mousetweaks 2.21.x - en to nn translation catalogue (75 entries)

en: Applet to select different dwell-click types.
    Part of MouseTweaks
nn: Panelprogram for å velja mellom ulike typar dwell-trykk.
    Ein del av MouseTweaks

en: Click Type Window
nn: Trykk type vindauge

en: Double Click
nn: Dobbeltklikk

en: Drag Click
nn: Dra-og-trykk

en: Right Click
nn: Høgreklikk

en: Single Click
nn: Enkeltklikk

en: <b>Capture Pointer</b>
nn: <b>Fang peikar</b>

en: <b>Release Pointer</b>
nn: <b>Slepp peikar laus</b>

en: <b>Size of Capture Area</b>
nn: <b>Storleik på fangstområde</b>

en: Area to freeze the mouse pointer on the panel.
    Part of MouseTweaks
nn: Område på panelet kor muspeikaren fryses.
    Ein del av MouseTweaks

en: B_utton:
nn: Kn_app:

en: Modifier:
nn: Endringstast:

en: Pointer Capture Preferences
nn: Innstillingar for fanging av peikaren

en: Selecting Button 0 will capture the pointer immediately
nn: Viss du vel knapp 0 vil peikaren fanges med éin gong

en: _Button:
nn: _Knapp:

en: _Width:
nn: _Breidd:

en: pixels
nn: pikslar

en: Dwell Click Type
nn: Type dwell-trykk

en: Show Icons and Text
nn: Vis ikon og tekst

en: Show Icons only
nn: Vis berre ikon

en: Show Text only
nn: Vis berre tekst

en: Dwell Click
nn: Dwell-trykk

en: Select dwelling click type
nn: Vel trykk-type dwelling

en: Area to lock the pointer
nn: Område for låsing av peikaren

en: Pointer Capture
nn: Fangst av peikaren

en: _About
nn: _Om

en: _Help
nn: _Hjelp

en: _Preferences
nn: _Innstillingar

en: Button style
nn: Stil for knapp

en: Button style in click type window (0=Text, 1=Icon, 2=Both)
nn: Knapp-stil i klikktype vindauge (0=Tekst, 1=Ikon, 2=Begge

en: Direction to perform a double click (0=Left, 1=Right, 2=Up, 3=Down)
nn: Retning dobbeltklikk skal utførast (0=Venstre, 1=Høgre, 2=Opp, 3=Ned)

en: Direction to perform a drag click (0=Left, 1=Right, 2=Up, 3=Down)
nn: Retning dra og kilkk skal utførast (0=Venstre, 1=Høgre, 2=Opp, 3=Ned)

en: Direction to perform a secondary click (0=Left, 1=Right, 2=Up, 3=Down)
nn: Retning sekundært-klikk skal utførast (0=Venstre, 1=Høgre, 2=Opp, 3=Ned)

en: Direction to perform a single click (0=Left, 1=Right, 2=Up, 3=Down)
nn: Retning enkeltklikk skal utførast (0=Venstre, 1=Høgre, 2=Opp, 3=Ned)

en: Distance in pixels before movement will be recognized
nn: Avstand i pikslar før bevegelse gjenkjennes

en: Dwell click mode
nn: Modus for dwell-trykk

en: Dwell click mode (0=Gesture mode, 1=Window mode)
nn: Dwell-klikkmodus (0=Bevegelsesmodus, 1=Vindaugemodus)

en: Dwell click time
nn: Tid for dwell-trykk

en: Enable dwell click
nn: Aktiver dwell-trykk

en: Enable secondary click
nn: Aktiver sekundært trykk

en: Enable simulated secondary click
nn: Slå på simulert sekundært klikk

en: Gesture double click
nn: Musebevegelse for dobbeltklikk

en: Gesture drag click
nn: Musebevegelse for dra og klikk

en: Gesture secondary click
nn: Musebevegelse for sekundært klikk

en: Gesture single click
nn: Musebevegelse for enkeltklikk

en: Movement threshold
nn: Minste bevegelse

en: Secondary click time
nn: Tid for sekundært trykk

en: Show click type window
nn: Vis vindauge for type trykk

en: Time in seconds before a click is triggered
nn: Tid i sekund før eit klikk blir utført

en: Time in seconds before a secondary click is triggered
nn: Tid i sekund før eit sekundært klikk blir utført

en: Button to capture the pointer (0=Capture immediately)
nn: Knapp for å fange peikaren (0=Fang med ein gong)

en: Button to release the pointer
nn: Knapp for å sleppe peikaren laus

en: Capture button
nn: Fangsknapp

en: Capture modifier
nn: Fangstområdevelgar

en: Capture modifier key (Alt)
nn: Valgtast for fangst (Alt)

en: Capture modifier key (Ctrl)
nn: Valgtast for fangst (Ctrl)

en: Capture modifier key (Shift)
nn: Valgtast for fangst (Shift)

en: Release button
nn: Slepp-knapp

en: Release modifier
nn: Velgar for å sleppa peikaren laus

en: Release modifier key (Alt)
nn: Valgtast for å sleppa peikaren laus (Alt)

en: Release modifier key (Ctrl)
nn: Valgtast for å sleppa peikaren laus (Ctrl)

en: Release modifier key (Shift)
nn: Valgtast for å sleppa peikaren laus (Shift)

en: Size of capture area
nn: Storleik på fangstområde

en: Width of the capture area in pixels
nn: Breidd på fangstområdet i pikslar

en: Enable mousetweaks feature
nn: Aktiver mousetweaks

en: Use dwell mode
nn: Bruk «dwell»-modus

en: Window x position
nn: X-posisjon for vindauge

en: Window y position
nn: Y-posisjon for vindauge

en: Shutdown mousetweaks
nn: Steng ned mousetweaks

en: Assistive Technologies not enabled
nn: Hjelpeteknologi ikkje aktivert

en: Mousetweaks requires Assistive Technologies.
nn: Mousetweaks krev hjelpeteknologi.

en: Couldn't display help
nn: Kunne ikkje visa hjelp

en: Locked
nn: Låst

en: Capture area
nn: Fangstområde

en: Temporarily lock the mouse pointer
nn: Lås muspeikaren mellombels
