Xfce Apps - en to da translation catalogue (421 entries)

en: Encoding to be used to open files (leave empty to open files in the encoding dialog)
da: Kodning som skal bruges til at åbne filer (lad den være den for at åbne filer i kodning-dialogen)

en: ENCODING
da: KODNING

en: Display a list of possible encodings to open files
da: Vis en liste over mulige kodninger til åbne filer

en: Line number the cursor to position to (LINE > 0 from top, LINE < 0 from bottom)
da: Linjenummer som markøren skal placeres til (LINJE > 0 fra toppen, LINJE < 0 fra bunden)

en: LINE
da: LINJE

en: Column number the cursor to position to (COLUMN >= 0 from start, COLUMN < 0 from end)
da: Kolonnenummer som markøren skal placeres til (KOLONNE >= 0 fra begyndelsen, KOLONNE < 0 fra slutningen)

en: COLUMN
da: KOLONNE

en: Open the preferences dialog
da: Åbn præferencer-dialog

en: Do not register with the D-BUS session message bus
da: Registrer ikke med D-BUS-sessionsmeddelelsesbussen

en: Quit a running Mousepad primary instance
da: Afslut en kørende primær instans af Mousepad

en: Print version information and exit
da: Udskriv versionsinformation og afslut

en: [FILES...]
da: [FILER ...]

note: this option is added separately using g_strdup_printf() for the description, to be sure * that opening modes will be excluded from the translation (experience shows that using a * translation context is not enough to ensure it)
en: File opening mode: "%s", "%s" or "%s" (open tabs in a new window)
da: Filåbningstilstand: "%s", "%s" eller "%s" (åbn faneblade i et nyt vindue)

en: MODE
da: TILSTAND

en: The Mousepad developers. All rights reserved.
da: Mousepad's udviklere. Alle rettigheder forbeholdes.

en: Please report bugs to <%s>.
da: Rapportér venligst fejl til <%s>.

en: %s | Authors: %s | Filename: %s
da: %s | Forfattere: %s | Filnavn: %s

en: Mousepad is a simple text editor for the Xfce desktop environment
da: Mousepad er et simpelt tekstredigeringsprogram til Xfce-skrivebordsmiljøet.

note: display an error message to the user
en: Failed to open the documentation browser
da: Kunne ikke åbne dokumentationsbrowseren

note: build dialog
en: Select Tab Size
da: Vælg tabulatorstørrelse

note: build the dialog
en: Go To
da: Gå til

note: add button
en: _Jump to
da: _Hop til

en: _Line number:
da: _Linjenummer:

en: C_olumn number:
da: K_olonnenummer:

en: Remove all entries from the documents history?
da: Fjern alle elementer fra dokumenthistorikken?

note: setup CSD titlebar
en: Clear Documents History
da: Ryd dokumenthistorikken

en: Clearing the documents history will permanently remove all currently listed entries.
da: Rydning af dokumenthistorikken vil fjerne alle nuværende viste elementer permanent.

en: Clea_r
da: _Ryd

en: Do you want to save the changes before closing?
da: Vil du gemme ændringerne før der lukkes?

en: The document is read-only, do you want to save it as another file?
da: Dokumentet er skrivebeskyttet. Vil du gemme det som en anden fil?

note: setup CSD titlebar
en: Save Changes
da: Gem ændringer

en: _Don't Save
da: Gem _ikke

en: If you don't save this read-only document as another file, all the changes will be lost.
da: Hvis du ikke gemmer dokumentet som en anden fil, så mister du alle ændringerne.

en: If you don't save the document, all the changes will be lost.
da: Hvis du ikke gemmer dokumentet, så mister du alle ændringerne.

en: The document has been externally modified. Do you want to continue saving?
da: Dokumentet er blevet redigeret fra ekstern hold. Vil du fortsætte med at gemme?

en: If you save the document, all of the external changes will be lost.
da: Hvis du gemmer dokumentet, så vil alle redigeringsændringer fra eksternt hold gå tabt.

en: The document has been externally modified. Do you want to reload it from disk?
da: Dokumentet er blevet redigeret eksternt. Vil du genindlæse den fra disken?

en: You have unsaved changes. If you revert the file, they will be lost.
da: Du har ændringer som ikke er blevet gemt. Hvis du tilbagefører filen, så går de tabt.

