрати результат пошуку та прокручувати подання

en: Highlight _All
uk: Виділити _все

en: Highlight the search matches
uk: Виділити збіги пошуку

en: _View
uk: _Вигляд

en: View menu
uk: Меню Перегляд

en: Select F_ont...
uk: Вибрати _шрифт

en: Change the editor font
uk: Змінити шрифт редактора

en: _Color Scheme
uk: _Схема кольору

en: Color scheme to use for the text view
uk: Кольорова схема для використання відображення тексту

en: None
uk: Нічого

en: No style scheme
uk: Немає схеми стилю

en: Line N_umbers
uk: Номери _рядків

en: Show line numbers
uk: Показати номери рядків

en: _Menubar
uk: Панель _меню

en: Change the visibility of the main menubar
uk: Змінити видимість головної панелі меню

en: _Toolbar
uk: _Панель

en: Change the visibility of the toolbar
uk: Змінити видимість панелі

en: St_atusbar
uk: Панель статусу

en: Change the visibility of the statusbar
uk: Змінити видимість панелі статусу

en: _Document
uk: Д_окумент

en: Document menu
uk: Меню Документ

en: _Word Wrap
uk: Перенос слів

en: Toggle breaking lines in between words
uk: Включити розривання рядка між словами

en: _Auto Indent
uk: _Автовідступ

en: Auto indent a new line
uk: Автовідступ нового рядка

en: Tab _Size
uk: Розмір _табуляції

en: The number of space characters for a tabulation
uk: Кількість пробілів для табуляції

en: Two spaces
uk: Два пробіли

en: Three spaces
uk: Три пробіли

en: Four spaces
uk: Чотири пробіли

en: Eight spaces
uk: Вісім пробілів

en: Other...
uk: Інше...

en: Set custom tab size
uk: Встановити свій розмір табуляції

en: Insert _Spaces
uk: Вставити _пробіли

en: Insert spaces when the tab button is pressed
uk: Вставити пробіли коли натиснута клавіша Tab

en: _Filetype
uk: _Тип файлу

en: Language to use for syntax highlighting
uk: Мова підсвічування перевірки синтаксису

en: Plain Text
uk: Простий текст

en: No filetype
uk: Без типу файлу

en: Line E_nding
uk: З_акінчення рядка

en: Character(s) to use as end of line
uk: Символ(и) закінчення рядка

en: Set the line ending of the document to Unix (LF)
uk: Встановити закінчення рядка як у Unix (LF)

en: Set the line ending of the document to Mac (CR)
uk: Встановити кінець рядка документа до Mac (CR)

en: Set the line ending of the document to DOS / Windows (CR LF)
uk: Встановити закінчення рядка документа як в DOS / Windows (CR LF)

en: Write Unicode _BOM
uk: Писати Unicode _BOM

en: Store the byte-order mark in the file
uk: Зберегти порядок байтів у файл

en: _Viewer Mode
uk: _Режим перегляду

en: Disallow modifications via keyboard / mouse
uk: Заборонити зміни за допомогою клавіатури / миші

en: _Previous Tab
uk: _Попередня вкладка

en: Select the previous tab
uk: Вибрати попередню вкладку

en: _Next Tab
uk: _Наступна вкладка

en: Select the next tab
uk: Вибрати наступну вкладку

en: _Help
uk: _Допомога

en: Help menu
uk: Меню Допомога

en: _Contents
uk: _Зміст

en: Display the Mousepad user manual
uk: Показати Керівництво користувача по Mousepad

en: _About
uk: _Про програму

en: About this application
uk: Про цю програму

en: _New
uk: _Новий

en: Create a new document
uk: Створити новий документ

en: _Open...
uk: _Відкрити...

en: Open a file
uk: Відкрити файл

en: Save the current document
uk: Зберегти поточний документ

en: Save _As...
uk: Зберегти _як...

