mousetweaks - en to pl translation catalogue (34 entries)

en: Hover Click
pl: Kliknięcie przez najechanie

en: Single Click
pl: Pojedyncze kliknięcie

en: Double Click
pl: Podwójne kliknięcie

note: 'Drag' like in a Drag and Drop operation
en: Drag
pl: Przeciągnięcie

en: Secondary Click
pl: Kliknięcie pomocnicze

en: Button Style
pl: Styl przycisku

en: Text only
pl: Tylko tekst

en: Icons only
pl: Tylko ikony

en: Text and Icons
pl: Tekst i ikony

en: Orientation
pl: Orientacja

note: Buttons are arranged from left to right in the layout
en: Horizontal
pl: Pozioma

note: Buttons are arranged from top to bottom in the layout
en: Vertical
pl: Pionowa

en: Click-type window style
pl: Styl okna typów kliknięć

en: Button style of the click-type window.
pl: Styl przycisków okna typów kliknięć.

en: Click-type window orientation
pl: Orientacja okna typów kliknięć

en: Orientation of the click-type window.
pl: Orientacja okna typów kliknięć.

en: Click-type window geometry
pl: Geometria okna typów kliknięć

en: Size and position of the click-type window. The format is a standard X Window System geometry string.
pl: Rozmiar i położenie okna typów kliknięć. Format to standardowy ciąg geometrii systemu X Window.

en: Enable dwell click
pl: Włącza klikanie spoczynkowe

en: Enable simulated secondary click
pl: Włącza symulowane kliknięcie pomocnicze

en: Time to wait before a dwell click
pl: Opóźnienie przed kliknięciem spoczynkowym

en: Time to wait before a simulated secondary click
pl: Opóźnienie przed symulowanym kliknięciem pomocniczym

en: Set the active dwell mode
pl: Ustawia aktywny tryb spoczynkowy

en: Hide the click-type window
pl: Ukrywa okno typów kliknięć

en: Ignore small pointer movements
pl: Ignoruje niewielkie ruchy kursora

en: Shut down mousetweaks
pl: Kończy działanie programu mousetweaks

en: Start mousetweaks as a daemon
pl: Uruchamia program mousetweaks jako usługę

en: Start mousetweaks in login mode
pl: Uruchamia program mousetweaks w trybie logowania

note: parse
en: - GNOME mouse accessibility daemon
pl: — usługa dostępności myszy środowiska GNOME

en: Shutdown failed or nothing to shut down.
pl: Wyłączenie się nie powiodło lub nie ma nic do wyłączenia.

en: Shutdown successful.
pl: Pomyślnie wyłączono.

note: i18n: PID here means "Process Identifier"
en: Mousetweaks is already running. (PID %u)
pl: Program mousetweaks jest już uruchomiony (PID %u).

en: Starting daemon.
pl: Uruchamianie usługi.

en: Failed to Display Help
pl: Wyświetlenie pomocy się nie powiodło