note: setup CSD titlebar
en: Externally Modified
da: Redigeret fra ekstern hold

en: Do you want to save your changes before reloading?
da: Vil du gemme dine ændringer før genindlæsning?

en: If you revert the file, all unsaved changes will be lost.
da: Hvis du tilbagefører filen, så vil alle ændringer som ikke er gemt, gå tabt.

en: The file seems to be encoded in %s, but you have chosen %s encoding. Do you confirm this choice?
da: Filen ser ud til at være kodet i %s men du har valgt kodningen %s. Vil du bekræfte valget?

en: If not, the guessed encoding will be used.
da: Ellers bruges den kodning der blev gættet på.

en: It seems that the previous session did not end normally. Do you want to restore the available data?
da: Det ser ud til at den forrige session ikke blev afsluttet normalt. Vil du gendanne den tilgængelige data?

en: If not, all this data will be lost.
da: Ellers, mistes al dataen.

en: Please select a file
da: Vælg venligst en fil

en: Failed to prepare the temporary file for encoding tests
da: Kunne ikke forberede den midlertidige fil til kodningstest

en: Open encoding dialog
da: Åbn kodning-dialog

en: Go back to shorten list
da: Gå tilbage til den afkortede liste

note: combo box label
en: _Encoding:
da: _Kodning:

en: Current
da: Nuværende

en: Show all encodings
da: Vis alle kodninger

en: Text Files
da: Tekstfiler

en: All Files
da: Alle filer

note: create the dialog
en: Save As
da: Gem som

note: create new file chooser dialog
en: Open File
da: Åbn fil

note: add button
en: _Open
da: _Åbn

note: create new font chooser dialog
en: Choose Mousepad Font
da: Vælg skrifttype til Mousepad

note: error dialog messages
en: Failed to open the document
da: Kunne ikke åbne dokumentet

en: Failed to save the document
da: Kunne ikke gemme dokumentet

en: Unsupported character set
da: Ikke-understøttet tegnsæt

note: button labels
en: _Cancel
da: _Annuller

en: _Save
da: _Gem

en: Save _As
da: Gem _som

en: Re_vert
da: _Tilbagefør

en: Re_load
da: _Genindlæs

note: pack button, add signal and tooltip
en: Close this tab
da: Luk fanebladet

note: create an unique untitled document name
en: Untitled
da: Unavngivet

en: Other:
da: Andet:

en: Checking encodings...
da: Tjekker kodninger ...

en: %s (%s, failed)
da: %s (%s, mislykkedes)

en: %s (%s, partial)
da: %s (%s, delvist)

en: Other (partial):
da: Andre (delvist):

en: Other valid encodings were found, please choose below.
da: Fandt andre gyldige kodninger, vælg venligst nedenfor.

en: Other partially valid encodings were found, please choose below.
da: Fandt andre delvist gyldige kodninger, vælg venligst nedenfor.

en: No other valid encoding was found.
da: Fandt ikke nogle anden gyldig kodning.

note: dialog title
en: The document is %s valid.
da: Dokumentet er gyldig %s.

en: The document is not %s valid.
da: Dokumentet er ikke gyldig %s.

note: west european
en: Celtic
da: Keltisk

en: Greek
da: Græsk

en: Nordic
da: Nordisk

en: South European
da: Sydeuropæisk

en: Western
da: Vestlig

note: east european
en: Baltic
da: Baltisk

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Cyrillic/Russian
da: Kyrillisk/russisk

en: Cyrillic/Ukrainian
da: Kyrillisk/ukrainsk

en: Romanian
da: Rumænsk

note: middle eastern
en: Arabic
da: Arabisk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Hebrew Visual
da: Hebraisk (visuelt)

note: asian
en: Armenian
da: Armensk

en: Georgian
da: Georgisk

en: Thai
da: Thailandsk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

note: east asian
en: Chinese Simplified
da: Kinesisk (forenklet)

en: Chinese Traditional
da: Kinesisk (traditionel)

