mousetweaks - en to it translation catalogue (34 entries)

en: Hover Click
it: Clic automatico

en: Single Click
it: Clic singolo

en: Double Click
it: Doppio-clic

note: 'Drag' like in a Drag and Drop operation
en: Drag
it: Trascina

en: Secondary Click
it: Clic secondario

en: Button Style
it: Stile dei pulsanti

en: Text only
it: Solo testo

en: Icons only
it: Solo icone

en: Text and Icons
it: Testo e icone

en: Orientation
it: Orientamento

note: Buttons are arranged from left to right in the layout
en: Horizontal
it: Orizzontale

note: Buttons are arranged from top to bottom in the layout
en: Vertical
it: Verticale

en: Click-type window style
it: Stile finestra per tipo di clic

en: Button style of the click-type window.
it: Stile dei pulsanti della finestra per il tipo di clic.

en: Click-type window orientation
it: Orientamento finestra per tipo di clic

en: Orientation of the click-type window.
it: L'orientamento della finestra per il tipo di clic.

en: Click-type window geometry
it: Geometria finestra per tipo di clic

en: Size and position of the click-type window. The format is a standard X Window System geometry string.
it: Dimensione e posizione della finestra per il tipo di clic. Il formato è la classica stringa di geometria di X Window System.

en: Enable dwell click
it: Abilita il clic automatico

en: Enable simulated secondary click
it: Abilita il clic secondario simulato

en: Time to wait before a dwell click
it: Tempo di attesa prima di un clic automatico

en: Time to wait before a simulated secondary click
it: Tempo di attesa prima di un clic secondario

en: Set the active dwell mode
it: Imposta la modalità attiva del clic automatico

en: Hide the click-type window
it: Nasconde la finestra per il tipo di clic

en: Ignore small pointer movements
it: Ignora movimenti piccoli del puntatore

en: Shut down mousetweaks
it: Arresta mousetweaks

en: Start mousetweaks as a daemon
it: Avvia il programma come un demone

en: Start mousetweaks in login mode
it: Avvia il programma in modalità login

note: parse
en: - GNOME mouse accessibility daemon
it: - Demone GNOME accessibilità mouse

en: Shutdown failed or nothing to shut down.
it: Arresto non riuscito o nulla da arrestare.

en: Shutdown successful.
it: Arresto riuscito.

note: i18n: PID here means "Process Identifier"
en: Mousetweaks is already running. (PID %u)
it: Mousetweaks è già in esecuzione (PID %u).

en: Starting daemon.
it: Avvio demone.

en: Failed to Display Help
it: Visualizzazione dell'aiuto non riuscita
