mousetweaks - en to ro translation catalogue (30 entries)

en: Hover Click
ro: Clic plutitor

en: Single Click
ro: Clic simplu

en: Double Click
ro: Clic dublu

note: 'Drag' like in a Drag and Drop operation
en: Drag
ro: Trage

en: Secondary Click
ro: Clic secundar

en: Button Style
ro: Stil buton

en: Text only
ro: Doar text

en: Icons only
ro: Doar iconițe

en: Text and Icons
ro: Text și iconițe

en: Orientation
ro: Orientare

note: Buttons are arranged from left to right in the layout
en: Horizontal
ro: Orizontală

note: Buttons are arranged from top to bottom in the layout
en: Vertical
ro: Verticală

en: Click-type window style
ro: Stilul ferestrei de tip clic

en: Button style of the click-type window.
ro: Stilul butoanelor ferestrei de tip clic.

en: Click-type window orientation
ro: Orientarea ferestrei de tip clic

en: Orientation of the click-type window.
ro: Orientarea ferestrei de tip clic.

en: Click-type window geometry
ro: Geometria ferestrei de tip clic

en: Size and position of the click-type window. The format is a standard X Window System geometry string.
ro: Dimensiunea și poziția ferestrei de tip clic. Formatul este un șir de geometrie standard al Sistemului de ferestre X.

en: Enable dwell click
ro: Activează clicul staționar

en: Enable simulated secondary click
ro: Activează clicul secundar simulat

en: Time to wait before a dwell click
ro: Timp de așteptare înainte de un clic staționar

en: Time to wait before a simulated secondary click
ro: Timp de așteptare înainte de un clic secundar simulat

en: Set the active dwell mode
ro: Definește modul clicului staționar activ

en: Hide the click-type window
ro: Ascunde ferestrei de tip clic

en: Ignore small pointer movements
ro: Ignoră mișcările minore ale indicatorului

en: Shut down mousetweaks
ro: Închide mousetweaks

en: Start mousetweaks as a daemon
ro: Pornește mousetweaks ca un serviciu de fundal

en: Start mousetweaks in login mode
ro: Pornește mousetweaks în mod autentificare

note: parse
en: - GNOME mouse accessibility daemon
ro: - serviciul GNOME de accesibilitate a mausului

en: Failed to Display Help
ro: Afișarea ajutorului a eșuat