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

note: button labels
en: Default
da: Standard

en: History
da: Historik

en: Invalid byte sequence in conversion input
da: Ugyldig bytesekvens i konverteringsinput

en: Failed to clear the recent history
da: Kunne ikke rydde seneste-historikken

en: No clipboard data
da: Ingen data i udklipsholderen

note: setup the window properties
en: Mousepad Preferences
da: Præferencer for Mousepad

note: set a custom tab label
en: Document Settings
da: Dokumentindstillinger

en: Appearance
da: Udseende

en: Print page _headers
da: Udskriv side_hoveder

en: Print _line numbers
da: Udskriv _linjenumre

en: Numbering interval:
da: Nummereringsinterval:

en: The interval at which to print line numbers. For example a value of 1 will print a line number on each line, a value of 2 will print a line number on every other line, and so on.
da: Intervallet hvormed linjenumre udskrives. F.eks. vil en værdi på 1 udskrive et linjenummer på hver linje, en værdi på 2 vil udskrive et linjenummer på hver anden linje osv.

en: Enable text _wrapping
da: Aktivér tekst_ombrydning

en: Enable _syntax highlighting
da: Aktivér _syntaksfremhævelse

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Header:
da: Hoved:

en: Body:
da: Brødtekst:

en: Line numbers:
da: Linjenumre:

en: _Replace All
da: E_rstat alle

en: _Replace
da: _Erstat

note: set dialog properties
en: Find and Replace
da: Find og erstat

en: _Close
da: _Luk

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: Replace _with:
da: Erstat _med:

en: Search _direction:
da: Søge_retning:

en: Up
da: Op

en: Down
da: Ned

note: wrap around
en: _Wrap around
da: Forfra når _slutningen er nået

note: case sensitive check button for case sensitive, including the proxy menu item
en: Match _case
da: Der skelnes mellem store og små _bogstaver

note: match whole word check button for matching whole words, including the proxy menu item
en: _Match whole word
da: Søg kun på hele _ord

note: enable regex search check button for enabling regex, including the proxy menu item
en: Regular e_xpression
da: _Regulært udtryk

en: Replace _all in:
da: Erstat _alle i:

en: Selection
da: Markering

en: Document
da: Dokument

en: All Documents
da: Alle dokumenter

en: %d of %d match | %d of %d matches
da[0]: %d af %d forekomst
da[1]: %d af %d forekomster

en: %d match | %d matches
da[0]: %d forekomst
da[1]: %d forekomster

en: Choose a filetype
da: Vælg en filtype

note: language/filetype
en: Filetype: None
da: Filtype: Ingen

en: Toggle the overwrite mode
da: Overskrivningstilstand til/fra

note: overwrite label
en: OVR
da: OVERSKRIV

en: Line: %d Column: %d Selection: %d
da: Linje: %d, kolonne: %d, markering: %d

en: Line: %d Column: %d
da: Linje: %d, kolonne: %d

en: Filetype: %s
da: Filtype: %s

note: add the label with the root warning
en: Warning: you are using the root account. You may harm your system.
da: Advarsel: du bruger root-kontoen. Du kan gøre skade på dit system.

en: Read Only
da: Skrivebeskyttet

en: Viewer Mode
da: Visningstilstand

en: Use '%s' as template
da: Brug '%s' som skabelon

en: No template files found in
    '%s'
da: Ingen skabelonfiler fundet i
    '%s'

en: Missing Templates directory
    '%s'
da: Manglende skabelonmappe
    '%s'

note: create suitable text label for the "Other" menu
en: Ot_her (%d)...
da: _Andet (%d) ...

en: Ot_her...
da: _Andet ...

en: Revert to the saved version of the file
da: Tilbagefør til gemte version af filen

en: Reload file from disk
da: Genindlæs fra disken

en: Leave fullscreen mode
da: Forlad fuldskærmstilstand

en: Make the window fullscreen
da: Sæt vinduet i fuldskærm

en: Open '%s'
da: Åbn '%s'

en: No items found
da: Ingen elementer fundet

en: History disabled
da: Historik deaktiveret

note: set error message
en: Templates should be %s valid
da: Skabeloner skal være gyldige %s

note: set error message
en: Reading the template failed
da: Læsning af skabelonen mislykkedes

note: set error message
en: Loading the template failed
da: Indlæsning af skabelonen mislykkedes

note: show the error
en: Failed to reload the document
da: Kunne ikke genindlæse dokumentet

note: show the error
en: Failed to print the document
da: Kunne ikke udskrive dokumentet

en: _File
da: _Filer

en: File menu
da: Filmenu

en: New _Window
da: Nyt _vindue

en: Create a new document in a new window
da: Opret et nyt dokument i et nyt vindue

en: New From Te_mplate
da: Ny fra _skabelon

en: Create a new document from a template
da: Opret et nyt dokument fra en skabelon

en: Op_en Recent
da: Åbn s_eneste

en: Open a recently used file
da: Åbn en senest brugt fil

en: Clear _History
da: Ryd _historik

en: Clear the recently used files history
da: Ryd historikken over senest brugte filer

en: Save A_ll
da: Gem _alle

en: Save all document in this window
da: Gem alle dokumenter i vinduet

en: _Print...
da: _Udskriv ...

