mousetweaks - en to da translation catalogue (34 entries)

en: Hover Click
da: Svæveklik

en: Single Click
da: Enkeltklik

en: Double Click
da: Dobbeltklik

note: 'Drag' like in a Drag and Drop operation
en: Drag
da: Træk

en: Secondary Click
da: Sekundært klik

en: Button Style
da: Knapstil

en: Text only
da: Kun tekst

en: Icons only
da: Kun ikoner

en: Text and Icons
da: Tekst og ikoner

en: Orientation
da: Orientering

note: Buttons are arranged from left to right in the layout
en: Horizontal
da: Vandret

note: Buttons are arranged from top to bottom in the layout
en: Vertical
da: Lodret

en: Click-type window style
da: Stilen af kliktypevinduet

en: Button style of the click-type window.
da: Knapstil for kliktypevindue.

en: Click-type window orientation
da: Orienteringen af kliktypevinduet

en: Orientation of the click-type window.
da: Orienteringen af kliktypevinduet.

en: Click-type window geometry
da: Målene for kliktypevinduet

en: Size and position of the click-type window. The format is a standard X Window System geometry string.
da: Størrelse og placering af kliktypevinduet. Formatet er en standardstreng for angivelse af vinduesmål for X-vinduessystemet.

en: Enable dwell click
da: Aktivér hvileklik

en: Enable simulated secondary click
da: Aktivér simuleret sekundært klik

en: Time to wait before a dwell click
da: Ventetid før hvileklik

en: Time to wait before a simulated secondary click
da: Ventetid før et simuleret sekundært klik

en: Set the active dwell mode
da: Brug aktiv hviletilstand

en: Hide the click-type window
da: Skjul kliktypevinduet

en: Ignore small pointer movements
da: Ignorér små markørbevægelser

en: Shut down mousetweaks
da: Afslut mousetweaks

en: Start mousetweaks as a daemon
da: Start mousetweaks som dæmon

en: Start mousetweaks in login mode
da: Start mousetweaks i logind-tilstand

note: parse
en: - GNOME mouse accessibility daemon
da: - Musetilgængelighedsdæmon til GNOME

en: Shutdown failed or nothing to shut down.
da: Kunne ikke lukke ned, eller der er ikke noget at lukke ned.

en: Shutdown successful.
da: Nedlukning lykkedes.

note: i18n: PID here means "Process Identifier"
en: Mousetweaks is already running. (PID %u)
da: Mousetweaks kører allerede (PID %u).

en: Starting daemon.
da: Starter dæmonen.

en: Failed to Display Help
da: Kunne ikke vise hjælp
