mousetweaks - en to cs translation catalogue (34 entries)

en: Hover Click
cs: Kliknutí posečkáním

en: Single Click
cs: Kliknutí levým tlačítkem

en: Double Click
cs: Dvojklik

note: 'Drag' like in a Drag and Drop operation
en: Drag
cs: Táhnutí

en: Secondary Click
cs: Druhé kliknutí

en: Button Style
cs: Styl tlačítka

en: Text only
cs: Pouze text

en: Icons only
cs: Pouze ikony

en: Text and Icons
cs: Text a ikony

en: Orientation
cs: Orientace

note: Buttons are arranged from left to right in the layout
en: Horizontal
cs: Vodorovně

note: Buttons are arranged from top to bottom in the layout
en: Vertical
cs: Svisle

en: Click-type window style
cs: Styl okna typů kliknutí

en: Button style of the click-type window.
cs: Styl tlačítka pro okno typů kliknutí.

en: Click-type window orientation
cs: Orientace okna typů kliknutí

en: Orientation of the click-type window.
cs: Orientace okna typů kliknutí.

en: Click-type window geometry
cs: Geometrie okna typů kliknutí

en: Size and position of the click-type window. The format is a standard X Window System geometry string.
cs: Velikost a umístění okna typů kliknutí. Formát je v podobě standardního řetězce geometrie v systému X Window.

en: Enable dwell click
cs: Zapnout kliknutí posečkáním

en: Enable simulated secondary click
cs: Zapnout simulované kliknutí pravým tlačítkem

en: Time to wait before a dwell click
cs: Doba čekání před kliknutím posečkáním

en: Time to wait before a simulated secondary click
cs: Doba čekání před simulovaným kliknutím pravým tlačítkem

en: Set the active dwell mode
cs: Nastavit aktivní režim kliknutí posečkáním

en: Hide the click-type window
cs: Skrýt okno typů kliknutí.

en: Ignore small pointer movements
cs: Ignorovat nepatrné pohyby kurzoru

en: Shut down mousetweaks
cs: Vypnout mousetweaks

en: Start mousetweaks as a daemon
cs: Spustit mousetweaks jako démona

en: Start mousetweaks in login mode
cs: Spustit mousetweaks v režimu přihlášení

note: parse
en: - GNOME mouse accessibility daemon
cs: – Démon pro zpřístupnění myši v GNOME

en: Shutdown failed or nothing to shut down.
cs: Ukončení selhalo, nebo není co ukončit.

en: Shutdown successful.
cs: Úspěšně ukončeno.

note: i18n: PID here means "Process Identifier"
en: Mousetweaks is already running. (PID %u)
cs: Démon mousetweaks již běží. (PID %u)

en: Starting daemon.
cs: Spouští se démon.

en: Failed to Display Help
cs: Selhalo zobrazení nápovědy