en: Print the current document
da: Udskriv det nuværende dokument

en: _Close Window
da: _Luk vindue

en: Close this window
da: Luk vinduet

en: _Quit
da: _Afslut

en: Quit Mousepad
da: Afslut Mousepad

en: _Edit
da: _Rediger

en: Edit menu
da: Redigermenu

en: Preferences...
da: Præferencer ...

en: Show the preferences dialog
da: Vis præferencer-dialog

en: _Search
da: _Søg

en: Search menu
da: Søgemenu

en: Find _Next
da: Find _næste

en: Search forwards for the same text
da: Søg fremad efter den samme tekst

en: Find _Previous
da: Find _forrige

en: Search backwards for the same text
da: Søg baglæns efter den samme tekst

en: _Incremental Search
da: _Trinvis søgning

en: Automatically select the search result and scroll the view
da: Vælg automatisk søgeresultatet og rul visningen

en: Highlight _All
da: Fremhæv _alle

en: Highlight the search matches
da: Fremhæv søgeforekomsterne

en: _View
da: _Vis

en: View menu
da: Vismenu

en: Select F_ont...
da: Vælg _skrifttype ...

en: Change the editor font
da: Skift redigeringens skrifttype

en: _Color Scheme
da: Fa_rveskema

en: Color scheme to use for the text view
da: Farveskema som skal bruges til tekstvisningen

en: None
da: Intet

en: No style scheme
da: Intet stilskema

en: Line N_umbers
da: Linje_numre

en: Show line numbers
da: Vis linjenumre

en: _Menubar
da: _Menulinje

en: Change the visibility of the main menubar
da: Skift synligheden af hovedmenulinjen

en: _Toolbar
da: _Værktøjslinje

en: Change the visibility of the toolbar
da: Skift synligheden af værktøjslinjen

en: St_atusbar
da: St_atuslinje

en: Change the visibility of the statusbar
da: Skift synligheden af statuslinjen

en: _Document
da: _Dokument

en: Document menu
da: Dokumentmenu

en: _Word Wrap
da: Ombryd _ord

en: Toggle breaking lines in between words
da: Bryder linjer mellem ord til/fra

en: _Auto Indent
da: _Automatisk indrykning

en: Auto indent a new line
da: Indryk automatisk en ny linje

en: Tab _Size
da: Tabulator_størrelse

en: The number of space characters for a tabulation
da: Antal mellemrum til en tabulering

en: Two spaces
da: To mellemrum

en: Three spaces
da: Tre mellemrum

en: Four spaces
da: Fire mellemrum

en: Eight spaces
da: Otte mellemrum

en: Other...
da: Andet ...

en: Set custom tab size
da: Sæt brugerdefineret tabulatorstørrelse

en: Insert _Spaces
da: Indsæt _mellemrum

en: Insert spaces when the tab button is pressed
da: Indsæt mellemrum når der trykkes på tabulator-tasten

en: _Filetype
da: Fil_type

en: Language to use for syntax highlighting
da: Sprog som skal bruges til syntaksfremhævelse

en: Plain Text
da: Almindelig tekst

en: No filetype
da: Ingen filtype

en: Line E_nding
da: _Linjeskift

en: Character(s) to use as end of line
da: Tegn som skal bruges til linjeskift

en: Set the line ending of the document to Unix (LF)
da: Sæt dokumentets linjeskift til Unix (LF)

en: Set the line ending of the document to Mac (CR)
da: Sæt dokumentets linjeskift til Mac (CR)

en: Set the line ending of the document to DOS / Windows (CR LF)
da: Sæt dokumentets linjeskift til DOS/Windows (CR LF)

en: Write Unicode _BOM
da: Skriv Unicode _BOM

en: Store the byte-order mark in the file
da: Gem byte-rækkefølge-mærke i filen

en: _Viewer Mode
da: _Visningstilstand

en: Disallow modifications via keyboard / mouse
da: Forhindr ændringer via tastatur/mus