en: Save current document as another file
uk: Зберегти документ як інший файл

en: _Detach Tab
uk: _Від’єднати вкладку

en: Move the current document to a new window
uk: Перемістити поточний документ до нового вікна

en: Close _Tab
uk: Закрити в_кладку

en: Close the current document
uk: Закрити поточний документ

en: _Undo
uk: Поверн_ути

en: Undo the last action
uk: Відмінити останню дію

en: _Redo
uk: Повто_рити

en: Redo the last undone action
uk: Відновити останню зроблену дію

en: Cu_t
uk: Виріза_ти

en: Cut the selection
uk: Вирізати виділення

en: _Copy
uk: _Копіювати

en: Copy the selection
uk: Скопіювати виділення

en: _Paste
uk: Вст_авити

en: Paste the clipboard
uk: Вставити в буфер обміну

en: Select _All
uk: Позначити _все

en: Select the text in the entire document
uk: Вибрати текст в усьому документі

en: Search for text
uk: Шукати текст

en: Find and Rep_lace...
uk: Знайти і _замінити

en: Search for and replace text
uk: Шукати і замінити текст

en: _Go to...
uk: _Перейти до..

en: Go to a specific location in the document
uk: Перейти до вибраного місця в документі

en: _Fullscreen
uk: Повний _екран

en: Paste _Special
uk: Спеціальна _вставка

en: Paste the clipboard in a special way
uk: Вставити текст з буферу обміну в особливий спосіб

en: Paste from _History
uk: Вставка з _історії

en: Paste from the clipboard history
uk: Вставка з історії буфера обміну

en: Paste as _Column
uk: Вставити як _колонку

en: Paste the clipboard text into a column
uk: Вставка текст з буфера обміну в колонку

en: _Delete Selection
uk: Видалити _обране

en: Delete the current selection
uk: Вилучити поточне виділення

en: Delete _Line
uk: Видалити _рядок

en: Delete the current line
uk: Видалити поточний рядок

en: Conve_rt
uk: Конве_ртувати

en: Convert text in different ways
uk: Трансформувати текст різними способами

en: To _Lowercase
uk: у _нижній регістр

en: Change the case of the selection to lowercase
uk: Змінити регістр вибраного до нижнього

en: To _Uppercase
uk: у _верхній регістр

en: Change the case of the selection to uppercase
uk: Змінити регістр вибраного до верхнього

en: To _Title Case
uk: до _заголовних букв

en: Change the case of the selection to title case
uk: Змінити регістр вибраного до заголовних букв

en: To _Opposite Case
uk: До _протилежного регістру

en: Change the case of the selection opposite case
uk: Змінити регістр вибраного до протилежного регістру

en: _Tabs to Spaces
uk: _Табуляцію до пробілів

en: Convert all tabs to spaces in the selection or document
uk: Перетворити всю табуляцію на пробіли у вибраному або всьому документі

en: _Leading Spaces to Tabs
uk: По_чаткові пробіли до табуляції

en: Convert all the leading spaces to tabs in the selected line(s) or document
uk: Перетворити всі прогалини в табуляцію у вибраному рядку(ах) або документі

en: St_rip Trailing Spaces
uk: Забрати пробіли

en: Remove all the trailing spaces from the selected line(s) or document
uk: Вилучити всі пробіл з вибраної лінійки(йок) або документу

en: _Transpose
uk: _Перемістити

en: Reverse the order of something
uk: Обернений порядок

en: _Move
uk: _Перемістити

en: Move content in different ways
uk: Перемістити контент різними способами

en: One Line _Up
uk: _Вгору на один рядок

en: Move lines one line up
uk: Перемістити рядки на один рядок угору

en: One Line _Down
uk: Вни_з на один рядок

en: Move lines one line down
uk: Перемістити рядки на один рядок униз

en: One Word _Left
uk: _Ліворуч на одне слово

en: Move words one word left
uk: Перемістити слова на одне слово вліво

en: One Word _Right
uk: Право_руч на одне слово

en: Move words one word right
uk: Перемістити слова на одне слово вправо

en: Dup_licate Line / Selection
uk: Про_дублювати рядок / Вибране

en: Duplicate the current line or selection
uk: Продублювати поточний рядок або вибране