en: _Previous Tab
da: _Forrige faneblad

en: Select the previous tab
da: Vælg det forrige faneblad

en: _Next Tab
da: _Næste faneblad

en: Select the next tab
da: Vælg det næste faneblad

en: _Help
da: H_jælp

en: Help menu
da: Hjælpmenu

en: _Contents
da: _Indhold

en: Display the Mousepad user manual
da: Vis brugermanualen til Mousepad

en: _About
da: _Om

en: About this application
da: Om programmet

en: _New
da: _Nyt

en: Create a new document
da: Opret et nyt dokument

en: _Open...
da: _Åbn ...

en: Open a file
da: Åbn en fil

en: Save the current document
da: Gem det nuværende dokument

en: Save _As...
da: Gem _som ...

en: Save current document as another file
da: Gem det nuværende dokument som anden fil

en: _Detach Tab
da: Fri_gør faneblad

en: Move the current document to a new window
da: Flyt det nuværende dokument til et nyt vindue

en: Close _Tab
da: Luk _faneblad

en: Close the current document
da: Luk det nuværende dokument

en: _Undo
da: _Fortryd

en: Undo the last action
da: Fortryd den sidste handling

en: _Redo
da: _Omgør

en: Redo the last undone action
da: Omgør den sidste fortryd-handling

en: Cu_t
da: K_lip

en: Cut the selection
da: Klip markeringen

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Copy the selection
da: Kopiér markeringen

en: _Paste
da: _Indsæt

en: Paste the clipboard
da: Indsæt fra udklipsholderen

en: Select _All
da: Væl_g alt

en: Select the text in the entire document
da: Vælg teksten i hele dokumentet

en: Search for text
da: Søg efter tekst

en: Find and Rep_lace...
da: Find og _erstat ...

en: Search for and replace text
da: Søg efter og erstat tekst

en: _Go to...
da: _Gå til ...

en: Go to a specific location in the document
da: Gå til en bestemt placering i dokumentet

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: Paste _Special
da: Indsæt _speciel

en: Paste the clipboard in a special way
da: Indsæt udklipsholderen på en speciel måde

en: Paste from _History
da: Indsæt fra _historik

en: Paste from the clipboard history
da: Indsæt fra udklipsholderens historik

en: Paste as _Column
da: Indsæt som _kolonne

en: Paste the clipboard text into a column
da: Indsæt udklipsholderens tekst i en kolonne

en: _Delete Selection
da: _Slet markering

en: Delete the current selection
da: Slet den nuværende markering

en: Delete _Line
da: Slet _linje

en: Delete the current line
da: Slet den nuværende linje

en: Conve_rt
da: _Konvertér

en: Convert text in different ways
da: Konvertér teksten på forskellige måder

en: To _Lowercase
da: Til s_må bogstaver

en: Change the case of the selection to lowercase
da: Ændr alt i markeringen til små bogstaver

en: To _Uppercase
da: Til _store bogstaver

en: Change the case of the selection to uppercase
da: Ændr alt i markeringen til store bogstaver

en: To _Title Case
da: Til "_Title Case"

en: Change the case of the selection to title case
da: Ændr alt i markeringen til "title case"

en: To _Opposite Case
da: Til _modsat versaltype

en: Change the case of the selection opposite case
da: Ændr alt i markeringen til modsat versaltype

en: _Tabs to Spaces
da: _Tabulatorer til mellemrum

en: Convert all tabs to spaces in the selection or document
da: Konvertér alle tabulatorer til mellemrum i den nuværende markering eller dokument

en: _Leading Spaces to Tabs
da: _Foranstillede mellemrum til tabulatorer

en: Convert all the leading spaces to tabs in the selected line(s) or document
da: Konvertér alle foranstillede mellemrum til tabulatorer i de(n) nuværende linje(er) eller dokument

en: St_rip Trailing Spaces
da: Fjern _efterstillede mellemrum

en: Remove all the trailing spaces from the selected line(s) or document
da: Fjern alle efterstillede mellemrum fra markerede linje(r) eller dokument

en: _Transpose
da: _Vend om

en: Reverse the order of something
da: Vend om på rækkefølgen af noget

en: _Move
da: _Flyt

en: Move content in different ways
da: Flyt indhold på forskellige måder

en: One Line _Up
da: Én linje _op

en: Move lines one line up
da: Flyt linjer en linje op

en: One Line _Down
da: Én linje _ned

en: Move lines one line down
da: Flyt linjer en linje ned

en: One Word _Left
da: Ét ord til _venstre

en: Move words one word left
da: Flyt ordene ét ord til venstre

en: One Word _Right
da: Ét ord til _højre

en: Move words one word right
da: Flyt ordene ét ord til højre

en: Dup_licate Line / Selection
da: _Duplikér linje/markering

en: Duplicate the current line or selection
da: Duplikér den nuværende linje eller markering

en: _Increase Indent
da: _For_øg indrykning

en: Increase the indentation of the selection or current line
da: Forøg indrykningen af markeringen eller nuværende linje

en: _Decrease Indent
da: For_mindsk indrykning

en: Decrease the indentation of the selection or current line
da: Formindsk indrykningen af markeringen eller nuværende linje

en: Insert Tabs
da: Indsæt tabulatorer

en: Insert Spaces
da: Indsæt mellemrum

en: Never
da: Aldrig

en: First key press
da: Første tastetryk

en: Second key press
da: Andet tastetryk

en: Always
da: Altid

en: never
da: aldrig

en: after a crash
da: efter et nedbrud

en: unsaved documents
da: dokumenter som ikke er blevet gemt

en: saved documents
da: gemte dokumenter

en: always
da: altid

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new tabs
da: nye faneblade

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new windows
da: nye vinduer

note: Preceded by: "Open files in:"
en: new tabs in a new window
da: nye faneblade i et nyt vindue

en: Small Toolbar
da: Lille værktøjslinje

en: Large Toolbar
da: Stor værktøjslinje

en: Button
da: Knap

en: Drag & Drop
da: Træk og slip

en: Icons Only
da: Kun ikoner

en: Text Only
da: Kun tekst

en: Text Below Icons
da: Tekst under ikoner

en: Text Beside Icons
da: Tekst ved siden af ikoner

en: Display whitespace
da: Vis blanktegn

en: Display line endings
da: Vis linjeskift

en: Long line margin at column:
da: Margen for lange linjer ved kolonne:

en: Highlight current line
da: Fremhæv nuværende linje

en: Highlight matching brackets
da: Fremhæv modsvarende parenteser

en: Wrap long lines
da: Ombryd lange linjer

en: <b>Display</b>
da: <b>Skærm</b>

en: Use system monospace font
da: Brug systemets skrifttype med fast bredde

en: <b>Font</b>
da: <b>Skrifttype</b>

en: <b>Color Scheme</b>
da: <b>Farveskema</b>

en: View
da: Vis

en: Tab width:
da: Tabulatorbredde:

en: Tab mode:
da: Tabulatortilstand:

en: Enable automatic indentation
da: Aktivér automatisk indrykning

en: <b>Indentation</b>
da: <b>Indrykning</b>

en: Tab: Indent selection (Shift+Tab: Unindent)
da: Tabulator: Indryk markering (Skift+Tabulator: Udryk)

en: Indent/unindent the currently selected text or the current line
da: Indryk/udryk den nuværende markerede tekst eller den nuværende linje

en: Backspace: Delete indent spaces as tabs
da: Backspace: Slet indrykningsmellemrum som tabulatorstop

en: Home/End: Detect leading/trailing whitespace:
da: Home/End: Registrer foranstillede/efterstillede blanktegn:

en: <b>Smart Keys</b>
da: <b>Smarttaster</b>

en: Editor
da: Redigering

en: Client-side decorations (restart required)
da: Klientsidedekorationer (kræver genstart)

en: Show full filename in title bar
da: Vis fuldt filnavn i titellinjen

en: Remember window size
da: Husk vinduets størrelse

en: Remember window position
da: Husk vinduets placering

en: Remember window state
da: Husk vinduets tilstand

en: <b>General</b>
da: <b>Generelt</b>

en: Show toolbar
da: Vis værktøjslinje

en: Style:
da: Stil:

en: Icon Size:
da: Ikonstørrelse:

en: <b>Toolbar</b>
da: <b>Værktøjslinje</b>

en: Always show tabs even with one file
da: Vis altid faneblade, også ved én fil

en: Expand tabs to fill available space
da: Udvid faneblade så de optager den tilgængelige plads