en: _Increase Indent
uk: З_більшити відступ

en: Increase the indentation of the selection or current line
uk: Збільшити відступ вибраного або поточного рядка

en: _Decrease Indent
uk: З_меншити відступ

en: Decrease the indentation of the selection or current line
uk: Зменшити відступ вибраного або поточного рядка

en: Insert Tabs
uk: Вставити відступи

en: Insert Spaces
uk: Вставити пробіли

en: Never
uk: Ніколи

en: First key press
uk: Натискання першої клавіші

en: Second key press
uk: Натискання другої клавіші

en: Always
uk: Завжди

en: never
uk: ніколи

en: after a crash
uk: після падіння

en: unsaved documents
uk: незбережені документи

en: saved documents
uk: збережені документи

en: always
uk: завжди

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new tabs
uk: нові вкладки

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new windows
uk: нові вікна

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new tabs in a new window
uk: нові вкладки у новому вікні

en: Menu
uk: Меню

en: Small Toolbar
uk: Маленька панель

en: Large Toolbar
uk: Велика панель

en: Button
uk: Кнопка

en: Drag & Drop
uk: Захопити і перенести

en: Dialog
uk: Діалог

en: Icons Only
uk: Тільки значки

en: Text Only
uk: Тільки текст

en: Text Below Icons
uk: Текст за значками

en: Text Beside Icons
uk: Текст за значками

en: Display whitespace
uk: Показувати пропуски

en: Display line endings
uk: Показувати закінчення рядків

en: Long line margin at column:
uk: Довга гранична лінія при колонці:

en: Highlight current line
uk: Підсвітити поточний рядок

en: Highlight matching brackets
uk: Підсвітити відповідні дужки

en: Wrap long lines
uk: Переносити довгі рядки

en: <b>Display</b>
uk: <b>Відображення</b>

en: Use system monospace font
uk: Використовувати системний шрифт

en: <b>Font</b>
uk: <b>Шрифт</b>

en: <b>Color Scheme</b>
uk: <b>Кольорова схема</b>

en: View
uk: Вигляд

en: Tab width:
uk: Ширина відступу:

en: Tab mode:
uk: Режим відступів:

en: Enable automatic indentation
uk: Включити автоматичний відступ

en: <b>Indentation</b>
uk: <b>Відступ</b>

en: Tab: Indent selection (Shift+Tab: Unindent)
uk: Tab: додати відступ до виділеного тексту (Shift+Tab: видалити відступ)

en: Indent/unindent the currently selected text or the current line
uk: Додати або видалити відступ для виділеного тексту чи поточного рядку

en: Backspace: Delete indent spaces as tabs
uk: Backspace: Видаляти відступи з пробілами як таби

en: Home/End: Detect leading/trailing whitespace:
uk: Home/End: виявляти пробіли на початку/кінці:

en: <b>Smart Keys</b>
uk: <b>Швидкі кнопки</b>

en: Editor
uk: Редактор

en: Client-side decorations (restart required)
uk: Декорування на стороні клієнта (вимагає перезапуску)

en: Show full filename in title bar
uk: Показувати повну назву в панелі заголовку

en: Remember window size
uk: Пам’ятати розмір вікна

en: Remember window position
uk: Пам’ятати позицію вікна

en: Remember window state
uk: Пам’ятати стан вікна

en: <b>General</b>
uk: <b>Загальне</b>

en: Show toolbar
uk: Показати панель

en: Style:
uk: Стиль:

en: Icon Size:
uk: Розмір значків:

en: <b>Toolbar</b>
uk: <b>Панель</b>

en: Always show tabs even with one file
uk: Завжди показувати вкладки навіть з одним файлом

en: Expand tabs to fill available space
uk: Розгоратати вкладки, щоб зайняти весь доступний простір