en: Cycled notebook tab switching
da: Gennemløbende skift af faneblade i notesbog

en: Open files in:
da: Åbn filer i:

en: <b>Notebook Tabs</b>
da: <b>Faneblade for notebog</b>

en: Window
da: Vindue

en: Ensure new line at file end
da: Sørg for at der er linjeskift ved filens slutning

en: Make a copy with '~' suffix
da: Lav en kopi med '~'-suffiks

en: <b>File Saving</b>
da: <b>Filgemning</b>

en: Session restore:
da: Gendannelse af session:

en: When "unsaved documents" or "always" is selected, Mousepad won't ask for saving modified documents when quitting
da: Når "dokumenter som ikke er blevet gemt" eller "altid" er valgt, så spørger Mousepad ikke om at gemme ændrede dokumenter når der afsluttes

en: Recent file menu length:
da: Menulængde for seneste fil:

en: '0' disables and wipes recent history
da: '0' deaktiverer og rydder seneste historik

en: Search history size:
da: Størrelse for søgehistorik:

en: <b>History</b>
da: <b>Historik</b>

en: File monitoring
da: Overvågning af filer

en: Automatic reloading
da: Automatisk genindlæsning

en: Default encoding:
da: Standardkodning:

en: <b>Miscellaneous</b>
da: <b>Diverse</b>

en: File
da: Fil

en: Spell Checking
da: Stavekontrol

en: The default language for new documents is set here. It can then be changed per document via the context menu, where there are also spelling correction suggestions for underlined words.
da: Her indstilles standardsproget for nye dokumenter. Det kan så ændres pr. dokument via genvejsmenuen hvor der også er forslag til stavefejl til ord med streg under.

note: combo box label
en: Default language:
da: Standardsprog:

en: Shortcuts Editor
da: Genvejsredigering

en: The shortcuts editor is available here as a popover or as a dialog below the preferences in the menu bar.
da: Genvejsredigeringen er tilgængelig her som en popover eller som en dialog under præferencerne i menulinjen.

en: Application
da: Program

note: pack frames
en: Menubar
da: Menulinje

en: Preferences Dialog
da: Præferencer-dialog

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Mousepad Shortcuts
da: Genveje for Mousepad

note: add the shortcuts menu entry
en: Shortcuts...
da: Genveje ...

en: Show the shortcuts dialog
da: Vis genvejsdialogen

en: Simple Text Editor
da: Simpel tekstredigering

en: Text Editor
da: Tekstredigering

en: Edit;Text;Simple;XFCE;Lightweight;Fast;
da: Rediger;Tekst;Simpel;XFCE;Letvægts;Hurtig;

en: Text Editor Settings
da: Indstillinger for tekstredigering

en: Configure the Mousepad text editor
da: Konfigurer tekstredigeringsprogrammet Mousepad

en: Text;Editor;Mousepad;Preferences;Settings;Configure;
da: Tekst;Redigering;Mousepad;Præferencer;Indstillinger;Konfigurer;

en: Mousepad aims to be an easy-to-use and fast editor. Our target is an editor for quickly editing text files, not a development environment or an editor with a huge bunch of plugins.
da: Mousepad går efter at være et letanvendelig og hurtigt tekstredigeringsprogram. Vores mål er et tekstredigeringsprogram til hurtig redigering af tekstfiler, ikke et udviklingsmiljø eller et tekstredigeringsprogram med en stor bunke plugins.

en: On the other hand we try to use the latest GTK features available, which means that if GTK adds something new in a major release that is useful for the editor, we will likely bump the GTK dependency and integrate this new feature in Mousepad.
da: På den anden side prøver vi at bruge de seneste GTK-funktionaliteter, hvilket betyder at hvis GTK tilføjer noget nyt i en større udgivelse som er nyttigt i tekstredigeringsprogrammet, så hæver vi sandsynligvis GTK-afhængigheden og integrerer den nye funktionalitet i Mousepad.

en: The Mousepad developers
da: Mousepad's udviklere

note: SECURITY: - A normal active user can run mousepad without elevated rights. They may wish to modify a file they normally do not have read/write access to. This isn't a good idea, but is common on single user systems.
en: Run Mousepad as root
da: Kør Mousepad som root

en: Authentication is required to run Mousepad as root.
da: Der kræves godkendelse for at køre Mousepad som root.