en: Cycled notebook tab switching
uk: Кругова зміна вкладок ноутбука

en: Open files in:
uk: Відкрити файл в:

en: <b>Notebook Tabs</b>
uk: <b>Вкладки записника</b>

en: Window
uk: Вікно

en: Ensure new line at file end
uk: Забезпечити новий рядок у кінці файла

en: Make a copy with '~' suffix
uk: Зробити копію зі суфіксом '~'

en: <b>File Saving</b>
uk: <b>Зберігання файлу</b>

en: Session restore:
uk: Відновлення сеансу:

en: When "unsaved documents" or "always" is selected, Mousepad won't ask for saving modified documents when quitting
uk: Коли обрано "незбережені документи" або "завжди", Mousepad не запитуватиме про збереження змінених документів під час виходу

en: Recent file menu length:
uk: Довжина меню недавніх файлів:

en: '0' disables and wipes recent history
uk: '0' вимикає та видаляє історію недавніх файлів

en: Search history size:
uk: Розмір історії пошуку:

en: <b>History</b>
uk: <b>Історія</b>

en: File monitoring
uk: Моніторинг файлів

en: Automatic reloading
uk: Автоматичне перезавантаження

en: Default encoding:
uk: Типове кодування:

en: <b>Miscellaneous</b>
uk: <b>Додаткові</b>

en: File
uk: Файл

en: Plugins
uk: Втулки

en: Spell Checking
uk: Перевірка правопису

en: The default language for new documents is set here. It can then be changed per document via the context menu, where there are also spelling correction suggestions for underlined words.
uk: Тут встановлюється мова за замовчуванням для нових документів. Потім її можна змінити для кожного документа за допомогою контекстного меню, де також є пропозиції виправлення орфографії для підкреслених слів.

note: combo box label
en: Default language:
uk: Типова мова:

en: Shortcuts Editor
uk: Редактор скорочень

en: The shortcuts editor is available here as a popover or as a dialog below the preferences in the menu bar.
uk: Редактор скорочень доступний тут як спливаюче вікно або як діалогове вікно під налаштуваннями на панелі меню.

en: Application
uk: Програма

note: pack frames
en: Menubar
uk: Панель меню

en: Preferences Dialog
uk: Діалог налаштунків

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Mousepad Shortcuts
uk: Швидкі клавіші Mousepad

note: add the shortcuts menu entry
en: Shortcuts...
uk: Швидкі клавіші...

en: Show the shortcuts dialog
uk: Показати діалог швидких клавіш

en: Simple Text Editor
uk: Простий текстовий редактор

en: Text Editor
uk: Текстовий редактор

en: Text Editor Settings
uk: Налаштування текстового редактора

en: Configure the Mousepad text editor
uk: Конфігурація текстового редактора Mousepad

en: Mousepad aims to be an easy-to-use and fast editor. Our target is an editor for quickly editing text files, not a development environment or an editor with a huge bunch of plugins.
uk: Mousepad має на меті бути простим у користуванні та швидким редактором. Наша ціль — редактор для швидкого редагування текстових файлів, а не середовище розробки чи редактор із величезною купою плагінів.

en: On the other hand we try to use the latest GTK features available, which means that if GTK adds something new in a major release that is useful for the editor, we will likely bump the GTK dependency and integrate this new feature in Mousepad.
uk: З іншого боку, ми намагаємося використовувати найновіші доступні функції GTK, а це означає, що якщо GTK додає щось нове в великому випуску, корисне для редактора, ми, швидше за все, розширимо залежність GTK і інтегруємо цю нову функцію в Mousepad.

en: The Mousepad developers
uk: Розробники Mousepad

note: SECURITY: - A normal active user can run mousepad without elevated rights. They may wish to modify a file they normally do not have read/write access to. This isn't a good idea, but is common on single user systems.
en: Run Mousepad as root
uk: Запустити Mousepad від імені суперкористувача

en: Authentication is required to run Mousepad as root.
uk: Вимагаються дані автентифікації для запуску Mousepad від імені суперкористувача.
